درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با نمایندگان انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۵ ارديبهشت ۱۳۸۸
نقد ما نقد رویه هایی است که به اساس نظام لطمه وارد می کند

اگر وضعیت جامعه یا بعضی ارکان و ارگانهای جامعه را نقد می کنیم، از رو است که معتقدیم این روش ها و رویه ها، به مایه هویت که اصل انقلاب اسلامی است و چارچوب هویت که جمهوری اسلامی است لطمه وارد می کند و باید اصلاح شود.
سید محمد خاتمی که در جمع اعضاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران سخن می گفت ادامه داد: از مهمترین اصول انقلاب که باید به آن پایبند باشیم و برای استواری آن تلاش کنیم، تبدیل جمهوری اسلامی به الگوی اخلاق، ادب، وضعیت اجتماعی، برخورداری جامعه در حد معقول، پیشرفت همه جانبه، عدالت و تأمین حرمت شهروندان است.
مباجثی در مورد انقلابی بودن جامعه یا نبودن آن مطرح می شود. ما به یک معنا جامعه ای انقلابی داریم، ولی نخست باید انقلاب را معنا بکنیم.
اگر مراد ما انقلاب در وجه اولش یعنی براندازی و حرکت تند برای تغییر دفعی و ناگهانی یک نظام یا سیستم، این مرحله به پایان رسیده است. متأسفانه هنوز عده ای انقلاب را همین طور معنا می کنند، یعنی می گویند جامعه همچنان باید در حال براندازی باشد. البته نه براندازی نظام، بلکه براندازی کسانی که معتقدند می خواهند این نظام را براندازند. اینجا است که دشمن خلق می شود یا اگر دشمنی هست بزرگتر نشان داده می شود و برای تهاجم به او همواره بر حالت سلبی انقلاب تأکید می شود، در حالی که انقلاب بعد از براندازی نظام پیشین، باید به تأسیس نظام و تقویت آن بپردازد و جامعه انقلابی در این مرحله باید برای ساختن و تقویت نظام بر اساس معیارهای انقلاب حرکت کند
در این مرحله تحریف آرمانها و معیارهای انقلاب، خود عملی غیر انقلابی یا حتی ضد انقلابی است. نظام مورد نظر ما جمهوری اسلامی است، و آرمان بزرگ ما داشتن نظامی بر پایه عدالت، جامعه ای برخوردار و آزاد و مردمی دارای حق و حرمت است.
جامعه انقلابی باید بداند بعد از برافتادن یک رژیم و یک نظام، نظام بعدی باید این ظرفیت را داشته باشد و بداند که فقط و فقط با کسانی که سرباز او هستند حرکت نمی کند بلکه با مجموعه ای حرکت می کند که حتی ممکن است مخالف با او باشند.
برای برخورد با مخالفان تدبیر لازم است. طبعاً اگر مخالف واقعاً به مرحله براندازی برسد، باید با او برخورد شود؛ اما شایسته نیست از ابتدا فرض را بر براندازی بگذاریم و بر اساس آن سیستم را به سمت امنیتی و نظامی شدن سوق دهیم. این همان دیدگاه غلطی است که می گوید انقلاب همواره در حال براندازی خواهد ماند. براندازی یک بار صورت می گیرد و پس از آن باید نظم و قانون حکمفرما گردد. با این تعریف جامعه انقلابی یعنی جامعه ای که ارکان و آحاد آن همواره به آرمانهایی که انقلاب داشته وفادار بمانند و با ورود به مرحله ایجابی، برای پیاده شدن آن آرمانها تلاش کنند.
سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص تبیین اصلاحات تصریح کرد: من همواره تلاش کرده ام به تبیین اصلاحات بپردازم و اخیراً نیز به صورتی منسجم به تبیین مبانی اصلاحات از دیدگاه خودم پرداختم. دیدگاه من این است که اصلاحات حرکت جدیدی نیست؛ اصلاحات تداوم یک حرکت ریشه دار است. انقلاب اسلامی ایران اوج حرکت اصلاح طلبی مردم است.
مایه هویت جامعه ما انقلاب اسلامی است و چارچوب هویت جامعه ما جمهوری اسلامی است.
اگر وضعیت جامعه یا بعضی ارکان و ارگانهای جامعه را نقد می کنیم، از رو است که معتقدیم این روش ها و رویه ها، به مایه هویت که اصل انقلاب اسلامی است و چارچوب هویت که جمهوری اسلامی است لطمه وارد می کند و باید اصلاح شود.
انتخابات مهم است ولی همه مسأله ما انتخابات نیست. ما پیش و پس از انتخابات وظایفی داریم و لازم است فکر کنیم که چگونه این حرکت را تداوم بخشیم.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس درخصوص تعدد کاندیداها در یک جبهه تأکید کرد: معتقدم نباید تنش و تقابل ایجاد شود. برای جناح رقیب ایده آل این است که تعداد شرکت کنندگان در این انتخابات کم باشد، چرا که خود معترف اند که رأی سقفی دارد که فراتر از آن نخواهد رفت. لذا در حال حاضر فقط و فقط باید کوشید تا مردم پای صندوق های رأی حضور پیدا کنند و عمده این مهم برعهده کاندیداهای محترم است.
سید محمد خاتمی سپس افزود: القائاتی راجع به دیدگاههای مهندس موسوی کرده و می کنند که خوشبختانه مواضع ایشان به تمامی این شبهات پاسخ داده است. بدتر از همه القائاتی است که درباره رفتن من و آمدن ایشان می شود. دلایل مهندس میرحسین موسوی برای کاندیداتوری برایم کاملاً قابل قبول است.
باید مشکلات و ذهنیت های غلط را از بین برد و از سوی دیگر برای بالا بردن حس مسؤولیت در جامعه هر چه از دستمان بر می آید انجام دهیم و فقط و فقط به این بیاندیشیم که انتخاباتی پرشور داشته باشیم و نتیجه آن نیز پیروزی کسانی باشد که خواستار تحول مثبت در جامعه و حرکت آن به نفع مردم به سوی اهداف والاست.
پوپولیسم پدیده دنیای مدرن است که یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی دارد.
در گذشته همه باید از کسی که در قدرت بود اطاعت می کردند و مردم و افکار عمومی برای حاکمان بی معنی بودند. اما با تحولاتی که در جامعه بشری به وجود آمده مردم و حقوق آنها برای حاکمان اهمیت پیدا کرده و این جنبه مثبت پدیده پوپولیسم است.
اما جنبه منفی پوپولیسم این است که مردم وسیله ای برای اعمال نظریاتی می شوند که هیچگونه سازگاری با مصالح آنها ندارد.
تفکر اصلاحات این است که اولاً اهمیت مردم را باور دارد و ثانیاً ساز و کارهایی را دنبال می کند که از طریق آن خواسته های خردمندانه و معقول مردم در جامعه حاکم شود و نهادهایی در جامعه مستقر شوند که مانع از سوء استفاده افراد و قدرت متمرکز از مردم شوند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۴۸۴

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,