A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/opt/alt/php51/usr/share/pear/jdf.php) is not within the allowed path(s): (/home/khatami/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php56/lib/php/)

Filename: views/print_show.php

Line Number: 1

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/opt/alt/php51/usr/share/php/jdf.php) is not within the allowed path(s): (/home/khatami/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php56/lib/php/)

Filename: views/print_show.php

Line Number: 1

۱۷ شهريور ۱۳۹۷
جمهوری اسلامی نیازمند اجتهاد نو است
سیدمحمد خاتمی: بدون تردید دولت (و البته دیگر دستگاه‌ها) ضعف‌ها و مشکلاتی دارند که می‌تواند مورد انتقاد و حتی اعتراض باشد، ولی از یاد نبریم که جریانی تلاش دارد همه مشکلات را متوجه دولت کند که واقعا این‌طور نیست و دولت برای حل مشکلات واقعا تلاش می‌کند و باید حمایت شود. وی جمهوری اسلامی را نیازمند اجتهاد نو دانست و از مسؤولان ارشد کشور خواهش کرد سیستم را اصلاح کنند.
سیدمحمد خاتمی در دیدار انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان، پس از شنیدن دغدغه‌های این جمع، به سیر شکل‌گیری جمهوری اسلامی و منظور امام‌خمینی از تحقق جمهور اسلامی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی به اجتهاد نو درباره مسائل مختلف نیاز دارد و باید در موضوعات مختلف اجتهاد نو و تازه ارائه شود. اسلام هم به عنوان قید جمهوری اسلامی باید جوابگوی نیاز امروز جامعه باشد یادآور شد. امروز مسأله عوض شده و باید متناسب با مسائل روز پاسخ داده شود و نمی‌توان با پاسخ‌های قرن‌ها پیش جامعه را به پیش برد.
وی با اشاره به معنی و مقومات جمهوریت اظهار کرد: به عنوان یک اصلاح طلب که هم دین و هم مردم را دوست دارم، فکر می‌کنم جمهوری اسلامی می تواند این مملکت را از این وضع نجات دهد، اما فقط به این شرط که هم جمهوری واقعی باشد، با همه لوازم و مقوماتش و هم نماینده اسلامی باشد که برای تمام مسائل روز پاسخ داشته و در صحنه اجتماعی سازگار با دموکراسی و عدالت باشد.
سیدمحمد خاتمی با اشاره به شرایط امروز ایران گفت: ساختار، رویکردها و رفتارهای موجود باید اصلاح شود و اگر نظام تن به اصلاح ندهد، حتماً شکست خواهد خورد. ما می‌گوییم این نظام باشد و همواره اصلاح را بپذیرد.
رئیس دولت اصلاحات با پذیرش نقایص اصلاح‌طلبان گفت: ما به اصلاح‌طلبان هم نقد داریم، اما باید انتقادها در محیطی آزاد مطرح شود، نه در شرایط کنونی که بسیاری از نیروها در محدودیت و مورد فشار هستند و زبان‌ها و تریبون‌ها و قلم‌ها علیه آنها باز و جاری است، البته گفت‌و‌گوی درونی و نقد درونی لازم است. اصلاح طلبان همه محترم‌اند، اما میزان اصلاح‌طلبی آنها باید به نسبت نزدیکی به جریان تاریخی اصلاح‌طلبی مردم ایران محک زده شود. باید بدانیم امروز جریانی که طرفدار براندازی نظام است، فکر می کند اصلاحات جدی‌ترین مانع این برنامه است و برای رسیدن به آن هدف به اصلاحات حمله می‌کند.
سیدمحمد خاتمی با این پیش‌بینی که مشکلات در ماه‌های آینده بیش از امروز خواهد بود، به نقد تصمیمات مسؤولین عالی‌رتبه کشور پرداخت و گفت: ما می‌توانستیم قوی‌ترعمل کنیم، اما باید متوجه این موضوع هم باشیم که جریانی تلاش دارد همه چیز را به گردن دولت بیندازد، در حالی‌که اینطور نیست. ما از انتخاب خود پشیمان نیستیم، ولی انتظار داریم دولت به سرعت رابطه خود را با مردم تقویت کند.
رئیس دولت اصلاحات سپس با انتقاد از اصلاح‌طلبان گفت: ما از نسل دوم و سوم جوانان اصلاح‌طلب جدا شده‌ایم و نه تنها سازوکاری برای جایگزینی این نیروهای توانمند با نسل‌های قبلی طراحی نکرده‌ایم، بلکه زبان ارتباطی ما با نسل جدید تضعیف شده است. جوانان ایرانی و حتی هواداران اصلاحات انتقاد و سوال دارند. از سال 76 به این سو هزاران نفر از جوانان با همه دلگیری‌هایشان، بارها کمپین انتخابات به راه انداخته‌ و مخلصانه کار کرده‌اند، اما در حال حاضر مورد توجه واقع نمی‌شوند.
وی به برگزاری جلسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان اشاره کرد و گفت: توصیه جدی کرده‌ام که ساختار مشخصی برای این شورا تعیین شده، شفافیت در روند انجام کارها افزایش یابد. ما چیزی که از مردم پنهان باشد نداریم و همه باید در جریان چگونگی عملکرد این شورا قرار گیرند. باید مجمع عمومی اصلاح‌طلبان باشد تا اشخاص در تصمیم‌ها مؤثر نباشند، بلکه ساختار تعیین کننده باشد؛ البته ممانعت‌هایی ایجاد شده و برای برخی اعضاء به اتهام شرکت در جلساتی که آنها را غیرقانونی معرفی می کنند حکم صادر کرده‌اند، اما با وجود این تلاش ها ادامه دارد.
سیدمحمد خاتمی سپس به دانشجویان توصیه کرد: «روزنه‌ها را نباید بست»، می‌توان حرف‌های تند و تیزی زد، اما اگر راه‌ها بسته شود و به محدودیت بیشتر بیانجامد، برای آینده کشور به‌هیچ‌وجه مفید و کارساز نیست. ما قصد فروپاشی و اپوزیسیون شدن نداریم بلکه می‌خواهیم منتقد باشیم و باید نقد کنیم تا اصلاحات انجام شود.
در ابتدای این دیدار یکی از دانشجویان به نمایندگی از جمع دغدغه های آنها و انتظاراتشان را از جریان اصلاحات بیان کرد. او با اشاره به بحران های عظیم سیاسی و اجتماعی و محیط زیستی، وضعیت ستم دیدگان جامعه و فراموش شدگان، تبعات فقر مهلک جامعه و وضعیت کارگران و فعالان حقوق بشر، دانشجویان دربند و احکام سنگین، معلمان دربند، بازداشت سریالی وکلا و فعالان اجتماعی، افزایش شدت برخوردها و عدم مسوولیت پذیری مسوولان، نسبت به هستی و آینده ایران، هشدار داد و اعلام خطر کرد.
نماینده دانشجویان در ادامه 15 راهکار سیدمحمد خاتمی را اگرچه دیرهنگام اما امیدبخش دانست و بر همراهی دانشجویان تاکید کرد.
وی با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان باید مطالبه گر اصلاح ساختاری سیستم باشند، عقب نشینی در برابر نیروهای خودسر و تمامیت خواه را موجب ریزش پایگاه اجتماعی اصلاحات و همچنین برخوردهای دوگانه اصلاح طلبان در مواجهه با فعالین مستقل و مردم را موجب تخریب وجهه این جریان دانست و شفافیت بیشتر اصلاح طلبان و پیگیری مطالبات مردم از جمله تسهیل حضور نخبگان در انتخابات و عبور از سد شورای نگهابن را خواستار شد.