درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با استاد محمود فرشچیان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۱۲ دى ۱۳۸۷
استاد فرشچیان، سرمایه بزرگ معنوی برای هنر، فرهنگ و اخلاق ایران زمین

وجود استاد محمود فرشچیان سرمایه بزرگ معنوی برای تاریخ، هنر و فرهنگ ایران زمین است و در کنار هنر قابل تحسین ایشان، اخلاق، منش و ادب این استاد نگارگری ستودنی است.
سید محمد خاتمی که با استاد محمود فرشچیان، نگارگر پرآوازه ایرانی دیدار و گفت و گو می کرد افزود: هر کس مهر ایران را در دل می پرورد به استاد فرشچیان و هنر یگانه او نیز علاقمند است و برای او این ارادت جنبه عمیق تری پیدا می کند.
بنیان تمدن نوین اسلامی در ایران گذاشته شد. ایران سوای موقعیت جغرافیایی خاصی که داراست، از بعد تاریخی نیز منشاء خدمات فراوانی به بشریت و اسلام بوده و بسط تمدن اسلامی، مدیون ایران و مفاخر بزرگ ایرانی است. فرهنگ غنی ایرانی با ظرفیتی که اسلام و تشیع به آن داده متعالی شده و موقعیت ممتاز ژئواستراتژیک و ژئوپلتیک ایران در منطقه نیز ظرفیت های خاصی را ایجاد نموده است که نمی توان از آن غافل بود و باید به خوبی از این امتیازات ویژه در جهت تأمین منافع ملی استفاده کرد.
سیدمحمد خاتمی در ادامه با اشاره به پنجمین مجموعه آثار استاد فرشچیان که از سوی خانه فرهنگ و هنر گویا منتشر شده گفت: تلفیق روح ایرانی با لطافت برگرفته از آموزه های اسلام و تشیع در آثار استاد فرشچیان منظومه ای بی نظیر را آفریده است. آثار استاد فرشچیان یکی از قله هایی است که روح و جان انسان با نزدیک شدن به آن می تواند روح ایران بزرگ را ببیند.
رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها همچنین با اشاره به آثار متعدد استاد فرشچیان درباره پیامبران و ادیان ابراهیمی (اسلام، مسیحیت و یهودیت) پیشنهاد کرد که با همکاری بنیاد گفت و گوی تمدن ها، مجموعه ای از آثار استاد فرشچیان در قالب کتاب یا نمایشگاه معرفی و عرضه گردد که این پیشنهاد با استقبال استاد محمود فرشچیان همراه شد.
در این دیدار استاد محمود فرشچیان از خدمات سیّد محمّد خاتمی در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی قدردانی نموده و به خاطره ای از سفر سیّد محمّد خاتمی به نیویورک و دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا اشاره کرده، افزود: در سفرهای ایشان به نیویورک ایرانیان مقیم آمریکا با شنیدن سخنان تحسین برانگیز خاتمی و با دیدن حسن نیت وی برای اعتلاء نام ایران و ایرانی، به ایرانی بودنشان افتخار می کردند.
استاد فرشچیان تأسیس موزه آثار خود در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد را نیز یکی از یادگارهای ارزشمند دوران ریاست جمهوری سیّد محمّد خاتمی برشمرده و افزود: خوشبختانه امروز این گنجینه یکی از پربیننده ترین موزه های ایران است.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۶۲۸

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,