درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با ملک عبدالله پادشاه عربستان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۲۲ ارديبهشت ۱۳۸۸
دیدارهای دوجانبه سید محمد خاتمی

سید محمد خاتمی در حاشیه بیست و هفتمین اجلاس مجمع تعامل در جده، با رؤسای سابق کشورهای مختلف دیدار و گفت و گو کرد.
رئیس بنیاد بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها در ملاقاتهای جداگانه با هلموت اشمیت، صدر اعظم سابق آلمان؛ رومانو پرودی، نخست وزیر سابق ایتالیا؛ وایتسکر، رئیس جمهوری سابق آلمان و اوباسانجو، رئیس جمهوری سابق نیجریه دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدارها بحران سیاسی و اقتصادی جهان؛ وضعیت اقتصادی خاورمیانه و موقعیت عراق و تنشهای اخیر در افغانستان و پاکستان مورد بحث و تبادل نظر طرفین قرار گرفت.
در این دیدارهای طرفین وضعیت منطقه را با توجه به گسترش افراط گرایی و یکجانبه گرایی بحرانی توصیف کرده و تنها راه برون رفت از این بحران را تقویت نهادهای مدنی و ساز و کارهای انتخاباتی در کشورهای خاورمیانه دانستند. همچنین با تأکید بر فاجعه آمیز خواندن آثار بحران اقتصادی بر کشورهای در حال توسعه، نسبت به گسترش لجام گسیخته بیکاری؛ فقر و توسعه نیافتگی هشدار دادند.

رئیس جمهوری سابق ایران که به عنوان میهمان ویژه مجمع تعامل به عربستان سعودی سفر کرده بود، همچنین پس از پایان این نشست دو روزه که در شهر اقتصادی ملک عبدالعزیز در جده برگزار شد، با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی دیدار و گفت و گو کرد.
در این دیدار اختصاصی که در محل مرزعه خصوصی ملک عبدالله در ریاض برگزار شد، دو طرف در مورد مسائل منطقه و مشکلات جهان اسلام به بحث و تبادل نظر پرداخته، بر لزوم رفع سوء تفاهم ها و سوء برداشتهای غرب نسبت به جهان اسلام تأکید نمودند.
سیّد محمّد خاتمی با اشاره به تعداد زوار ایرانی، بر همکاری بیشتر دولت عربستان برای حل مشکل زوار ایرانی و تسهیل مراحل سفر عبادی زوار ایرانی تأکید کرد.
پادشاه عربستان سعودی نیز ضمن مرور روابط دو کشور و لزوم رفع موانع توسعه روابط ایران و عربستان بر علاقه عربستان به مردم ایران و احترام به رهبری تأکید کرد.

سید محمد خاتمی پس از پایان این اجلاس دو روزه برای زیارت خانه خدا عازم مکه شد و اعمال عمره مفرده را انجام داد.

وی همچنین در دیداری با مسؤولین بعثه مقام معظم رهبری در مکه در جریان وضعیت زوار ایرانی و برنامه های سازمان حج و زیارت برای حج تمتع و عمره زوار ایرانی قرار گرفت و از مشکلات حجاج ایرانی مطلع گردید.
وی بر لزوم توجه زوار ایرانی به نظم و انظباط و رعایت مقررات و تشریفات اداری و تلاش برای تنش زدایی در روابط مسؤولین حج ایران و عربستان و رفع هرچه سریع تر مشکلات ایجاد شده تأکید کرد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۶۸۱

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,