درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۸ خرداد ۱۳۹۵ چاپ | ارسال
یادداشتی برای امروز ۱۸ خردادماه ۱۳۹۵ مصادف با اول ماه مبارک رمضان
سید محمد خاتمی در یادداشت روز ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ خود با تبریک حلول ماه مبارک رمضان نسبت به المپیکی شدن والیبال ایران و مرگ محمد علی کلی واکنش نشان داد و از ضرورت برنامه ریزی به بهانه روز جهانی محیط زیست نوشت.

متن کامل یادداشت رئیس بنیاد باران را در پی بخوانید:


به نام خدا

به ماه مبارك رمضان قدم نهاده ایم که ماه میهمانی خدا نام گرفته است. هدف روزه تقوي است، یعنی انسان چنان آگاه و باورمند و نیرومند باشد که بر خود (بر هوا و هوس خود) استیلا داشته باشد و نیز از هواي قدرت‌هاي حاکم جبار سر بر تابد. تقوي خود را در نسبت با خدا دیدن، زشتی و پلیدی را از ساحت جان زدودن و زیبایی را که آفاق و انفس را پر کرده است دیدن و انسان شدن و انسان ماندن؛ این است راز و رمز روزه و اهمیت آن.
حلول ماه مبارك رمضان بر همه دین باوران انسان دوست مبارك باد.

دو حادثه مهم در ساحت ورزش:

مرگ محمدعلی کلی!
براي ما جوانان دیروز، نام و شخصیت محمدعلی کلی احساس برانگیز است. جوانی که ایستاد و از رفتن به ویتنام سرباز زد و جنگ را محکوم کرد و هزینه آن را با از دست دادن عنوان جهانی بوکس پرداخت. او دل در گرو اسلام نهاد و نام خود را از کاسیوس‌کلی به محمد علی تغییر داد. براي ما جوانان که سرشار از شور جوانی بودیم و در عین حال نسبت به انسان و سرنوشت و سرگذشت او دغدغه داشتیم و دنیا را براي همگان بهتر می خواستیم روي هم رفته محمد علی یک انسان دوست داشتنی بود که سبک و سیاق او در ورزش بوکس هم بر محبوبیت و اعتبار او افزوده بود. بوکس ورزش خشنی است ولی لطافت حرکات او که بیشتر به ”باله“ می‌مانست تا مشت‌زنی (یا نجیبانه‌تر بگوییم او به‌جای بوکس شطرنج می کرد) ، او را در این عرصه ممتاز کرده بود و قهرمانی جهانی برازنده او بود. روانش شاد باد!

و بالاخره انتظار دهها ساله ورزش دوستان براي حضور والیبال ما در رقابت‌های المپیک به سرانجام رسید و جوانان شایسته، هنرمند و پرتلاش والیبال ما با اقتدار در ژاپن و با 6 برد شیرین و بدون هیچ اما و اگري به المپیک راه یافتند. به همه قهرمانان عزیز، مربیان، سرپرستان و دست اندرکاران این رشته زیبا و ظریف ورزشی و به مردم ورزش دوست شادباش می گویم. میوه شیرینی که در این رشته و احیانا رشته‌هاي دیگر کام بخش شده است، نتیجه جهت‌گیري، برنامه‌ریزي و البته تلاش دست اندرکاران امر ورزش است که امیدوارم مستدام بماند.

و بالاخره شانزدهم خردادماه روز جهانی محیط زیست بود.
محیط زیست یکی از مهم ترین و عام‌البلوي‌ترین مسائل بشر امروز است و البته بخشی از محیط زیست طبیعی است و سلامت محیط زیست هر دو عرصه طبیعی (فیزیکی) و روانی را در بر می گیرد (یا باید بگیرد) و علاوه بر مشکلات جهانی، کشور ما هم از مشکلات ویژه خود رنج می برد.
هر چند که برنامه ریزي و تلاش عزیزان در سازمان محیط زیست در خور تقدیر است، ولی اگر واقعا دولت محترم و سایر قوا اهتمام به این امر حیاتی نداشته باشند و مردم همکاري نکنند کار به سرانجام یا دست کم سرانجام مطلوب نمی رسد.
براي بانوي زمین توفیق روزافزون آرزو می کنم.

سیّد محمّد خاتمی
۱۸ خرداد ۱۳۹۵
 
 
تعداد بازدید: ۲۵۹۱۵ چاپ | ارسال
 
 
 
دیدگاه خود را ارسال نمایید.
 
 
 
 
 
 
 
 
نظرات | 2نظر چاپ نظرات
 سیدعلی موسوی  |  ۱۸ خرداد ۱۳۹۵,۱۸:۲۹:۴۹
عاشقتم سید خندان
 
 Hossein Najafzadeh  |  ۱۸ خرداد ۱۳۹۵,۱۶:۱۷:۵۶
سلام برسید دلها
آرزوی بهترین ها و زیباترین دعا ها رو برای شما در این ماه عزیز از خداوند بی همتا خواستارم.
سلام بنده را به سید بزرگوار ابلاغ فرمائید.
 
 
چاپ نظرات
 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین یادداشت‌ها
۱۶ آذر ۱۳۹۵
سیدمحمدخاتمی در پیامی به مناسبت روز دانشجو عنوان کرد: رسالت امروز دانشجویان، نقد درست و سنجیده از "قدرت"
۵ تير ۱۳۹۵
سید محمد خاتمی در واکنش به حقوقهای غیرمتعارف مدیران: مسؤولان نظام از ملت پوزش ‏بطلبند.‏
۲۴ بهمن ۱۳۹۴
دل نوشته سید محمد خاتمی در شب بیست و دوم بهمن
نمایش تمام یادداشت‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,