درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۲۸ اسفند ۱۳۸۷
همه باید تلاش کنیم در اوضاع تغییر ایجاد شود

سید محمد خاتمی وی بعد از اعلام انصراف از نامزدی انتخابات؛ در دیدار با اعضای ستاد انتخاباتی خود گفت: جامعه به وضعیتی رسیده که همه باید تلاش کنیم در اوضاع تغییر ایجاد شود و تغییر فوری‌ترین مسئله‌ای است که مورد توجه ماست و هر کس بتواند آن را انجام بدهد باید به او احسنت گفت. هدف از این گردهمایی این بود که در درجه اول دلم می‌خواست دوستان عزیزی که قرار بود در عرصه انتخابات تلاش کنند تشکر کنم، البته این جمع بر اساس احساس مسئولیتی که می‌کردند در این ستاد دورهم جمع شده بودند و نیازی به تشکر من هم ندارند، ولی به رسم ادب لازم دانستم از همه شما تشکر کنم.
رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد:در این میان حضور جوانان که به خاطر انسانی که خودش را چیزی نمی‌داند به عرصه آمدند در خور تقدیر بود و بیشترین توجه من این نیروی کارآمد، پویا و روبه آینده‌ای است که انشالله بتوانیم در آینده با آنها همکاری داشته باشیم.
خاتمی با اشاره به تصمیم اخیر خود مبنی بر انصراف اظهار داشت:در این تصمیم آخری که گرفتم ساعت‌ها با افرادی از گروههای مختلف صحبت کردم و به این نتیجه رسیدم، البته طبیعی است که نمی‌توان با تک تک افراد صحبت کرد و از نظرات دوستان استفاده نمود.
وی سپس به بیان نکاتی در این خصوص پرداخت و گفت:وقتی در هاروارد سخنرانی می‌کردم جمعیت انبوهی آمده بود که از طریق اینترنت انتخاب شده بودند، یعنی جمعیت گزیده شده نبود و همه طور طیفی در آن وجود داشت، بخصوص یهودیان با کلاههای خاص خود در آن جلسه حضور داشتند و سئوالهای مختلفی نسبت به مسائل فلسطین و اسرائیل مطرح می شد.
رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها وتمدنها ادامه داد: در آن جلسه از من پرسیدند نظرتان درباره اسرائیل چیست، گفتم تنها یک نظر اخلاقی دارم، البته از نظر سیاسی تصمیم گیرنده خود فلسطینی‌ها هستند و آن اینکه زور و اشغال منشاء مشروعیت نیست و بشر خیلی زحمت کشیده تا به این اصل مهم سیاسی - اخلاقی رسیده است، بنده به این اصل پای‌بندم و معتقدم نباید پایمال شود که جمعیت نسبت به این موضع‌گیری ابراز احساسات کرد و بعد هم مقالات زیادی در این خصوص نوشته شد.
رئیس جمهوری سابق کشورمان تاکید کرد:من سالهای سال است بر یک اصل تکیه کرده‌ام و آن اینکه محور و مدار زندگی امروز، سیاست است و سیاست بر پایه زور، دروغ و فریب است و این مشکل بزرگ بشریت است و کار بزرگ اصلاحی این است که سیاست اخلاقی شود.
وی تصریح کرد:بنده اگر بناست از این اصل به عنوان یکی از مهمترین اصل‌های اصلاحی دفاع کنم و روی آن بایستم، به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم شائبه آن پیدا شود که برای رسیدن به قدرت اخلاق را زیر پا می‌گذاریم.
خاتمی ادامه داد:فکر می‌کنم اگر علاقه‌ای ملت به این بنده کوچک خود دارد، به خاطر این است که در این برهوت بی‌اخلاقی بی‌صداقتی دروغ ، تزویر و ریا، حفظ و بسط قدرت به هر قیمت و به هر صورت، مردم احساس کردند کسانی هستند که به آنها دروغ نمی‌گویند و برای قدرت حاضر نیستند خیلی چیزها را زیر پا بگذارند.حال اگر کاری برخلاف این اصل مورد تاکید انجام می‌دادم آیا خیانت به باور و اعتقاد مردم نبود؟
رئیس بنیاد باران با اشاره به اعلام کاندیداتوری مهندس میرحسین موسوی، اظهار داشت:وقتی شخصیتی مثل جناب آقای مهندس موسوی (که در این روزها خیلی به شخصیت ایشان جفا شد)، یک شخصیت ارزنده، انقلابی، دلسوز و آزادی‌خواهی که می‌شناسم اعلام حضور کردند؛ حضور توامان بنده و ایشان به معنی زیرپا گذاشتن یکی از اصولی که من به آن پایبند هستم؛نبود؟
وی همچنین گفت:وقتی دو نفر ما برای انتخابات تلاش می‌کردیم تلقی جامعه این می شد ما برای رسیدن به قدرت با هم مبارزه می‌کنیم و اگر اینگونه می‌شد به شائبه غیر اخلاقی بودن رفتار خودمان دامن می زدم.
خاتمی در بیان دلیل دیگر اتخاد این تصمیم اظهار داشت:تلقی دیگر وجود دارد که بنده نماینده مظهر تفکر و شیوه اصلاحات هستم و نمی‌توانم در تصمیم‌گیری‌هایم فقط مسئله ملاحظات شخص خود را در نظر بگیرم و سود مقطعی نیز مطرح نیست من باید وظیفه‌ام را در قبال این روش و بینش نشان‌ می‌دادم و نباید کاری می‌کردم که تفکر اصلاحی که من نماینده آن هستم و در متن جامعه اکثریت قاطع را دارد در عمل به صورتی درآید که مخالفان بتوانند دستاویزی بیابند تا این طور القا کنند که پایگاه این تفکر در جامعه قوی نیست در حالی‌که واقعا پایگاه قوی دارد.
وی تصریح کرد:وضع و میزان اقبال به این تفکر را همه ما در جامعه می‌دانیم، البته اگر بنده تنها در عرصه بودم هیچ تردیدی نداشتم که اکثریت قاطع و بدون چون و چرا به نماد این تفکر تعلق می‌گرفت .من که برای خودم کار نمی‌کنم، بنده اگر می‌آمدم باید همانی که واقعیت جامعه است انجام می‌گرفت، حال اگر وضعیتی پیش آید که آرائی که به طور طبیعی به نماد اصلاحات تعلق می‌گیرد تقسیم و پراکنده شود؛ بنده خدمتی به آرمان اصلاحات نکرده بودم و هیچ‌گاه اجازه چنین کاری نمی‌دهم.
رئیس جمهوری سابق کشورمان با بیان اینکه همه دوستانی که بنده را دعوت به حضور می‌کردند از من توقع معجزه نداشتند و فقط می‌خواستند تغییر در وضع فعلی ایجاد شود، گفت:بنده نمی‌توانم از هویت خود دست بردارم و تشکیلات و عِده و عُُده هم ندارم، احساس می‌کردم در مقابلم سدها و موانع وجود دارد و تنها چیزی که می‌تواند برای کسی که به میدان می‌رود قوت قلب باشد رای بالای مردم است.
سید محمد خاتمی تاکید کرد:به خدا اگر مسئله شخص من بود حتی اگر در عرصه می‌آمدم و شکست هم می‌خوردم نفس راحت می‌کشیدم، ولی آیا من که تصور می‌شود نماد جریان اصلاحات هستم این حق را داشتم که این‌کار را بکنم.
رئیس بنیاد باران در بخش دیگری از سخنانش گفت:به هر حال امروز جناب آقای مهندس موسوی به عرصه آمده‌اند و ما هیچ‌گاه ادعا نکرده‌ایم که ایشان به عنوان مظهر اصلاحات وارد عرصه شده‌اند، بلکه جامعه به وضعیتی رسیده که همه باید تلاش کنیم در اوضاع تغییر ایجاد شود و تغییر فوری‌ترین مسئله‌ای است که مورد توجه ماست و هر کس بتواند آن را انجام بدهد باید به او احسنت گفت.
رئیس دولت اصلاحات افزود:حالا که ایشان بعد از سالها سکوت به خاطر شرایط روز کشور به این نتیجه رسیده‌اند که به صحنه بیایند و خیلی مبارک است آیا من حق دارم که مانع از حضور ایشان که احساس مسئولیت کرده‌اند بشوم، نظر ما تغییر است که معتقدیم قابل تحقق است البته در صورتی که دچار احساسات نشویم و واقع بینانه عمل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه عرصه اصلاحات عرصه جامعه است، اظهار داشت:چه کسی گفته است تحقق اصلاحات از مسیر حاکمیت می‌گذرد البته باید کاری کنیم که در دراز مدت این تفکر امکان کار در حوزه حاکمیت را داشته باشد.
سید محمد خاتمی خاطرنشان کرد:به هر حال بنده کاری که توانستم در جهت جلوگیری از تفرقه آرا انجام دهم انجام دادم و امروز این مسئولیت دشوار متوجه جناب آقایان کروبی و موسوی است که نگذارند این مسئله انجام شود و انشالله با تدبیر دوستان چنین خواهد شد، بنده رسیدن به هدف تغییر را دور از دسترس نمی‌دانم و همواره خود را قطره‌ای کوچک از دریای خروشان ملت ایران به حساب می‌آورم.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۲۸۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,