درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با نمایندگان و معتمدین ایل بختیاری  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۳ اسفند ۱۳۸۷
ظرف زندگی و حرکت ما ایران عزیز است

آرزو و هدف هر کس که می خواهد پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری بگذارد، باید در درجه اول سربلندی، تقویت و بالابردن جایگاه و اعتبار ایران در عرصه بین المللی و استفاده از فرصتها باشد.
سیّد محمّد خاتمی که با نمایندگان و معتمدین ایل بختیاری دیدار می کرد، ضمن اشاره به بیست و هشتم صفر، سالروز رحلت پیامبر اکرم صلی الله و شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام و حضرت ثامن الحجج علیه السلام گفت: امیدوارم همگان بیشتر با روش و منش این بزرگواران آشنا شوند.
بسیار خرسندم از اینکه در جمع نمایندگان عزیز قومی قرار گرفته ام که دینداری، ایمان و عشق آنها به پیامبر و اهل بیت و ایران خواهی و ایران دوستی آنها زبان زد همه بوده و هست.
معانی و پیام هایی که از شنیدن نام ایل به ذهن ما القا می شود با آنچه در سایر کشورها از این کلام برداشت می شود بسیار متفاوت است.
ایل یعنی ایمان،جوانمردی، مقاومت و صبوری؛ ایل یعنی عشق به ایران، عشق به مردم و تحمل بیشترین سختی ها و در عین حال سر فرو نیاوردن در مقابل غیر خدا؛ بخصوص در مورد ایل بزرگ بختیاری همه این عناوین صادق است.
تقسیماتی چون ایل، طایفه و قبلیه، تقسیمات اجتماعی ما قبل پیدایش ملت است و در واقع ملت، جایگزین این تقسیم بندی ها شده است. آنچه در ایران حائز اهمیت بسیار و در خور مطالعه است نقش ممتاز ایل و علی الخصوص ایل بختیاری در شکل گیری و تقویت ملت است.
ملت پایگاه و خاستگاه قدرت واقعی است و ایل ها در ایران بی آنکه خصوصیات قوی خود را از دست بدهندنقش ممتازی در شکل گیری ملّت داشته اند و کماکان به عنوان بخشی فعال، زنده و پویا جایگاه ویژه اجتماعی خود را حفظ کرده اند.
ایل به خاطر پویایی دائمی - هم در تاریخ و هم در جغرافیا- روح متحرک و حماسی دارد. وقتی سخن از سرزمین ایران به میان می آید می بینیم که هیچ بخشی از جامعه ایرانی به اندازه ایل، نقاط مختلف این سرزمین را برای زندگی طی نکرده است، بنابراین نباید بگوئیم ایل متعلق به نقطه خاصی است؛ بلکه تمام سرزمین ایران خانه ایل است و ایل های مختلف، ایران را بسیار دوست دارند و برای پایداری و سربلندی ایران هزینه های فراوانی داده اند.
ایل با تمام اعتقاد ریشه داری که به دین داشته و علی الخصوص با عشقی که به اهل بیت و پیامبر صلی الله داشته، به عنوان بخشی مظلوم در تاریخ، توسط قدرت حذف شده است. یعنی اسلام که آمده بود تا فضیلت و حقیقت را بر پایه حق و حقیقت انسان در جامعه استوار کند، دچار این انحراف بزرگ شد و گفت حق آنجایی است که زور باشد.
پیامبر و بیت مطهر او منادی اسلامی حقیقی بودند، در عین حال که وحدت جامعه اسلامی را می خواستند، بر دو اصل عدل و عقل تکیه کردند؛ عدالت برای انسان و عقلانیت برای شناخت خدا، عالم و شناخت روابط انسانی.
نباید نقش ایل ها را در حفظ ایران، ایرانی بودن و دفاع از حقوق مردم و مبارزه با استبداد نادیده بگیریم. اصلاحات پدیده جدیدی نیست. اصلاحات پدیده ای است که بیش از یکصد و پنجاه سال در ملکت ما وجود داشته است. از یک جهت پایبندی و وابستگی به موازین و ریشه های دین مبین اسلام و از طرف دیگر درک تغییرات جهان و مقتضیات خاص آن با احترام به حق مردم در تعیین سرنوشت خویش و در یک کلام دینداری در عین مردم خواهی و اعتقاد به سالار بودن مردم و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش تعریف اصلاحات و تبار آن است.
باید دید تحولاتی که انجام شده و اوج آن در انقلاب اسلامی بوده برای چه و با چه معیارهایی رخ داده اند. این حرکت برای سربلندی ایران، استقلال، آزادی، پیشرفت، حاکمیت معیارهای اصیل دینی و اخلاق پیامبر و بخصوص وجود این اخلاق در حاکمان بوده است.
خوشبختانه ما با مراجعه به حقیقت دینمان می توانیم این معیارها را پیدا کنیم.
آنچه ایل می خواهد نه به خاطر مشارکت در مناصب حکومتی و نه به خاطر به دست آوردن امکانات در سایه آن برای فردی خاص، بلکه برای سربلندی ایران و استقرار عدالت است.
ظرف زندگی وحرکت ما، ایران عزیز است؛ بنابراین باید ایرانی بسازیم که الگو باشد و این کاری است که ما می توانیم به سرانجام برسانیم. می توانیم با تکیه بر نیروها و ظرفیت های موجود، کشوری آباد آزاد و پیشرفته بسازیم، آنچنانکه مورد خواست ملت و اقوام بوده و هست.
آرزو و هدف هر کس که می خواهد پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری بگذارد، باید در درجه اول سربلندی، تقویت و بالابردن جایگاه و اعتبار ایران در عرصه بین المللی و استفاده از فرصتها باشد و خوشبختانه سند چشم انداز بیست ساله به عنوان نقشه راه در اختیار ما است.
ما نمی توانیم بدون توسعه سیاسی در جامعه، پیشرفت اقتصادی داشته باشیم همانطور که نمی توانیم بدون توسعه علمی در جامعه، پیشرفت سیاسی و اقتصادی داشته باشیم و این همه را نمی توانیم بدون ملاحظه امور عینی و ملموس بدست آوریم.
روح ایرانی با روح اسلام و علی الخصوص تشیع عجین شده است. ایرانی همیشه متن و محتوای اسلام را می خواهد. اگر چه ظواهر مهم اند و باید به آنها هم پرداخت، ولی نباید ظواهر باعث غفلت از باطن و محتوا شود. ظواهر باید از متن و محتوا برخیزد. اگر می گوییم اسلام حاکم باشد، باید ارزشهایی که در اسلام وجود داشته و روشی که پیامبر و علی در زندگی و رابطه با مردم و سلوک با جامعه داشتند و بخصوص اخلاق اسلامی بر جامعه حاکم شود.
ما جامعه مدنی می خواهیم و این اقتضای روزگار ماست، ریشه های جامعه مدنی در آموزش های آئینی و دینی ما نهفته است، گرچه خود جامعه مدنی امری جدید است.
اما امتیاز جامه مدنی که ما می خواهیم این است که دارای اخلاق است؛ اگر در جامعه ای دروغ، نفاق تهمت و تخریب وجود داشته باشد این جامعه نمی تواند ادعا کند اسلامی و انسانی است. بدتر از آن اینکه دروغ، ریا و نفاق به عنوان ارزشهای اسلامی و انقلابی مطرح شود که در این صورت باید متأثر و ناراحت بود.
اسلام، انقلاب و جمهوری اسلامی طرفدار مستضعفان به عنوان شریف ترین و فداکارترین بخش جامعه است؛ اما اسلام و انقلاب تلاش برای رفع استضعاف را به عنوان یک هدف مطرح کرده است. این نکته ظریفی است که در شعارها و برنامه ها باید لحاظ شود.
برای توسعه باید ثروت ایجاد شود، از امکانات استفاده شود و زمینه ای فراهم شود که فقر از بین برود. جامعه ما سربلندتر از آن است که از جیب خودش به مردم صدقه بدهند. در جامعه باید زمینه ای فراهم شود که زن و مرد و جوان بتوانند کار و تولید و فعالیت کنند. ایرانی سربلند، صدقه بگیر نیست.
باید از ثروتهای خدادادی استفاده شود و در عین حال عدالت مورد توجه باشد. این کار ریشه ای و زمان بر است و اگر کسی توقع معجزه و حل یک شبه مشکلات را داشته باشد، توقع بیجایی دارد. البته شکی نبست که ما از امکانات فوق العاده فراوانی برخورداریم و خواسته های ملت هم مشخص است و باید به آنها احترام گذاشت.
اصلاحاتی که بنده به آن دل بسته ام آزادی، پیشرفت بر پایه اسلام و آرمانهای انقلاب و امام را می خواهد، در عین حال که از هویت ایرانی دفاع می کند. خواهان آزادی و استقلال است و پیشرفت می خواهد. اصلاحات مورد نظر ما این ظرفیت را دارد که به همه این خواسته ها جامه عمل بپوشاند؛ به شرط آنکه تنگ نظری و تحجر در جامعه سد راه آن نشود.
سید محمد خاتمی در پایان خاطر نشان کرد: درآمدهای سرشار ما از فروش نفت در یکی دو سال اخیر می توانست جامعه را با شتاب بیشتری به سوی پیشرفت و توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیش ببرد و با ایجاد ثروت در جامعه به گسترش عدالت در جامعه منجر شود، اما متأسفانه چنین نشد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۷۱۶۴

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ شهريور ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: نبودن نظارت و پاسخگویی، مشکلی است که باید حل کنیم
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,