درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۹ خرداد ۱۳۸۸
سید محمد خاتمی میهمان مردم خونگرم خوزستان

سید محمد خاتمی صبح روز شنبه در میان استقبال گرم هموطنانمان وارد آبادان شد.
وی سپس به سمت بیت مرحوم آیت الله جمی، امام جمعه فقید آبادان حرکت کرد.
خاتمی با ذکر فضایل و خاطراتی از امام جمعه فقید آبادان، آیت الله جمی را مایع افتخار ایران و آبادان عنوان کرد.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس در میان خیل عظیمی از مردم که بدون اطلاع قبلی و تبلیغات در این محل حاضر شده بودند حضور یافته به ابراز احساسات آنان پاسخ گفت.
سید محمد خاتمی سپس در جمع مردم آبادان گفت: وقتی از آبادان نام می بریم چند مسأله به ذهن ما می رسد: یکی از آن ها آبادان قبل از انقلاب است و شهر آبادی که یکی از پررونق ترین شهرهای ایران و دروازه ایران به خارج از کشور بود و کانون تجارت، صنعت و به خصوص صنعت نفت بود.
نام آبادان در آن زمان هم چون نام ایران بر همه دنیا شناخته شده بود. بعد از انقلاب آبادان مظهر مقاومت و پایمردی بود، کسانی که از زندگی خوب و مرفهی برخوردار هستند، معمولاً در زمان مقاومت و مبارزه متحمل دشواری های بیش تری می شوند، اما آبادان نشان داد در این عرصه هم سرافراز است.
شکست حصر طولانی مدت آبادان به همت زن و مرد آبادانی آغاز سلسله موفقیت ها و پیروزی ملت در دفاع مقدس بود.
نکته دیگری که با شنیدن نام آبادان به ذهن می آید این است که نام آبادان انسان را به یاد یک فرد ممتاز می اندازد. انسانی که برای خود هیچ نمی خواست و در نهایت تواضع و ایمان مقاومت می کرد. شخصی که مظهر مقاومت مردم آبادان شد: آیت الله جمی؛ مردی در قامت یک ملت.
چه افتخاری بالاتر از این که مظهر ایمان، آرمان، استواری و فداکاری آبادان شخصیتی مثل آیت الله جمی است. ایشان بزرگ ترین افتخارش این بود که مظهر مقاومت شما بود.
آبادان پیشرفته در اثر جنگ دچار مشکلات فراوانی شد و ما هم توقع نداریم که این مشکلات یک ساله و دو ساله حل شود و با بازگشت آبادان به دوران شکوه خود نیازمند زمان است. هم در سال های گذشته و هم اکنون مسؤولان نظام، در هر رده ای آبادان را آباد می خواسته و می خواهند.
نمی خواهم به تلخی ها اشاره کنم که در سال های گذشته چه کارهایی انجام شد و امروز آن کارها دچار کندی شده است. همه زحمت کشیده اند.
سید محمد خاتمی سپس در مورد انتخابات 22 خردادماه گفت: انتخاب حق شماست. من در اینجا نمی خواهم در رابطه با رویه های موجود که برخلاف نظر حضرت امام خمینی (ره) و آرمانهای انقلاب است و این روند ها به ابزاری برای بهره مندی یک جریان از از امتیازات بیش تر تبدیل شده صحبت کنم، اما می خواهم تأکید کنم که حضور چمشگیر شما در روز انتخابات می تواند جلوی این مسائل را بگیردو
همانطور که در دوم خرداد همه اراده ها بر این قرار گرفته بود که جریان دیگری پیروز شود، اما حضور مردم باطل السحر شد.
خواهر و برادر آبادانی! وظیفه مهم ما حضور در پای صندوق رأی است تا با انتخابی درست به سوی شرایطی متناسب تر با شأن ایران و ایرانی و آبادان و آبادانی باشیم.
خوشبختانه امروز مهندس میرحسین موسوی که فردی علاقمند به آزادی، پیشرفت و عدالت است وارد صحنه شده و ان شاء الله همه ما و شما به ایشان رأی خواهیم داد.
سید محمد خاتمی در پاسخ به نگرانی مردم از تغییر در آراء با استفاده از صندوق های سیار و سایر ترفندها تأکید کرد: اگر موج آمدن مردم در روز انتخابات شکل بگیرد، هیچ سازوکاری نمی تواند رای مردم را عوض کند.


وی سپس آبادان را به سمت خرمشهر ترک کرد و در بدو ورود در منزل مرحوم عدنانی حضور یافت. سید محمد خاتمی بعد از حضور در بیت مرحوم آیت الله عدنانی در جمع مردمی که از حضور او مطلع شده بودند، سخنان کوتاهی ایراد کرد.
وی گفت:« امروز از خرمشهر فقط سوم خرداد را می گویند، اگر چه سوم خرداد بزرگ بود و مظهر پاسداری پایداری و عظمت ملت است و در جنگ تحمیلی نیز بیشترین آسیب را خرمشهر عزیز دید.»
رئیس دولت اصلاحات تاکید کرد:« بنده شما را درک می کنم، در گذشته برنامه های مهمی انجام شد از جمله ایجاد بندر آزاد تا موجب شود خرمشهر رشد و تحول داشته باشد اما حالا باید پرسید که مسولان این کارها را ادامه می دهند یا خیر.»
وی تصریح کرد:« باید پرسید دولتی که قرار بود نفت را سر سفره ها بیاورد اگر نفت را سر سفره ها نیاورد، لااقل توانسته است آب و نیازهای مردم را بر سر سفره های مردم بیاورد؟»
خاتمی خاطر نشان کرد:« باید در انتخابات فردی را انخاب کنیم که واقعا دلش برای مردم می سوزد تا انشا الله جایگاه واقعی خرمشهر احیا شود.»
گفتنی است سران عشایر، سادات،شیوخ عرب،اعضای شورای شهر،نمایندگان ادوار مجلس و فعالان سیاسی ، دانشجویی و مدنی و نیز جمعی از پزشکان دور تا دور حسینیه خرمشهر حضور داشتند.

سفر سید محمد خاتمی به خوزستان با حضور در اهواز به نقطه اوج خود رسید.
ساعت 19 شنبه، در هوای گرم اهواز بیش از 30 هزار نفر از مردم خونگرم این خطه به خیابان جلوی مسجد ارشاد آمده بودند تا حمایت خود را همراه با سیدمحمد خاتمی از میرحسین موسوی اعلام کنند.
خاتمی که بالای سن رفت جمعیت انبوه بیش از 10 دقیقه شعارهایی همچون «خوزستان یک کلام، موسوی والسلام»، «صل علی محمد بوی بهار آمد»، «امیرکبیر ایران خوش آمدی خوزستان»و «حسین حسین شعار ماست، موسوی انتخاب ماست» هم به خاتمی سلام کردند هم از موسوی حمایت.
هنگامی که مجری مراسم در سخنان سه دقیقه‌ای خود گفت میرحسین موسوی مردی که آزادی خواه و عدالت طلب است تنها یک اشکال دارد و آن این است که هنوز شهید نشده است، مردم اهواز که هشت سال دفاع و شجاعت و شهادت را تجربه کرده‌اند یکصدا از موسوی حمایت کردند و مجری ادامه داد، ما ملتی هستیم که تاکسی شهید نشود او را اجابت نمی‌کنیم ولی این‌بار مردم ایران ثابت کردند و می‌کنند که از شهید زنده؛ میرحسین موسوی چگونه حمایت خواهند کرد.
خاتمی که شال سبزی به او اهدا شده بود و کودکان عرب در کنار او ایستاده بودند سخن خود را بعد از «بسم الله الرحمن الرحیم»، اینگونه آغاز کرد« سپاس خدایی را که انسان را آفرید و انسان را خردمند و آزاد آفرید، درود به فرستاده نهایی او حضرت محمد مصطفی(ص) پیام آور ایمان عرفان عدالت و آزادی.سلام به خاندان پیامبر و سلام ویژه به پیشگاه زهرای اطهر، زیباترین غزلی که خدا سروده است. سلام به خانه کوچک زهرا که از همه تاریخ بزرگتر است.»
او سپس گفت:«درود به خوزستان، خوزستانی که تنها یک قطعه سرزمین نیست بلکه فراز بلند تاریخ ایران و اسلام است، سلام به زنان و مردان خوزستانی، اندیشمندان، متفکران، هنرمندان و سلحشورانی که باعث افتخار ایران و اسلام هستند.سلام به سرزمینی که ذره ذره خاک او با قطره قطره خون پاکبازان این سرزمین معطر است.»
خاتمی در حالی‌که جمعیت 30هزار نفری به شدت با شعارهای خود به این سخنان و درود‌های او پاسخ می‌دادند، ادامه داد:« درود به سرزمینی که از سراسر ایران جوانان و مردان بزرگی برای دفاع از انقلاب، دفاع از آزادی و دفاع از تمامیت ارضی به این سرزمین مقدس آمدند و دست در دست میزبانان خوزستانی خود بزرگترین حماسه قرن را آفریدند.»
وی افزود:«سلام به خوزستان سلام، به همه اقوام و طوایفی که از خوزستان و خوزستانی رنگین کمان زیبایی را آفریدند که در برابر خورشید تابناک ایران و انقلاب درخشندگی و زیبایی ویژه‌ای دارد و سلام بر خوزستانی که برای آزادی این کشور تلاش کرده است و انقلاب خویش را باور دارد و در پای دستاورد مهم انقلاب یعنی جمهوری اسلامی ایستاده است.»
رئیس دولت اصلاحات تاکید کرد:«جمهوری اسلامی یعنی نظامی متعلق به همه مردم این سرزمین جمهوری اسلامی یعنی نظامی که اختصاص به یک قوم و طایفه ندارد همه اقوام، همه زنان و همه مردان صاحبان جمهوری اسلامی هستند.»
او همچنین گفت:«سلام بر اقوام و طوایف مختلفی که در خوزستان و ایران می‌زیند و یک نقطه پیوند دارند؛ اسلام و ایران و اینکه همه این مردم شهروند جمهوری اسلامی ایران هستند و همه مردم باید از همه حقوق شهروندی برخوردار باشند.»
سیدمحمد خاتمی در ادامه خطاب به جمعیت اظهار داشت:«خواهران و برادران من، باز هم در آستانه یک حادثه بزرگ حادثه‌ای که حق حاکمیت شما را به رسمیت می‌شناسد، حادثه‌ای که نشانه‌ این است که ساحل این کشور و مملکت شمائید و اراده شما باید بر این مرز و بوم حاکم باشد، هستیم یعنی حادثه بزرگ انتخابات ریاست جمهوری.»
وی با تاکید بر اینکه« امروز ما در آستانه این انتخابات باید به فکر انتخابی تدبیرگرانه، دوراندیشانه و خیرخواهانه باشیم»، به بیان ویژگی‌های فردی که باید او و مردم انتخاب کنند پرداخت.
رئیس دولت اصلاحات گفت:«ما باید مسئولی را انتخاب کنیم که به مردمش دروغ نگوید، ما باید مسئولی را انتخاب کنیم که به حقوق یکایک زنان و مردان این مرز و بوم ایمان داشته باشد، ما باید مسئولی را انتخاب کنیم که علی رغم ادعاها خود را مالک مردم و ارباب مردم نداند بلکه خود را خدمتگزار مردم بداند.»
مردم اهواز با شعارهای خود به شدت نسبت به این گفته خاتمی که مسئولی را انتخاب کنیم که به مردم دروغ نگوید و خود را ارباب مردم نداند واکنش نشان می‌دانند.
رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها ادامه داد:«ما باید مسئولی را انتخاب کنیم که سرمایه‌های عظیم معنوی و مادی این کشور را در خدمت پیشرفت و رفاه و عدالت قرار دهد.ما باید مسئولی را انتخاب کنیم که در عین حالی که به عدالت اقتصادی احترام می‌گذارد عدالت را مختص به اقتصاد نداند بلکه حق سیاسی و شهروندی و آزادی اندیشه و بیان را نیز عدالت بداند.»
خاتمی تاکید کرد:«ما بایدمسئولی را انتخاب کنیم که اگر هم نمی‌تواند در برابر ستم در برابر هزینه پرداختن مردم برای آزادی در برابر ستاره دار کردن دانشجو در برابر زندان رفتن به خاطر آزادی کاری کند لااقل با این اعمال خلاف مخالفت کند.»
وی ادامه داد:«ما مسئولی را می‌خواهیم که از فرصت‌های پیش آمده استفاده کند، مسئولی که بتواند از امکانات برای کم کردن فاصله تا اهداف بلند چشم‌انداز تلاش کند نه اینکه با ندانم کاری‌ها، فاصله ما را تا اهداف چشم انداز بیشتر کند.»
رئیس دولت اصلاحات در ادامه به ادعای اخیر محمود احمدی‌نژاد که غم‌انگیزترین لحظه زندگی‌اش را لحظه‌ای دانسته بود که رئیس جمهور سابق کشور به آن وضع به فرانسه رفته و آن نامرد یک قدم از پله‌ها پائین نیامد پاسخ داد.
سیدمحمد خاتمی با بیان اینکه«مردم ما مسئولانی می‌خواهند که نماینده عزت مردم در سراسر کشور و گیتی باشد»، گفت:«خواهران و برادران چقدر فاصله است میان مسئولی که وقتی به یک کشور خارجی می‌رود، وقتی به فرانسه می‌رود علی‌رغم اینکه پروتکل کاخ الیزه این است که رئیس‌جمهور از پله‌ها پائین نیاید، دوبار این رئیس‌جمهور پائین است یک‌بار آن برای رئیس‌جمهور شما بوده است.چقدر فاصله میان این حادثه که نشانه عزت ملت ایران است تا اینکه در یک دانشگاه بزرگترین اهانت‌ها به رئیس‌جمهور ایران بشود.»
وی ادامه داد:«چقدر فاصله میان است میان دو حادثه، دو اجماع جهانی، یک اجماع فراگیر برای ملت ایران و به نام ملت ایران و برای تصویب اجماعی گفتگوی تمدنها به عنوان پارادایم و سرمشقی برای صلح و یک اجماع، اجماع جامع برای محکوم کردن ایران و برای حمایت از رژیم جنایتکار صهیونیستی و اینکه بگویند حادثه هولوکاست یک حادثه ابدی است.»
رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها تصریح کرد:«میان این دو اجماع فاصله از زمین تا آسمان است.»
به گفته خاتمی، مردم ما نیازمند مسئولانی هستند که نماینده ایمان آنان آرمان آنان عدالتخواهی آنان و نیز مدافع از حقوق ملت ایران و تلاش کننده برای بالا بردن عزت و عظمن ایرانی در سراسر جهان باشد.
رئیس بنیاد باران ادامه داد:« امروز ما در برابر انتخاباتی دیگر قرار گرفته‌ایم، انتخابات یک فرصت مناسب برای شماست، انتخابات یعنی مردم! در سایه انقلاب اسلامی‌تان آزاد شدید و رای شما تعیین کننده است.»
وی البته با برخی رویه‌ها ناشایست فعلی نیز اشاره کرد و گفت:«می‌دانم که موانعی در مقابل رای شما هست می‌دانم که اراده‌هایی وجود دارد که نخواهد رای اکثریت مردم محقق شود اما همت و اراده شما می‌تواند معجزه بیافریند، همچنان که آفریده است.»
این سخن خاتمی که «زنان، مردان به پای صندوق‌های رای بیائید تا باز هم علی‌رغم ارده‌های تنگ‌نظرانه که عزت شما را نمی‌خواهد در روز 23 خرداد بگوئیم که این ملت بود که پیروز شد»، با تشویق‌های کر کننده حاضران همراه شد.
رئیس دولت اصلاحات سپس گفت:«من به عنوان یک انسان کوچک به عنوان یک قطره ناچیز در اقیانوس موج‌خیر ایمان و اراده شما، به عنوان کسی که بزرگترین افتخار او این بوده است که مورد عنایت این ملت قرار گرفته است می‌گویم من به میرحسین موسوی رای می‌دهم.»
وی با بیان اینکه«در عین حال که به عزیزان خوش‌سابقه‌ای که در عرصه انتخابات حضور دارند احترام می‌گذارم»، اظهار داشت:«من به برادر مجاهدم، به عزیزی که قبل از انقلاب و بعد از انقلاب در خدمت امام و انقلاب بوده و خدمات و زحمات فراوان کشیده است جناب آقای کروبی احترام می‌گذارم و نیز به سردار رشیدی که باعث افتخار ایران و بخصوص در دوران دفاع مقدس مظهر مقاومت و تدبیر شما بوده است احترام می‌گذارم، اما چه کنیم که یک نفر باید رئیس‌جمهور شود ما فقط یک نفر را باید انتخاب کنیم و من با همه احترام به این عزیزان به جناب آقای مهندس میرحسین موسوی رای می‌دهم.»
خاتمی در بیان دلایل رای دادن به میرحسین موسوی گفت:« میرحسین موسوی مدیری است که در سخت‌ترین شرایط کشور آنگونه اداره کرد که حتی محرومان جامعه هم درد محرومیت را کمتر احساس کردند، عزیزی که به خرد جمعی احترام می‌گذارد، عزیزی که می‌خواهد از همه نیروها استفاده کند، عزیزی که به حق شهروندی و حرمت وآزادی یکایک مردم این کشور باور دارد، عزیزی که عدالت را می‌خواهد عدالت را در همه عرصه‌ها می‌خواهد.»
وی ادامه داد:«میرحسین موسوی در عرصه اقتصادی عدالتی را می‌خواهد که مردمش از کرامت و حرمت برخوردار باشند، نه عدالت صدقه‌ای، نه اینکه درآمدهای وسیع نقتی را صرف واردات کنیم آن وقت مجموعه نیشکر ما مجموعه پتروشیمی ما کشاورزی ما صنعت ما خدمات ما دچار بحران شود.»
رئیس‌جمهور سابق کشورمان تصریح کرد:«ما نیازمند سرمایه‌گذاری، جذب سرمایه‌ها رونق دادن همه عرصه‌ها هستیم.»
خاتمی که یک روز بعد از پخش فیلم تبلیغاتی احمدی‌نژاد که در آن با نموداری ادعا شده بود که اکثر کارها در دولت او انجام شده است و کارهای دولت اصلاحات اکثرا نیمه‌تمام باقی مانده است سخن می‌گفت، اظهار داشت:« برادران و خواهران! چقدر فاصله است میان دولتی که با افتخار به خودکفایی گندم می‌رسد و دولتی که بعد از سه سال نزدیک به هشت میلیون تن گندم وارد می‌کند.ما نیازمند مسئولانی هستیم که با تدبیر به همه اینها بنگرند مردم ما نیاز به صدقه ندارند نیاز به سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال پایدار دارند.»
وی تاکید کرد:«من به موسوی رای می‌دهم چون معتقدم به همه اینها هم مومن است و هم توانا.»
رئیس دولت اصلاحات در بخش پایانی سخنان خویش اظهار داشت:«خواهران و برادران! روز 22 خرداد همگی به پای صندوق‌های رای خواهیم رفت و دو دوم خرداد را خواهیم آفرید.»
خاتمی که منتخب ملت در 2خرداد76 و 20خرداد 84 با بالاتری رای بود، ادامه داد:«22 خرداد، 2 دو خرداد است همچنان که در دوم خرداد توانستید معجزه حضور را نشان دهید به یاری خدا در 22 خرداد همه با شور و اشتیاق زن، مرد پیر جوان و همه طوایف به پای صندوق‌های رای می‌رویم و دین خود را به انقلاب و اسلام و کشور خود ادا می‌کنیم.»
وی خاطر نشان کرد:«فقط یک نکته می‌خواهم بگویم؛ امیدوارم این آرزوی من برآورده شود، خوزستان در همه عرصه‌ها پیشتاز بوده است، علم دانش، تقوا، دینداری در عرصه انقلاب مشروطیت در عرصه ملی شدن صنعت نفت در عرصه انقلاب اسلامی در دفاع مقدس انتظار دارم که خوزستان در 22 خرداد امسال نیز هم از نظر تعداد شرکت کننده هم از نظر تعداد رایی که به موسوی می‌دهد پیشتاز ایران باشد.»

 
 
تعداد بازدید: ۲۷۱۲۸

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,