۲۰ تير ۱۳۹۶
آسمانی زیستن در زمین هنر یزدی است
سیدمحمدخاتمی در واکنش به ثبت جهانی شهر یزد توسط یونسکو، یزد را آیینه فرهنگ شکوهمند ایرانی اسلامی خواند و آسمانی زیستن در زمین را هنر یزدی دانست که باد را از آسمان با بادگیر فرود می آورد و آب، مایه زندگی را از ژرفای زمین با کمک کاریز بیرون می کشد و با مدارا و رواداری خشونت کویر را به زندگی بدل می کند.

متن کامل پیام سیدمحمد خاتمی بدین شرح است:

به نام خدا
ثبت «یزد» در یونسکو به عنوان میراث جهانی رویدادی است مهم و از دست اندرکاران این امر طی سالیان گذشته در یزد و ایران و اینک در یونسکو باید سپاسگزاری کرد.
«یزد» آیینه فرهنگ شکوهمند ایرانی اسلامی و فرآورده هوشمندی، ایمان، نجابت و سخت‌کوشی مردمی است که زیبایی و فضیلت را در لحظه لحظه زندگی خود و از جمله در معماری ممتاز این سامان تجربه کرده اند.
رام کردن «کویر»، برآوردن زندگی از متن طبیعت سرکش و تبدیل خشکی و خشونت آن به لطافت سرشار از فضایل انسانی و اخلاقی، در زمین بودن و آسمانی زیستن؛ هنری است که از همه مردمان بر نمی آید و یزدی به‌خوبی این هنر را نشان داده است.
همزیستی مسالمت‌آمیز و مهربانانه پیروان آیین‌ها و مسلک‌های گوناگون و تلاش مشترک برای خوب زندگی کردن، با ابتکار شگفت انگیز، هوای لطیف را از آسمان با بادگیرهایی که نمادهای برجسته هنری و فنی مستند فرود آوردن و آب، مایه زندگی را از ژرفای زمین (با کاریز) برآوردن، خشونت کویر را به لطافت زندگی آمیخته با مدارا و رواداری مبدل کردن، عشق به حقیقت مطلق و پرستش پروردگار و زیبایی را برای همگان خواستن، نشان دادن چهره زیبا و مهربان اسلام و ایران و گفتگو، از جمله گفتگو میان تمدن ها را به جای ستیز تمدن‌ها و جنگ و افراط و خشونت نشاندن و ..‌. این است حقیقتی که از جمله در زندگی ممتاز تاریخی یزد و یزدی نمایان است.
ثبت دیرهنگام، ولی به‌جای شهر عزیز «یزد» در یونسکو به عنوان میراث جهانی بر یزدی و ایرانی مبارک باد.

سیدمحمد خاتمی
۲۰ تیر ۱۳۹۶