درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اعضای شورای مرکزی خانه احزاب گیلان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۲ ارديبهشت ۱۳۸۸
حضور مردم باطل السحر است

به دو کاندیدای اصلاح طلب گفته ام، شایسته این است که در انتخابات پیروز شویم. وحدت و تجمع آرا به مراتب مهم تر از این است که چه کسی پیروز میدان باشد. مردم و خود دوستان هم می توانند این را تشخیص بدهند که کجا امکان رأی بیشتر است. باید به ساز و کاری برای جلوگیری از تفرق آراء رسید تا در نهایت بر اساس آن تصمیم نهایی گرفته شود.
سیّد محمّد خاتمی که با اعضای خانه احزاب گیلان دیدار و گفت و گو می کرد گفت: انقلاب اسلامی حادثه بزرگی بود که ناگهان واقع نشد، بلکه مسبوق به جریاناتی بود که اگر ما به آنها توجه نداشته باشیم، ممکن است حتی فهم درستی از انقلاب نداشته باشیم و جهتی را که انقلاب اسلامی و مردم ما می خواستند فراموش کنیم.
ایران همواره دارای جایگاه بزرگی در تاریخ بوده و شاهد حوادث بزرگی نیز بوده است. ظرف انقلاب اسلامی، ایران است. اهتمام به جایگاه و اعتبار ایران بسیار مهم است و از جمله از اهداف انقلاب بزرگ اسلامی توجه به این اصل است .
حوادثی نظیر مشروطیت، نهضت مقاومت ملی و جریان ملی شدن صنعت نفت که پیش از انقلاب اسلامی رخ داده، مبنا، خواست و بنیادی داشته که در جریان انقلاب اسلامی به صورتی باشکوهتر تجلی پیدا کرده است.
انقلاب اسلامی نیامده تا همه این ها را پاک کند و بگوید اینها گذشته و از حالا می خواهیم از نو کاری را انجام بدهیم؛ اتفاقاً اهمیت انقلاب اسلامی در این است که متکی بر خواست، آگاهی و بیداری مردم بوده و با رهبری ممتاز امام آن چیزی رقم خورد که متناسب با شأن ملت ایران بوده است.
حالا هم در ادامه راه باید بدانیم که چه می خواهیم و از چه باید دفاع کنیم. دفاع از حقوق مردم، جایگاه و اعتبار بین المللی ایران و نظام جمهوری اسلامی، اینها ملاکها و معیارهایی است که با آن عملکرد ما مورد سنجش قرار می گیرد. اگر با توجه به این ملاکها موفق نبوده ایم باید تغییر مسیر و روش بدهیم.
آیا طی سالهای گذشته اعتبار ایرانی بالاتر رفته است؟ آیا وضع زندگی مردم بهتر از قبل شده است؟ قدرت ایران برای حضور و گرفتن سهمی در صحنه های مختلف بین المللی بیشتر شده است؟ آیا از منابع مادی و معنوی کشور به درستی در مسیر بهروزی، پیشرفت و توسعه و برخورداری مردم استفاده شده است؟ آیا به حقوق و آزادی های مسلم مردم بیشتر از گذشته توجه شده است؟
اینها خواست هایی بوده که در انقلاب اسلامی تجلی و تحقق پیدا کرده است. تحقق جمهوری اسلامی مساوی است با حضور و تأثیرگذاری واقعی رأی مردم.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با طرح این پرسش که آیا در سال های گذشته محدودیت تصمیم گیری برای مردم بیشتر شده یا فضا را برای تصمیم گیری آزاد مردم باز گذاشته ایم؟ اظهار داشت: اینکه مدام خط قرمز به دور اسامی افرادی که دلسوز انقلاب اند و خادم به ملت کشیده شود و این افراد صلاحیت قرار گرفتن در معرض رأی مردم را نداشته باشند عین محدود کردن اختیار مردم در انتخاب است. این مساوی است با محدود کردن حدود کسانی که دلشان برای انقلاب و کشور می سوزد؟
اگر واقعاً ما در مسیر این معیارها حرکت کرده ایم، کار خوبی بوده و اگر اینچنین نکرده ایم همه موظفیم برگردیم. اگر کند شده ایم تندتر گام برداریم و اگر ایستاده ایم حرکت کنیم.
انتخابات یکی از راههایی است که مردم باید با همه محدودیتهای موجود در آن حضور داشته باشند.
سید محمد خاتمی در ادامه در مورد حضور مهندس میرحسین موسوی در انتخابات به عنوان کاندیدا، اظهار داشت: مهندس موسوی را انسانی سالم شایسته و قوی می دانم. دغدغه ها و نگرانی ها و دلایل ایشان برایم کاملاً قابل قبول است. ایشان از سرمایه های انقلاب و از انسان های خوش فکر و دلسوز انقلاب است.
اینکه مهندس موسوی در این موقعیت احساس خطر می کند و وارد عرصه می شود برای همه ما غنیمت است. البته آقای کروبی هم از سرمایه های انقلاب هستند و برای همه ما ارزشمند.
در این مقطع صحبت بر سر این است که ما چه کاری می خواهیم انجام بدهیم. بحث ما نمره دادن به افراد نیست. مسلماً افراد دیگری هم هستند که شایستگی های فراوانی داشته و در طراز بالایی قرار می گیرند، ولی آنچه اکنون مطرح است موفقیت در انتخابات پیش رو است.
اگر معتقدیم می شود کشور را بهتر از این اداره کرد؛ اگر معتقدیم خطرات بزرگی کشور را تهدید می کند؛ باید این خطرات را کم یا رفع کرد و نحوه مدیریت کشور را بهینه ساخت. الان در مرحله انتخابات قرار گرفته ایم و باید به موفقیت در انتخابات فکر کرد.
با توجه به در دسترس نبودن امکانات برای اصلاح طلبان تنها انتخابات و رأی مردم است که می تواند تعیین کننده باشد.
خدا را سپاسگزاریم که هنوز انتخابات در کشور برگزار می شود، گرچه معتقدیم شیوه ها و روش های نادرستی هم وجود دارد که حتی بعضاً با روح قانون اساسی سازگار نیست.
در موقعیت کنونی که با تنگناهایی مواجهیم و مشکلاتی ایجاد می شود و سخت گیریها هم زیاد است نباید آرمانها و ایده های دورمان را در نظر بگیریم و بخواهیم یک شبه به آنها برسیم؛ خیال پردازی و ایده پردازی را باید کنار گذاشت.
مگر در دوره 8 ساله اصلاحات توانستیم به همه اهدافمان برسیم؟ حرف ما این بود که در مسیری گام برداریم که اکثریت جامعه می خواهد. الان هم صحبت سر این است که مسیر اصلاح شود.
اینکه بگوییم آیا کسی می تواند در کوتاه مدت به صد در صد آرمانهای اصلاحات برسد امری محال است. صحبت بر سر پیروزی در انتخابات آینده است.
اگر آنچه در سال 84 رخ داد را تکرار کنیم باید خودمان را ملامت کنیم. چرا که مردم در آن زمان به صحنه آمدند و در مرحله اول حدود 60 درصد آراء را به اصلاح طلبان دادند، اما چه نتیجه ای عاید اصلاح طلبان شد؟ آیا باز هم به دنبال تکرار همان وضع هستیم؟
یکی از علل اصلی انصراف من این است که حضور سه نفر در صحنه موجب تقسیم آرا می شد.
در ماههای اخیر محبت و شور و اشتیاق مردم به بنده طوری بود که احساس می کردم اگر خودمان فضا را تنگ نمی کردیم یک بار دیگر ملت نشان می داد که چه می خواهد و با چه اکثریتی چه نظر و گرایشی را می پذیرد. با این حال باید ملاحظه این امر را هم می کردیم. روا نبود که سوء تفاهمی در این باره پیش بیاید.
به دو کاندیدای اصلاح طلب گفته ام، شایسته این است که در انتخابات پیروز شویم. وحدت و تجمع آرا به مراتب مهم تر از این است که چه کسی پیروز میدان باشد. مردم و خود دوستان هم می توانند این را تشخیص بدهند که کجا امکان رأی بیشتر است. باید به ساز و کاری برای جلوگیری از تفرق آراء رسید تا در نهایت بر اساس آن تصمیم نهایی گرفته شود.
رسالت تاریخی ما و عزیزانی که وارد صحنه شده اند این است که بتوانیم کاری بکنیم که از تفرق آراء جلوگیری شود. اگر با تدبیر عمل نکنیم بعد از 23 خرداد باز هم یکدیگر را ملامت خواهیم کرد که کاش این طور نشده بود.
مسأله دیگری که از این امر مهمتر است حضور مردم در صحنه است. اگر حضور مردم کم باشد احتمال شکست به مراتب زیادتر خواهد بود. اما اگر حضور گسترده باشد، در صورت تعدد کاندیداها باز هم نتیجه ای غیر از آنچه که طرفداران تداوم وضع موجود می خواهند رخ خواهد داد.
شرایط امروز ایران واقعا حساس است. اگر معتقدیم وضع کنونی مناسب نیست دیگر باید گلایه ها کمبودها و اشکالات را کنار بگذاریم و حول مشترکات کنار یکدیگر جمع شویم.
کشور متعلق به مردم است. هنوز مردم هنوز هم تأثیر گذار است. بسیاری مشکلات و نگرانی هایی وجود دارد که می تواند بر نتیجه آرا اثر بگذارد یا خدای ناخواسته نگرانی از تصرف در آراء مردم را افزایش دهد، اما حضور مردم می تواند این مسائل را تا حد زیادی مرتفع کند یا حتی از بین ببرد.
همه باید مردم را به حضور در انتخابات تشویق کنند. حضور مردم می تواند در بسیاری از مشکلات باطل السحر باشد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۸۵۷

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,