درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۶ آذر ۱۳۸۸
برای ستمی که به جمهوری اسلامی می شود غصه می خورم و رنج می برم

وضعیت کنونی جنگ میان اصولگرایان و اصلاح طلبان نیست. در حال حاضر بسیاری از اصولگرایان هم از این وضع ناراحتند، امروز حتی اصولگرایان عاقل را نیز حذف می کنند. این دیدگاه خطرناکی است و بنده هشدار می دهم که این امر به زیان ایران و جمهوری اسلامی است.
جمعی از خانواده های دستگیر شدگان پس از انتخابات در دیداری با سید محمد خاتمی که به مناسبت عید غدیر برگزار شد، رئیس دولت اصلاحات را از آخرین وضعیت عزیزان دربند خود و خانواده های آنان آگاه ساختند.
سیّد محمّد خاتمی در این دیدار ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید غدیر خم به حاضران و پیروان راستین امیرالمؤمین علیه السلام گفت: معمولاً در اعیاد بزرگی چون عید غدیر با بسیاری از عزیزترین عزیزانمان که سابقه همکاری و دوستی داشتیم و به راستی خدمتگزاران خوب نظام و جامعه و اهل فکر و تدبیر و ایمان بودند دیدار داشتیم و با دیدن چهره های پاک و مصمم آنها افتخار می کردیم که نظام جمهوری اسلامی از توان این نیروهای مؤمن و مقاوم و مخلص بهره مند است؛ اما امسال از دیدارشان محرومیم.
این دیدار با عید غدیر و 16 آذرمصادف شده است. غدیر نماد، مظهر،خاستگاه و سرچشمه شیوه، منش و روشی است که ایرانیان در طول تاریخ آن را برگزیده اند و به راستی رهبر، نماد و الگوی این روش حضرت علی علیه السلام است.
16 آذر نیز روزی نمادین است؛ کمتر از 4 ماه بعد از کودتای ننگین آمریکایی در ایران، اولین جرقه های اعتراض و حضور و زندگی را در دانشگاه ها و بالاخص در دانشگاه تهران دیدیم و سه قطره خون مبارکی که بعدها می بایست جوشان شود و به صورت نهری خروشان در 22 بهمن در آید و در صورت انقلاب اسلامی تجلی پیدا کند در همین روز ریخته شد. آن 3 قطره خون پیش پای نماینده قدرتی که به استناد اسناد منتشر شده در ایران کودتا کرده بود ریخته شد و نشان داد دانشگاه ما به نمایندگی از ملت ایران در مقابل استبداد و در مقابل حکومت کودتا و در برابر سلطه بیگانه ایستاده است.
بسیار متأسفم که 16 آذر امسال بر خلاف سالهای مسؤولیتم در ریاست جمهوری و سالهای اخیر امکان حضور در دانشگاه و گفت و گو با دانشجویان و شنیدن درد دلهای متقابل برایم فراهم نشد. امیدوارم بار دیگر در فضایی قرار بگیریم که در فضایی آزاد و در حدی که قانون و نظام و مصالح کشور اجازه می دهد این قبیل دیدارها و تجمع ها را برگزار کنیم و در این تجمع ها و نشست ها دلهایمان را به یکدیگر نزدیک تر کنیم.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با اشاره به دیدگاه امام خمینی در مورد نحوه اداره کشور پس از پیروزی انقلاب افزود: در یکی از مصاحبه های حضرت امام خمینی (ره) در آستانه پیروزی انقلاب از امام سؤال شد که این جمهوری اسلامی که شما می گویید چیست؟ امام فرمودند پاسخ روشن است، جمهوری به همان معنایی است که هعه عالم قبول دارند.
این دیدگاه حضرت امام از آن جهت حائز اهمیت است که تصریح می کند انقلاب اسلامی ایران برای تحمیل حکومتی که فقط به صورت یک جانبه و از بالا از مردم اطاعت بخواهد ظهور نکرده است، بلکه این حرکت مردمی متناسب با دستاوردی است که بشر در طول تاریخ داشته و ظرفیتی که اسلام در این زمینه دارا است. نظام عرضه شده در پی پیروزی انقلاب اسلامی ایران با این معیارها سازگار است؛ معیار مردم سالاری که تجلی آن در جمهوریت نظام است و امام هم تأکید و تصریح می کنند که به همان معنایی است که در دنیا شناخته شده و وجود دارد.
جمهوری یعنی مردم انتخاب می کنند، حاکمان خود را تحت نظر قرار می دهند، می توانند بی هیچ پروایی به آنها انتقاد کنند، می توانند آنها را بدون توسل به زور جا به جا کنند، حکومت ها در مقابل مردم مسؤول اند، ملاک و میزان رأی مردم است، یکایک شهروندان جامعه حرمت دارند، ارباب واقعی یک جامعه خود مردم هستند و حاکمان نه اربابان مردم که خدمتگزاران برآمده از اراده مرم هستند؛
امام در ادامه آن مصاحبه افزودند مراد از اسلامی بودن هم این است که ارزش ها و معیارهای الهی و اسلامی بر جامعه حاكم باشد. حضرت امام نمونه اینچنین حکومتی را حکومت حضرت امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب علیه السلام نام بردند.
این همان چشم انداز عظیمی است که بنده هم افتخار دفاع از آن را داشته و دارم.
در جمهوری اسلامی که تجلی مردم سالاری است، حق حاکمیت مردم بر سرنوشت به عنوان یک اصل پذیرفته شد. از سوی دیگر با تکیه بر ارزشها و معیارهایی که فقدان آن در دنیای امروز باعث بروز مشکلات عدیده ای در غرب و شرق عالم و در روابط بین المللی شده كوشید تا الگویی ممتاز را براساس معیارهای اصیل اسلامی برگرفته از سیره پیامبر اکرم و امیرالمؤمنین و بسیاری ارائه نماید تا نواقص موجود در نظام های كنونی اداره ممالک برطرف شود. ما با توجه به تجارب تاریخی که داریم در ایران نه تنها نمی خواهیم و نمی توانیم سکولاریسم را بپذیریم، بلکه می خواهیم از تمام مزایایی که بشر در طول تاریخ از آن برخوردار بوده و برای آن قربانی هایی داده است را بهره مند باشیم. ما خواستار آزادی، حرمت و حقوق انسان، پیشرفت جامعه، توسعه همه جانبه، رهایی از سلطه بیگانگان و مستبدان بوده و هستیم؛ در عین حال که می خواهیم یک سلسله معیارهای معنوی که اتفاقا غیبت آن در دنیای مدرن امروز مشکلات متعددی را برای بشریت به وجود آورده است بر جامعه حاکم باشد.
راه انقلاب و اصلاحات این بود و اگر تداوم پیدا می کرد و ان شاء الله تداوم پیدا کند، می توانست و می تواند از یک سو استبداد را به عنوان پدیده تلخ و زشت تاریخی از صحنه خارج کند و از سوی دیگر مانع سیطره سکولاریسم که انسان را از بسیاری معیارهای معنوی محروم می کند بشود.
علی علیه السلام با خواست مردم به قدرت رسید و آن هنگام که به وی پیشنهاد کردند علی رغم انحرافاتی که در میان تعدادی از والیان و حاكمان قبلی وجود داشته در آغاز حکومت خود دست به تركیب آنها نزنید تا کاملاً مستقر شوید و آنگاه ببینید چه می شود. امام علی علیه السلام در پاسخ فرمودند: از من می خواهید قدرت را با ستمگری یا تن دادن به ستم و تأیید ستمگران به دست آورده و حفظ کنم؟ علی و كسب قدرت با تن دادن به ستم؟ هرگز! من آمده ام که بگویم سیاست یعنی حاکمیت اخلاق، حاکمیت معیارهای الهی و حاکمیت حرمت انسان.
سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث و اتفاقاتی که قبل، حین و بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم در کشور رخ داده، گفت: بنده از حوادثی که در این مدت در جمهوری اسلامی رخ داده بسیار ناراحتم، خصوصاً به خاطر ستمهایی که می شود؛ جفاست دوستانی که امروز به بهانه انتخابات در بند گرفتار اند، متهم به ضدیت با انقلاب، اسلام و مصالح کشور شوند؛ در حالی كه این عزیزان حاضر بوده و هستند جان خود را فدای ارزش هایی کنند که در انقلاب اسلامی تجلی پیدا کرد.
چه بسا این عزیزان دیدگاههایی داشته باشند که با برخی از دیدگاه های دیگر هماهنگ نباشد، اما در مقام عمل و ارزش های اصولی، بنده بی تردید مطمئنم (اگر نگویم همه) اکثر این افراد سرمایه هایی هستند که هزینه هایی به مراتب بیشتر از بازجویان و کارشناسان پرونده هایشان برای انقلاب و ایران پرداخته اند و امروز به اتهام ضدیت با امام، انقلاب و جمهوری اسلامی به چیزهای عجیب و غریبی متهم می شوند!
انسان شرمسار و متأسف می شود از شنیدن و دیدن روش هایی که در بازداشتها، بازجویی ها، تشکیل دادگاهها و صدور احکام برخی از این عزیزان رخ داده است. دادگاه هایی که به تأیید حقوقدانان چیره دست خلاف موازین و ضوابط قانونی کشور است.
برای 10روز مرخصی به بزرگمرد عزیزی که در آستانه 70 سالگی است، با آن کسالت های متعدد خطرآفرین، 800 میلیون تومان وثیقه می گیرند و بعد از عمل قلب هم می گویند بلافاصله به زندان برگرد! آیا این روش ها و این برخوردها به نظام جمهوری اسلامی لطمه نخواهد زد؟
بنده بیش از اینکه دلم برای این عزیزان که آمادگی پرداخت این هزینه را داشته و به لطف خدا خانواده هایشان هم به نحو افتخار آمیزی مقاومت کرده اند بسوزد، برای ستمی که به جمهوری اسلامی و ایران می شود غصه می خورم و رنج می برم.
در نخستین روزهای پس از انتخابات و بعد از آغاز دستگیریها دیداری با جمعی از خانواده های بازداشت شدگان داشتم. در آن دیدار خطاب به آیت الله شاهرودی گفتم شما رئیس قوه قضائیه هستید، این مسائل در دست شماست و می توانید به نحو مؤثری آنها را پیگیری کنید تا به این صورت ادامه نیابد.
پس از آن هم در آغاز کار رئیس جدید قوه قضائیه و در طلیعه تحولی که وعده تحقق آن در نظام قضایی داده شده بود انتظار عمومی این بود که این روش ها و شیوه های غلط منتفی شود.
به نفع نظام بود که در آستانه این اعیاد سعید این دوستان عزیز آزاد می شدند و به کانون گرم خانواده های خود باز می گشتند.
اگر هم دادگاهی برگزار می شود باید براساس موازین قانونی تشکیل شود؛ دادگاه صالحه با حضور هیأت منصفه و وکلای انتخابی افراد تشکیل گردد و بر اساس مستندات قوی و محکم به اتهامات سنگین وارده رسیدگی شود. هیچ کس با روش های قانونی مخالف نیست؛ اعتراضی هم اگر هست به شیوه هایی است که در حال حاضر جاری است و ستمی که بیش از اینکه به افراد بشود به چهره نظام جمهوری اسلامی می شود .
هنوز هم دیر نیست. بیاییم همگی روش هایی را انتخاب کنیم که خیر آن به ایران و ایرانیان برسد.
آیا ما که می خواهیم چهره نظاممان انسانی، قانونی و مردمی باشد ضد نظامیم یا کسانی که با گفتار و کردار نادرست و ناروای خود چهره بد و زشتی از نظام را به دنیا نشان داده اند؟
طبیعی است که باید همه دلسوزان اسلام و انقلاب در کنار هم در صحنه باشند و کسانی که دلسوز نیستند، از صحنه کنار بروند، نه به این معنا که حذف شوند بلكه محور و مصدر کار نباشند.
وضعیت کنونی جنگ میان اصولگرایان و اصلاح طلبان نیست. در حال حاضر بسیاری از اصولگرایان هم از این وضع ناراحتند. امروز حتی اصولگرایان عاقل را نیز حذف می کنند که این دیدگاه خطرناکی است و بنده هشدار می دهم که این امر به زیان جمهوری اسلامی و ایران است.
بیاییم بر اساس چارچوب قوانین موجود، دلها را به هم نزدیک کنیم و به سوی وحدت گام برداریم و از این تندوری ها و افراطی گری ها بپرهیزیم. نمی گویم جبران ستم، اما لااقل نسبت به ستمدیدگان رفع ستم بشود و شاهد این باشیم که در فضایی مناسب تر همه به ایران و سربلندی آن بیاندیشیم و از این تنگناها و فشارها رها شویم و با کمک این عزیزان که به ناحق مجرم شناخته می شوند، این بحران ها رفع شود و به سوی آینده ای گام برداریم که خیر آن شامل همه هموطنانمان شود و بتوانیم دین خود را به انقلاب، شهدا و امام (ره) ادا کنیم.
همان طور که پیامبر فرمود "سوره هود مرا پیر کرد" و اشاره کردند به این آیه که " فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ" همان طوری که خداوند از تو خواسته و امر کرده استقامت کن و نیز کسانیکه توبه کرده اند و همراه تو بوده اند آنها هم استقامت کنند، شما عزیزان و همه ما باید در مسیر حق استقامت کنیم و باز هم به تعبیر قرآن که در سختی ها به صبر و نماز توصیه شده استقامتتان را تقویت کنید و این شعر بلند را از یاد مبرید که
اندر بلای سخت پدید آرند
فضل و بزرگ مردی و سالاری
در ابتدای این دیدار خانواده های زندانیان سیاسی، گزارشی از آخرین اخبار مربوط به پرونده و وضعیت جسمی و روحی عزیزان در بند خود ارائه کردند.
فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاج زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، با تأکید بر اینکه در فضای سانسور خبری موجود، تریبونی برای بیان دردها نمانده، گفت: خانواده های زندانیان سیاسی دردی مشترک دارند که عده ای از بهترین ها و مخلص ترین و خدمت گزارترین فرزندان کشور، بی گناه در زندان هستند و همین درد مشترک، خانواده های این عزیزان را از روزهای آغازین بازداشتهای فلّه ای غیرقانونی گرد هم جمع کرده است.
با جمع شدن خانواده های زندانیان سیاسی گرد هم توانستیم مسائل و مشکلات خود را بررسی و در حد توان به حل آن مبادرت ورزیم و در زمانی که هیچ مسؤولی نسبت به مشکلات این خانواده ها نگرانی نداشت، این جمع توانست صدایی گویای باشد که افکار عمومی را در این فضای اختناق آمیز از مصائب وارده بر عزیزان دستگیر شده و خانواده های آنها آگاه سازد.
در این فضا محدودیت های رسانه های مستقل در انتشار اخبار زندانیان ادامه یافت. دفتری که در آن جلسات مصاحبه مطبوعاتی برگزار می شد، پلمب شد. با این حال هرگز نا امید نشده ایم و به عنوان خانواده زندانیان سیاسی، پیام و اخبار عزیزان خود را درحد توان، منتشر کرده و می کنیم.
فخرالسادات محتشمی پور با اشاره به بازداشت های خودسرانه و غیرقانونی، تفتیش منازل بعضا بدون حکم و در غیاب صاحب خانه، رفتارهای نامناسب با زندانیان و بازداشتن و محروم کردن ایشان از حداقل حقوق قانونی و شهروندی، تأخیر در برگزاری دادگاه ها، صدور احکام و قرارهای وثیقه سنگین و تأیید برخی از این احکام در دادگاه تجدید نظر افزود: انتظار داشتیم که عزیزانمان در عید ولایت در کشوری که مدعی ولایت است آزاد شوند؛ اما نه تنها این امر اتفاق نیفتاد، بلکه برخی احکام تأیید و در مواردی افزایش یافت و برخی از زندانیان را دوباره به سلول انفرادی منتقل کرده و عده ای را مجدداً ممنوع الملاقات کردند و عزیزی را علی رغم گرفتن وثیقه بسیار سنگین به زندان بازگرداندند.

 
 
تعداد بازدید: ۳۱۶۳۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,