درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اعضای کمیته ایثارگران ستاد مهندس میرحسین موسوی  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۸ ارديبهشت ۱۳۸۸
فرصت های تغییر همیشه در دسترس نیست

مبادا طوری رفتار کنیم که هم مردم و هم نامزدها بعد از انتخابات افسوس بخورند که ای کاش طور دیگری عمل کرده بودیم.
سیّد محمّد خاتمی در دیدار با کمیته ایثارگران ستاد مهندس میر حسین موسوی سخن می گفت، تصریح کرد: ما انقلاب بزرگی داشته ایم که که دوست و دشمن به عظمت آن اعتراف می کنند، انقلابی که متّکی به سلاح نبود و تنها سلاحش منطق و بیان بود و نیروی مؤثر آن مردم بودند. انقلاب ما بازوی نظامی و قدرت سرکوب نداشت، بلکه با آگاه کردن مردم و برانگیختن احساس وظیفه در درون ملت امواج خروشانی به وجود آورد؛ عمق یافت و نهایتاً جمهوری اسلامی که حاصل همه آن تلاشها بود به ثمر رسید.
اگر کسی شایسته سخن گفتن از جامعه انقلابی، اخلاقی یا مدنی باشد شما ایثارگران عزیز هستید که جان و مال خود را فدای این انقلاب کردید.
انقلاب به معنی یک حرکت طوفانی توده ای برای از بین بردن یک نظام و به وجود آوردن یک نظام دیگر است و در جوامع بشری امر جدیدی است. به عبارتی هر انقلاب یک وجه سلبی دارد و یک وجه اثباتی؛ اگر حرکتی تنها وجه سلبی داشته باشد یک شورش است، بدون این که گردانندگان آن بدانند این به هم ریختن چه سرانجامی دارد. انقلاب ما نه تنها یه طرح ایجابی در کنار نفی وضع حاکم داشت، بلکه تلاش کرد طرح خود را به سرعت پیاده کند. کاری که در دیگر انقلاب ها یا اصلاً وجود نداشت و یا به این سرعت نبود. گاهی برخی انقلابها تا بیست سال بعد و گاه بیش از آن هم در همان وضع سلبی می ماندند و کشور به وسیله ضوابطی که شورای انقلاب مشخص می کرد اداره می شد؛ اما در انقلاب ما خیلی زود طرح اثباتی آن پیاده شد. امام هم هیچ گاه حرکتهای مسلحانه را حتی با نیات خیرخواهانه تأیید نکردند. امام بر بیداری و آگاه کردن مردم تأکید داشت؛ روشی که خداوند در قرآن به انبیاء توصیه کرده است. حتی پیامبران هم نمی توانند با زور عدالت را برپا کنند، بلکه مردمی که آگاه شده اند، در برپایی عدل مصمم خواهند بود. امام مردم را آگاه کرد و با اتکاء به رأی مردم نظام جمهوری اسلامی استقرار یافت و قانون اساسی با رأی قاطع اکثریت مردم به تصویب رسید.
تلاش امام سپردن حکومت به دست مردم بود. براساس دیدگاههای حضرت امام حتی رهبری نظام ما را هم باید مردم انتخاب کنند؛ چه برسد به رئیس جمهوری و سایر مسؤولان. بعد از امام عده ای که حرکتهای امام را انحرافی می دانستند و با انقلاب هم هیچ میانه ای نداشتند و تلاش کردند خود را به عنوان ایدئولوگ انقلاب معرفی کنند، می خواستند حتی دلسوزان و معتقدان واقعی به انقلاب و امام را نیز حذف کنند. این افراد هر چند که تا کنون پیروز نشده اند اما همچنان تلاش می کنند که ساختارها را طوری تغییر دهند که طرفداران امام و دلسوزان انقلاب از صحنه حذف شوند.
جامعه ما باید انقلابی بماند، اما این به آن مفهوم نیست که وجه سلبی انقلاب باقی بماند، بلکه باید همچنان به دنبال وجه ایجابی انقلاب باشیم، یعنی بکوشیم به اهداف و آرمان هایی که انقلاب و مردم داشتند برسیم. رسالت من و شما این است که یک الگوی موفق از نظام جمهوری اسلامی به جهان ارائه کنیم. نظامی که در عین داشتن تمام مزایای نظام های دیگر دنیا مزایا و فضائل خاص خود را هم معرفی کند.
یکی از شاخصه های نظام جمهوری اسلامی حاکمیت اخلاق در جامعه است. اما متأسفانه امروز در جامعه ما برخی افراد تلاش می کنند رقبای خود را با دروغ و تهمت کنار بزنند و برخی که امیدوارم کارهایشان از سر اشتباه باشد؛ مروج بداخلاقی به نام فضیلت و ارزشها شده اند.
عدالت یکی از برجسته ترین ارزش های انقلاب است. با این حال ببینید که تحت عنوان عدالت چه دستاوردی نصیب ملت شده است؟ آیا امروز حیثیت و قوت و قدرت ما در جهان افزایش یافته است؟ آیا این مدعیان ارزش ها امروز با سیاستهای و رفتار خود در جهت برخورداری بیشتر ایران و ایرانیان دستاوردی کسب کرده اند یا اینکه فقر و فساد را ترویج داده اند؟
شما به راحتی می توانید درآمدهای نفتی دولتها در دوران سازندگی و اصلاحات را با این دوران چهارساله مقایسه کرده و در مقابل کارهای اساسی انجام گرفته در این سه دوره را نیز برشمارید.
امروز عسلویه نسبت به دوران اصلاحات چه تغییر عمده ای داشته است؟ در حالی که امروز با آن درآمدهای نفتی افسانه گونه می بایست چند عسلویه داشته باشیم.
متأسفانه با نام ارزشها گاه ارزش های اساسی زیر پا گذاشته می شود و بیشتر بر جنبه های فرعی تأکید می شود، آن هم به صورت ظاهرسازی!
گاه دروغ و تهمت در جامعه به یک ارزش و به ابزاری برای بیرون کردن دلسوزان مردم و نظام تبدیل می شود.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با انتقاد از تخریب مهندس میرحسین موسوی توسط برخی جریانات گفت: برخی از اموال بیت المال علیه موسوی استفاده می کنند و با تشکیلات ملی و فراملی به صورت ظالمانه علیه موسوی و دیگر کسانی که آنان را رقیب می دانند تبلیغ می کنند! آیا این همان آزادی است که در انقلاب وعده آن را می دادیم؟ آیا همه برخوردها با دانشجویان با معیارهای حق و عدالتی است که مدعی آن هستیم؟ با برخی افراد به خاطر اظهار نظرشان برخورد می شود! آیا با کسی که بر توسعه همه جانبه و حفظ حیثیت مردم ایران تأکید دارد باید برخورد کرد یا کسانی که ارزش ها تنها لقلقه زبانشان شده، اما در تأمین رضایت مردم ناموفق هستند؟
من قصد جفا کردن یا نادیده گرفتن خدمت های کسی را ندارم، اما نباید کسی را به صرف داشتن حسن نیت در کاری گمارد. تدبیر، درک شرایط و قدرت مدیریت درست از شروط اساسی است.
آنگاه که لطمه ای به جامعه می خورد و خسارتی وارد می شود هیچ فرقی ندارد که خسارت با حسن نیت وارد شده باشد یا با سوء نیت.
مهندس موسوی از شایسته ترین انسان هایی است که من می شناسم. ایشان علاوه بر سابقه مدیریت، فردی اخلاقی است و کسی است که هیچ گاه توهین را حتی به دشمنانش هم نمی پسندد.
سید محمد خاتمی در ارتباط با علت کناره گیری خود از عرصه رقابت های انتخاباتی تصریح کرد: در جامعه ما این حسن نیت نسبت به من هم وجود دارد که اخلاقی هستم. درست نبود دو فردی که ذهنیت اخلاقی بودن در جامعه نسبت به آنها وجود دارد باهم برای رسیدن به یک پست رقابت کنند؛ این کار خیانت به ذهنیت جامعه بود.
رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری تأکید کرد: همه ما باید تلاش کنیم تا آحاد جامعه این نکته را دریابند که اگر در صحنه انتخابات فعال نشوند و نتیجه انتخابات و شرایط کشور در مسیر مطلوب قرار نگیرد، نباید کسی جز خود را ملامت کنند. مردم اگر خواهان تغییر هستند باید با شرکت در انتخابات این خواسته خود را پیش ببرند. هر چند نگرانی ها و موانعی مانند نگرانی از یک دست بودن عوامل اجرایی و نظارت انتخابات در میان مردم وجود دارد، اما حضور مردم همه این موانع را از سر راه بر می دارد.
مثل روز برایم روشن است که اگر مردم به صحنه بیایند و مشارکت بالای هفتاد درصد داشته باشیم؛ حتی تعدد کاندیداها هم مشکلی در کسب نتیجه مطلوب ایجاد نخواهد کرد. اما اگر مشارکت پایین باشد و خدای ناکرده همچنان با تعدد کاندیدا مواجه باشیم آن وقت احتمال اینکه موفق نشویم بسیار بالا است.
همه ما باید هوشیار باشیم که طوری رفتار نشود که بعد از انتخابات افسوس بخوریم و بگوییم که کاش هم مردم و هم نامزدها طور دیگری عمل کرده بودند.
من در جای دیگری هم گفته ام برخی کاندیداها نیاز به ستاد ندارند، چون تمام کشور به ستاد آنها تبدیل شده است؛ اما کروبی و موسوی نیازمند ستاد و تبلیغ خود هستند.
خوشبختانه شیب توجه به مهندس موسوی در حال افزایش است، اما همه باید تلاش کنیم که موسوی را بشناسانیم و در این زمینه خود ایشان نقش اول را دارند.
جامعه باید به این نکته توجه کند که فرصت های تغییر همیشه در دسترس نیست و آنجا که این فرصت به دست می آید باید آن را غنیمت شمرد.
سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود به اشاره به سکوت بیست ساله مهندس موسوی گفت: ایشان هرگز از عرصه سیاسی کشور کنار نکشیده اند و همواره در طول این سالها در جریان امور بوده اند؛ هر چند که در این زمینه تظاهر نکرده اند.
در ابتدای این دیدار تنی چند از اعضای کمیته ایثارگران ستاد مهندس میرحسین موسوی به بیان دیدگاههای خود در رابطه با انتخابات پرداختند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۸۶۳

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,