درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با صدر اعظم سابق آلمان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۳ اسفند ۱۳۸۷
مذاکره بیش از جنگ و ستیز شجاعت می طلبد

سیّد محمّد خاتمی و گرهارد شرودر، صدر اعظم سابق آلمان در دفتر رئیس جمهوری سابق ایران با یکدیگر دیدار و مذاکره کردند.
در این دیدار سید محمد خاتمی با اشاره به روابط گسترده ایران و آلمان در طول دوران مسؤولیت خود و شرودر گفت: دنیا نسبت آن دوران تفاوتهای زیادی پیدا کرده است. آرزو و تلاش ما حکمفرما شدن صلح، آزادی و همزیستی بود. اما در سالی که نام گفت و گوی تمدن ها بر خود گرفته بود حادثه تأسف انگیز یازده سپتامبر رخ داد و از آن پس در اثر تندروی برخی سیاستمداران، جنگ و نا امنی فضای جهان را در برگرفت و بشریت هزینه زیادی پرداخت.
مسائل دنیا باید در جهتی پیش برود که سوء تفاهم ها با مذاکره و همدلی حل شود. متأسفانه دیدگاه غلطی در مورد ایران به وجود آمده که ایران را مشکلی برای منطقه و جهان می داند. در حالی که مشکلات موجود در منطقه با همراهی ایران حل می شود و دنیا با همراهی ایران می تواند به سوی حل مشکلات موجود گام بردارد.
متأسفانه سیاست های غلط سبب تقویت خشونت و افراط گرایی در منطقه و جهان شده است.
امیدوارم تغییراتی که در جهان در حال انجام است به نفع بشریت و در راستای استقرار صلح و آرامش بر اساس عدالت در تمامی جهان باشد.
سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: معتقدم مذاکره، بیشتر از جنگ و ستیز نیازمند شجاعت است و امیدوارم تمام سیاستمداران امروز دنیا، این شجاعت را داشته باشند. صلح به سادگی به دست نمی آید؛ اولاً جانهای صلح طلب می خواهد و ثانیاً پایداری و استقامت.
رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها در رابطه با نگرانی های موجود نسبت به تولید سلاح های اتمی و کشتار جمعی افزود: این نگرانی به جا است، اما نمی توان به این بهانه حق کشورها را برای دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای انکار کرد. معتقدم می توان به فرمولی رسید که هم ایران از حق مسلم خود استفاده کند و هم نگرانی های بین الملی به طور کامل مرتفع شود.
سید محمد خاتمی در ارتباط با اوضاع منطقه خاطر نشان کرد در خاورمیانه عراق و افغانستان این قابلیت وجود دارد که با روشهای مسالمت آمیز و بر پایه احترام متقابل و در نظر گرفتن حق و عدل به راه حلهای مناسبی دست پیدا کرد.
گرهارد شرودر، صدر اعظم سابق آلمان نیز در این دیدار با اشاره به دوران مسؤولیت خود تصریح کرد: من هم با شما هم نظر هستم که در دوران تصدی مسؤولیت ما شرایط بهتری برای همکاری دو کشور فراهم بود و بر این باورم که هنوز هم امکانات زیادی برای همکاری وجود دارد که از آن استفاده نشده و کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام داد. جهان درحال تغییر است و رئیس جمهوری جدید آمریکا با امیدهایی ظاهر شده و امیدوارم پیشنهادهای او بازتاب مثبت داشته باشد. وقت آن رسیده است که همگی تلاش کنیم تا این دیالوگ به سرانجام برسد.
صدراعظم سابق آلمان با اشاره به بحران اقتصاد جهانی، راه حل خروج از این بحران را تلاش مشترک کشورها عنوان کرد و گفت که این امر تنها با سیاست چند جانبه گرایی مقدور است.
وی همچنین در ارتباط با مسائل هسته ای ایران تصریح کرد: هیچ کس منکر حق مسلم ایران برای استفاده از تکنولوژی صلح آمیز هسته ای نیست و به هیچ کس نمی توان گفت که از کجا سوخت خود را تأمین کند. معتقدم می توان با استفاده از راهکارهای بین المللی و کنترل های داخلی برای حل مشکلات گام برداشت.

 
 
تعداد بازدید: ۳۱۴۶۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,