درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: هادی یزدانی
 
 
  
۱۷ بهمن ۱۳۸۸
حکومت باید مظهر تحمل باشد

رئیس جمهور سابق کشورمان با انتقاد شدید از پخش گزینشی سخنان امام راحل به مسؤولان صدا و سیما یادآور شد که امام خمینی(ره)؛ در همان شرایط جنگ فرمان هشت ماده ای را صادر کردند بارها در نفی تحجر سخن گفتند و دستگاهها و نهادها را به رعایت حقوق مردم و احترام به ملت فراخواند و میزان را رای ملت اعلام کردند.
سید محمد خاتمی، وی در دیدار با مدیر و دبیران سرویسهای خبرگزاری ایلنا ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم به دست اندرکاران صدیق و تلاشگر این خبرگزاری که در آستانه هفتمین سال فعالیت خود قرار دارد، دفاع از حقوق مردم و انتقال صحیح و سریع اخبار در عین پایبندی به اصول و ارزشهای انقلاب و اسلام را از خصوصیات این خبرگزاری دانست و پایمردی در این عرصه را با توجه به تنگناهای شدید پیش روی این عزیزان شایان تقدیر دانست.
رئیس جمهور سابق ایران این دیدار صمیمانه را در آستانه دو رویداد مهم، حائز اهمیت خواند و گفت: اولین رویداد بیست و دوم بهمن ماه است که نقطه عطفی است در تاریخ یکصد و پنجاه ساله آزادی خواهی و استقلال طلبی و عدالتجویی ملت ایران و برای هرکس که به ایران دلبسته است، با هر دین و مذهب و گرایشی که دارد دارای اهمیت ویژه ای است. چرا که مبنای هویت فرهنگی و تاریخی ما دینی و اسلامی است و اسلام پس از ورود به ایران در عرصه های فرهنگی و علمی بسط و گسترش قابل توجهی یافته و با آغوش باز پذیرای شخصیتهای برجسته از سایر فرق و ادیان بوده و از این حیث در میان دوستداران ایران مورد احترام بوده و هست هر چند كه در عرصه سیاسی به جهت انحرافات اساسی جهان اسلام با مشكلات بزرگی روبرو بود.ایرانیان علاوه بر دلبستگی و پیروی شیعیان از مكتب اهل بیت همه ایرانیان فارغ از گرایشهای دینی و مذهبی احترام به اهل بیت علیهمالسلام وجه مشترك ایرانیان است.
انقلاب اسلامی ایران به لحاظ مردمی بودن یکی از حوادث بی نظیر در تاریخ بشر بود و سبب شد تا ملتی با دست خالی برای کسب حق تعیین سرنوشت خود و ایجاد تغییر به سوی استقرار حق و حرمت و عدالت و پیشرفت و ترقی قیام کنند و با رهبری ممتاز حضرت امام که علاوه بر جنبه های علمی، دینی و سیاسی مظهر آزادگی وعزت و مورد پذیرش آحاد ملت بود به پیروزی برسد.
انقلاب اسلامی ایران تداوم خواست تاریخی مردم برای به دست آوردن آزادی، عدالت، پیشرفت و حق حاکمیت بر سرنوشت خود بود كه از موضع دین حركت میكرد؛ انقلابی که به دست مردم پدید آمد و همین مردم آن را حفظ خواهند کرد و هیچ کس حق مصادره انقلاب به نام خود را ندارد، چه حکومت و چه جریانهای مختلف سیاسی و مردم حق دارند و باید تلاش کنند تا روز به روز بیش از پیش به اهداف انقلاب دست پیدا کنند، اگرچه موانع بیرونی و درونی بر سر این راه هست.
دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی ایران به رسمیت شناختن حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است. دستاوردی که با چرخشی صد و هشتاد درجه ای در موضع حاکمیت در تاریخ استبداد زده ما كه در آن حاكمان ارباب مردم بودند و فقط از مردم تکلیف میخواستند ایجاد شد و مردم صاحب کشور و حکوم و نظام شناخته شدند. در عرصه حاکمیت هم مردم خواهان معیارهای اسلامی و دینی هستند که با حق حاکمیت بر سرنوشتشان سازگار و بلکه فراخواننده به سوی آن است.
جمهوری اسلامی مورد نظر که از سوی مردم به عنوان جایگزین نظام شاهنشاهی برگزیده شد، عبارت بود از جمهوری به همان سیاقی که در دنیا شاهد آن بودیم به اضافه وجه اسلامی به همان صورت که در حکومت امیرالمؤمنین علیه السلام وجود داشت، اسلامی که هم پای عرفان و خدا و اخلاق به عزت و حرمت و حقوق مردم تکیه دارد.
ما باید تلاش کنیم موانع رفع شود و به سمت اهداف انقلاب پیش برویم. اصلاحات یعنی پذیرش اصول و اصلاح کژیها و انحرافاتی که احیانا پدید میآید و در این راه مبنای حرکت ما قانون اساسی است. قانون اساسی اگرچه امری بشری است، اما اساس حرکت اصلاح طلبانه ما است. اگر تحریف، انحراف یا تفسیرهایی مغایر با نص قانون اساسی باشد یا در اجرای قانون اساسی مشكلی به وجود بیاید باید اصلاح شود و به یاری خداوند همه مردم در راهپیمایی بیست و دوم بهمن ماه با وجه مشترک دفاع از انقلاب وحقوق مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب حضور پیدا خواهند كرد.
فراموش نکنیم که حضرت امام انتقاد و حتی تخطئه را یکی از مواهب الهی در كشور برشمردند و بر همین اساس هم وظیفه ملی و انقلابی ما است که از برخوردهای نادرست انتقاد کنیم. تذکر دادن نسبت به انحرافات حق مسلم مردم است و آنان که با این تذکرهای به حق برخورد میکنند و به معترضان بیمحابا نسبت براندازی میدهند خواسته یا ناخواسته انقلاب را از مسیر اصلی خود منحرف کرده و به واقع اصل انقلاب را زیر سؤال میبرند.
حالا قضاوت کنید آنان که به انحراف از اصول اعتراض میکنند براندازاند یا کسانی که با برخوردها و اتهامات ناروای خود مردم و نیروها و اصول اساسی انقلاب را زیر سؤال میبرند؟ البته بنده به سادگی نسبت براندازی به كسی نمیدهم ولی آیا نتیجه بعضی رفتارها تضعیف نظام و كشور نیست؟
ما در حرکت اصلاح طلبی خود نه به بیگانه چشم دوخته‌ایم و نه اصولا معتقدیم که بیگانگان خیرخواه ما هستند. اختلافی اگر هست یک اختلاف داخلی است و اگر در مواردی بیگانگان هم از موقعیت سوء استفاده کنند بی جا می‌كنند و اصولا آنان را دلسوز ایران و مردم نمی‌دانیم.
مسلما در این شرایط بیگانگانی كه با انقلاب و ایران ناسازگارند خواستار این هستند که چهره نظام را در افکار عمومی جهانی نامطلوب جلوه دهند و طبیعی است كه برخوردهای خشن و بی‌اعتنایی به حقوق مسلم مردم به آنان در این مسیر كمك می‌كند.
سید محمد خاتمی با اشاره به سالروز تولد و تأسیس خبرگزاری ایلنا، اظهار داشت: خبررسانی در دنیای امروز یکی از امور اساسی است. یعنی در واقع رسانه را باید ركن چهارم جمهوریت بنامیم و از دیدگاه اسلامی هم با توجه به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر نقش رسانه ها با توجه به گستردگی و تأثیرگذاری که دارا هستند در دفاع از آزادی و حقوق مردم و منافع ملی بیبدیل است و ارزیابی از میزان موفقیت رسانه ها در دفاع از این حقوق نشانگر میزان پیشرفت ما در رسیدن به اهداف انقلاب است.
اگر هدف انقلاب رسیدن مردم به آزادی بود، یکی از بزرگترین دشمنان بزرگ انقلاب جهالت است. آزادی خواهی اگرچه در عمق وجدان مردم جای گرفته، اما اطلاع‌رسانی در این راستا لازم است. مردم باید بدانند کدام جریان‌ها با این خواست تاریخی همراه‌اند و کدام جریان‌های داخلی یا خارجی در مقابل این حق مردم قرار دارند.
اطلاع‌رسانی واقعی نسخه‌ای نیست که حکومت بپیچد و در اختیار رسانه‌ها قرار دهد تا براساس آن عمل کنند. اطلاع‌رسانی که صرفاً با هدف تمجید از حکومت انجام گیرد مراد و مطلوب نیست.
رسانه باید در اطلاع رسانی به "مایی" وفادار باشد که تمامی وسعت ایران را در بر میگیرد، نه مایی که هرکه از حلقه تنگ و بسته آن خارج شد برانداز و محارب خوانده شود. اطلاع رسانی یک سویه و جانبدارانه آمیزهای است از جهل و اغواء. رسانه ها صاحب حق بازخواستاند و هر کجا احساس میکنند حکومت خادم مردم نیست و انحرافی دارد باید گوشزد کنند.
دشمن دیگر انقلاب و مردم استبدادزدگی است که در عمق وجدان ما اعم از مردم و حاكمان زنگاری از آن برجای مانده و غفلت از آن ما را به قعر پرتگاه خواهد برد. استبداد یعنی اینكه یک جریان خود را محور و مدار و حق مطلق بخواند و هرکس كه با او همراه نشد به تسلیم فراخواند یا نابود كند. اما آنکه ضد استبداد است می‌گوید همه باید با هم و به كمك هم عمل كنیم برای حل مشكلات جامعه و تامین منافع بكوشیم؛ لازمه آن رسیدن به ما تحمل، احترام و همکاری من با دیگری است.
لازمه مبارزه با استبداد و استبدادزدگی افزایش قدرت تحمل است و در جوامعی چون جامعه ما اگر حكومت پیشتاز تحمل شد موفقیت جامعه بیشتر خواهد بود؛حکومت مطلوب حكومتی است كه بر پایه رضایت مردم استوار است و اگر رضایت نبود زور هم به كار نمیآید. حكومت باید درصدد اقناع مردم و ایجاد رابطه ای باشد كه در آن حق و حرمت مردم تامین میشود؛ در این جهت رسانه میتواند نقش بزرگی را ایفاء كند و لازمه این كار آزادی و امنیت رسانه ای است تا بتواند فرهنگ نقد بخصوص نقد قدرت را پایدار كند.
در ایران هم مانند سایر جوامع در حال گذار اگر حکومت دارای تحمل بود جامعه در مسیر مطلوب قرار خواهد گرفت. حکومت باید مظهر تحمل باشد و انتقادها را حتی اگر گاهی تند هم باشد بپذیرد.
در عین حال باید متوجه دشمنی ها هم بود. ایران یکی از کشورهای مورد توجه در منطقه است، خصوصاً که انقلاب مردمی ایران را كه روزی پایگاه مطمئن نفوذ بیگانه در منطقه و حریم امن قدرتهای جهانی بود به کانون جوشش مردمی و آزادی خواهی بدل کرده است و بدخواهان مترصد ضربه زدن به آن بوده و هستند و طبعا نقاط ضعف ما به آنان كمك خواهد كرد. در این شرایط رفتارهای خشن با مردمی که درصدد گوشزد کردن نقصها هستند و بی تحملی از سوی حکومت چهره نظام را در دنیا بد جلوه خواهد داد و این همان چیزی است که خواست بدخواهان و دشمنان نظام است.
رسالت بزرگ ما الگوسازی است. الگوئی كه هم در آن حق و حرمت و آزادی و پیشرفت مردم و عدالت تامین شود و هم ارزش‌های الهی، اخلاقی و معنوی بر آن حاكم باشد؛ ما در شرایط حساسی قرار گرفته‌ایم. مشکلات اقتصادی جدی کشور را تهدید می‌کند. وعده‌های بلندپروازانه نه تنها عملی نشده، بلکه ما از آنچه داشته‌ایم هم عقب‌تر رفته‌ایم. صحبت از جریان حاکم نیست، بحث بر روی آینده کل نظام است.
سید محمد خاتمی همچنین به انتخاب گزینشی فرازهایی از صحبت‌های امام که در شرایطی خاص و در مواردی خاص بیان شده، اشاره کرد و گفت: بهره‌برداری مغرضانه از این سخنان در شرایط فعلی سبب می‌شود چهره‌ای مخدوش از انقلاب،امام و نظام را القاء كند و این امر جفا به امام و جفا به جامعه است.
مگر امام در همان شرایط جنگ که تهدید جدی بیگانگان متوجه کشور بود نسبت به رفتارهایی که با برخی از شخصیتها شده بود واکنش نشان ندادند و فرمان هشت ماده ای را صادر نكردند؟ یا حرفهایی که امام در شرایط مختلف در نفی تحجر زدند یا نقدهای تندی که امام نسبت به برخی از دستگاهها و نهادها داشته اند و آنان را به رعایت حقوق مردم و احترام به ملت فراخواندهاند. مگر همین امام میزان را رای ملت نمیدانست. مگر انتقاد و حتی تخطئه بالاترین مسئولان را هدیه الهی نمیدانست و صدها مورد دیگر؟
پرداختن به شخصیت حضرت امام باید جامع باشد، نه گزینشی و با هدف توجیه بعضی رفتارها و سیاستهای نادرست، به خصوص برای نسلی که امام و موقعیت صحبتهای ایشان را از نزدیک درک نکرده اند.
البته بعضاً شاهدیم که برخی رسانه ها و نشریات با مصونیت آهنینی که دارند به توهین و افترا و دروغ دامن میزنند ولی رسانه ملی چرا؟ این رفتارها اگرچه ممکن است در کوتاه مدت در میان عده بسیار اندکی تأثیرگذار باشد، اما در دراز مدت با روشن شدن حقیقت کاملاً اثر عکس خواهد داشت.
ولی آنچه باعث تاسف بیشتر است اینكه از افرادی که ما با وجود اختلاف نظری که با آنها داشته و داریم، آنان را دارای انصاف و متانت میدانستیم؛ تحت تأثیر جو قرار میگیرند و اظهاراتی میكنند كه هم نادرست است و هم تحریك میكنند. اخیرا وزارت كشور دولت اصلاحات را به ناحق مورد اتهام قرار داده و ادعا میشود كه فلانی و فلانی قصد داشتند انتخابات مجلس ششم را به تاخیر بیاندازند! در آن زمان بنده و رئیس مجلس محترم وقت به ردصلاحیتهای گسترده اعتراض داشتیم و آن را خلاف موازین و به زیان كشور می دانستیم و خدمت رهبری هم عرض کردیم و ایشان هم دستور دادند كه نظر ما از سوی نهاد ذیربط تامین شود؛ ولی مدعیان پیروی از رهبری برخلاف آن عمل کردند. حالا هم از حق مردم دفاع میكنیم؛ به هر حال طرح این ادعا از سوی شخصیتهای باسابقه در این فضای آلوده جای تعجب و تأسف دارد.
توقع ما از همه شخصیتهای تأثیرگذار کشور در شرایط کنونی انصاف است. ما از حق و انتخاب مردم دفاع میکنیم. هدف اصلی همه ما چنانكه اعلام كرده ایم؛ رسیدن به سازوکارهای برگزاری انتخابات بیحرف و حدیث است و اطمینان مردم از تأمین حق خود. ما همچنان معتقدیم باید حکومت جلوی فحاشیها و تخریبها و دستگیریها را بگیرد، زندانیانی که نوعاً علاقمند به نظام هستند هرچه زودتر آزاد شوند و در فضایی ملایم تر فشارها از روی رسانه های مستقل برداشته شود.
اگر جرمی واقع شد مطابق نص صریح قانون با آن برخورد شود. اگر رسانه ای تخلف کرد هیأت نظارت که باید نماینده افکار عمومی باشد به آن رسیدگی کند و آن را به دادگاه صالحه که در حضور هیأت منصفه تشکیل میشود ارجاع دهد تا خدای ناکرده از اعمال یک سویه قدرت به نفع گرایش حاکم پرهیز شود. به فرض که جرمی هم اتفاق افتاده باشد شرایط اثبات آن، نوع برخورد با آن مشخص است و به خصوص تناسب جرم و جزا باید رعایت شود و در عین حال متهم، هر که باشد در تمام مراحل و شرایط از حقوقی برخوردار است که باید مو به مو مراعات شود.
در شرایط موجود به جز عده ای معدود همه پذیرفته اند که کشور با بحران جدی روبرو است. نه تنها از نظر سیاسی که از نظر اجتماعی و به لحاظ اقتصادی و علمی و بین المللی هم با مشكل روبرو هستیم و به خوبی این را احساس میکنند. اگر چنین است باید بكوشیم تا همه خیرخواهان در كنار یكدیگر و در فضای آزاد و خوب از این مشكلات عبور كنیم.
امیدوارم همانطور که در این هفت ساله شاهد بوده ایم، ایلنا همچنان با اعتقاد و علاقه به اسلام و انقلاب در راه دفاع از حقوق مردم پایمردی كرده همچنان زبان مردم باشد و ان شاء الله با کمک هم به سوی اهداف بزرگ ملت در چارچوب قانون اساسی و ان شاء الله عزت ایران و ایرانی گام برداریم.
گفتنی است در ابتدای این دیدار مدیر عامل خبرگزاری ایلنا گزارشی از روند فعالیت این خبرگزاری ارائه كرد.

 
 
تعداد بازدید: ۳۳۶۰۷

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,