درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۷ آذر ۱۳۹۰ چاپ | ارسال
به مناسبت ۱۶ آذر
دیروز ۱۶ آذر بود و شاید این اولین شانزده آذری که غریبانه و مظلومانه گذشت درحالیکه ۱۶ آذر به راستی "نماد" جنبش عدالت‌خواه، استقلال‌طلب و استبداد ستیز و پیشرو دانشجویی است. نگوییم که عظمت و درخشندگی عاشورا، ۱۶ آذر را کم سو کرد که البته عاشورا واقعه دوران ساز تاریخ و مظهر سربلندی انسان، به خصوص انسان خداپرست و آزادی‌خواه و عدالت‌طلب و ستم سوز است و با هیچ واقعه‌ای قابل مقایسه نیست ولی ۱۶ آذر نه در برابر عاشورا که الهام گرفته از آن و در واقع در امتداد آن بود و این روز بزرگ "۱۶ آذر" اگر هم مصادف با واقعه بزرگی بود، رسم بزرگداشت آن چند روز زودتر یا دیرتر فرو‌گذاشته نمی‌شد.

متن کامل یادداشت سید محمد خاتمی به مناسبت ۱۶ آذر را در ادامه بخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

دیروز ۱۶ آذر بود و شاید این اولین شانزده آذری که غریبانه و مظلومانه گذشت درحالیکه ۱۶ آذر به راستی "نماد" جنبش عدالت‌خواه، استقلال‌طلب و استبداد ستیز و پیشرو دانشجویی است.
نگوییم که عظمت و درخشندگی عاشورا، ۱۶ آذر را کم سو کرد که البته عاشورا واقعه دوران ساز تاریخ و مظهر سربلندی انسان، به خصوص انسان خداپرست و آزادی‌خواه و عدالت‌طلب و ستم سوز است و با هیچ واقعه‌ای قابل مقایسه نیست ولی ۱۶ آذر نه در برابر عاشورا که الهام گرفته از آن و در واقع در امتداد آن بود و این روز بزرگ "۱۶ آذر" اگر هم مصادف با واقعه بزرگی بود، رسم بزرگداشت آن چند روز زودتر یا دیرتر فرو‌گذاشته نمی‌شد.
برای این بنده کوچک خدا نیز افتخار بزرگی بود که چه در دوران مسئولیت رسمی و چه پس از آن با ۱۶ آذر و دانشجویان عزیز تجدید عهدی داشتیم و حتی با وجود محدودیت‌ها با پیامی و کلامی به واسطه این افتخار را از دست نمی‌دادم و شاید امسال هم ناراحتی کوچکی که بهرحال سخن گفتن مرا دچار اختلال کرد بی تاثیر در ماجرا نبود. سخن و کلامی که مدتها است که لطف مدعیان دوستی انقلاب و اسلام انعکاس آن را محدود و در بعضی جاها ممنوع کرده است.
ولی ۱۶ آذر، با هیچ بهانه و توجیهی نباید مورد کم توجهی به خصوص از سوی دانشجویان عزیز قرار گیرد. دانشجویان و انجمن‌هایی که خود نیز چون ۱۶ آذر در غربت و عزلت به سر می‌برند و صدای گرمشان در هیاهوی ساختگی و دشنام‌ها و ناسزاها طنین اندکی دارد . دریغا و فسوسا که بسیاری از جوانان به خاطر همین وضعیت ناگوار دلزده اند و ای بسا رویگردان از نظامی شوند که برآمده از آرمان بلند ملت و انقلاب شکوهمند اسلامی بود و بر پایه خون پاک انبوهی از مردان و زنان و جوانان عزیز بنا شد و بنا بود هرکسی در آن احساس عزت و حرمت و کرامت کند و حقوق پایمال شده‌اش در تاریخ را باز پس گیرد و آیا این وضع به کام و مراد آنها نیست که نه نظام را می‌خواهند و نه اسلام را و نه ایران را؟

سید محمد خاتمی
۱۷ آذرماه ۱۳۹۰
 
 
تعداد بازدید: ۲۷۰۳۴ چاپ | ارسال
 
 
 
دیدگاه خود را ارسال نمایید.
 
 
 
 
 
 
 
 
نظرات | 21نظر چاپ نظرات
 تنگنا  |  ۱۳ اسفند ۱۳۹۰,۱۴:۲۲:۳۷
سلام بزرگوار

مطمئنم هیچ وقت از اعتمادی که بهت کردم پشیمون نمیشم ...

بخاطرت از مدرسه ی اصولگراها اخراج شدم اما این باعث نشد که دست از عقایدم و انتخابم بردارم...

سید بزرگوار کاش بگی چرا رای دادی؟!

متانت و وقار و حسن خلقت و صبوریت باعث شده تا آرزوی دیدارت رو داشته باشم ...

حمایتت می کنم تا آخرین نفس...
 
 هم استانیتون  |  ۸ بهمن ۱۳۹۰,۱۸:۵۸:۳۷
سلام آقای خاتمی خط آخر نوشتتونو نیم ساعتی بهش فکر کردم.
فقط آرزومه میتونستم یه روزی شما رو ببینم و باهاتو چند ساعتی حرف بزنم و تمومه سوالای تو ذهنم و ازتون بپرسم فقط همین.
امیدوارم موفق و شاد وسالم باشید در پناه حق
 
 Brandy  |  ۲۸ دى ۱۳۹۰,۱۵:۳۲:۱۰
Alright alright alright that's exalcty what I needed!
 
 ناشناس  |  ۱ دى ۱۳۹۰,۲۳:۳۷:۲۷
خیلی دوست دارم بدام که حرف هایی که برای نگفتن داری چیست ؟ تنها امیدمان به توست !!!
 
 ناشناس  |  ۲۶ آذر ۱۳۹۰,۱۷:۰۲:۲۰
سلام سيد

هنوز روزي كه شال سبز بر گردن موسوي انداختي رو يادمه. كاش كمي جسارت موسوي و كروبي رو داشتي يا لااقل به درخواست آقاي نوري زاد عمل مي كردي و كاش .....
 
 سيد غريب  |  ۲۳ آذر ۱۳۹۰,۰۶:۲۲:۴۱
خاتمي خاتمي سكوت كني خائني
 
 ناشناس  |  ۲۲ آذر ۱۳۹۰,۱۴:۲۵:۳۰
شخصا معتقدم که ما هرچی که داریم از شخص شخیص تو داریم خاتمی
اما
واقعا چه جوری انقدر آرومی؟ انقدر ملایمی؟ داری می‌گی که اگه حاکمیت دیر بجنبه و شروط رو براورده نکنه مردم ازش عبور می‌کنند و انتخابات بی‌انتخابات، نمی‌گی که اگر تو هم سرسختانه عمل نکنی مردم ممکنه از تو هم عبور کنن؟ ما دیگه کی رو داریم که می‌تونه داخل کشور حرف بزنه؟ از جنگ اگه می‌ترسی که حق داری، اما این بار شاید سکوت تو باشه که مردم رو رادیکال‌تر کنه و فشارهای خارجی رو بیشتر.. اگرنه که حاکمیت خودش داره به خودش ضربه می‌زنه و هرروز ایران رو ضعیف‌تر می‌کنه، من فکر می‌کنم این روزها شاید واسه من و تو هم آخرین روزها باشه که حرکت مردم رادیکالتر هم نشه، همچنین فشارهای خارجی..
اختلافت با شیخ کروبی رو یادت بیاد، اون الان توی حصره و داره هزینه‌ش رو می‌پردازه اما تو هنوز هم ملایمی، ترا به خدا تموم کن سکوتت رو
داره دیر می‌شه سید
 
 ناشناس  |  ۲۱ آذر ۱۳۹۰,۲۳:۱۴:۰۳
تن به ذلت دادن برای زنده بودن مرگی خاموش است
صدجامه سیاه نه
هزارها دیده می شود
افسوس که برپرچم قرمزآزادگی
غریبانه راه می روند
وهیچ ناصری نیست
که اجابت کند
ینصرنی را
سلام خدابرسرور ازادگان جهان حسین ابن علی
 
 مجتبی  |  ۲۰ آذر ۱۳۹۰,۲۱:۵۸:۳۱
ای کاش تمامی مردم لیاقت چون تویی را داشتند سید محمد عزیز
 
 ناشناس  |  ۱۹ آذر ۱۳۹۰,۰۵:۳۵:۰۰
آقای خاتمی! شما رو به ما دانشجوها که می کنید، می قرمایید:

"...ولی ۱۶ آذر، با هیچ بهانه و توجیهی <<نباید>> مورد کم توجهی به خصوص از سوی دانشجویان عزیز قرار گیرد..."

اما وقتی رو به حکومت می کنید، می فرمایید:

"... من اختیاری ندارم..."

چرا همه باید و نبایدها برای دانشجو جماعت است. تو این 16 آذر سوت و کور، این دفعه شما بیایید و شما زبان ما شوید و با صدای بلند با حکومت و برای اصلاح آن حرف بزنید.
 
 siavash_alavi  |  ۱۹ آذر ۱۳۹۰,۰۵:۰۲:۱۱
salamo dorood bar raiis jomhoore montakhabe mardom dar tamame dooranha
zemne tabrike 16 azar be shoma bozorge azize azade az shoma bekhatere in payam ke hamchon so soe shammi dar alame tariki moteshakeram
 
 ناشناس  |  ۱۸ آذر ۱۳۹۰,۲۱:۴۳:۰۲
خانمی جان دوستت دازیم . از اینجا تا بلتد آسمان. ما تورا قلباً روست داریم ولی بعضیها یکسری مداح و بقولی شاعران ملیجک مسلک را روبروی خود می نشانند تا مجیز بگویند و چه حظی که میبرند.... راستی سید ، بگذار این دفعه ما انتخابات رو شرکت نکنیم. تا اقتدار گرایان ببینند حکومت بر اکثریت خاموش چه طعمی دارد.
 
 محمد  |  ۱۸ آذر ۱۳۹۰,۱۷:۰۳:۵۹
جناب خاتمی بیایید کمی با هم رک باشیم و هندوانه زیر بغل هم نگذاریم شما میدانید و ما هم که نسل جوان امروز ما نسل جو زده ای هستیم که با یک هیجان چنان به شور میآییم که اگر شخصی از دور ببیند با خود میگوید این جماعت میتواند کوه را جا به جا کند اما شما خوب میدانید که اولا این جماعت برای اینکه آن کوه را کجا بگذارد فکری نکرده است در واقع با یک خروش احساسات فقط میخواهد یک کاری بکند اما خودش هم نمیداند چه کار بکند و ثانیا این هیجان و احساسات در مدت زمان کوتاهی خاموش میشود و صاحبان این هیجانات با نا امیدی کنج عزلت میگزینند . به همین دلیل خواهش میکنم پیشنهاد اینجانب را که از مریدان تفکر و منش اخلاقی شما هستم را بشنوید خواهشم این است که دوباره به تدوین منشور و اصول اصلاحطلبی که یادم هست در زمان قبل انتخابات قصد آن را داشتید روی بیاورید تا این همه تفکر جور واجور نتوانند خود را مدعی اصلاحطلبی بدانند و از طرفی مردم ما یادبگیرند که به جای فردپرستی دنباله رو تفکر خاصی باشند نه فرد خاصی و از طرفی شاگردانی را تربیت کنید که به معنای تمام کلمه مانند خود شما آزادی کرامت و عدالت را برای همه حتی مخالفان خودشان بخواهند تا ایران در آینده از وجود افرادی با منش خاتمی محروم نباشد فراموش نکنید فردی مثل شما فقط متعلق به زمان حال نیست باید برای آینده هم فکری بکند
 
 ناشناس  |  ۱۸ آذر ۱۳۹۰,۱۳:۲۹:۳۲
به روی قبری می گرییم که مرده ای در آن نیست ولی افسوس که ... !!!
 
 فرید  |  ۱۸ آذر ۱۳۹۰,۱۲:۰۸:۵۴
درود بر سید محمد خاتمی...
 
 على رضايى  |  ۱۸ آذر ۱۳۹۰,۱۱:۱۲:۰۰
آقاى خاتمى عزيز
شنيدن از شما هميشه مايه دلگرمى و اميد است. كاش كمى بيشتر مى گفتيد. بدانيد اگر هنوز كسى قادر باشد مردم را به دور هم جمع كند آن شماييد.
روزتان خوش
على
 
 ناشناس  |  ۱۸ آذر ۱۳۹۰,۰۴:۵۵:۴۹
"مسعود "جان فکر کنم اگر آقای خاتمی ودوستان نزدیکشون خصوصا کسانی که بی گناه قریب دوساله در


زندان هستن مدافع اسلام وایران نبودن بعد از این همه بی تدبیری و ظلم الان یا خشم چند میلیون زن


ومرد وجوانی که سال 88 در خیابان بودن انقلاب دیگری رو رقم زده بود ومردم به امید اصلاح در برابر این همه


حماقت صبر وسکوت نمی کردند و یا آمریکا واسراییل اگر امیدی به همراهی فعالان سیاسی مخالف داخل ایران


داشتن تردیدی در تکرار سناریوی عراق وافغانستان ولیبی در اینجا نداشتن انشاالله خدا همه رو هدایت کنه.
 
 سعید  |  ۱۸ آذر ۱۳۹۰,۰۲:۴۸:۳۴
آقای خاتمی عزیز ما دانشجویان این سالهای ایران تا کی باید حسرت آزادی ها و سوال و جواب ها و نشست های صمیمی و داغ 16 آذر باشیم ؟

همیشه صحبت های سید محمد خاتمی رو با دقت خوندم تا بتونم خوب درکش کنم و با عقاید و افکار خودم مقایسه کنم و بتونم سطح فکر خودم رو بالا ببرم ( در عین روشن بودن دینی هم باشه ) ... کاش بیشتر با ما دانشجو های این برهه تاریک ایران صحبت میکردی آقا سید .

در جواب مسعود : دوست عزیز خیلی قبل تر از شما افرادی مثل آقای نوری زاد همین حرفها و ختی بدترش رو به آقای خاتمی می گفتن ، ببین امروز چه القابی میدن ( البته زیاد هم حرف های امروزشون ملاک نیست ) !! دوست من از تحقیق و مطالعه و پرس و جو و تغییر ذهنیت نترس ... برو و اینکارایی رو که گفتم بکن تا شاید نگرشت عوض شد ، ...
 
 محمد جعفری اطربی  |  ۱۷ آذر ۱۳۹۰,۲۳:۵۲:۰۴
دوستت دارم
 
 محسن  |  ۱۷ آذر ۱۳۹۰,۲۳:۴۲:۲۳
سلام:راست میگوئید آقای خاتمی...خیلی بد شد در16 آذر امسال کسی مسجد آتش نزد وصدای کف وسوت به تبعیت از شامیان صورت نگرفت...بد شد روسری ها باز نشد وحرمت ها شکسته نشد...بد شد که دل زهرا باصدای کف وسوت در عزای حسین خون نشد...شمامیدیدید همه ی اینها را وباز......اشداء الالکفار ورهماء بینهم انشاءال...وچه سخت کیفر میشوند منافقان
 
 مسعود  |  ۱۷ آذر ۱۳۹۰,۲۱:۵۷:۴۶
آقای خاتمی به قول موسوی خوئینی ها مصداق آن جمله معروف میبباشید که خود گوئی و خود خندی عجب مرد هنرمندی.
اگر شما از نظام و اسلام و ایران دفاع نکنید بهتر است . سعی کنید شعار ندهید. کدام یک از دوستان نزدیک شما به فکر ایران و اسلام هستند . عطاالله مهاجرانی , اکبر گنجی و الا ماشاء الله .... خداوند شما را هدایت نماید.
 
 
چاپ نظرات
 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین یادداشت‌ها
۱۶ آذر ۱۳۹۵
سیدمحمدخاتمی در پیامی به مناسبت روز دانشجو عنوان کرد: رسالت امروز دانشجویان، نقد درست و سنجیده از "قدرت"
۵ تير ۱۳۹۵
سید محمد خاتمی در واکنش به حقوقهای غیرمتعارف مدیران: مسؤولان نظام از ملت پوزش ‏بطلبند.‏
۱۸ خرداد ۱۳۹۵
یادداشتی برای امروز ۱۸ خردادماه ۱۳۹۵ مصادف با اول ماه مبارک رمضان
نمایش تمام یادداشت‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,