درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۵ بهمن ۱۳۸۷
باید با در نظر گرفتن همه شرایط بهترین و میسرترین راه را انتخاب کنیم

ما گرچه از ارزش ها دفاع می کنیم اما نمی توانیم اجازه دهیم به نام اسلام، تحجّر و واپس گرایی و خرافات در ایران حاکم شود. انقلاب را نمی توان به دست كسانی سپرد كه به آرمانهای انقلاب و خواستهای مردم باور قلبی ندارند، یا اگر دارند برای رسیدن به آن به بیراهه می روند.
سید محمد خاتمی در جمع اقشار مختلف مردم استان گلستان گفت:شما از گلستان آمده اید و عطر دل انگیز ایمان و پایداری مردم گلستان در فضای ایران پراكنده است.
با وجود قومیت‌ها، مذاهب و ادیان گوناگون در کشور، گلستان نمونه بارزی از همدلی و همزیستی است. انسانهایی که وجه مشترک آنان دلبستگی به ایران و خواست مشترکشان سربلندی این کشور، جبران عقب افتادگی تاریخی، رفع تبعیض و استقرار عدالت واقعی در سراسر این خاک و ارتقای حیثیت و هویت دینی و ملّی است.
کشور مشکلات بسیاری را طی قرن های گذشته پشت سر گذاشته و این مشکلات نتیجه ای جز عقب افتادگی مزمن به جای نگذاشته است، اما با همه اینها این خواست مشترک همه را زیر یک چتر جمع کرده و حتی توانسته به رغم همه کارشکنی ها و ایجاد تفرقه، پیروان مذاهب مختلف را زیر پرچم رفیع دین مبین اسلام جمع کند.
شاید در کمتر نقطه ای از کشور اینچنین تجمع و همزیستی دیده شده و دل ها اینگونه به هم نزدیک باشد. گلستان از استان هایی است که بخش هایی از آن درد محرومیت را درک کرده اند و امید به پیشرفت کشور و بالارفتن سطح زندگی در آن بیشتر ملموس خواهد بود.
سید محمد خاتمی سپس به سخنان اخیر خود درخصوص لزوم بازگشت کشور به مسیر چهار سال پیش اشاره کرد و گفت: اگر ما می گوییم کشور تلاش زیادی نیاز دارد که حداقل به شرایط چند سال پیش بازگردد، به معنای عقب گرد و سیر قهقرایی نیست، بلکه به این معناست که ما از مسیری که در آن قرار داشتیم انحراف پیدا کرده ایم و برای پیشرفت و اعتلا باید از این بیراهه خارج شویم و در راهی که ما را به اهداف والایمان نزدیك می كند قرار بگیریم و این بازگشت دقیقا به این معنی است كه ما همچنان خواهان پیشرفت و اعتلاء هستیم.
خوشبختانه در این کشور سند چشم انداز به عنوان نقشه راه و نقطه مشترک تدوین شده است. اما آیا در این مسیر حرکت می کنیم؟ اگر آری باید همه کمک کنند که با سرعت بیشتری در این مسیر پیش برویم و اگر راه را به خطا رفته ایم، آیا نباید تا دیر نشده به مسیر صحیح بازگردیم؟
کسی که می گوید باید به نقطه ای بازگردیم که از آنجا از هدف اصلی خود منحرف شده ایم، دقیقاً پیشرفت کشور را می خواهد و از اینکه کشور به قهقرا برود ناراحت است.
اگر گفته می شود در دوران هشت ساله جنگ؛ کشور به خوبی اداره شده، به معنای تکرار عینی آن وضعیت نیست؛ مراد شیوه درست برای اداره كردن كشور به خصوص در دورانهای بحرانی است. وقتی از آن دوران به نیکی یاد می کنیم، به خاطر روحیه، مدیریت و جریانی است که در آن زمان ظهور کرد و هنوز هم برای ما ارزشمند است.
در آن دوران احساس امنیت در کشور بیشتر بود، عزم مردم برای دفاع از کشور جزم تر بود، فرار مغزها از ایران مانند امروز نبود، مردم به عملکرد مسؤولان واقف بودند و احساس می کردند مدیریت كشور به سربلندی کشور و سرمایه های اجتماعی اعتقاد دارد.
بخش عمده سرمایه های اجتماعی که امروز کنار گذاشته شده اند محصول همان دوران هستند. اما آن روحیه، مدیریت و جریان در چند سال اخیر انکار شد؛ گویی همه کارها در سالهای گذشته انحراف بوده و فقط در همین دو سه سال اخیر برای مملکت کار شده است!
بر اساس بینش حاکم بر کشور در دوران دفاع مقدس مشورت و خرد جمعی باید در کشور حاکم باشد. باید با مردم روراست بود و به آنها واقعیت ها را گفت. باید تلاش کرد مردم کمتر دچار مشکل و تحت فشار باشند. معنای این حرف بازگشت به دورانی نیست که زندگی روزمره با کوپن سپری می شد. امروز سیاستها تغییر کرده و مطمئناً مدیران آن روزگار اگر امروز پا به عرصه بگذارند با توجه به شرایط روز کشور را اداره خواهند کرد.
اگر ما از دوران سازندگی به نیکی یاد می کنیم به این دلیل است که در این دوران بسیاری از خرابی ها ترمیم شد و زیر ساخت هایی ایجاد شد که کشور بتواند روی پای خود بایستد و پیشرفت کند و از ظرفیتها به خوبی استفاده کند. روش درستی که البته در کنار تمام نقاط مثبتی که داشت، با کمبودها و مشکلاتی نیز همراه بود.
در دوران اصلاحات هم با تمام مشکلاتی و کارشکنی هایی که وجود داشت انسان با هر عقیده ای، دارای حرمت بود و این اصل همواره رعایت شد که جامعه ای که در آن مخالف نباشد، جامعه ای مرده است؛ اما مخالفت باید در چارچوب قانون و ضوابط باشد. در دوران اصلاحات، نقد دولت، مسؤولان و رئیس جمهوری، براندازی تعبیر نمی شد و نشانه زندگی بهتر در جامعه ای بهتر بود. در دولت اصلاحات با وجود خشکسالی و کمبود در آمدها کارهای بزرگی در عرصه های مختلف انجام شد.
سال 1382 در جمع کارگزاران نظام در حضور رهبری عنوان کردم که کشور آمادگی جهشی بزرگ در عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دارد و در سایه همان فعالیت ها و دستاوردها بود که سند چشم انداز تدوین شد و پس از طی مراحل گوناگون و تأیید رهبری به عنوان نقشه راه ابلاغ شد.
رئیس جمهوری سابق ایران ضمن ابراز تأسف از اینکه در سالهای اخیر، اقدامات دولتهای گذشته نفی و در این رابطه شعارهایی مطرح شده اظهار داشت: نتیجه این نفی ها و این شعارها این بود که از اهداف چشم انداز عقب افتادیم؛ اجرای عدالت در جامعه کمتر شد.
دولت اصلاحات کارهای اساسی و زیربنایی برای تأمین عدالت انجام داد. وزارت رفاه و تأمین اجتماعی تأسیس شد و اساسنامه و شرح وظایف آن علمی ترین و دقیق ترین شرح وظایفی است که وجود دارد.
ما بانی طرح تحول اقتصادی بودیم. ابتدا قرار بود برای بنزین و نفت این کار را انجام دهیم. فکر کردیم وقتی قیمت ها بالا می رود یک ریال آن را به عنوان در آمد دولت استفاده نکنیم. بخشی از آن صرف تأمین اجتماعی شود، یعنی صرف بهبود زندگی کسانی که در آمد کمتری دارند و بخش دیگری از آن در جهت اصلاح حاملهای انرژی به کار گرفته شود و این طرح را به مجلس تقدیم کردیم، اما متأسفانه تصویب نشد. ما گام به گام در موقعیتی که قیمت نفت در هشت سال بطور متوسط 21 میلیارد دلار بود، در این راه حرکت کردیم و وجوه حاصل از فروش نفت را برای تقویت بخش خصوصی در جهت سرمایه گزاری صرف کردیم. سرمایه گزاری در نقاط محروم مشمول معافیت مالیاتی شده و صدها کار بزرگ دیگر انجام شد که اینها مترادف است با کمک به فقر زدایی و ایجاد عدالت در جامعه.
ما حتی برنامه هایی داشتیم که کمیته امداد به سوی اصلاح شیوه کمک رسانی به افراد سوق داده شود و تا حدی این کار انجام شد تا افراد بتوانند در عین حفظ عزت و احترام روی پای خود بایستند.
در سیاست خارجی هم در عین پافشاری بر اصول و ارزش ها موفق شدیم سیاست تنش زدایی را پیاده کرده و راه را برای حضور سرمایه و فناوری خارجی باز کنیم و در نهایت مدیریت صحیح علمی را در کشور پیاده نماییم که همه مردم آثار آن را دیدند.
اینکه امروز سخن از نیاز کشور به تحول مطرح می شود، یعنی حرکت به سوی اهداف انقلاب و آرمانهای امام و آنچه رهبری به آن اعتقاد دارند.
قراین نشان می دهد که در سالهای اخیر از اهداف خود دور شده ایم. نباید اسیر این مغلطه شویم که بازگشت به آن اهداف بازگشت به عقب است. خیر، این جبران عقبگردی است که در این سالها داشته ایم.
این حرفها از روی دلسوزی برای کشور و مردم است. نمی توانیم بی تفاوت بنشینیم و شاهد این باشیم که سرمایه های اجتماعی لطمه بینند. دلمان برای خونهایی که برای کشور ریخته شده و برای ارزشها می طپد. مردم انقلاب کردند که کشور پیشرفت کند، محترم باشند و آزادی در کشور حاکم باشد و از عقب ماندگی نجات پیدا کنند.
اجازه بدهید در آستانه ایام دهه فجر و سالروز ورود حضرت امام خمینی (ره) به میهن سخنان امام راحل را بازخوانی کنیم. آن چه که امام روی آن تکیه می کند و به عنوان هدف حرکت اجتماعی به سرانجام می رسد، پیشنهاد جمهوری اسلامی است که در آن خواست یکصد ساله مردم یعنی استقلال، آزادی و پیشرفت تأمین می شود.
ما گرچه از ارزش ها دفاع می کنیم اما نمی توانیم اجازه دهیم به نام اسلام، تحجّر و واپس گرایی و خرافات در ایران حاکم شود. انقلاب را نمی توان به دست كسانی سپرد كه به آرمانهای انقلاب و خواستهای مردم باور قلبی ندارند، یا اگر دارند برای رسیدن به آن به بیراهه می روند. بد مصرف کردن ارزش ها دفاع از ارزش ها نیست، بلکه بزرگترین ضربه به ارزشها است.
اگر شعار عدالت سر بدهیم، اما فاصله فقیر و غنی در جامعه بیشتر شود این جفا به عدالت است. اگر بگوییم جامعه اسلامی باید در دنیا سربلند باشد، اما روز به روز منزوی تر شویم و فشارها زیادتر شود آیا به این شکل تعبیر نمی شود که اسلام یعنی عقب ماندگی و کم شدن حرمت مردم؟ آیا به راستی راه امام این بود؟
ما در این چند سال فرصتهای بسیاری را از دست داده ایم. در آمد بسیار بالای نفتی در این سالها فرصتی بود که می توانست در کم شدن فاصله ما با اهدافمان مؤثر باشد، اما متأسفانه می بینیم که این فاصله امروز بیشتر هم شده است. نمی خواهم زحماتی که در کشور کشیده شده را انکار کنم؛ گاهی با حسن نیت سرمایه ها از بین می رود. به هرحال با حسن نیت یا با سوء نیت سرمایه های زیادی از بین رفته است.
وجود سازمان مدیریت و برنامه ریزی موجب شده بود مسؤولان احساس کنند که نظارتی بر کارشان وجود دارد. انحلال سازمان مدیریت به هیچ وجه به نفع کشور نبود.
آقای مهندس موسوی در دوران جنگ کار کارشناسی می کرد، مشورت می کرد و به طور قطع حرف های ایشان فنی تر است. ایشان به درستی می گویند از بین رفتن شوراها، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و از بین رفتن سرمایه های اجتماعی برای کشور زیان بار بوده است. امیدوارم ایشان بیشتر با رسانه ها و مردم سخن بگویند. آقای مهندس موسوی از سرمایه های انقلاب هستند.
باید با دیدن همه شرایط بهترین و میسرترین راه را انتخاب کنیم. گاهی بهترین راه ممکن ترین راه نیست. باید کاری کرد که حتماً منجر به نتیجه شود.
این روزها دوستان زیادی از سراسر کشور به بنده محبت می کنند. من نه دغدغه آبروی خود را دارم و نه نگرانی از شکست دارم چرا که معتقدم هر چه دارم از آن مردم است و آن را با جان و دل نثار این مردم بزرگوار می کنم و در این راه شکست و پیروزی برایم معنا ندارد. البته این را هم بارها گفته ام که هیچ رغبتی برای بازگشت به قدرت ندارم، اما در نهایت باید دید وظیفه چه حکم می کند.
من انسان خیال پردازی نیستم. اگربیایم با برآوردهای انجام شده از آرای خود هیچگونه نگرانی ندارم، اما از نحوه اجرای انتخابات نگرانی هایی وجود دارد. اگر شرایط به سمتی پیش برود که اصلاح طلبان آراء کافی را به دست نیاوردند، جامعه این تلقی را ندارد که آنها شکست خورده اند. آیا اگر شیوه ای اتخاذ شود كه چنین تلقی در جامعه پدید آید درست است؟ بهتر آن بود که در جمهوری اسلامی اگر کسی واقعاً رد صلاحیت می شد، احساس شکست بکند نه اینکه شرایطی ایجاد شود که رد صلاحیت شدگان در جامعه محترم تر شوند.
اصلاحات مظهر ارزش، صداقت و اجرای عدالت در ارگانهای نظام است. نباید به گونه ای برخورد شود که کسانی که سالهای سال در دوران دفاع مقدس حضور داشته اند و پس از آن هم با اخلاص در عرصه حضور داشته اند، به خاطر تعلق خاطر به یک حزب یا گروه رسمی و قانونی رد صلاحیت شوند.
ما خیرخواهیم و معتقدیم روش ها در جامعه باید به گونه ای باشد که مسائل براساس اصول اسلام و متناسب با شأن جمهوری اسلامی و حرمت و برخورداری مردم انجام شود.
اگر در نهایت تشخیص این باشد که باید در صحنه حضور پیدا کنم، مهمترین دغدغه من در روزهای پس ازانتخابات این خواهد بود که بینی و بین الله احساس کنم آنچه به مردم گفته ام را می توانم انجام دهم. اگر بنا باشد تشکیلات کسی را نپسندد و در مقابلش کار شکنی کند و مردم احساس کنند هزینه های کشور زیادتر شده، واقعاً باید به سراغ کسی رفت که حضورش هزینه کمتری داشته باشد.
خدا را شاهد می گیرم و به مردم اطمینان می دهم که هر تصمیمی بگیرم از سر راحت طلبی، عافیت طلبی و عدم احساس مسؤولیت نیست. من از وضعیت و فعالیتهای کنونی خود راضی هستم و البته اگر اوضاع تغییر کند، باز هم می توانیم در متن جامعه و عرصه بین المللی فعال تر باشیم. نهایت سعی من این است که وظیفه ام را نسبت مردم و کشور به خوبی انجام دهم.
ما می خواهیم هزینه مردم را کمتر کنیم. لذا هر راهی که این هزینه را کمتر کرده، فایده بیشتری به مردم و کشور برساند باید مورد توجه قرار گیرد. دوران یا سیاه یا سفید و یا این یا آن گذشته است و این روش با عالم واقعیت مطابقت ندارد.
توقع ما از رئیس جمهوری که انتخاب می کنیم هم باید به اندازه قدرت وی باشد. در دوره گذشته توقعاتی مطرح می شد که عملاً امکان تحقق آنها وجود نداشت.

 
 
تعداد بازدید: ۳۰۴۲

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,