درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۷ خرداد ۱۳۸۸
آذربایجان با تاریخ این مرز و بوم گره خرده است

مهندس میرحسین موسوی فرزندی از تبار آذربایجان و انسانی بزرگ که خواهان پیشرفت ایران و ایرانی است، چرا باید چنین شخصی در انتخابات تخریب شود و به شیوه هایی متوسل شوند که ذهن مردم را نسبت به وی خراب کنند. این نشانه ترس است.
رئیس جمهوری پیشین ایران که در جمع متخصصان امر تعلیم و تربیت سخن می گفت با مونتاژ شده خواندن فیلمی که با محتوای توهین وی به قوم آذری زبان تهیه و پخش شده آن را از نمونه های بداخلاقی های انتخاباتی نظیر تهیه فیلم کارنوال عصر روز عاشورا در انتخابات خرداد76 دانست.
سید محمد خاتمی با تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه (س) به روایتی که هم شیعه و هم سنی بر صحت آن اتفاق نظر دارند استناد کرد و گفت: در این روایت آمده است که خداوند به غضب فاطمه خشمگین و به خشنودی ایشان خشنود می شود، این روایت نمی گوید فاطمه (س) به خشنودی یا خشم خدا خشنود یا شاد می شود می گوید خدا به خشنودی و خشم فاطمه (س) خشنود و شاد می شود و این یعنی معیار بودن انسان و رضایت خدا را با رضایت فاطمه (س) سنجیده اند.
رئیس مؤسسه بین المللی گفت وگوی فرهنگ ها و تمدن ها در ادامه با یادآوری این که چنین تعبیری در روایات در مورد هیچ انسان دیگری نیامده است، از به کار بردن این تعبیر در مورد فاطمه (س) به عنوان دلیلی براین امر که آن حضرت به بالاترین مرحله ای که یک انسان به آن می رسد، دست یافته است، نام برد و افزود: در این حالت انسان گوی برتری را از همه زنان و مردان عالم می رباید که فاطمه سلام علیها چنین بوده است و ان شاء الله خداوند توفیق شناخت آن بزرگوار و تاثیر ایشان را به همه ما اعطا فرماید.
وی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به جمع حاضر که همه از متخصصان امر تعلیم و تربیت بودند سخن گفتن درباره ی امر تعلیم و تربیت را امری مبارک دانست و با اشاره به انتخابات در پیش رو، حضور معلمان و کسانی که به امر تعلیم و تربیت مشغولند را در عرصه انتخابات که مهم ترین عرصه تعیین سرنوشت و نشانه ی حاکمیت انسان بر تعیین سرنوشت خود است را امری مبارک بر شمرد.
خاتمی در ادامه معلمی را کاری بسیار دشوار بر شمرد و گفت: دشوارتر از تعلیم و تربیت فرزندان ما شما وظیفه دیگر بر عهده دارید و آن تربیت جامعه است.
وی با تاکید بر این که ما در مرحله تاریخی حساسی به سر می بریم، به خواست های تاریخی یکصد ساله ملت ایران در جهت دستیابی به استقلال، آزادی و آبادانی کشور اشاره کرد و افزود: در یک صد سال اخیر با وجود شکست های مختلفی که ملت در جهت تحقق خواسته های خود با آن مواجه شده اند ذره ای تردید نکردند و آگاهانه به سمت جامعه ای پیش رفته که در آن خود سرنوشت و مصالح خود را تعیین کنند حرکت کرده اند که اوج آن پیروزی انقلاب اسلامی بود.
خاتمی هم چنین شعار انقلاب درباره استقلال، آزادی و برپایی حکومت جمهوری اسلامی را یادآور شد و از آن به عنوان خواست ملت که این بار با هویت دینی آن ها عجین شده بود یاد کرد.
رئیس جمهوری پیشین کشورمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی یعنی حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، یعنی این که مردم خود تعیین کننده حاکمیت باشند و میزان رای آن ها باشد. این راهی است که شروع کردیم اما تا رسیدن به هدف فاصله داریم.
وی در ادامه خطاب به جمع حاضر معرفی فرهنگ و نظام مردم سالاری به جامعه را از سوی متصدیان امر تعلیم و تربیت لازم بر شمرد و این نظام را نظامی دموکراتیک معرفی کرد که سازگار با ارزش ها و معیارهای دینی و اخت شده با آن هاست.
خاتمی در ادامه با یادآوری سختی هایی که ممکن است در مسیر تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی با آن مواجه باشیم دلیل آن را تاریخ استبدادزده ایران معرفی کرد و گفت: این تاریخ استبدادزده زمین را لرزان کرده به طوری که با اندک غفلت مردم یا حاکمان ممکن است به قعر دره استبدادزدگی سقوط کنیم بنابراین جامعه نیازمند معلمانی است که به جامعه حق خود را بشناسانند.
وی که انتخابات را مظهر حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش می دانست افزود: نباید بگذاریم این دستاورد بزرگ از دست ما برود و به امری فرمایشی یا نمایشی تبدیل شود و ما با حضور گسترده خود می توانیم از این دستاورد بزرگ دفاع کنیم.
رئیس مؤسسه بین المللی گفت وگوی فرهنگ ها و تمدن ها در ادامه با تاکید بر جایگاه رای مردم از منظر امام راحل به تعیین غالب جمهوریت از جانب ایشان برای انقلاب اسلامی ایران که خواسته اکثریت مردم نیز بود اشاره کرد و گفت: این جمهوری اسلامی با آزادی و پیشرفت علم سازگار است و برای یکایک انسان ها در این جامعه حق قائل است و این نظام، نظامی است که برپایه اصول دین مبین اسلام استوار است.
وی اضافه کرد: در جمهوری اسلامی انتخابات امری مهم و اساسی است و ما باید هم خود در انتخابات شرکت کنیم و هم جامعه را تشویق به شرکت کنیم و از دستاوردهای انقلاب و دستاوردهای تاریخی خود دفاع کنیم.
رئیس مؤسسه بین المللی گفت وگوی فرهنگ ها و تمدن ها هم چنین خاطرنشان کرد: البته این وظیفه سنگینی است و کار دشواری را در پیش رو داریم زیرا روال و رویه هایی است که محدود کننده انتخاب مردم است و اراده هایی وجود دارد که نمی خواهد خواست اکثریت جامعه حاکم شود و سازگارهایی تعریف کرده اند تا مانع این کار شوند اما تنها با حضور گسترده مردم همه موانع و سازگارها برداشته خواهد شد.
وی در ادامه خطاب به جمع حاضر و مردم ایران به طرح این پرسش که مگر شما تاثیر حضور گسترده مردم در انتخابات را در سال های اخیر مشاهده نکردید؟ از حضور گسترده مردم به جهت رفع موانع محدود کننده ی اراده اکثریت به عنوان معجزه یاد کرد و گفت: امروز عرصه انتخابات عرصه نابرابری است. امکانات تبلیغی و مادی متمرکز در یک طرف شده و طرف دیگر با امکانات اندک سعی می کند با جامعه ارتباط برقرار کند.
رئیس بنیاد باران در ادامه با انتقاد از مشی ای که با شیوه های نادرست در جهت جذب آرای مردم قدم بر می دارد گفت: با حضور و آگاهی بیش تر، باید همه در عرصه باشید.
خاتمی هم چنین با ابراز تاسف نسبت به مشی تخریب رقیب در انتخابات ابراز کرد: کاش آن ها فقط امکانات را مصرف می کردند ولو نادرست. آن ها در تبلیغات خود بی رحمانه و ناجوانمردانه عمل می کنند و در جهت تخریب رقیب گام بر می دارند.
وی در ادامه به کاندیداتوری مهندس میرحسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و وی را فرزندی از تبار آذربایجان و انسانی بزرگ که خواهان پیشرفت ایران و ایرانی است نام برد و با طرح این سوال که چرا باید چنین شخصی در انتخابات تخریب شود و به شیوه هایی متوسل شوند که ذهن مردم را نسبت به وی خراب کنند گفت: این نشانه ترس است.
رئیس مؤسسه بین المللی گفت وگوی فرهنگ ها و تمدن ها با یادآوری بداخلاقی های جناح رقیب در انتخابات خردادماه سال 76 و تهیه فیلم کارنوال عصر عاشورا گفت که اخیرا نیز فیلمی غیرواقعی که آثار دست بردن در آن آشکار است، منتشر کرده اند و در آن تلاش شده، این گونه القا شود که به قوم و طایفه ای از جامعه ایرانی اهانت شده و بدین وسیله احساسات را علیه میرحسین موسوی برانگیزند.
وی با تکذیب مطالب این فیلم مونتاژ و ساخته شده، با بیان این که برای هر انسان خصوصا ایرانیان ادب و احترام قائل است، حساسیت خود در رعایت ادب و احترام نسبت به قوم آذری زبان را به مراتب بیش تر از اقوام دیگر دانست و گفت: آذربایجان، قطعه ای جغرافیایی نیست بلکه تاریخ این مرزو بوم است و تاریخ اسلام و ایران وامدار آذربایجان است و مردم این خطه از کشورمان سلحشورانی هستند که در عرصه های مختلف علمی، مدیریتی و دفاع از آزادی کشور سرآمد هستند.
خاتمی در ادامه با طرح این سوال که مگر می شود انسان ذره ای انصاف داشته باشد اما در مقابل این بخش از کشور، سر تعظیم فرود نیاورد، نسبت به آن چه در تهیه این فیلم رخ داده تا در آرای موسوی تاثیر بگذارد، ابراز تاسف کرد.
رئیس جمهوری پیشین کشورمان یاد آور شد: نباید فراموش کنیم که همواره کید و توطئه ها به خود کسانی که این توطئه ها را ترتیب داده اند، باز می گردد.
خاتمی هم چنین با اشاره به استقبال پرشور مردم آذربایجان در سفر اخیر میرحسین موسوی به تبریز و در مسیر حرکت وی به ارومیه و آن چه که این مردم در روزهای گذشته در استقبال از موسوی به هنگام سفر به زنجان به نمایش گذاشتند، گفت: مردم ما بیدارند و همه ما جواب این توطئه های زشت و پاسخ آن اراده هایی که نمی خواهند مردم بر سرنوشت خویش حاکم باشند تا در جامعه تغییر مثبت در جهت مصالح مردم رخ دهد را با حضور شورانگیز در پای صندوق های رای پاسخ خواهیم داد.
او خطاب به جمع حاضر در این نشست که مربیان و متخصصان امر تعلیم و تربیت را شامل می شدند، گفت: شما مربیان نقش بزرگی در به صحنه آوردن مردم دارید و حضور گسترده مردم در صحنه انتخابات مانند سیلی خواهد بود که تمام موانع و خاشاک ها را از سر راه بر خواهد داشت.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۸۳۳

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ شهريور ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: نبودن نظارت و پاسخگویی، مشکلی است که باید حل کنیم
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,