درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۲۸ تير ۱۳۸۸
همه پرسی راه برون رفت نظام از بحران

سید محمد خاتمی و اعضاء مجمع روحانیون مبارز دیداری متفاوت با خانواده های فعالان سیاسی اجتماعی بازداشت شده در روزهای پس از انتخابات داشتند. آنچه این دیدار را با سایر دیدارهای انجام شده از این دست متفاوت می کرد تماس چند تن از فعالان سیاسی بازداشت شده با خانواده های خود همزمان با برگزاری این دیدار بود.
جلسه هنوز رسمیت نیافته بود که محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی یکی پس از دیگری با همسران خود تماس گرفتند و هرچند کوتاه فرصت شنیدن صدای عزیزان خود را یافتند. جلسه به پایان خود نزدیک می شد که جواد امام نیز تماس گرفت و فرصتی فراهم شد تا سید محمد خاتمی نیز با وی صحبت کند..
جلسه با سخنان تنی چند از اعضای خانواده های فعالان سیاسی بازداشت شده آغاز شد.
حاضرین در جلسه از شکل دستگیریها که عمدتا شبانه یا با روندی غیرقانونی و همراه با زور و ارعاب و بدون رعایت موازین اخلاقی، شرعی و قانونی انجام شده؛ عدم پاسخگویی مسؤولان و دستگاههای قضایی و امنیتی به عنوان متولیان امر؛ بلاتکلیفی و بی اطلاعی کامل از محل نگهداری و وضعیت جسمی و روحی دستگیر شدگان؛ عدم اعتنای مسؤولین و دستگاههای قضایی و امنیتی به حقوق اولیه قانونی و انسانی دستگیر شدگان و خانواده های آنان و متأسفانه در مواردی بی احترامی به خانواده هایی که برای پی جویی حق مسلم و قانونی خود مراجعه کرده بودند و در نهایت دیدارشان با مراجع سخن گفتند.
خانواده های فعالان سیاسی دستگیر شده آنچه از نردیک شاهد آن بوده اند را درخور شأن و نام نظام جمهوری اسلامی ندانسته، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت دستگیرشدگان حوادث اخیر و تأکید بر اهمیت حل سریع مسائل زندانیان با ورود تمامی نهادها، علما و شخصیتها و مراجع خیرخواه به این موضوع، تأکید کردند که نخستین خواست آنان پیگیری و پاسداشت رأی مردم در انتخابات اخیر است و حاضرند این وضعیت را برای دستیابی به آن هدف مهم تحمل کنند.
در این دیدار
خاتمی با تقدیر از اظهارات اخیر آیت الله هاشمی در نماز جمعه تهران، این اظهارات را دلسوزانه و خیرخواهانه خواند و رسیدگی و اجرای خواسته های ایشان را حداقل‌ هایی برای برون رفت از وضعیت بحرانی کنونی دانست. ایشان با توجه به این که اعتماد مردم آسیب جدی دیده است و اعتماد میلیون ها ایرانی سلب شده است، افزود تنها راه حلی که در قانون اساسی هم پیش بینی شده، برگزاری همه پرسی برای کسب نظر مردم است تا اعتماد مردم نسبت به نظام ترمیم شود.

در ادامه سید محمد خاتمی از حضور خانواده های فعالان سیاسی در محل مجمع روحانیون مبارز قدردانی کرد. رئیس جمهوری سابق ایران ضمن ابراز همدردی و همراهی با خانواده های محترم و فعالان سیاسی دستگیر شده، تصریح کرد که شما و عزیزانتان که امروز در بند هستند تاوان دلبستگی به انقلاب و نظام و نگرانی از به انحراف کشیدن شدن نظام را می پردازید. وی از اینکه شاهد پایمال شدن اخلاق و عدالت هستیم اظهار تاسف کرد.
سید محمد خاتمی سپس با قدردانی از بیانات منطقی و خیرخواهانه خطیب جمعه تهران، آقای هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت توصیه های آقای هاشمی حداقل هایی است كه می تواند فضای عمومی را تلطیف كرده و زمینه های بازگرداندن اعتماد از دست رفته مردم را فراهم آورد را برگرداند.
من به صراحت می گویم اتكا به آراء مردم و برگزاری همه پرسی قانونی تنها راه برون رفت نظام از بحران فعلی است. این همه پرسی را باید نهادهای بی طرفی نظیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار کنند و از مردم سؤال شود آیا آنچه پیش آمده، مطلوب و رضایتبخش است؟ اگر اكثریت مردم این وضع را قبول داشته باشند، ما هم تسلیم هستیم.
مسائل غیر قانونی و غیر شرعی كه در جریان بازداشت های اخیر و سپس در زمان نگهداری زندانیان رخ داده نه تنها جمهوریت نظام را خدشه دار کرده، بلكه اسلامیت نظام هم مورد تردید قرارگرفته است. قرار بود اسلامیت نظام نقص های موجود در دموكراسی های موجود را جبران کند و از مصادیق اسلامیت نظام حاكم شدن عدالت و اخلاق در فضای عمومی جامعه بود كه متأسفانه این هر دو ركن توسط بسیاری از نهادهای حاكم زیر سؤال رفته و با كمال تأسف باید بگویم اگرچه ریخته شدن خون هموطنانمان در جریان حوادث اخیر و دستگیری فله ای فرزندان این مرز و بوم مصیبتی بسیار بزرگ بود، اما این فاجعه به مراتب بزرگتر است.
توصیه های خیرخواهانه آقای هاشمی در نماز جمعه باید مبنای عمل قرار گیرد. باید اعتماد عمومی را به جامعه باز گردد. سخن همه ما از ابتدا این بود که راههای قانونی برای بازگرداندن اعتماد عمومی به جامعه وجود دارد، اما سخنانمان مورد توجه قرار نگرفت. اینک هم به صراحت می گویم راه برون رفت از بحران فعلی، اتكا به آرای مردم و برگزاری همه پرسی قانونی است.
سید محمد خاتمی در پایان ضمن تبریک پیشاپیش فرارسیدن عید مبعث آرزو کرد در آستانه این عید سعید زمینه آزادی عزیزانی که در بند هستند فراهم شود.
در این دیدار اعضای شاخص مجمع روحانیون مبارز از جمله آقایان موسوی خوئینی ها، امامی جمارانی، سید محمد رضوی، مجید انصاری، موسوی بجنوردی ،محمد مقدم، علی اکبر محتشمی پور و ... نیز حضور داشتند.

 
 
تعداد بازدید: ۳۷۰۱۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,