درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  کنفرانس خبری آیین آغاز به کار سایت رسمی مجمع روحانیون مبارز  |  عکس از: مهدی فاتحی
 
 
  
۲۰ بهمن ۱۳۸۷
متن کامل اعلام نامزدی سید محمد خاتمی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

عصر روز بیستم بهمن ماه، سید محمد خاتمی در آیین آغاز به کار وب سایت مجمع روحانیون مبارز، در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی، رسما و با جدیت نامزدی خود را در انتخابات آینده ریاست جمهوری اعلام کرد. متن کامل این سخنرانی در پی می آید.

برای دریافت فایل صوتی اعلام نامزدی اینجا را کلیک نمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به خداوند و با بزرگداشت یاد و خاطره پیشوای عظیم‌الشأن انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت یاد و خاطره همه‌ عزیزانی که جان شریف خودشان را برای خدا و برای عظمت ملت ایران و پیشبرد انقلاب ایران تقدیم ملت ایران کردند، یعنی شهیدان عزیز و با قدردانی از جایگاه و تلاش و پایمردی ملت شریف ایران و با آروزی پیشرفت روز افزون کشور، پایگاه تحلیلی و اطلاع¬رسانی مجمع روحانیون مبارز را می گشائیم، با این امید که بتواند این پایگاه با تولید و جذب اندیشه های کارآمد و خوب، بخصوص در حوزه دین و نشر آن و نیز پذیرش اندیشه های مختلف و باز کردن باب نقد و نظر در همه حوزه ها موفق باشد.

مجمع روحانیون مبارز همانگونه که از نام او مشخص است، یک جمع صنفی روحانی با رویکرد دینی در حوزه معرفت دینی و نیز فرهنگی و سیاسی در عرصه پویای جامعه ایران و طبیعی است که پایگاهی که امروز منتشر می‌شود، نیز متکفل نشر چنین رویکردی و اندیشه‌هایی است و نیز امیدواریم دریچه‌ای باشیم از مجمع روحانیون مبارز به روی زندگی مردم و بخصوص اندیشمندان و خیرخواهان متعهد در جامعه و نیز دریچه‌ای باشد از متن جامعه و درون جامعه امروز به ذهن و زندگی اعضای محترم مجمع و تواناتر کردن او در انجام وظایف او.

ما در آستانه بیست و دوم بهمن و سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب پرشکوه اسلامی و مردمی ایران هستیم و در واقع جامعه نوین ایران، جامعه‌ای که تاریخ جدید خود را از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز کرد، به دهه چهارم عمر و حیات جدید خود وارد می شود و یکی از افتخارات مجمع پایبندی به این انقلاب، به آرمانهای بلند انقلاب، به راه و اندیشه حضرت امام (ره) و توجه به خواست تاریخی ملت ایران برای اعتلای دین و عظمت کشور، پیشرفت، استقلال و آزادی و عدالت است.

ملت ایران نیز به این انقلاب و آرمانهای او پایبند است و این پایبندی را نشان داده است و حتی آنهایی که به سیاست‌ها و رفتارهای موجود احیاناً نظر، انتقاد و اعتراضی دارند، عمدتاً کسانی که به اسلام و ایران دل بسته‌اند، حتی انتقاد و اعتراض آنها نیز از پایگاه پایبندی آنها به این معیارها و آرمانهاست و حتی نقد خویش را از این جهت مطرح می‌کنند که آیا سیاست ها و رفتارها منطبق و متناسب با آرمانها و معیارها هست؟ و نیز در جستجوی راهکارها و سیاست هایی که ما را در رساندن به آن اهدافی که بوده است، خواستی که ملت ایران داشته است، آرمانهایی که در انقلاب بوده تلاش بکنیم.
به همین دلیل هم شاهد هستیم که هر ساله سالگرد انقلاب اسلامی ایران چه با شکوه برگزار می شود. مجمع روحانیون مبارز نیز به عنوان وفاداری به این آرمانها و انقلاب، به یاری خداوند در راهپیمایی باشکوه بیست و دوم بهمن ماه شرکت خواهد کرد.

من در اینجا با جدیت حضور خودم را در عرصه انتخابات به عنوان نامزد اعلام می کنم و چند نکته را تذکر می‌دهم. ان شاء الله مجال هست که اگر عمری بود خیلی وسیع تر و گسترده تر با رسانه ها و ملت و بخشهای مختلف جامعه صحبت بکنیم. احیاناً گفته شده است که بنده دچار تردید بوده ام در اعلام این مسأله. بنده اعلام می‌کنم که هیچگاه تردید نداشتم، گرچه تدبیر خاصی برای حضور در صحنه انتخابات و اینکه چه کسی و به چه صورتی شرکت بکند داشتم.
مگر می‌شود کسی دلبسته به انقلاب، به امام به ایران و به سرنوشت ملت ایران باشد و در مهمترین حادثه و پدیده ای که دستاورد انقلاب اسلامی است، یعنی انتخابات، نسبت به آن بی تفاوت باشد یا از شرکت در آن خود را کنار بکشد.

ما دلبسته به این کشوریم، عظمت این کشور را می خواهیم، اعتلای روز افزون ملت را می خواهیم، آرمانهای انقلاب ما هم همین بود؛ حاکمیت ملت بر سرنوشت خود که انتخابات مهمترین راه و پایگاه و نماد حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش است، مگر می شود نسبت به آن بی تفاوت بود و مگر می توان نسبت به حضور در این عرصه تردید داشت؟ مگر می شود کسی متعهد به انقلاب و خواستها و منافع ملت ایران نباشد؟ و خدا را شکر که ما بی تفاوت نیستیم و حق خودمان و حتی وظیفه خودمان می دانیم که در عرصه حضور داشته باشیم.

این انقلاب متعلق به این مردم است و این کشور متعلق به این ملت است و همه ما نسبت به کشور و سرنوشت آن احساس تعهد می‌کنیم، اما اینکه چگونه حضور بیابیم و چه کسی حضور بیابد طبعاً تدبیری در کار بود که شاید آن تدبیر به نتیجه مطلوب نرسید و مصداق العبد یدبّر، والله یقدّر شد، بنده خدا تدبیر می‌کند ولی تدبیر الهی چیز دیگری است. گرچه هنوز هم معتقدم کارکرد و تأثیر آن تدبیر به پایان نرسیده است.

دوم اینکه این حضور جا را برای هیچکس و هیچ جریانی تنگ نمی کند. راه باز است و معتقدیم آنچه باید مورد توجه باشد بعد از اینکه باید پافشاری کنیم انتخاباتی آزاد و مطلوب و قانونی برگزار شود، حضور و شور حضور مردم در عرصه است و معتقدم که حضور شخصیتهای مختلف با دیدگاههای مختلف حتی اگر در اصول و معیارها مشترک باشند می تواند انتخابات را پرشورتر کند و این دیگر بر عهده برگزارکنندگان است که زمینه برگزاری و تحقق این انتخاب پرشور را فراهم بیاورند. جا برای هیچکس تنگ نیست و امیدوارم که این حضور و حضورهای دیگر سبب این شود که ما شاهد یک انتخابات فراگیر، پرشور و با حضور حداکثری مردم در عرصه باشیم که نتیجه آن هر چه باشد ان شاء الله خیر است.

سوم اینکه، من همینجا از همه کسانی که حمایت کردند یا ممکن است حمایت کنند تقدیر می کنم؛ اما خودم را سربازی کوچک برای ملت و قطره‌ای کوچک از دریای موج خیز احساسات و ایمان و بیداری ملت ایران می‌دانم و طبعاً در هر کجا که باشم و هر کاری که بکنم بعد از خدا خودم را در مقابل این ملت مسؤول می دانم و معتقد هستم کسی که در رأس قوه اجرایی قرار می گیرد، نسبت مساوی با همه جریانات و با همه تشکیلات و بخصوص همه آحاد ملّت دارد. گرچه بنده همواره بر ایجاد و بسط تشکل‌های مدنی و احزاب تأکید داشتم و همواره کوشیده‌ام و خواهم کوشید با امنیت و قوت و قدرت و امیدواری به آینده تشکل ها و جریانات در عرصه حضور داشته باشند و فضای بحث و گفت و گو و نقد و همه اینها با حضور جریانات و تشکل‌ها رونق بیشتری داشته باشد.

آنچه که مهم است اندیشیدن به سرنوشت این ملت، سامان دادن این امور بر اساس معیارها و اصولی که انقلاب بزرگ ما داشت و خواست دیرپای ملت ایران که خواستار سربلندی، پیشرفت، استقلال، آزادی و عدالت بود و اینکه همه این امور و این خواست تاریخی سازگار با معیارها و موازین دینی او و فرهنگی او باشد؛ امیدوارم که خداوند همه را موفق بدارد که در خدمت این ملت و در جهت رفع مشکلات ملت و زمینه سازی برای پیشرفت و توسعه همه جانبه ملت و نیز ارتقاء و اعتلای جایگاه و حیثیت ملت ایران در عرصه جهان امروز و بهره‌گیری از فرصتهای فراوان و جلوگیری از تبدیل فرصتها به تهدیدها باشیم و بتوانیم در هر کجا که هستیم خدمتگزاری برای این ملت و تلاش کننده برای به ثمر رسیدن آرمانها وخواستهای این ملت باشیم، خود را به خدا می‌سپاریم و از او طلب یاری می‌کنیم و از او می‌خواهیم که همواره ما را مورد عنایت خود قرار دهد و یک لحظه ما را به خود وانگذارد و بر ذهن و زندگی ما آنچنان مسائل و مطالب را جاری بکند که نتیجه کار مورد رضایت او و به نفع اسلام انقلاب و ملت شریف ایران باشد.

پیروز و شاد و سربلند باشید.

 
 
تعداد بازدید: ۳۷۲۵۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,