درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با جمعی از فرماندهان سابق سپاه، ایثارگران و جانبازان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۵ ارديبهشت ۱۳۸۸
سپاه باید فراتر از جریانات گروهی و باندی باشد

بسیج نباید به عنوان یک بستر و ابزار در اختیار باندهای خاص سیاسی و احیاناً اقتصادی قرار گیرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فراتر از جریانات گروهی و باندی است و باید اینچنین بماند.
سید محمد خاتمی که در جمع تنی چند از فرماندهان سابق سپاه، ایثارگران و جانبازان سخن می گفت، با اشاره به دوران دفاع مقدس و فرهنگ و ارزشهای به یادگار مانده از آن دوران پرشکوه، از رواج بداخلاقی ها به نام ارزشها و سوء استفاده از این ارزشهای گرانسنگ گلایه کرد و از یادگارهای دوران دفاع مقدس خواست در تبیین ارزشهای واقعی تلاش کنند.
وی افزود: هیچ کس حق ندارد کانون های ارزش فرا کشور مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج را برای اهداف گروهی خود کند. چنین کاری از جانب هرکس که صورت بگیرد مصداق یک عمل غیر ارزشی است.
کسانی که با تحلیل های غلط و جهت گیری های نادرست از واقعیتها تلاش می کنند ذهن پاک افرادی که در این نهادها خدمت می کنند را منحرف کنند و در سر اندیشه سوء استفاده از سپاه و بسیج به نفع منافع خود و در مسبر به قدرت رسیدن خود را می پرورانند نه تنها خادم ارزشها و انقلاب نیستند، بلکه به ریشه ارزشها و انقلاب لطمه می زنند.
بسیج نباید به عنوان یک بستر و ابزار در اختیار باندهای خاص سیاسی و احیاناً اقتصادی قرار گیرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فراتر از جریانات گروهی و باندی است و باید اینچنین بماند.
اینها مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اصلاحاتی که بنده از آن سخن می گویم به شدت به اصول و ارزش ها پایبند است. اما اصول و ارزشها را نباید بد تعریف کرد و خدای نکرده از اصول و ارزشها سوء استفاده کرد.
مشکل امروز ما قرار گرفتن اصول و ارزشها در انحصار کسانی است که هم در گفتار و هم در کردار خلاف اصول و ارزشها عمل می کنند و باید هرچه سریع تر کشور را از این وضع رها کرد.
نیروهای ارزشی و کسانی که همه جان و هستی و آسایش خود و خانواده خود را صرف دفاع از انقلاب و حیثیت و حرمت ایران در عرصه جهانی و دفاع از منافع ملی و تمامیت ارضیشان نمودند مورد احترام همه ایرانیان هستند و همه ما به آنها افتخار می کنیم. شما نمونه ای از این جمع کثیر هستید و مسلماً شایسته حضور در عرصه های سرنوشت سازی مانند انتخابات، اما این بدان معنا نیست که رزمندگان، بسیجیان و سپاه در قالب یک باند و یک حزب وارد صحنه شوند.
رزمندگان و نیروهای نظامی باید با آزادی کامل فکر بکنند و آنجا که به ارزشهای واقعی نزدیک تر است و بهتر می توان مشکلات کشور را حل کرد در عرصه حضور بابند و رای و نظر خود را بدهند.
سید محمد خاتمی سپس در مورد مهندس میرحسین موسوی تصریح کرد: اگر ما بخواهیم روی همین معیارهایی که راجع به ارزشها و اصول و انقلاب وجود دارد قضاوت کنیم، چند نفر با توانمندیهای مهندس موسوی را می توانیم بیابیم که این ارزشها درباره شان صادق باشد؟
سید محمد خاتمی با اشاره به دوران دفاع مقدس تصریح کرد: اداره کردن جنگ و جبهه و کشور در دوران دفاع مقدس کار بسیار دشواری بود. آن روزها نشان دادند که افراد تا چه حد پای بند به انقلاب، رهبری امام، ارزشها و تمامیت ارضی کشور بودند. کسانیکه آن فراز و نشیب ها را به خوبی مدیریت کردند نیروهای ارزشمندی هستند و مطمئناٌ یکی از برجسته ترین شخصیتهای آن دوران مهندس موسوی هستند.
همین طور جناب آقای کروبی که از افراد رنج کشیده و زندان دیده در دوران انقلاب هستند و بعد از انقلاب هم در هر سمتی که مسؤولبت را پذیرفته اند همواره منشاء خیر و رهرو راه امام بوده اند.
من اعتقاد قلبی دارم که بدنه بسیج و سپاه پاک و صادق است. آنهایی که به نام سپاه و بسیج و به اتکاء مسئولیتشان سخنرانی یا اعلامیه می دهند و مدعی می شوند که افرادی مانند مهندس موسوی و آقای کروبی به ارزش ها پایبند نیستند و در مقابل سنگ افرادی را به سینه می زنند که اگرچه محترم اند، اما از هر نظر در مرتبه پایین تری نسبت به این دو بزرگوار قرار می گیرند و در کمال تعجب اعلام می کنند که وظیفه اسلامی، انقلابی و ارزشی حکم می کند که این بزرگواران از صحنه خارج شوند! بزرگ ترین سوء استفاده را از ارزشها و سرمایه های بزرگی چون سپاه و بسیج مرتکب می شوند. این به هیچ وجه قابل پذیرش نیست که سرمایه های کشور بی آنکه کسی پاسخگو باشد، صرفاً بر اثر سوء تدبیر به هدر برود.
منابع و امکانات غنی ایران نظیر نفت، موقعیت برتر ژئواستراتژیک، نیروی انسانی جوان و زیرساختهایی که با خون دل و هزینه گزاف از زمان مدیریت مهندس موسوی فراهم شد و در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی به شکل ویژه ای گسترش یافت و سپس در دوران اصلاحات در همه عرصه ها تکمیل گردید، ایران عزیز را آماده جهش اقتصادی و فنی در همه عرصه ها کرده یود.
افزایش چشمگیر قیمت نفت و بحران جهانی اقتصاد هم شرایطی را به وجود آورده بود که به نظر من بهترین فرصت برای به دست آوردن سهمی بیشتر و سزاوارتر در عرصه جهانی و حرکتی پرشتاب تر در مسبر توسعه و پیشرفت ایجاد کرده بود.
آنجا که با شعار بازگشت به اصول انقلاب دم از طرفداری مستضعفان و استقرار عدالت در جامعه زده می شود و در مقابل جامعه گرانی و رکود روز افزون و از میان رفتن زمینه های اشتغال مولد را لمس می کند، مردم و به خصوص جوان ترها احساس می کنند این نتیجه بازگشت به اصول و ارزشها است. این بزرگترین ضد تبلیغ برای اصول و ارزشها است. اینجا است که ما به عنوان پیروان و علاقمندان به اسلام، انقلاب و ایران عزیز خود را ذی حق می دانیم و برای تغییر این شرایط در انتخابات شرکت می کنیم و ان شاء الله شاهد انتخاباتی خوب خواهیم بود.
نگرانی و دغدغه اصلی من که در این شرایط حساس، تمامی امکانات تبلیغاتی، اجرایی و نظارتی در اختیار جریان خاصی گرفته و طرف دیگر واقعاً بی پناه مانده است. اصلاح طلبان برای رساندن حرفهای خود به توده مردم امکاناتی در اختیار ندارند. صدا و سیما به عنوان یک نهاد ملی که زیر نظر رهبری فعالیت می کند نباید در اختیار هیچ یک از دستگاهها قرار گیرد، چه رسد به اینکه در خدمت یک جریان خاص بدل شود. سخن ما این است که صدا و سیما به عنوان یک نهاد ملی حق ندارد به شکلی جانبدارانه برای یک فرد یا جریان خاص تبلیغ کند.
ملت خود هوشیار است و با بررسی تمامی جوانب تصمیم خود را خواهد گرفت.
اما ماجرا فقط تبلیغ جانبدارانه نبست. بدتر از آن این است که در کمال بی انصافی هر که را نمی پسندند به انحاء مختلف تخریب کنند. برنامه های موحود را دنبال کنید و ببینید چگونه چهره های عزیز و ارزشمندی را که طبق نص قانون اساسی حق دارند در عرصه حضور داشته باشند، تخریب می کنند.
اگرچه عرصه نابرابر است، اما من از صمیم قلب به شعور مردم ایمان دارم. در شرایط موجود تنها یک راه برای خنثی کردن ترفندها و نقش بر آب کردن روشهای غیر منصفانه وحود دارد و آن حضور تمامی اقشار مردم در انتخابات است.
تجربه نشان داده آنجا که حضور مردم در صحنه پر رنگ بوده، علی رغم تمامی تلاشهایی که برای به کارگیری امکانات ملی به نفع جریانی خاص شده، نتیجه مایه شگفتی دنیا شده است.
به حمد الله مهندس میرحسین موسوی و آقای مهدی کروبی هر دو از چهره های ارزشمند کشور هستند.
نمی توانیم هر جا که کسی را نمی پسندیم به او بگوییم برانداز!
کم نیستند نیروهای اصلاح طلب خوب و جوانی که برای ورود به عرصه ریاست جمهوری اشیسته اند، اما متأسفانه شرایطی حاکم شده که نگرانی از حذف ها و ردصلاحیت ها قوت گرفته و برای تأیید صلاحیت نامزدها دایره تنگی ترسیم شده است. اما در شرایط موجود خارج نمودن آقایان کروبی و موسی از ابن دایره به سادگی میسر نیست و هزینه های سنگینی را برای کشور به همراه خواهد داشت.
از سوی دیگر نیروهای جوان و کارآمد اصلاح طلب کمتر امکان شناساندن خود به جامعه را یافته اند. اگر فضای سالم بر کشور حاکم باشد و مجموعه نظام به قانون اساسی تن بدهد، نیروهای بسیار شایسته ای که شایسته و مجرب هستند می توانند وارد عرصه شوند. بالاخره باید عده ای به سن بازنشستگی برسند و جوانترها جانشین آنان شوند.
خاتمی در پایان سخنانش اشاره ای کوتاه به ورود مهندس موسوی در عرصه و خروج او از میدان رقابت های انتخابات آینده ریاست جمهوری کرد و گفت: آقای مهندس موسوی دلایلی داشتند که اصل آنها برایم قانع کننده است؛ اصولاً هیچ گونه تعارضی میان بنده و ابشان وجود نداشت. هیچ عامل خارجی هم در این مسأله نقش آفرینی نکرد.
اینکه عده ای سعی دارند القا کنند که مهندس موسوی با انگیزه ای خاص و به تحریک عده ای به عرصه آمده یا من تحت تأثیر عواملی که خارج از اراده ام بوده تصمیم به کناره گیری از عرصه رقابت ها به عنوان نامزد کرده ام کمال بی انصافی است.
اکثریت قاطع مردم به اسلام، اصول انقلاب، ایران و سرنوشت کشور علاقمندند، اما روش های موجود را نمی پسندند. تنها با حضور حداکثری است که تمام برنامه ریزی ها برای پیروزی یک نفر و راندن دیگر افراد از صحنه نقش بر آب می شود.
امروز همه باید تلاش کنیم که مردم در انتخابات شرکت کنند. دغدغه تعدد نامزدها البته دغدغه درستی است و من هم نگران آن هستم، اما همه تلاش خواهیم کرد با دلسوزی و منطق این نگرانی رفع شود و ان شاء الله به راهکاری برسیم که خیر ملک و ملت در آن است.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۱۵۲

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,