درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با جمعیت دختران نسل پیروز فیروزه ای  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۲۸ ارديبهشت ۱۳۸۸
اگر ریشه و پایه امنیت در قلب های مردم نباشد،ظاهری و بسیار لرزان خواهد بود

در مقطع کنونی همه ذهن ها باید متوجه عبور موفق از مرحله انتخابات باشد. عبور کردن ما از این مرحله انتخابات یعنی حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی.
سیَد محمَد خاتمی که در جمع دختران نسل پیروز فیروزه ای سخن می گفت با اشاره به اینکه فضای امروز جامعه ما و دختران برومند ایران اگر چه بسیار امیدوار کننده است، اما هنوز هم نگرانیهایی وجود دارد.
سؤالات جدی برای دختران جامعه ما مطرح شده و این جای بسی امیدواری است. اصل وجود انسان تفکر است و تفکر با پرسش آغاز می شود، اما اگر به این پرسش ها پاسخ درستی داده نشود دلسردی و دلخوری را به دنبال خواهد داشت و دلخوری انسانهای آگاه مشکلات بیشتری را برای جامعه ایجاد می کند.
امروز در جامعه ایرانی نسل جوان احساس هویت و حضور می کند. باید هویت نسل جوان ما بهتر و شفاف تر از آنچه امروز تعریف شده تبیین شود. متأسفانه در این زمینه کمتر کار شده و همین موجب آشفتگی ذهنی جوانان عزیز ایران شده که امیدوارم در آینده این شور و اشتیاق حضور در عرصه بیشتر ساماندهی شود و همه به سوی آینده ای بهتر حرکت کنیم.
مسأله انتخابات امر مهمی است که سرنوشت ما را رقم می زند. در مقطع کنونی همه ذهن ها باید متوجه عبور موفق از مرحله انتخابات باشد. عبور کردن ما از این مرحله انتخابات یعنی حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی.
امروز احساس می شود بخشهایی از جامعه نمی خواهند مردم حضور پرشوری در انتخابات آینده ریاست جمهوری داشته باشند، چون احساس می کنند در غیبت یا حضور کم رنگ مردم، جریانی که حامی آن هستند بخت بیشتری برای موفقیت دارد. جریانی که مطمئناً مورد قبول اکثریت جامعه نیست و برای تغییر این مسأله لازم است که اکثریت واجدین شرایط پای صندوق های رأی بیایند.
متأسفانه ساز و کارهای موجود انتخاباتی در کشور به گونه ای است که همه امکانات کشور برای تبلیغ انتخابات و برای جذب نظر به سوی یک جریان و فرد خاص به کار گرفته می شود و امکانات تبلیغاتی بی اندازه گشاد دستانه در اختیار آنها قرار می گیرد.
در این شرایط عدم حضور مردم پای صندوق های رأی می تواند نظر اقلیتی را حاکم کند که با نظر عامه مردم در تضاد است.
قصد ما اهانت به دیگران یا بد جلوه دادن اشخاص نیست، اما معتقدیم کشور بد اداره می شود و می تواند بسیار بهتر از این اداره شود.
اگر مردم در صحنه حاضر نشوند، این نگرانی جدی وجود دارد که وضعیت نامناسب فعلی تداوم یابد.
هدف همه ما برگزاری انتخاباتی پرشور است. تنها با حضور اکثریت مردم است که ترفندها، راهکارها و ساز و کارهایی که مانع از تحقق خواست مردم می شوند از بین خواهند رفت و ان شاء الله نتیجه انتخابات به نفع انقلاب، ایران و ایرانی رقم خواهد خورد.
رئیس جمهوری سابق ایران نقش جوانان در این عرصه را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: در آستانه این دوره از انتخابات شاهد پدیده ای بودیم که کم و بیش در دوره های قبل هم مشاهده شده بود، اما نه با این انسجام و سازمان یافتگی و نه با این
گستره و این چیزی نیست جز حضور داوطلبانه و بدون چشم داشت جوانان در عرصه.
ستادهای موج، یاری و ۸۸ گواه این مدعای من هستند.
این نشان از هوشیاری و بیداری نسل جوان ما و توانمندی آنها در سامان دادن جریانات اجتماعی است. این جریان علاوه بر اینکه در اجتماع موج ایجاد می کند، وضعیت نابسامان و غیرعادلانه تبلیغاتی موجود را هم با یک رسانه جدید که جوانان آن را هدایت می کنند تا حدی بر هم می زند.
جوان می تواند روی تعداد قابل ملاحظه ای از افراد جامعه اثر گذار باشد. باید به درون جامعه رفت و با تحلیل ثابت کرد که اوضاع موجود نه به نفع اسلام است، نه به نفع جمهوری اسلامی و نه به نفع ایران و ایرانی؛ بی آنکه این برداشت به وجود آید که ما می خواهیم ثابت کنیم که کسانی که سر کار هستند سوء نیت دارند.
با نیرو و نسل جوان می توان به آینده بهتر فکر کرد واین یک پیروزی و موفقیت است.
آیا دولت فعلی به آزادی اندیشه احترام می گذارد؟ به نیازهای مردم و مصلحت ملی توجه دارد؟ دولتی است که توانسته امکانات را بهتر و بیشتر صرف ارتقاء و پیشرفت جامعه نماید؟ دولتی است که می تواند در عین پافشاری بر اصول و منافع اصلی، جلو وارد آمدن فشارها بر کشور را بگیرد و از فرصت ها به درستی بهره برداری کند؟
اینها سؤالات کلیدی است که تکلیف ما را روشن می کند. هر گامی به جلو برداریم یک موفقیت است.
شعارها قله را نشان می دهند؛ قله ای که برای رسیدن به آن باید تمام این دامنه های کوه را طی کرد و قدم به قدم به سوی مقصود گام برداشت.
شخصیتی چون مهندس موسوی با اعتقاد به آن هدف اصلی در همان مسیر حرکت می کند و ان شاء الله اگر توفیقی باشد به سوی آن قله مقصود گام برخواهیم داشت.
من ضمن احترام به همه کاندیداهای محترم، به طور خاص از مهندس موسوی حمایت کردم و به قولی که داده بودم وفا کردم و در حال حاضر هم برای تشویق مردم به حضور حداکثری در صحنه و رفع ذهنیت هایی که ممکن است نسبت به مهندس موسوی ایجاد شده باشد تلاش می کنم.
سید محمد خاتمی در ادامه سخنان خود با اشاره به مسائل اخیر و شبهات و تخریب هایی که به آن دامن زده شده تأکید کرد: ما به اندازه کافی از سوی رقیب با تخریب مواجهیم و نباید خدای ناکرده خودمان کاری بکنیم که دیگران از آن سوء استفاده کنند و اینگونه تلقی شود که ما به تضعیف یکدیگر پرداخته ایم.
من تردید دارم طرفداران واقعی یکی از دو کاندیدای اصلاح طلب حاضر در صحنه حاضر باشند علیه کاندیدای دیگر فعالیت کنند
این ماجرا به احتمال قوی طراحی ناجوانمردانه عده ای است که در لباس طرفداری از یک کاندیدای اصلاح طلب علیه کاندیدای دیگر اصلاحات صورت گرفته است.
باید مراقب بود که پوست خربزه ای که زیر پای کاندیداهای اصلاح طلب و طرفداران آنها قرار گرفته سبب اختلافات جدی در میان ما نشود.
تعدد کاندیداهای اصلاح طلب باید سبب حضور بیشتر مردم در صحنه انتخابات شود.
رئیس بنیاد بین المللی گفت و گوی تمدن ها سپس با اشاره به سخنان حضار که آزادی بدون امنیت و امنیت بدون را بی ارزش خواندند گفت: به نکات جالب و خوبی اشاره کردید. صحبت بر سر این است که آیا با محدود کردن آزادی های مشروع و اساسی مردم، امنیت در جامعه حکم فرما می شود؟ اگر مراد ما از امنیت، امنیت حاکمان باشد و حکومت این طور احساس کند که فقط یک سلیقه و یک طرز تفکر باید در جامعه رایج و حاکم شود و آنچه خلاف این سلیقه است در مسیر براندازی و ضدیت با امنیت قرار دارد؛ آنگاه آزادی مردم اینچنین امنیتی را از بین خواهد برد و اینجاست که حکومت به سمتی می رود که ابتدایی ترین آزادی ها را نیز از مردم خواهد گرفت.
در قانون اساسی ما یک اصل طلایی وجود دارد:
"به نام آزادی نمی شود امنیت کشور را از بین برد و به نام امنیت نمی توان آزادی را از بین برد"
قانون اساسی ما آشکارا به نسبت متقابل میان آزادی و امنیت اشاره کرده است و این باید مورد توجه حاکمان باشد.
امنیتی پابرجا خواهد ماند که در متن جامعه استقرار یابد. در این رهگذر نخست باید به امنیت آحاد جامعه بیاندیشیم. یکی از جلوه های امنیت این است که فرد در جامعه احساس آزادی کند. اگر این آزادی را از جامعه بگیریم خود به خود دلبستگی به اصل نظام کمتر می شود و هرچه این دلبستگی کمتر شود، نظام و جامعه آسیب پذیرتر می شود. مگر می شود در دنیای امروز فقط با اتکا به نیروی نظامی، امنیتی و قضایی یک جامعه را اداره کرد؟ اگر ریشه و پایه امنیت در قلب های مردم نباشد، ظاهری و بسیار لرزان خواهد بود و با یک جرقه از میان خواهد رفت.
دفاع ما از آزادی های مشروع مردم که به هیچ وجه ولنگاری نیست دفاع از آزادی اندیشه، آزادی بیان، آزادی تعیین سرنوشت، آزادی برخورداری از حقوق شهروندی و اعمال آنها است و این به راستی دفاع از امنیت ملی است، نه فقط دفاع از امنیت یک جریان خاص.
آزادی و امنیت بدون استقرار عدالت در جامعه ایجاد نخواهد شد. شکم گرسنه آزادی و امنیت را نمی شناسد و آنجا که آزادی به معنی عام کلمه وجود نداشته باشد فقر در جامعه حکم فرما خواهد شد و در جامعه فقیر نمی توان عدالت را پیاده کرد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۴۳۲

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,