درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۱ بهمن ۱۳۸۸
پاسخ اعتراض مدنی و انتقاد، فشار، سركوب، زندان و احیاناً اعدام نیست.

عده ای به دروغ می گویند فلان شخص نامه ای نوشته و در آن چنین و چنان گفته! نامه ای که كسی از محتوای آن خبر ندارد و اصلاً چنین چیزهایی وجود نداشته است. بعد همان افراد با جوسازی اینگونه القاء می کنند که شخصیتهایی که افتخارشان اقبال مردم به آنها بوده است با هم اختلاف پیدا کرده اند، در حالی چنین چیزی از اصل کذب است.

سید محمد خاتمی ضمن گرامیداشت آغاز دهه فجر، دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی ایران را جمهوری اسلامی خواند و در جمع اعضای شورای مركزی خانه احزاب گفت: در آستانه سالروز واقعه ای بزرگ در تاریخ قرار داریم؛ حادثه ای بی نظیر، هم به لحاظ مردمی بودن آن، هم از منظر اهداف بلندی که انقلاب اسلامی ایران داشت و هم به خاطر برخورداری از رهبری ممتازی که داشت.

انقلاب اسلامی اگر چه با قربانیان و هزینه های بسیار به وقوع پیوست، اما با هدف تغییرات اساسی در جامعه تحول بزرگی در زندگی ایرانیان ایجاد کرد.

ان شاء الله امسال هم ایرانیان با هر گرایش و موقعیتی سی و یكمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی خواهند داشت؛ امری که به طور قطع متعلق به یك جناح یا بخش خاصی از جامعه نیست.

دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی ایران، جمهوری اسلامی است. پس از پیروزی انقلاب، نوع حکومت ایران جمهوری اسلامی (و نه حکومت اسلامی) اعلام شد و مورد تأیید قاطع مردم قرار گرفت كه این خود نكته ای است بسیار مهم.

اینکه عده ای حکومت اسلامی را مقابل جمهوری اسلامی قرار می دهند به نظر من یک جسارت آشکار به اسلام است. ما معتقدیم ذات حكومت اسلامی مبتنی بر نظر مردم است، چرا كه در دوره پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام هم مردم محور و مدار جامعه بودند.

انتخاب جمهوری اسلامی از یک سو هوشمندی رهبری انقلاب اسلامی ایران را نشان می داد و هم حکایت از بلوغ فکری ملت ایران داشت و نشانگر این بود که جامعه ایرانی وارد عصری شده است كه در آن حاكمیت ازآن مردم است.

دیگر دستاورد انقلاب اسلامی قانون اساسی بود كه امروز هم مبنا است. نه به این معنی که قانون اساسی امری ما فوق بشری است، بلكه به این معنی كه با روش مردمی تدوین و تصویب شده و مبنای نظام جامعه قرار گرفته است. لذا اگر كسی هم انتقادی دارد مبنای عمل همین قانون اساسی است. و به نظر من اگر حرفی هم وجود دارد بر سر این است که آیا همین قانون اساسی درست اجرا می شود یا خدای ناکرده شاهد نقض آشکار آن هستیم؟!

نقض قانون اساسی به دست جریان ها یا گروه ها بد است و بسیار بدتر از آن وقاع این امر به دست حكومت است. آیا امروز تفسیرهای عجیب و غریبی كه از قانون اساسی می شود با روح این قانون سازگار است؟ و آیا اصولاً ادعای پاسداری از قانون اساسی ادعای درستی است؟

اگر واقعاً همه ارکان جامعه به نص قانون اساسی رجوع کنیم می توانیم جامعه ای آرام و رو به جلو بسازیم و در همان چارچوب قانون اساسی بحث هایمان را هم مطرح كنیم.

به هر حال افتخار اسلام و انقلاب اسلامی ما این بود كه جمهوریت را به رسمیت شناخت و نباید وانمود کرد که جمهوریت در مقابل اسلامیت قرار دارد. حرکت یکصد ساله مردم ایران برای حاکمیت بر سرنوشت خویش خواست های مشخصی داشته و تمایز انقلاب اسلامی با دیگر جنبش های مشابه طرح این خواست ها از پایگاه اسلام است. مردم ما در طول تاریخ به شدت از استبداد رنج برده و به همین دلیل با استبداد و حاكمیت خودكامگان ضدیت داشتند؛ حاكمیتی که هیچ نمایندگی از مردم نداشت و در عصر حاضر هم شاهدیم که حكومت هایی که متكی بر پشتوانه مردم نیستند، خود به خود متكی به بیگانه می شوند.

انقلاب اسلامی ایران خواستار استقلال و عدم دخالت اجانب در سرنوشت مردم بود. برای ایرانی كسر شأن و مایه حقارت بود عده ای بیرون از مرزها برای ایران تعیین تكلیف کنند.

در عنوان جمهوری اسلامی، آزادی خواهی، استقلال طلبی و میل به پیشرفت نهفته است و امتیاز انقلاب اسلامی هم همین بود كه حضرت امام در تمام بیاناتشان می گفتند اسلام هم همین ها را می خواهد. بزرگی مثل حضرت امام (ره) از موضع دین این مطالبات و آرمان ها را مطرح می كنند، همچنانی كه دیگر بزرگان در طول تاریخ بیان كرده اند.

اسلام راستین آزادی و پیشرفت و استقلال را می خواهد و این همان اسلامی است كه ما می گوییم. نمی شود ما بیاییم به نام اسلام كاری بكنبم كه با همه این معیارهای روشن در تضاد باشد.

اسلامی که جمهوری اسلامی ایران به دنیا معرفی کرده، اسلامی نیست كه حق مردم را به رسمیت نشناخته به آزادی های مردم احترام نگذارد و خواهان عدالت نباشد. اینچنین اسلامی هیچ سنخیتی با آنچه مراد انقلاب اسلامی بوده ندارد.

جمهوری اسلامی كه ما مراد حضرت امام و مردم بود این نبود كه حكومت تحت نظارت مردم قرار نداشته باشد.

امروز هم ما از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به جد دفاع می كنیم و اگر اعتراض و حرفی داریم در راستای حفظ جمهوری اسلامی است. پاسخ اعتراض مدنی و انتقاد مردم فشار، سركوب، زندان و احیاناً اعدام نیست! این برخوردها بحران را افزایش می دهد و تمایل به خروج از چارچوب ها را تقویت می كند.

ما در عصر حاکمیت جمهور و مردم قرار داریم. امر بسیار مهمی که انقلاب اسلامی ایران آن را به رسمیت شناخته و مورد تأیید حضرت امام قرار گرفته و به عنوان پنجاه و ششمین اصل طلایی قانون اساسی تصریح شده است.

مگر امکان دارد که کشوری مدعی حاکمیت مردم باشد، اما حكومت برخاسته از اراده و خرد جمعی نباشد؟ فلسفه انتخابات هم دقیقاً همین است و اگر ما روی برگزاری انتخابات و سازوکارهای آن حساسیت نشان می دهیم برای این است كه انتخابات آزاد، سالم و رقابتی ضامن جمهوریت نظام است. اینكه تمامی اركان حكومت در ایران برآمده از اراده آزاد و آگاه مردم باشند یک امر تشریفاتی و فرعی نیست.

صیانت از آراء مردم و دفاع از حق و آزادی آحاد جامعه یعنی مقابله اساسی با بیگانگانی كه می خواهند این کشور گرفتار ضعف باشد و میان حكومت و مردم شکاف ایجاد شده، كینه ها جای محبت را در میان مردم بگیرد.

آیا جمهوری اسلامی و مردم سالاری بدون وجود احزاب و تشكل های مردم سالار ممكن است؟ حیات احزاب و تشكل ها در گرو آزادی است. مراد ما از آزادی، آزادی بیان، آزادی اندیشه و بیان و به صحنه آوردن آن اندیشه است و آنجا است که مردم در مورد آن اندیشه نظر می دهند.

لازمه آزادی به معنای واقعی كلمه كه خلاصه آن حاكمیت مردم بر سرنوشت خودشان است، آزادی بیان و تجمعات است. اصلاً مگر می شود حزب باشد ولی بلندگویی برای بیان آراء خود نداشته باشد؟ و اجازه نداشته باشد اجتماعی تشكیل دهد؟

باید اجازه حضور و اعتراض مردم در فضایی آرام و مدنی صادر شود و خواست های اساسی و گرایش های مردم به طور واقعی مشخص شودو البته مهمتر از همه اینها برگزاری انتخابات آزاد، سالم و اطمینان بخش است. نباید وانمود کرد که یك جریان این را می خواهد و جریان دیگر نمی خواهد، اگر كسی این را نمی خواهد به این انقلاب اعتقاد ندارد! اگر كسی این را نخواهد انقلابی نیست! اگر كسی این را نمی خواهد به امام و کلام جاویدان امام که میزان رأی ملت است کوچکترین اعتقادی ندارد.

ببینید این روزها چه فضایی ایجاد شده؟! علاوه بر فشار و برخوردهای خشن و بازداشتها، فضای تهمت و اتهام هم پررونق است. از یك سو محدودیتهای بسیار شدید برای حرف زدن و ارتباط برقرار كردن با مردم ایجاد شده و از سوی دیگر عده ای كه معتقدم با دروغ پردازی ها و اتهام زدن های بی اساس جامعه را به سمت التهاب و خشونت پیش می برند (خشونت كوری كه خدا می داند كه عاقبتش چه خواهد شد) جولان داده و در آزادی مطلق فعالیت می کنند.

مسائل اجتماعی با فشار و سخت گیری حل نخواهد شد. نمی شود گفت هر كس اعتراض دارد برانداز است و باید با او با تندی و سختی برخورد كرد. بنده حتی معتقدم با برانداز هم نمی شود هر رفتاری كرد. مگر ما خود را پیرو امیرالمؤمنین علی علیه السلام نمی دانیم؟

مگر در زمان آن بزرگوار نبودند عده ای كه نه تنها ایشان را قبول نداشتند، بلکه امیرالمؤمنین را كافر می دانستند و از مرز انتقاد هم پا را فراتر گذاشته به آن بزرگوار فحش و ناسزا می گفتند و امیرالمؤمنین علیه السلام اجازه نمی داد با آنها برخورد كنند و ممانعت می کرد از قطع حقوق آنها تا وقتی که دست به شمشیر بردند. حتی آن زمان که اقدام به جنگ كردند هم حضرت علی علیه السلام همه تلاش خود را كرد كه از درگیری بپرهیزد و تنها زمانی که یقین پیدا کرد این عده منطق را نمی پذیرند، با آنها به جد برخورد كرد.

چقدر خوب بود اگر همه عزیزانی كه امروز به خاطر مسائل بعد از انتخابات در زندان هستند در جمع ما حضور داشتند و همه با هم در راهپیمایی 22 بهمن شركت می كردیم.

ما خواستار قانون اساسی و اسلام هستیم و می خواهیم رهبری كه مطابق نص قانون اساسی هم جایگاه بسیار مهمی دارند، رهبر همه كشور و همه مردم باشند. و بر همین اساس هم می گوییم هر روش، سیاست، جریان و جناحی كه بخواهد به اسلام، امام، انقلاب و رهبری خدشه وارد کند و با تنزل شأن این اصول وانمود کند که اینها تعلق به یك جناح خاص دارند، هم به اسلام جفا کرده، هم به امام و انقلاب و رهبری.

امروز هم اگر سیاست ها و رفتارهایی وجود دارد كه اینچنین تلقی غلطی را به جامعه القاء می کند باید به سرعت تغییر کند. باید دید كدام دست پلید است كه با همه چیز ضدیت داشته و سعی می كند خواستهای نادرست خود را پشت سر مقدسات پنهان كند و در واقع امام، رهبری و کلیت نظام را در مقابل جریانات قرار دهد؟ اوست که با انقلاب دشمنی می كند نه ما!

عده ای به دروغ می گویند فلان شخص نامه ای نوشته و در آن چنین و چنان گفته! نامه ای که كسی از محتوای آن خبر ندارد و اصلاً چنین چیزهایی وجود نداشته است. بعد همان افراد با جوسازی اینگونه القاء می کنند که شخصیتهایی که افتخارشان اقبال مردم به آنها بوده است با هم اختلاف پیدا کرده اند، در حالی چنین چیزی از اصل کذب است.

اینها روشهای غلط و شیطنت آمیزی است که هدف مأیوس کردن مردم را دنبال می کند تا به مردم بگویند چهره هایی كه مورد توجه شما بوده اند، مردم را جا گذاشته و به آنها پشت كرده اند! در حالی که چنین چیزی اصلا درست نیست.

ما همیشه مردم را به آرامش دعوت كرده ایم. مردم حق دارند اعتراض كنند، حق دارند کسب اطمینان کنند كه رأی آنها واقعاً مؤثر است، حق دارند كه از آزادی و وضعیت معیشتی مناسب برخوردار باشند. اما آیا واقعاً وضعیت مردم امروز اینگونه است؟ امروز بسیاری از مشكلات جدی اجتماعی، اقتصادی، معیشتی و آینده نگران كننده كشور پشت اوضاع نابسامان سیاسی پنهان مانده است؛ اموری كه در صورت بروز خود می تواند منشاء بحرانهای بزرگ اجتماعی گردد.

سؤال این است كه چرا دولت به برنامه چهارم عمل نمی کند؟ چرا حتی گزارش عملکرد برنامه چهارم به مجلس ارائه نشد؟ چرا به سمت اهداف سند چشم انداز حركت نكردیم؟ چرا زندان و فشار و بگیر و ببند و صدها چرای دیگر؟

در این مملکت هر كس كه پذیرفته در چارچوب قانون اساسی زندگی كند، باید از حقوق مدنی و شهروندی برخوردار باشد و به جرم ابراز عقیده و گرایش خود یا نقد و اعتراض نمی توان با او برخورد كرد.

اگر این مشكلات رفع شد، آن وقت حكومت حكومتِ همه است؛ دولت دولتِ همه است. مگر آنکه كسی بیاید و بگوید من اصل نظام و قانون اساسی را قبول ندارم، این هم سلاح من؛ و می جنگم!

هیچگونه ساختار شکنی و خشونتی مورد تأیید ما نیست و امیدواریم با مردم هم با خشونت رفتار نشود.

در ابتدای این دیدار مهندس حسین كاشفی، رئیس خانه احزاب گزارشی از فعالیت ها و عملكرد این نهاد مدنی ارائه کرد.

کاشفی هدف از این دیدار را گفت و گو و رایزنی با شخصیتهای تأثیرگذار کشور در راستای تعامل احزاب و دستیابی به راه حل های فراگیر برای برون رفت از وضعیت فعلی کشور اعلام كرد. وی ضمن تاكید بر ایجاد و گسترش زمینه های فعالیت احزاب از سوی دولت گفت:دولت ها نباید احزاب را رقیب خود بدانند. در شرایط فعلی راهی جز بازگشت به قانون اساسی و احترام به كرامت انسانی نداریم.

وی آمادگی خانه احزاب را برای تقویت فرهنگ تعامل میان جناحها و انجام گفت و گوهای سازنده اعلام كرد.

در ادامه برخی اعضای شورای مركزی خانه احزاب ضمن تشریح دیدگاههای خود به بیان مواضع و نقطه نظرات خویش پرداختند.

حفظ دستاوردهای انقلاب، پاسداشت زحمات مبارزان و بزرگان انقلاب اسلامی، تقویت نقش و جایگاه احزاب و ایجاد زمینه های فعالیت بیشتر آنها، حفظ حقوق شهروندی، آزادی بیان، پرهیز از شعارهای ساختار شكنانه، اجتناب از هرگونه خشونت و توسعه فرهنگ تحزب و انسجام در چارچوب قانون از مهم ترین مطالبی بود كه حاضران در جسله بر آنها تأكید نمودند.

 
 
تعداد بازدید: ۳۳۷۰۸

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,