درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۸
با درآمدهای نفتی سالهای قبل می شد سند چشم انداز را ده ساله محقق کرد

اگر این در آمدهای نفتی در زمان ما محقق شده بود، یقیناً می شد فرصت بیست ساله برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز را در یک دوره ده ساله برنامه ریزی کرد؛ اما امروز نمی دانم چند سال لازم است تا به همان اهداف برسیم.
سید محمد خاتمی در دیدار با نمایندگان ائتلاف مردمی حامیان میرحسین موسوی گفت: اینکه اینجا دور هم جمع شده ایم، به خاطردغدغه های مشترک ماست. دغدغه ای که در بخش قابل توجهی از جامعه ما نیز وجود دارد.
در انتخابات آتی پیش و بیش از آنکه مسأله افراد مطرح باشد، یک سلسله اصول و معیارها مطرح است که دغدغه خاطر همه ما است.
رئیس حمهوری سابق ایران با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، از انتخابات به عنوان راهکاری مناسب و پذیرفته شده در دنیا برای انتخاب مسؤولان کشور یاد کرد که جمهوری اسلامی هم این روش را پذیرفته است و افزود: فتخار ما این است که انقلاب ما راه اعمال خواستهای ملت را انتخابات و اعمال اراده مستقیم مردم دانسته است. انتخابات بستر بروز رأی مردم است.
راه تغییر در جامعه ما چیست؟
دفاع بد از ارزشها بزرگترین لطمه به ارزشهاست، چه رسد به اینکه ارزشها تحریف شود، به نام عدالت بی عدالتی شود، به نام اخلاق بد اخلاقی صورت گیرد و به نام انقلاب اموری انجام شود که مطلقاً سازگاری با آرمانهای انقلاب ندارد. نمی خواهم انگیزه خوانی کنم، ولی کار غلط ولو با انگیزه خوب هم باشد نتیجه بسیار بدی دارد.
آیا از فرصت هایی که در کشور بوجود آمده درست استفاده شده است؟
وظیفه حکومت ایجاد فرصت است و بهره گیری از فرصت های موجود؛ با این تعبیر فرصت سوزی فاجعه است. حتی به کاربردن امکانات در مسیر نادرست و از بین بردن امکانات به جای بهره برداری از آن در مسیر خواستها و منافع ملی و آرمانهایی کشور آثار بسیار بدی در پی خواهد داشت.
در سالهای اخیر کشور مسیری را طی کرده که با راه انقلاب و خواست ملت و منافع مردم مغایر بوده و در این مقطع حساس باید کشور در مسیر صحیح قرار گیرد. من ضمن احترام به همه بزرگانی که در عرصه هستند، معتقدم ایران در موقعیتی قرار گرفته که همه ملت باید در انتخابات آتی تصمیم بگیرند.
سید محمد خاتمی در ادامه صجبت های خود در مورد میرحسین موسوی گفت: همه ما علاقمند به حضور ایشان در عرصه بودیم؛ ایشان با آن زهد، گذشت و نجابتی که داشتند، احساس می کردند دیگران هستند و نمی خواستند به عرصه بیایند؛ اما حالا به درستی احساس كرده اند كه وظیفه دارند به عرصه بیایند؛ ما هم این را مبارك می دانیم و گرامی می داریم.
از جمله کسانی که همواره پیشتاز در دعوت از مهندس موسوی برای جضور در عرصه بوده اند، برادر عزیز، بزرگوار و شایسته مان جناب آقای مهدی کروبی بوده اند. بعد از دوران ریاست جمهوری جناب آقای هاشمی رفسنجانی، ذهن همه ما به عنوان سرمایه نهفته ای که باید از آن استفاده شود به طرف مهندس موسوی رفت ولی ایشان قبول نکرد. در سال 84 هم اول همه توجهاتمان به طرف مهندس موسوی رفت.
حالا هم باید دید چه اتفاقی رخ داده است که مهندس موسوی علی رغم آنکه ممکن بود اختلاف نظرهایی هم با کسانی که مسؤول بودند داشته باشند بیست سال بعد از اینکه احساس دغدغه نمی کرد که انقلاب و کشور در معرض خطر است؛ امروز احساس خطر کردند و به میدان آمدند؟
آیا همین دغدغه خاطر در اکثریت ملت ما نیست که راه طی شده در این سال ها درست نیست و باید در مسیر منافع مردم و آرمانهای انقلاب قرار گیریم؟
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با اشاره به نگرانی هایی که از روند برگزاری وجود دارد گفت: اگر در مورد انتخابات ابراز نگرانی می شود، مراد متهم کردن دست اندرکاران به جابجایی آراء و ... نیست؛ صحبت بر سر این است که آیا ساز و کارهای موجود صحیح است و با روح مردم سالاری و قانون اساسی سازگاری دارد با اساساً این ساز و کارها با فلسفه وجودی انتخابات همخوانی دارد؟
اگر کسانی دم ازصیانت آراء می زنند، قبل از اینکه خدای ناکرده بخواهند کسانی را متهم به سوء استفاده کنند، توجهشان به ساز و کارها و رفتارهایی است که وجود دارد و می تواند تبدیل به رویه ای خطرناک شود. ما معتقدیم روح قانون اساسی و آنچه مردم ما می خواستند خیلی با این روش ها سازگار نیست.
اصلا فلسفه وجودی نظارت بر انتخابات چیست؟ برای اینکه کسانی که امکانات بیشتری در اختیار دارند انتخابات را به نفع خود مصادره نکنند.حالا اگر کسانیکه نظارت می کنند حتی نسبت به کسانیکه در اجرا هستند سلیقه های خاص و تعصبات بیشتری داشته باشند و بعد نظارت و اجرا یکسان باشد، این روش، روش مطمئنی نیست.
در این شرایط چه باید کرد تا برای مردم اطمینان حاصل شود؟
روال و رویه کاهش این دغدغه ها در نظام جمهوری اسلامی این است كه محور کار معتمدان مردم باشند، یعنی فرمانداری و وزارت کشور از هر استان و شهرستان افراد معتمد مردم را که هم متدینند، هم محترمند، هم دغدغه هایی دارند و دلشان می خواهد مصلحت نظام تأمین شود دور هم جمع کنند و هیأتهای اجرایی از درون آنها انتخاب شوند و اینها هستند که در واقع سلامت انتخابات را صحه می گذارند و انتخابات آزاد اجرا می شود.
سید محمد خاتمی سپس با اشاره به آزادی فعالیت تشکل ها و احزاب در کشور گفت: هر چند این آزادی در قانون اساسی ما تصریح شده است، اما به خاطر اعمال سلیقه ها، بسیاری از افراد صالح نمی توانند تشکل یا حزب تشکیل بدهند! در این شرایط آیا بهتر نیست بگوییم نمایندگان همه احزاب قانونی کشور، به عنوان معتمدان مردم معرفی شده و بر احرای انتخابات در همه مراحل نظارت داشته باشند. با اجرای این ساز و کار، انتخابات مردمی تر و برآمده از انتظارات مردم خواهد بود و از سلامت انتخابات اطمینان خاطر کامل به وجود خواهد آمد.
به هر جال همه ما باید تلاش کنیم حق قانونی کاندیداها اعمال شود و این حق را با جدیت بخواهیم و اجازه ندهیم در گرفتن حقوق قانونی نامزدها محدودیتی ایجاد شود.
بسیاری از نیروهای لایق و شایسته کشور از بیم اینکه رد صلاحیت شوند، وارد عرصه نشدند. ما هنوز نمی دانیم ملاک رجل سیاسی سابقه دار چیست؟ می بینیم بعضی افراد با سوابق درازمدت رد می شوند، ولی افراد نورسیده ای که مدیریت های بسیار کوچکی داشته اند و بدتر از آن اینکه در همان پستها هم موفق نبوده اند تأیید می شوند!
افرادی که الان در صحنه رقایت ها هستند از سرمایه های انقلابند، ولی افراد زیادی داریم که صلاحیت و شایستگی دارند و حتی ممکن است جوان تر و کارساز ترهم باشند؛ اما اطمینانی وجود ندارد که آنها را به عرصه بیاوریم و بتوانند از فیلترهای كدر موجود عبور كنند. این موضوع دو دلیل دارد: دلیل اول اینکه فضا به گونه ای بوده که نتوانسته ایم این نیروها را آنطور که شایسته است به جامعه بشناسانیم. و دلیل دوم هم وجود گردنه رد صلاحیت ها در مسبر انتخابات است.
به همین دلایل هم ناچاریم سراغ معدود افرادی برویم که هم مورد شناخت مردم باشند و هم به سادگی نتوان آنها را از حضور در عرصه منع کرد. اگر اینچنین شرایطی بر ما تحمیل نشده بود بنده و آقایان موسوی و کروبی ترجی می دادیم که نیروهای جوان تر و شایسته به صحنه بیایند.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس در خصوص مدیریت کشور در سالهای گذشته گفت: به خدا قسم دل ما برای اسلام، انقلاب و ایران می سوزد. مراد ما خدای نکرده اهانت به دیگران نیست، اما معتقدیم روش های موجود به نفع کشور نیست و می توان با روش های بهتری منافع کشور را تأمین کرد.
در سال اخیر با بحران اقتصادی در دنیا موقعیتی برای ایران پیش آمد که دیگر در طول تاریخ به این سادگی پیش نخواهد آمد. وقتی این بحران ایجاد شد و سقوط قیمت در دنیا آغاز شد اگر ما ذخایر ارزی داشتیم بهترین موقعیت برای تقویت بنیه های علمی؛ اقتصادی و تکنولوژی کشوربود. با درآمدهای هنگفت نفتی سالهای گذشته می شد ده برابر آنچه در دوران اصلاحات در عسلویه رخ داد را در مملکت پیاده کرد.
اگر این در آمدهای نفتی در زمان ما محقق شده بود، یقیناً می شد فرصت بیست ساله برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز را در یک دوره ده ساله برنامه ریزی کرد؛ اما امروز نمی دانم چند سال لازم است تا به همان اهداف برسیم.
سید محمد خاتمی در پایان تصریح کرد:ضمن احترامی که برای همه عزیزان حاضر در عرصه قائلم به قولی که به مردم دادم پای بندم. این بدان معنا نیست که غیر از مهندس موسوی سایر بزرگوارانی که به صحنه آمده اند شایستگی ندارند؛ در عین حال معتقدم وجود مهندس موسوی مغتنم است. ان شاء الله به لطف حضور گسترده مردم در روز انتخابات، ولو با تعدد کاندیداها، شکی نیست که نتیجه انتخابات خشنودی و رضایت اکثریت جامعه را به دنبال خواهد داشت و امیدوارم خداوند هم از آنچه مردم عزیز ایران رقم خواهند زد خشنود باشد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۰۲۷

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,