A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/opt/alt/php51/usr/share/pear/jdf.php) is not within the allowed path(s): (/home/khatami/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php56/lib/php/)

Filename: views/print_show.php

Line Number: 1

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/opt/alt/php51/usr/share/php/jdf.php) is not within the allowed path(s): (/home/khatami/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php56/lib/php/)

Filename: views/print_show.php

Line Number: 1

۲ بهمن ۱۳۸۷
اگر بیایم نمی توانم هویتم را تغییر دهم
هیچ وقت نگاه من به دنیای سیاست نگاه مثبتی نبوده است؛ گرچه معتقدم در دنیایی که همه چیز آن سیاسی شده و سیاست بر پایه زور، فریب و دروغ استوار است، یک متفکر ناچار است به سیاست بیاندیشد، قبل از آنکه به آن اقدام کند.
سیّد محمّد خاتمی در دیدار با اعضای شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح طلب و نمایندگان استان ها گفت: حضور در جمع شما که همگی اهل فکر، فضل، دانش، بینش هستید و برای فعالیت اجتماعی در کنار هم گرد آمده اید و به انقلاب و ایران و سرنوشت آن می اندیشید مایه خوشوقتی من است.
شما باید منصفانه فکر کنید و نتیجه آن را به اجتماع عرضه کنید و در جهت عمل به آن تلاش کنید. این سرمایه بزرگی است که باید به صورت یک جریان تداوم پیدا کند و تقویت شود، نه به صورت یک حادثه گذرا.
رشد در متن جمع پدید می آید و حضور اجتماعی برای زنان موجب رشد می شود. کسی که رشد نیافته حق خود را نمی شناسد و طبعاً دنبال آن هم نخواهد رفت. حق گرفتنی است و رشد امری است که در عرصه اجتماعی حاصل می شود؛ بنابراین رشد و حضور در عرصه اجتماعی ملازم یکدیگرند. خوشبختانه زنان ما رشد خود را نشان داده اند و حضورشان در عرصه حیات اجتماعی درخور تقدیر است، گرچه هنوز تا رسیدن به جایگاهی که در خور آن هستند فاصله داریم.
زن مسلمان ایرانی باید در عین پایبندی به ارزشهای دینی و معنوی و اخلاقی نشان دهد که می تواند الگوی مناسبی برای زن در روزگار ما باشد.
سید محمد خاتمی سپس با اشاره به نقش ممتاز زن در خانواده اظهار داشت: باید دید چه راهی وجود دارد که زمینه رشد و حضور اجتماعی زن به طور کامل تضمین شده و در عین حال نقش زن در استحکام و ارتقاء خانواده محفوظ بماند. وحدت زنان را باید در نسبت و رابطه با وحدت اجتماعی ببینیم تا بر اساس آن منافع زن و مرد تأمین شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با سیاست گفت: متأسفانه سیاست و سیاستمداری در طول تاریخ و حتی دوران مدرن، ماهیت و روند مطلوبی نداشته و ندارد. هیچ وقت نگاه من به دنیای سیاست نگاه مثبتی نبوده است؛ گرچه معتقدم در دنیایی که همه چیز آن سیاسی شده و سیاست بر پایه زور، فریب و دروغ استوار است، یک متفکر ناچار است به سیاست بیاندیشد، قبل از آنکه به آن اقدام کند. تأمل و تدبر در سیاست برای هر کسی که خود را نسبت به انسان و انسانیت دارای تفکر و مسؤولیت می داند امری ضروری و لازم است.
من یک طلبه هستم و همواره دوست داشته ام حالت طلبگی برایم بماند، بنابراین همواره به این اندیشیده ام که چه چیزی را باید از عرصه فکر به عرصه عمل جاری کرد و معتقدم با این کار ما در زندگی شاهد وضع مطلوب تری خواهیم بود.
برای شناخت انسان باید بفهمیم انسان تاریخی یعنی چه؟ و اینکه ما در کجای تاریخ ایستاده ایم؟ ما باید بیاندیشیم مشکل ما در این مرحله تاریخی کجاست؟ چرا در ظرف یکصد سال با اینکه تا حدودی خواسته هایمان مشخص بوده دائما نا کام بوده ایم . البته این به این معنی نیست که شکست خورده ایم. در واقع ما به طور کامل به اهداف و آرمانهای تاریخی که داشتیم یا می خواستیم نرسیده ایم یا احیانا از مسیر دور شده ایم.
100 سال است که جنبشی وسیع و همه جانبه در تاریخ ایران جریان دارد، در این جنبش اصیل ملت ایران پیشتاز سایر ملت ‏های اسلامی و منطقه جهت نفی استبداد، استعمار و تلاش برای پیشرفت همه جانبه کشور و در جست و جوی عدالت بوده است. می ‏خواهیم آزادی ‏های مدنی بر اساس حقوق اساسی ملت در جامعه شکل بگیرد، می ‏خواهیم از عقب ماندگی تاریخی نجات پیدا کنیم و ننگ عقب ماندگی از تاریخ ملت ایران پاک شود. می ‏خواهیم خودمان بر سرنوشت خود حاکم شویم. جامعه ‏ای می ‏خواهیم که در آن خبری از فقر و تبعیض نباشد. البته بی ‏انصافی است اگر بگوییم از ابتدای پیروزی انقلاب تحولاتی در این زمینه صورت نگرفته است، ولی هنوز به اهداف خود نرسیده ‏ایم.
سید محمد خاتمی ناکامی حرکت های روشنفکری در جامعه را ناشی از نداشتن یک ذهنیت درست از موقعیت تاریخی و نیازهای جامعه دانست و افزود: حرکت های روشنفکری نتوانسته اند رابطه درست و تفاهم آمیزی با متن جامعه که بستر حرکت است ایجاد کند.
یکی از بزرگترین نقش های کسانی چون دکتر شریعتی نزدیک کردن زبان روشنفکری به زبان توده مردم است. بحران تفکر آن است که نمی دانیم چه هستیم و چه می خواهیم یا اگر می دانیم راه کارهای رسیدن به آن را نمی دانیم.
ما به اهداف نهایی نرسیده ایم که بگوییم دیگر در جامعه جنبش لازم نیست، امروز جنبش برای این است که نظامی که از متن خواست و اراده جامعه برآمده است به اهداف خود برسد وچنانچه لازم است در ساختارها و رفتارها اصلاح به عمل آید و تلاش کنیم آرمانهای انقلاب و همان اهدافی که در قانون اساسی آمده است، تحقق یابد.
در جامعه عظیم و بزرگ ایران که تاریخ باشکوهی دارد دین جایگاهی والا دارد، شعارهای انقلاب ما هم دینی بود و امام خمینی (ره) می گفت این خدا و دین است که شما را آزاد می خواهد و به استقلال دعوت می کند و سبب می شود از ذلت نجات پیدا کنید و پیشرفت کنید؛طبعا دین در عرصه اجتماعی و انقلاب ما با چنین کارکردی مطرح شد.
نظر امام (ره) با بسیاری از کسانیکه در ساحت دین مؤثر یا مدعی بودند متفاوت بود؛ امام این همه بر رأی و نظر مردم تکیه کرد، ولی بعضی ها عملاً امروز می گویند رأی مردم اثری ندارد و صوری و ظاهری است. این بینش و نظر دیدگاه هیچ نسبتی با امام و انقلاب ندارد.
لازمه حیات دموکراتیک وجود احزاب و گروههای آزاد و مستقل از دولت و البته وفادار به آرمانها ی جامعه و نظام بر آمده آن است. اینکه ما با مشکلاتی روبرو می شویم و سپس نگاهمان به سوی فردی می رود و انتظار داریم او بیاید و همه مشکلات را حل کند نشانه ضعف و نقص اجتماعی است. اگر فرضاً چنین فردی که از او همه انتظارات را داریم را نخواهند و یا در برابر او کارشکنی شود، او موفق نمی شود؛ آیا مطلوب تر این نیست کسانی بیایند که در ایده آل ها با ما شریک باشند و بخواهند وضع موجود را تغییر دهند ودر عین حال کارشکنی را در مقابل خود نداشته باشد یا کمتر داشته باشد و فضا برای ما هم بازتر شود تا کارهای زیر بنایی و اجتماعی انجام دهیم .
بنده اگر بخواهم بیایم نمی توانم هویتم را تغییر دهم و نیز نمی توانم از حداقل هایی که به آن باور دارم و برای جامعه مفید می دانم دست بردارم و طبعاً با حفظ این امور باید مطمئن باشم که می توانم خدمت کنم. امیدوارم هر چه پیش می آید بتوانیم همدیگر را قانع کنیم.