درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اقشار مختلف مردم استان گیلان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۸ دى ۱۳۸۷
راه های مختلفی برای خدمت به كشور وجود دارد

به نفع ما نیست که لحظه به لحظه از تعداد کسانی که به نظام و انقلاب و رهبری دلبسته اند بکاهیم و دایره را تنگ تر کنیم. همه مردم با هر گرایشی در این کشور صاحب حقوقی هستند و باید زمینه را فراهم آورد که با رغبت در عرصه بمانند.
سید محمد خاتمی که با اقشار مختلف مردم استان گیلان دیدار و گفت و گو می کرد گفت: در دورانی که حاملان پیام اهل بیت علیهماالسلام به شدت تحت تعقیب و فشار بودند، پناهگاه مهمشان خطه شمال و سرزمین شما بود و این افتخار در تاریخ جاودان خواهد ماند.
امروز نیز، هموطنان ساکن شمال ایران خواستار حق، آزادی و عدالت هستند؛ در طول تاریخ معاصر از مشروطیت تا انقلاب اسلامی نقش این خطه در تحقق آزادی، رهایی و پیشرفت ممتاز بوده است.
رئیس جمهوری سابق ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتقاداتی که به دو دولت گذشته و نیز به جریان اصلاحات وارد شده و می شود، گفت: یکی از انتقادات به دولت اصلاحات این بوده که دغدغه این اصلاح طلبان و دولت اصلاحات بیشتر سیاسی بوده است تا اقتصادی؛ چه برسد به اینکه به مسائل روزمره مردم برسد! معتقدم آنچه در توسعه سیاسی در نظر ما بود، مقدمه درمان دردها و مسائل عمیق در جامعه بود و می توانست توسعه علمی، اقتصادی و فنی را نیز در کشور ما سریع تر کند. شعار ما فقط توسعه سیاسی نبود، بلکه توسعه همه جانبه و پایدار بود که یکی از بخش های مهم آن نیز خواست تاریخی ملت ایران یعنی رسیدن به عدالت و آزادی بود که در قالب توسعه سیاسی در جامعه متجلی شد.
پس مسأله توسعه سیاسی مسأله بدیعی نبود، چرا که توسعه سیاسی نیاز مبرم و تاریخی جامعه و خواست تاریخی ملت ما بوده و هست.
انقلاب اسلامی ایران یک واقعه بزرگ تاریخی و ادامه جنبش بزرگ اجتماعی بود که در یک قرن گذشته در ایران همواره در جریان بوده است. و مسأله عینی خارجی که انقلاب ما در پاسخ به این خواسته تاریخی بیان کرد جمهوری اسلامی بود، با همه لوازمی که داراست. لذا این نظام برای ما ارزشمند بوده و هست. هزینه های فراوانی هم برای استقرار و حفظ آن پرداخت شده است. اصلاً مگر کسی می تواند به سرنوشت ایران و اسلام دلبسته باشد ولی به انقلاب اسلامی ایران بی توجه باشد.
معتقدم ظرفیت های نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی ایران ظرفیت های قابل توجهی است و اگر به این ظرفیت ها توجه شود و با آنها برخورد ابزاری نشود و افرادی که به انقلاب و جمهوری اسلامی و قانون اساسی باور دارند محور کار قرار گیرند، قانون اساسی آنقدر ظرفیت دارد که خواست تاریخی ملت را جامه عمل بپوشاند.
مهمترین خواست نظام ما این است که مردم سالاری سازگار با معیارهای دینی و فرهنگی در جامعه مستقر شود. جمهوری اسلامی ایران از این جهت در تاریخ بدیع و بی سابقه است که در جستجوی استقرار مردمسالاری سازگار با دین بوده است. جمهوریت به عنوان دست آورد بسیار بزرگ تاریخ فکر و سیاست بشر گرچه مدرن است، اما می تواند با دین سازگار باشد.

بدیل جمهوری، دیکتاتوری و خودکامگی است. از مهمترین شعارهایی که دیروز داده شد و امروز هم باید داده شود این است که باید قانون اساسی را به طور کامل اجرا کنیم. مسلماً نقد قانون اساسی اشکالی ندارد. قانون اساسی وحی الهی نیست که بگوییم تغییر ناپذیر است.
یکی از خطرات مهم امروز، تفسیرهای عجیب و غریب از قانون اساسی است. خطر دیگر این است که با به کار بردن عنوان قانون برای بعضی بی قانونی ها و روش هایی که با روح قانون مخالف است راهکار بیافرینیم.
یکی از جهت گیری های مهم اصلاحات این است که باید متوجه این سوء تعبیرها، سوء رفتارها و رویه هایی که درحال جا افتادن است و متأسفانه خود را منتسب به قانون هم می داند باشیم. به مردم هم در این مورد اطلاع رسانی و روشنگری شود و در نهایت شاهد اصلاح آن رویه ها باشیم.
جامعه مدنی امری مدرن و امروزی است و ملازم پذیرش دولت و ملت است. اگر قائل به حاکمیت مردم بر سرنوشتشان باشیم می توانیم این امر را بپذیریم و در غیر اینصورت بدون استقرار جامعه مدنی، حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش میسر نخواهد شد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند.
تشکل ها و نهادهای مدنی نمونه های بارز استقرار جامعه مدنی در یک نظام هستند که از یک سو خواست و اراده مردم را نمایندگی کرده، به آن جهت می دهند و آن را تسریع می کنند و باعث منسجم شدن این خواست ها می گردند و از سوی دیگر واسطه میان قدرت متمرکز و مردم به عنوان ناظران قدرت هستند تا قدرت گرفتار دیکتاتوری نشود. لذا اگر قائل به جمهوریت و حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان باشیم، نمی توانیم جامعه مدنی را قبول نداشته باشیم و جامعه مدنی را ملازم ولنگاری بخوانیم.
ما مردم سالاری دینی و جمهوری اسلامی را پذیرفته ایم و افتخار می کنیم که امروز هم این شعارها را می دهیم. پایدار شدن مردم سالاری رابطه ای مستقیم با رشد فکری و آگاهی مردم، تبدیل شدن خواست فطری و احساسی آنها به گفتمان و درک این معنا از سوی جامعه و آمادگی برای پرداخت هزینه آن دارد و این امر در زمره کارهای درازمدت فرهنگی است، نه یک طرح سیاسی.
با نگاهی به تمام این مطالب معتقدم اتفاقاً دستاورد های دولت اصلاحات و جریانی که متهم می شود که تلاش خود را صرفاً در جنبه های سیاسی مصروف داشته و نسبت به سایر جنبه های اداره جامعه بی تفاوت و غافل بوده در جنبه های اقتصادی و بین المللی به مراتب بیشتر بوده تا جنبه های سیاسی.
در آن زمان شاهد بودیم که عده ای می گفتند معیشت مردم مورد توجه دولت نیست! پیشرفت و اقتصاد مملکت مورد توجه نیست! و امروز می توانیم در مورد عملکرد آنهایی قضاوت کنیم که با شعار معیشت مردم روی کار آمدند.
می بینید که امروز بر سر اینکه عملکرد آنان که شعار اقتصاد و معیشت سر دادند به هیچ وجه مطلوب و مؤثر نبوده در کشور اجماع حاصل شده است.
باید از هدر رفتن سرمایه های کشور به سرعت و با جدیت جلوگیری کرد. مملکت باید مسیر درست را بازیابد و در آن مسیر شاهد بهبود وضع زندگی مردم باشیم. کسانی که به راستی به اسلام و انقلاب دل بسته و دلسوز واقعی ایران هستند نباید در این زمینه تردیدی به خود راه دهند.
بنده به مسؤولان دسترسی ندارم، ولی بارها گفته ام چقدر مطلوب بود کسانی که مسؤولیت و اختیارات دارند خودشان متوجه شوند که روند فعلی قابل اصلاح است تا جامعه هزینه های کمتری بپردازد.
در این شرایط حساس معتقدم اگر این پیش بینی وجود دارد که نمی گذارند فردی کار کند یا اینقدر کارشکنی ها زیاد است که نمی توان به ایده آل ها رسید، نباید وارد صحنه شد، چه بسا که حضور در صحنه در این شرایط هزینه مملکت را زیادتر از اینکه هست بکند.
این کشور و انقلاب ارزان به دست نیامده که بتوان در مقابل آن بی مسؤولیتی کرد. این چه حرفی است که اگر کاری از دستمان بر می آید؛ به خاطر راحت طلبی یا ملاحظات دیگر از انجام آن طفره برویم. بدون شک اگر کسی این کار را بکند مورد لعنت خدا و مردم خواهد بود. اما این بدان معنا نیست که اگر احساس می کنیم نمی گذارند کار بکنیم و یا ممکن است با آمدن ما کارشکنی های فراوانی صورت گیرد و بار دیگر امید مردم به یأس تبدیل شود، باز هم اصرار کنیم که در رأس مسؤولیت های رسمی قرار بگیریم. راه های مختلفی برای خدمت به کشور در مسیر پیشرفت و جلوگیری از عقب ماندگی وجود دارد.
همه باید خواهان این باشیم که هر کس می خواهد وارد عرصه شود با اعتقاد به آرمانها، در این جهت که مملکت را در مسیر خود قرار دهد و روند کنونی را متوقف نموده، در مسیر درست جلو ببرد برنامه های خود را ارائه کند.
از طرفی باید زمینه را برای ظهور و بروز رأی مردم فراهم کنیم. باید این اطمینان داده شود که از رأی مردم صیانت خواهد شد. این به نفع ما نیست که مردم احساس کنند که از رأیشان آن طور که باید و شاید حفاظت نمی شود. پس اگر واقعاً اینطور نیست که ان شاء الله اینطور نیست، باید این ذهنیت را از جامعه زدود و اگر خدای ناکرده چنین است باید به سرعت در جهت اصلاح آن اقدام شود.
به نفع ما نیست که لحظه به لحظه از تعداد کسانی که به نظام و انقلاب و رهبری دلبسته اند بکاهیم و دایره را تنگ تر کنیم. همه مردم با هر گرایشی در این کشور صاحب حقوقی هستند و باید زمینه را فراهم آورد که با رغبت در عرصه بمانند.
همه باید برای کشور دلسوز باشند. باید برای ارزشهای واقعی و مصالح کشور تلاش کرد تا با انتخاب راه درست، در کنار هم به سوی مسیری گام برداریم که مورد رضایت حق تعالی و مردم عزیز ایران است.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۰۶۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,