درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با خانواده شهدا  |  عکس از: مانی لطفی زاده
 
   
  
۹ بهمن ۱۳۸۷
از مقایسه دوران گذشته با دوران کنونی احساس سرافرازی می کنیم

رئیس جمهور سابق کشورمان اظهار داشت: امروز وقتی دوران گذشته را با دوران کنونی مقاسیه می کنیم از یک سو احساس سرافرازی می کنیم و از سوی دیگر، دلمان برای کشور می سوزد.
سید محمد خاتمی در جمع خانواده های معظم شهدا با ابراز خشنودی از اینکه در در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر در جمع آنهاست، گفت:شهیدان شما بیشترین هزینه را برای انقلاب و آرمانهایشان پرداختند.جان شهیدان خیلی ارزشمند بود ولی فکر می کنم هزینه ای که خانواده های شهید پرداختند کمتر از آن چیزی نیست که شهیدان پرداختند.
وی افزود:شهیدان در موقعیتی قرار گرفتند که بسیار ارزشمند است و به تعبیر خداوند، زندگانی هستند که بر سر سفره لطف ویژه حضرت حق متنعم هستند ولی هجران این عزیزان برای بستگان و خانواده های معزز آنان ؛داغ ودرد دائمی است و چون به خاطر خدا این رنج را تحمل می کنند انشالله اجر شهیدان را خواهند داشت.
رئیس بنیاد باران ادامه داد:در آستانه انقلاب اسلامی، لذت و شادی و خشنودی بزرگ من این است که این بنده کوچک،ناتوان و حقیر در مقابل عظمت ملت در جمع شما حضور دارم و همدل و همزمان با شما می گوییم خدایا روح شهیدان ما بلند است آن را بلند تر بفرما.خدایا روح امام عزیزمان را متعالی و از ما خشنود بفرما.خدایا به جانبازان ما صبوری،استقامت و شفا عنایت فرما.به آزادگان عزیز ما سرافرازی و شکیبایی عنایت کن و همه ما را قدردان خون شهیدان قرار بده و به خانواده های آنها صبر و سلامت و سربلندی عطا بفرما.
سید محمد خاتمی با اشاره به مسائل مطرح شده در ابتدای جلسه از سوی خانواده‌های معظم شهدا، گفت:گرچه در این فضای روحانی یاد شهادت و ایثار و فداکاری انسان حیفش می آید وارد مسائلی بشود که به روز مربوط است ولی چون بزرگواران همگی؛ جهت بحث را به آن سو بردند،اجازه بدهید بنده نیز به مواردی اشاره کنم.
وی افزود: متاسفانه یکی از خسارت هایی که ما داریم علاوه بر اینکه به خاطر بعضی ندانم کاری‌ها،موجب زیان‌ها و نقص‌های اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی به جامعه می شود؛معتقدم یکی از مشکلاتی که کم و بیش وجود دارد و متاسفانه امروز بیشتر وجود دارد مصرف کردن نادرست ارزشها و پناه گرفتن در پشت آنها؛ برای توجیه بعضی مسائل،تثبیت منافع یا قدرت یا تصورات و سلیقه‌های خود است.
رئیس جمهور سابق کشورمان همچنین گفت: شاهد این هستیم برخی ها گاهی برای توجیه سلیقه‌ای،پشت سر ارزشها موضع می گیرند و بسیار سخاوتمندانه ارزشها از جمله یاد و نام شهیدان را ارزان مصرف می‌کنند.
وی تصریح کرد:به بهانه شهادت و عظمت آنها و جایگاه آنها در متن جامعه ، کسانیکه روحشان،جانشان و سابقه‌شان خیلی با شهادت،مقاومت و ایثار هم رابطه ای ندارد، حتی حاضرند کسانی را که بیشتر در خدمت دین وانقلاب هم بوده اند از صحنه بیرون کنند؛گاهی متوسل و متمسک به نام و ارزشهای مقدس می شوند و این بزرگترین زیانی است که ما می کنیم.
رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها تصریح کرد:با این کارهایی که می شود، ارزشهایی که باید برای عظمت اسلام و ایران و پیشرفت جامعه به عنوان پشتوانه قوی باشد، به صورت روزمره مصرف می‌شود و اندک اندک در جامعه و نسل های آینده این ارزشها از اعتبار می افتد.
خاتمی در ادامه این سئوال را مطرح کرد که اگر عدالت را که خواست و رسالت بزرگ همه پیامبران الهی بوده است و از جمله محوری ترین شعارهای انقلاب هم بوده فقط شعارش را بدهیم و در عمل نتوانیم آن را پیاده کنیم و مسائلی پیاده و تقویت شود که منشا تبعیض و فساد باشد و حتی زمینه های اجرا عدالت در جامعه از جمله توانمد شدن و ثروتمند شدن جامعه از بین برود آیا به عدالت لطمه نزده ایم؟
وی همچنین پرسید اگر پشت نام شهیدان موضع بگیریم ولی در جامعه دروغ،ریا و تزویر رواج پیدا کند آیا جفا به خون شهیدان نکرده ایم؟آیا اگر اسلام و ارزشهای اسلامی و مناسک را بهانه ای قرار دهیم، ولی شاهد رواج تحجر و خرافات و ظاهر گرایی که امام همواره با آنها مبارزه می کرد به جای حقایق دین که اخلاق و معنویت و سربلندی امت اسلامی است باشیم، به ارزش ها جفا نکرده ایم؟
سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مقدمه که یقینی ترین پدیده ای که در عالم وجود داردمرگ است و همه آن را قبول دارند، به تفسیر دو واژه مرگ و شهادت پرداخت.
وی با بیان اینکه در قرآن هم از مرگ به یقین تعبیر شده است، اظهار داشت:مرگ نیستی نیست،در تعبیرهای قرآن و فرهنگ اسلامی به وفات و موت تعبیر شده است، وفات یعنی با مرگ آدمی چیزی از او توسط موجودات غیر مادی ملکوتی دریافت می شود و به محضر خداوند برده می شود و آن جان جاودان آدمی است.
رئیس بنیاد باران ادامه داد:در فارسی برای مرگ،از تعبیر درگذشت استفاده می شود که بار عرفانی و فلسفی سنگینی دارد؛مرگ نیستی نیست بلکه گذشت از یک مرحله به مرحله دیگر است.
سید محمد خاتمی تاکید کرد:شهید کسی است که به صورت انفجاری و دفعی این حرکت را انجام می دهد؛ تعلقات خود را رها می کند و با اختیار و آزادی مرگ را با اراده اش انتخاب می کند. کاری که عارفان و سالکان بزرگ در طول عمر خود با ریاضت ها ورنج هایی که می کشند به آن درجات بزرگ می رسند، شهید این راه را در یک لحظه طی می کند و به سعادت ابدی می رسد.
رئیس جمهور سابق کشورمان با اشاره به این تعبیر خداوند در مورد شهدا که آنها را مرده نپندارید و آنها زنده اند و نزد پروردگار روزی داده می شوند، گفت:این تعبیر تنها درباره شهیدان است و این عظمت آنها را می رساند، چون شهید از مرگ استقبال می کند و توانسته در یک لحظه به خاطر رسیدن به هدف والا که خداست از تعلقات بگذرد.
وی افزود:انسان باید برای آنچه خدا می خواهد فداکاری کند،خدا کاستی‌های اخلاقی،اجتماعی،سیاسی و فرهنگی که درد انسان است را نمی خواهد،خدا می خواهد انسان زنده باشد، خدا بارها فرموده است دعوت خدا و پیامبررا اجابت کنید چون می خواهند شما را زنده کنند.
خاتمی ادامه داد:ما در این دنیا زندگی می کنیم؛می توانیم از اجتماع و زندگی کنار بکشیم و در غاری و در یک گوشه ای برویم و در معرض مسائل اجتماعی نباشیم و همواره اطاعت خدا بکنیم، اما این یک نوع اطاعت است که خدا این طور خوب شدن را نخواسته است؛بلکه اطاعت خداوند در متن جمع و در جایی که زمینه انتخاب وجود دارد ارزشمند است.
رئیس جمهور سابق کشورمان با تاکید بر اینکه در متن جامعه ما انقلاب اسلامی رخ داد تا وضع اجتماعی ما عوض شود، اظهار داشت:این انقلاب، پیشنهاد جمهوری اسلامی را داد وجمهوری اسلامی یعنی مردم آزاد باشند،رای مردم تعیین کننده باشد،حکومت برآمده از رای و خواست مردم و مسئول در مقابل آنها باشد.
وی تصریح کرد:در جمهوری اسلامی مردم باید بتوانند حکومت را نقد کنند،اظهار نظر داشته باشند و به آن اعتراض کنند حکومت هم باید پاسخگوی مردم باشد و نیز نهادهایی باشند که قدرت را کنترل کنند.
رئیس بنیاد باران با بیان اینکه البته ما مسلمانیم و اعتقاد داریم ودلمان می خواهد معیارهای اسلامی در جامعه و کشور حاکم شود، گفت:ولی مهم این است که احکام و ضوابط اسلامی چگونه و در چه مسیری باید تحقق یابند؟
خاتمی افزود:اگر اسم جمهوری اسلامی داشته باشیم، ولی بد اخلاقی در آن ارزش باشد از مسیر منحرف شده ایم.اگر اسم جمهوری اسلامی داشته باشیم ولی تبعیض در جامعه زیادتر شود حالا هر چقدر هم شعار اسلامی سر دهیم اما این به معنای رسیدن به اهداف جمهوری اسلامی نیست.
وی همچنین گفت:رسالت اسلامی ما این است که در دنیایی که هستیم الگو بسازیم.باید نظامی داشته باشیم که مزایای نظام های امروز را داشته باشد ولی معایب آنها را نداشته باشد، حتی خیلی چیزها داشته باشد که آنها ندارند.
رئیس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد:در درجه اول کشور باید پیشرفته شود،ثروتمند باشد،نیازمند به دیگران نباشد،علم و تکنولوژی و پیشرفت در حد اعلاء داشته باشد.
رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها با بیان اینکه بنای ما صدور انقلاب به صورت فیزیکی نبوده است، یادآور شد:اگر بتوانیم الگویی مناسب بسازیم، این خود بهترین روش برای صدور انقلاب است.
خاتمی افزود:باید الگویی ساخت که پیشرفته، برخوردار و دارای عدالت باشد، البته بخشی از عدالت توزیع ثروت و امکانات است که تقویت بخش خصوصی،سرمایه گذاری خارجی و حضور در بازارهای جهانی و عدم اتکا به نفت لوازم آن است.
وی، ریشه کن شدن میگساری و میخانه ها را در جامعه پس از انقلاب بسیار با اهمیت عنوان کرد و ادامه داد:ولی اگر روش ما طوری باشد که می گساری و فحشاء از ظاهر رخت بربندد ولی در خفا افزایش یابد آیا به اهداف انقلاب رسیده ایم؟ نباید کاری کرد که دو فرهنگ رسمی و غیر رسمی داشته باشیم.
خاتمی افزود:برای اصلاح در جامعه، اخلاق از همه ظواهر اولی است.اگر در جامعه انسان ؛ احساس امنیت کرد حکومت هم امن خواهد شد.پایه امنیت رضایت مردم است.
رئیس جمهور سابق کشورمان سپس به خارج شدن نام گروهک مجاهدین خلق از لیست گروههای تروریستی در اروپا اشاره کرد و گفت:در گذشته کاری شد که همه دنیا گفت منافقین تروریست هستند اما امروز چه کرده ایم و چه شده است که نام آنها از لیست تروریست در آمده است؛آیا این خدمت به خون شهیدان است؟
وی ادامه داد:مملکت ما متعلق به شهیدان،امام و مردم است.مردم همان گونه که دین می خواهند آزادی ، پیشرفت و اینکه درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند هم می خواهند.
خاتمی تاکید کرد:امروز وقتی دوران گذشته را با دوران کنونی مقایسه می کنیم از یک سو احساس سرافرازی می کنیم و از سوی دیگر، دلمان برای کشور می سوزد.همه ما مسئولیم که ایران و مردم عزیز و بزرگوار ایران اوضاعی متناسب با شان و جایگاه کشور داشته باشند.
رئیس بنیاد باران در بخش پایانی سخنان خویش گفت:هر آنچه درباره بنده گفتید بزرگی ملت ایران و خود شما بود؛من انسان کوچکی هستم که همواره برای دین خدا،سربلندی کشور،آزادی مردم دغدغه خاطر داشته ام و امروز هم دارم و بنده هم احساس مسئولیت می کنم.
وی افزود:اینکه گفتم یا من می آیم یا جناب آقای مهندس موسوی، به خاطر این بود که همین احساس مشترک را در ایشان هم دیدم.
رئیس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد:اگر مهندس موسوی بخواهد بیاید، کشوررا با توجه به جهت گیری ها و ارزشهای اصیل و البته تحولات روز اداره خواهند کرد.
رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها، افزود:اگر بخواهیم 5 نفر ساده زیست و عدالت باور و آزادی خواه که ریا و تزویر نکنند را در کشور معین کنیم، حتما یکی از آنها مهندس موسوی است؛ همینطور ایشان عدالت و آزادی را با معیارهایی که بنده عرض کردم قبول دارد.
وی تصریح کرد:به دلایل مختلف ترجیح می دادم و می دهم آقای مهندس موسوی بیاید.احساس می کنم تنگ نظری‌ها و مشکلاتی که وجود دارد در مقابل بنده زیادتر خواهد بود و می ترسم با آمدن من هزینه مردم افزایش یابد.
سید محمد خاتمی خاطر نشان کرد:البته اگر مسئولیتی باشد، بنده با توجه به حرفی که زده ام آن را خواهم پذیرفت.امیدوارم آنچه خیر و صلاح ملت است و متناسب با شان شهیدان عزیز ماست آن را مقدر فرماید و همه به راهی برویم که مورد رضایت اوست.

حاشیه ها؛
در این دیدار احمد طالبی فرزند شهید،سید حسن تقوایی برادر شهید،قاسم جهانبخش جانباز و برادر دو شهید،دکتر سید عبای پاک نژاد آزاده برادر دو شهید و نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی،حسن اسماعیلی جانباز و برادر سه شهید و علیرضا خورشید نام برادر شهید و هنرمند تئاتر در آغاز این دیدار و پیش از سخنان خاتمی به بیان دیدگاههای خود در مورد وضعیت انتخابات پرداختند.
آنها در سخن هایشان بر ایثار خاتمی و گذشتن او از آبرویش برای حفظ دستاوردهای خون شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس،پیگیری روند اصلاح جامعه از درون،بازگرداندن شان ایران اسلامی در جهان با استفاده از تعاملات جهانی خاتمی خصوصا در آستانه رسیدن تاثیرات بحران مالی جهان به اقتصاد بیمار کشور،جلوگیری از سوء استفاده منفعت طلبان از نام و یاد شهدا به قصد قدرت طلبی تاکید کردند.
از جمله خانواده های بزرگوار شهدایی که در این دیدار حضور داشتند می توان به خانواده شهیدان باکری،شیرودی،ستاری،اندرزگو،تندگویان،عاصی زاده،پاک نژاد،کریمی،اشرفی اصفهانی،بابایی،منتظر قائم،نجاریان ،لبافی نژاد،اسماعیلی،روستانژاد،پاک نژاد،اشرفی اصفهانی،شجاعی،صباغی،سلیمی و...اشاره کرد.
تعدادی از خانواده های شهدا به علت پر شدن ظرفیت سالن دفتر خاتمی از جمعیت که علاوه بر صندلی های اطراف سالن وسط آن نیز نشسته بودند؛ایستاده و بیرون از سالن به سخنان او گوش می دادند.
نمایندگان جمع در حین سخنان و مطرح کردن درخواست برای کاندیداتوری خاتمی در انتخابات بارها بوسیله صلوات و احسنت مورد تایید حاضران در دیدار قرار گرفتند.
خاتمی بارها در حین سخنان خانواده شهدا ودرخواست های آنان برای آمدنش به صحنه انتخابات ریاست جمهوری متاثر شد.
تابلوی نفیسی منقش به مصرع "بنمای رخ که باغ و گلستانم آرزوست" از سوی خانواده شهدا به عنوان نمادی از مظلومیت همراه با سرافرازی خاتمی توسط چند پدر شهید به سید محمد خاتمی اهدا شد.
هنگامی که حسین خانی بیگ "هنرمند سینما و تلویزیون" مجری برنامه در آغاز سخنانش از عنوان دکتر خاتمی استفاده کرد؛خاتمی با خنده گفت:نگویید دکتر؛دوباره باعث گرفتاری می شود.

در ابتدای این دیدار، بیانیه ای از سوی خانواده معظم شهدا که در جلسه حاضر بودند، قرائت شد.
در ابتدای این بیانیه به تمدن طولانی و چند هزار ساله ایران، به حاکم بودن روح تسامح و رواداری، برخوردهمراه با رأفت و رواداری پادشاهان بزرگ ایرانی و نیز الواح و منشورهای بجا مانده از آنان که به عنوان منشاء و پایه حقوق بشر از آن یاد می شود، اشاره شده است. سابقه مجالس قانون گذاری از جمله مجلس مهستان در عهد ساسانیان و سیستم وسیع دیوان سالاری و شبکه راههای ارتباطی و چاپار ها و توسعه تجارت جهانی و گسترش راه ابریشم و حضور اندیشمندان ایرانی به عنوان مقامات وزارتی و مشورتی که حتی در تثبیت حکومت اسلامی از قرون اولیه هجری تا عهد صفویه تأثیر بسزائی داشته اند از دیگر مواردی است که به عنوان بخشی از خدمات بزرگ ایرانیان به جامعه جهانی و مدنیت بشری عنوان شده است.
در بخشی از این بیانیه آمده است:پذیرش رسالت رسول مکرم اسلام ( ص ) و تأسی به فرزندان آن حضرت و پیروی اکثریت مردم از مذهب حقه شیعه جعفری نیز نشان از تعقل و حق بینی و روح بلند ایرانی است که بصورت معقول در عرصه ای گام نهاده است که رهرو از ولایت علوی قرین سنت نبوی گردد.
در این بیایه همچنین اشاره ای به گذرا به ظلم های روا شده به ایرانیان توسط حکومتها و نیز اثرات استبداد بر جامعه ایرانی اشاره شده است و از انقلاب مشروطه به عنوان آغازی برای پایان این دردها یاد شده است.
در ادامه به چگونگی شل گیری مشروطه و موانع ایجاد شده بر سر راه آن تا خرداد 42 اشاره شده است و تاکید شده است که نارضایتی و تنفر مردم از شعارهای پوشالی محمد رضا پهلوی و عقب ماندگی کشور از قافله پیشرفت بشری و عدم وجود آزادی و وابستگی شدید حکومت به قدرتهای خارجی موجب ناخوشنودی بیشتر ملّت و علما و اندیشمندان گردید که اعتراض امام خمینی (ره) را به لایحه کاپیتولاسیون در خرداد 42 به عنوان نقطه عطف مبارزات و همراهی اقشار مختلف مردم و مبارزات طولانی ملّت با انقلابی خونین همراه با تقدیم هزاران شهید و جانباز منجر به پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 با شعار محوری استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی به رهبری حضرت امام گردید.
خانواده های شهدا در ادامه تاکید کرده اند که عصاره این انقلاب و نهضت در شعار اصلی آن تبلور شده بود که عبارت بود از استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی .
در ادامه این بیانیه آمده است:هدف از ذکر این مختصر از تاریخ طولانی مبارزات ملّت ایران برای کسب آزادی و استقلال این است که بگوئیم ، کسب استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی برای ملّت ایران چقدر هزینه در بر داشته است ، هدف آن است که بگوئیم که تقدیم چند صد هزار شهید و مجروح از فرزندان این ملّت در طی انقلاب و دفاع از دست آوردهای آن و دفاع از مرز و بوم ایران در طی دفاع مقدس 8 ساله نیاز به پاسداری دارد.
در این بیانیه، با تاکید بر اینکه لاله های سرخ روئیده از خون شهدا نیاز به نگهداری دار و دست آوردهای انقلاب همانند درختان در حال شکوفایی نیازمند تیمار است، تصریح شده است:تیمار آن از باغبانی دلسوخته که عقل و اندیشه و تدبیر و آگاهی و رواداری لازم را داشته باشد ، بر می آید، اندیشمندی که امام و راه امام را بشناسد و از عمق جان به اندیشه های امام و نیک اندیشی ایرانی با رواداری متعامل متعهد باشد.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است:جامعه ما در این مقطع دچار کج اندیشان و پوپو لیست های داخلی است و بی تدبیری عده ای جامعه را از وضعیت متعادل و مناسب قبلی که راه پیشرفت و تعالی باز کرده بود به قهقرا و فقر و فلاکت اقتصادی و بحرانهای اجتماعی سوق داده است وضعیت به گونه ای است که ما خانواده شهدا و پاسداران حریم انقلاب نگران از دست رفتن دست آوردهای آن هستیم ، ما نگرانیم که عده ای با بی تدبیری و بی عقلی و بی برنامگی وضعیت را در کشور به سمت بحرانهای ناخواسته پیش ببرند ، نگرانی ما از سپردن سرنوشت انقلاب به دست نااهلان و نا محرمان است که در زمان مبارزات امام و ملّت از همراهی ، آنان خودداری می کردند و بدلیل عملکرد نامناسب هیچگاه مورد اعتماد امام قرار نگرفتند.
خانواده های شهدا در این بیانیه خطاب به خاتمی گفته اند:ما خانواده شهدای حاضر که علاقه مند و معتقد به حفظ نظام و تثبیت آن از طریق اصلاح از درون و در چارچوب قانون اساسی به عنوان ثمره خون شهدا هستیم معتقدیم که جنابعالی به عنوان شخصیتی روشن اندیش ملی و مورد احترام مجامع بین المللی می توانید هم موجب وحدت و اجماع اصلاح طلبان و حتی جمع زیادی از اصولگرایان و هدایت گر کشتی طوفان زده کشور در طلاطم بحرانهای پیش آمده باشید.
آنها افزوده اند:جنابعالی بعنوان یک سرمایه ملی و ارزشمند با توانایی فکری و فرهنگی و اجرائی بایستی در راه تحقق اهداف بلند بنیان گذار انقلاب و اندیشمندان و علما و روشنفکران جامعه و آرمانهای ملّت ، توانایی خود را همچون گذشته مصروف نمائید.جنابعالی بایستی این فرصت را از خود و ملّت دریغ نکنید که هر چه بیشتر آگاهی و دانش آزاد اندیشی و آزادیخواهی و استقلال طلبی همراه با پیشرفت را در شریانهای جامعه جاری نمائید و فرصتهای مناسبی را در همه زمینه های فکری ، فرهنگی و سیاسی برای همه افراد جامعه در گستره اجرائی کشور فراهم نمائید و جامعه را که زخم خورده خشونت و تعصب و عدم تحمل است با روح تسامح و مداراگر که خود نشأت گرفته از روح جد بزرگوارتان امام حسن مجتبی (ع) است جلا بخشید و مجدداً جامعه را با آرزوی " زنده باد مخالف من " به تحمل و مدارا و حفظ کرامت انسانی هدایت کنید.
در ادامه این بیانیه آمده است:جنابعالی این حق را به ملّت بدهید که انتظار داشته باشند فرزندشان خاتمی محبوب یک بار دیگر در عرصه اجرائی و سیاسی کشور ضمن حفظ موقعیت و جایگاه کشور با برقراری ارتباط با کشورها و ملّتهای دنیا فرصت تشدید تحریمهای اقتصادی و سیاسی و فشار مضاعف بر گرده ملّت را از زورگویان گرفته و فرصتهای مناسب دیگری را برای توسعه و پیشرفت کشور فراهم نماید .شما با حضور دوباره در انتخابات و تصدی مقام ریاست جمهوری انشاأالله جریان آزاد اطلاعات و آزادی رسانها و مطبوعات و فعالیتهای آزاد در بخشهای فرهنگی ، سیاسی و مدنی را محیّا سازید.
خانواده های شهدا با تاکید بر اینکه حضور مجدد خاتمی در عرصه عرصه ریاست جمهوری می تواند با ایجاد امواج اجتماعی و سیاسی موجب احیای جنبش اصلاح طلبی و هدایت ملّت در جهت اهداف بلند علما و اندیشمندان قرن اخیر در ایران باشد، تصریح کرده اند:جنابعالی به عنوان یکی از دو شخصیت ممتاز و خوشنام و آبرو مند بعد از انقلاب که همراه با جناب آقای مهندس میرحسین موسوی علیرغم حضور 8 ساله در عرصه اجرائی کشور دارای جایگاهی بلند در نزد ملّت هستید که در چهار ساله سوم خدمت به عنوان مسئول اجرائی کشور خواهید توانست از تجربیات گذشته استفاده و راه آینده را به صورت روشنتری ترسیم نمائید.
در پایان این بیایه آمده است:احترام به اقوام مختلف در کشور و توجه به مسائل و مشکلات مردم در تمام نقاط بدون توجه به مذهب و یا قومیت و تکریم و توجه به اقشار مختلف زنان و مردان جامعه و بسط و گسترش فعالیتهای صنعتی و تولیدی و اقتصادی و صنفی و ایجاد صندوق ذخیره ارزی و خود کفائی در محصولات استراتژیک از جمله گندم و برنج و ... توجه ویژه به صادرات غیر نفتی ... و توجه به برنامه های کوتا مدّت، میان مدّت و بلند مدّت گسترش تشکلهای مختلف مردمی و تقویت نهادهای مدنی توجه ویژه به جایگاه مجلس و نمایندگان مردم در نهادهای انتخابی، احیاء قانون شوراهای شهر و روستا به عنوان پایه و اساس دمکراسی این نوید را می دهد که با حضور مجدد شما در عرصه ریاست جمهوری یک بار دیگر شاهد حضور حماسی با رأی بالای ملّت و انتخاب فرزند فاضل و با تقوای امام و سپردن سکان کشتی انقلاب به دست با کفایت شما باشیم.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۴۳۷

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,