درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  مهرماه ۱۳۸۷ / سفر رومانو پرودی به تهران برای شرکت و سخنرانی در کنفرانس بین المللی دین در دنیای معاصر  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۳۰ شهريور ۱۳۸۹
همفکری و همکاری برای صلح و همزیستی

رومانو پرودي نخست وزيرسابق ايتاليا و رئيس سابق شوراي اروپا و رئيس كنوني موسسه صلح ايتاليا با اشاره  به سابقه دوستی خود با سید محمد خاتمی و علاقه‌ای که به ایران و ایرانیان دارد، تصریح کرد که همچنان خواستار تقویت روابط دو کشور و اعتدال و پیشرفت کشور و ملت ایران است و در این راه فعال خواهد بود.
رومانو پرودی که در ایران به سر می برد در جریان یک گفت و گوی تلفنی شخصیت خاتمی را ستود و اظهار امیدواری کرد که همچنان جامعه بین المللی و کشور ایران از وجود وی در جهت بسط معنویت و صلح و همزیستی بهره‌مند باشد.
رئیس جمهوری سابق ایران نیز ضمن تشکر از رومانو پرودی تلاشهای وی را در جهت نزدیکی دو کشور و تأمین مصالح جمهوری اسلامی و ملت ایران درخور تقدیر دانست و با ممتاز خواندن نقش وی در بسط همکاریهای مثبت میان دو کشور، ابراز امیدواری کرد که این تلاش‌ها همچنان یابد.
رئیس بنیاد بین المللی گفت‌ و‌گوی تمدن‌ها با تأکید براحترام ملت و مسؤولان ایران به شخصیت رومانو پرودی اظهار امیدواری کرد که همفکری و همکاری ها در جهت صلح و همزیستی و مبارزه با تبعیض های بین المللی و فقر و مصیبت هایی که انسانها با آنها روبرو هستند و در جهت گفت و گو و نزدیکی تمدن ها و ادیان در سطحی بالاتر ادامه یابد.
‎رومانو پرودی، نخست وزیر سابق ایتالیا که به منظور سخنرانی در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه با عنوان «اروپا، بحران مالی و انتظارات آینده» به تهران سفر کرده است، دعوت واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ‌را نیز برای سخنرانی در این دانشگاه پذیرفت‫.‬
‎وی همچنین در این سفر با علی لاریجانی و علاء الدین بروجردی دیدار و با سید محمد خاتمی نیز تلفنی مکالمه کرده است‫.‬
رومانو پرودی از جمله كساني است كه همواره به توسعه مناسبات اسلام غرب اعتقاد داشته و همواره از ایده گفت و‌ گوی تمدن ها و ديالوگ اسلام و غرب حمايت جدي كرده است. وی خواستار تنش زدايی در روابط اسلام و غرب است و در اين راستا همواره در برابر جنگ موضع مخالف داشته است. مواضع شفاف وی در دوره جنگ عراق گواهی است بر این مدعا.
نخست وزير سابق ايتاليا تا كنون چند سفر به ايران داشته. پرودي در سال ۱۳۸۷ نیز به دعوت سید محمد خاتمی، رئیس بنیاد بین المللی گفت و گوی تمدن ها (ژنو) برای شرکت و سخنرانی در سمينار «دين در دنياي معاصر» كه به همت این بنیاد و با همکاری مرکز صلح و حقوق بشر اسلو برگزار شد به عنوان مهمان ويژه به تهران سفر کرده بود، علاوه بر سخنراني و حضور در تهران و يزد با مقامات جمهوري اسلامي از جمله مقام معظم رهبري ملاقات داشت.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۹۷۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,