درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اقشار مختلف مردم استان خراسان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۹ دى ۱۳۸۷
بزرگترین وجه اقتدار و امنیت در جامعه، احترام و اعتماد متقابل حکومت و مردم

ماه محرم در تاریخ و سرنوشت جوامع اسلامی و بخصوص ایران جایگاه والایی دارد، چرا که ابا عبدالله الحسین علیه السلام، هدف از قیام را اصلاح در امّت جدّش خوانده است.
سید محمد خاتمی که در جمع اقشار مختلف مردم استانهای خراسان شمالی، جنوبی و رضوی سخن می گفت، افزود: جنبش اصلاحات هم این افتخار را دارد که به ابا عبدالله تأسی دارد و به دنبال جامعه ای است که در آن معنویت، اخلاق و عدالت حاکم باشد و حقوق هر انسان دارای حرمت.
قیام امام حسین علیه السلام موجب ایجاد انگیزه و تقویت اراده مردم برای رسیدن به هدفشان شد. ما همواره در مقاطع بلندی از دوران مشروطیت، انقلاب اسلامی و جریان اصلاحات تأثیر جریان عاشورا را به وضوح شاهد بوده ایم.
امیدوارم خداوند این توفیق را به ما عطا فرماید تا بهتر و بیشتر ابا عبدالله الحسین علیه السلام و اهداف او را بشناسیم و در مسیری که برای پیشبرد اصلاحات انتخاب کرده ایم ثابت قدم بمانیم.
رئیس بنیاد گفت و گوی تمدنها در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فجایع غزه تصریح کرد: متأسفانه در دنیایی که مدام دم از حقوق بشر زده می شود، شاهد تجاوز به انسان ها و حمایت علنی از ظلم و جور هستیم. قدرتهای بزرگ همواره پشتیبان جنایتکاران اند و مجامع بین المللی نسبت به این اوضاع اسف بار حساسیت لازم را ندارند. این در حالی است که عکس العمل شورای امنیت سازمان ملل متحد در موارد مشابه دیگری که منافع قدرتهای بزرگ با آن گره خورده است حکایت از تبعیض و جانبداری آشکار این مرجع بین المللی دارد.
اینکه امروز، صدها انسان با وحشیانه ترین وضع، همچون برگ خزان بر زمین می افتند و ملت مظلومی که صاحبخانه است، اینچنین مورد تهاجم قرار می گیرد، خود نشانه ای از نیاز مبرم جهان به اصلاح دارد و می بینیم که اصلاحات امری جهانی است که هدف آن نجات انسان و احیاء حرمت انسان است.
نگاه اصلاحات به انسان و ایجاد تحول انسانی در جامعه است و ریشه ای محکم در آموزه های دینی ما دارد. جای خشنودی است که ما در سرزمینی از اصلاحات دم می زنیم که مفتخر به انتساب به اسلام و اهل بیت است.
اما در عین حال معتقدیم که در این میانه به اسلام ستم شده است؛ برداشتها و گرایشهایی از اسلام به وجود آمده است که این دین بزرگ را به ابزاری برای توجیه زندگی بدل کرده که کوچکترین مناسبتی با اهداف پیامبران و حرمتی که خدای هستی برای انسان قائل شده ندارد و متاسفانه این برداشت ها و گرایش ها سبب می شود، اسلام که رسالت آن اعتلای زندگی انسان و کرامت ذاتی آدمی است، دستاویزی برای حمله به اسلام و مسلمانان قرار گیرد.
در این شرایط باید فریاد اصلاحات را هم در ایران و هم در عرصه جهانی بلندتر کنیم و مطمئن باشید که وجدانهای بیدار در سراسر دنیا به این ندا پاسخ خواهند داد.
امروز وظیفه همه ماست که تلاش کنیم معیارهای حقیقی اصلاحات، نه تنها در ایران تحقق و استقرار یابد، بلکه در جامعه بین الملل از اسلامی دفاع کنیم که برای انسان حق و حرمت قائل است، ظلم و تبعیض را نمی پذیرد و حاکمیت انسان را با هر گرایش و بینشی بر سرنوشت خود به رسمیت می شناسد.
در داخل ایران، قانون اساسی بزرگترین الگوی ما برای رسیدن به این هدف است، آنجا که در اصل 156 آن آمده است: حاکمیت مطلق بر همه هستی و عالم از آن خداست و اوست که انسان را بر سرنوشت اجتماعی خود حاکم گردانیده است.
اگر صحبت از مردم سالاری می شود، مصداق این مهم و لازمه مردم سالاری حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان است؛ اگر می گوییم با استبداد مخالفیم برای این است که بر خلاف اهداف اصلی انقلاب ما است.
خاتمی سپس به تعریف صحیح از اصولگرایی اشاره کرد و افزود: آنجا که اصولگرایی مترادف عقب ماندگی، تبعیض و قیمومیت یک فکر، یک گروه یا یک سلیقه بر تمامی مردم باشد، بی شک انحراف از اصول و اصول گرایی به وجود آمده است.
آنجا که ما از اصول و اصول گرایی صحبت به میان می آوریم، انقلابی را مراد می کنیم که در عرصه حیات اجتماعی به وقوع پیوسته است. این اصول در عرصه حیات اجتماعی میزان بودن رأی مردم؛ حاکمیت عدالت به معنای عام کلمه در عرصه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی؛ دفاع از حق مردم؛ دفاع از آزادی اندیشه و بیان؛ دفاع از این اصل که حکومت ارباب مردم نیست و خدمتگزار مردم است و باید در مقابل آنها پاسخگو باشد است.
با این ملاکها ما هم در زمره اصولگرایان قرار خواهیم گرفت. ما معتقدیم امام خمینی (ره) در عین اصلاح طلبی، بزرگترین اصولگرا بود و اصول مورد تأیید امام در چارچوب قانون اساسی و ضوابطی که به تصویب مردم رسیده و حد نصابهای لازم برای پاسخگویی به خواست تاریخی ملت یعنی آزادی، استقلال و پیشرفت را داراست تجلی یافته است.
مصلحت جامعه نیز در رعایت این اصول و حرکت در مسیر قانون اساسی و سند چشم انداز است. ایران را باید به گونه ای بسازیم که مردم در آن برخوردار باشند و از فقر و فساد و تبعیض اثری به جا نماند. باید در عین پافشاری بر اصولی که بر شمرده شد از سرمایه های کشور در مسیر ارتقای علمی و رشد و برخورداری جامعه بهره بگیریم. نمی توانیم روز به روز شاهد این باشیم که ریشه های فقر و عقب ماندگی در جامعه گسترده تر می شود و در مقابل تنها شعار خدمت به مردم را بشنویم.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس در ارتباط با انتخابات پیش رو تأکید کرد: من اطمینان دارم اگر انتخابات در فضای درست و سالم برگزار شود، مردم فردی را انتخاب خواهند کرد که به سوی تحقق این مصالح گام بردارد.
از شما سؤال می کنم: آیا ما نباید امروز از ظرفیتهای ایران برای تأمین مصالح خود و اثر گذاری در دنیا استفاده کنیم؟ آیا اصولگرایی به این معنی است که رفتار ما بی هیچ فایده و ثمری هزینه ها را افزایش دهد؟
کدام اصولگرایی می گوید که باید در مقابل دشمن کوتاه آمد؟ یا تأیید می کند که با یک سخن نسنجیده یا موضع گیری غلط، زمینه برای فعالیت آسان تر و فشار افزون تر دشمن مهیا شود؟
هنر ما این است که بتوانیم اعتبار، حرمت و منزلت ایرانی را در دنیا افزون کنیم. می توان در عین پافشاری بر اصول، با جهان تعامل کرد و بدون تحمیل هزینه های گزاف بر کشور تهدیدها را دفع نمود. ملت هم همینها را می خواهد. برای فهمیدن آن نیازی به نظر سنجی نیست. آن هم نظر سنجی هایی که در میان طیف های خاص و گزیده انجام می شود. اگرچه حتی نتایج این نظرسنجی ها هم حکایت از گرایش قابل توجه اقشار مختلف ملت به این مسائل دارد.
این طور به نظر می رسد که عده ای در جامعه به عمد می خواهند مردم را از جمهوری اسلامی و اصلاح امور مأیوس کنند. اگر آنها بیدار شوند و در کنار اکثریت جامعه قرار گیرند پیش بینی نتیجه چندان سخت نخواهد بود.
انتخابات باید کاملاً آزاد باشد. القاء این امر که مصلحت در این است که فلان کس بیاید و فلان کس نیاید از سوی هر کس باشد خطا است. مصلحت در این است که مردم خود سرنوشت خود را تعیین کنند و راهی را انتخاب نمایند که این مملکت به لحاظ اقتصادی، سیاسی، علمی و بین المللی جایگاه بالاتری داشته باشد.
انتخابات نزدیک است. در این مقطع یک اصل می تواند مبنا و محور تحقق وحدت ملی قرار گیرد و آن سند چشم انداز است. اهداف سند چشم انداز می تواند تعیین کننده برنامه های نامزدها باشد.
سند چشم انداز با ساعتها کار کارشناسی و بحث های طولانی در مجمع تشخیص مصلحت و با تأیید رهبری تدوین شده و نقشه راهی برای کشور ترسیم نموده که مایه افتخار همه ماست.
مراد ما از تغییر آمدن کسانی است که معتقدند باید در مسیر چشم انداز حرکت کرد. امری که امروز خلاف آن را شاهدیم.
همه دست اندرکاران انتخابات باید زمینه ای فراهم آورند که مردم بتوانند آزادانه انتخاب کنند و رأی بدهند، نه اینکه از پیش القا کنند که وظیفه شرعی و انقلابی مردم چیست؟! مردم به خوبی وظیفه انقلابی و شرعی خود را تشخیص می دهند، آنچه باید از سوی مسؤولان انجام شود فراهم نمودن زمینه ها است. اگر مردم اطمینان پیدا کنند که از رأی آنها صیانت خواهد شد شاهد انتخاباتی پرشور خواهیم بود که هیچ کس نمی تواند به نتیجه آن اعتراض کند.
بزرگترین وجه اقتدار و امنیت در جامعه،احترام و اعتماد متقابل حکومت و مردم با یکدیگر است. اگر حکومتی اعتماد مردم را به همراه نداشته باشد، هر چقدر هم امکانات امنیتی، قضایی و نظامی در اختیار داشته باشد، امنیت برقرار نخواهد شد و آنگاه است که توطئه های ضد انقلاب و دشمن کارگر خواهد افتاد.
ما خودمان را در مقابل مردم و انقلاب مسؤول می دانیم. البته این بدان معنی نیست که فرد خاصی باید در صحنه بیاید، بلکه معتقدیم روش و منش اصلاح طلبی باید ملاک باشد، چون این روش مورد قبول مردم است و البته اگر در این فضا نظر مردم چیز دیگری بود و به تفکر دیگری رأی دادند، به آن احترام می گذاریم.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۹۱۱

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,