۲۶ مرداد ۱۳۸۹
پیام تسلیت رحلت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا تقی درچه ای
سید محمد خاتمی درگذشت عالم متقی و خدمتگزار صدیق دین و کشور حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا تقی درچه ای را تسلیت گفت. متن کامل این پیام در پی می آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای سید روح الله درچه ای

رحلت تأثر انگیز عالم متقی و خدمتگزار صدیق دین و کشور و مردم و پیرو راستین حضرت امام، جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا تقی درچه ای رضوان الله علیه خسارتی است سنگین برای جامعه، بخصوص روحانیون صدیق و آزاده و بزرگوار.
این عزیز که عمر شریف خود را وقف اعتلاء سطح دانش و بینش دینی و خدمتگزاری صدیقانه و فداکارانه برای انقلاب و ترویج خط روشن امام کرد و پیش و پس از انقلاب گامی از این جهت واپس ننهاد و هزینه های فراوان آن را هم با جان و دل پرداخت اینک و پس از رنج فراوان از بیماریهای سختی که داشت و صبورانه آن را تحمل می کرد به دیدار معبود شتافت و ان شاء الله پاداش این همه پاکی و نیکی را از محضر حضرت حق دریافت خواهد کرد.
من این مصیبت را به همه دوستدادران انقلاب اسلامی و دلبستگان به سربلندی ایران عزیز و پیروان راه امام و بخصوص خاندان معزز درچه ای و شخص جناب عالی از صمیم قلب تسلیت عرض می کنم و برای آن فقید سعید از درگاه حضرت حق علو درجات و برای بازماندگان معزز صبر و اجر و سلامتی مسألت می کنم.

سید محمد خاتمی
۲۶ مرداد ۱۳۸۹