درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۳ دى ۱۳۸۷
خواست ما تحول و تغییر اساسی در ساختار مدیریت کنونی کشور است

منظور ما از نجات کشور، خواستی است که ملت ایران طی 150 سال گذشته به دنبال آن بوده و انقلاب هم برای تحقق آن به وقوع پیوسته است. اتفاقا ما هم معتقدیم نجات کشور در تحقق جمهوری اسلامی است.
سیّد محمّد خاتمی که با اعضای هسته مرکزی ”پویش دعوت از خاتمی“ دیدار می کرد گفت: من بیش از آنکه به چند و چون انتخابات آینده بیاندیشم، به راهکاری برای حفظ و بسط حرکتی می اندیشم که عده ای جوان تحصیل کرده، دلسوز و پرانرژی با خردمندی، اعتدال و واقع بینی و در عین حال با تکیه بر آرمانهایی ارزشمند و فارغ از اینکه این تلاش برای خاتمی است یا شخص دیگری دور هم جمع شده اند و با خلاقیت و جذابیت موجی ایجاد کردند که هزاران نفر به مجمع مجازی آنها دل بسته اند.
وی با تأکید بر وجود حرکتی 150 ساله در ایران برای نیل به اهداف اصلاح طلبانه گفت: ما از موضع دلبستگی به انقلاب و جمهوری اسلامی و آرمان های دیرینه این ملت به طرح مسائل می پردازیم و اگر وضعیت کنونی را نقد می کنیم، باید از همین موضع باشد. در واقع نقد ما نقد آرمان هایی است که انقلاب اسلامی برای تحقق آن ها به وقوع پیوسته و ما معتقدیم هنوز کاملاً محقق نشده اند. هدف ما این است که پایه های انقلاب اسلامی مستحکم شوند و اصلاحات هم در واقع به معنای تلاش برای رسیدن به اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی است؛ چه اصلاحات در ساختار و چه اصلاحات در رفتار. قانون اساسی، اساس نظم جامعه است و مردم به آن رأی داده اند و ما هم به عنوان معتقدین به اندیشه اصلاحی از آن عدول نمی کنیم. ولی می دانیم که اولاً این میثاق جمعی وحی منزل نیست و ثانیاً در خود قانون اساسی هم راه هایی برای تغییر و ترمیم آن پیش بینی شده است.
من هم همچون شما معتقدم که در حال حاضر بخش اعظم جامعه بر این باورند که روش ها و رویه های چند سال اخیر درست نبوده و باید تغییر کند و چه بهتر که متصدیان امر خود پیشگام آن باشند. البته انتخابات هم فرصتی است برای مردم که بتوانند نظر و خواست خود را اظهار و تأمین کنند.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس درمورد انتخابات آینده ریاست جمهوری گفت: اینکه چه اشخاصی به صحنه رقابت می آیند مهم نیست. من به سهم خود به هیچ وجه خواستار بازگشتن به این جایگاه نیستم؛ اما در عین حال اگر لازم باشد از زیر بار مسؤولیت شانه خالی نخواهم کرد، حتی اگر چون حنظل تلخ باشد.
سید محمد خاتمی سپس در مورد نقدهایی که این روزها مطرح می شود تصریح کرد:
منظور ما از نجات کشور، خواستی است که ملت ایران طی 150 سال گذشته به دنبال آن بوده و انقلاب هم برای تحقق آن به وقوع پیوسته است. اتفاقا ما هم معتقدیم نجات کشور در تحقق جمهوری اسلامی است.
بنده معتقدم هنوز به آرمانهای انقلاب نرسیده ایم؛ اگر اینچنین شده بود دیگر تدوین و اجرای سند چشم انداز 20 ساله معنایی نداشت. این در حالی است که همه می دانند اهداف چشم انداز در عین ارزشمند بودند تنها بخشی از آرمان های نهایی انقلاب را به تصویر کشیده اند.
آیا ما می توانیم الگویی را عرضه کنیم که تمام مزایای زندگی امروز از جمله آزادی، حقوق بشر، حرمت انسان، علم و فناوری را به ارمغان آورد و در عین حال گزندی به اخلاق و معیارهای دینی و معنوی ما وارد نیاورد؟
به نظر ما این آرمان ما است و برای تحقق آن به زمان نیاز داریم. بنابراین جنبش به سوی آرمان وجود دارد و برای رسیدن به آن آرمان بزرگ باید پایه های جمهوری اسلامی مستحکم تر شود.
قدرت ساماندهی "موج سوم" در ماه های گذشته نشان داده که این پویش می تواند یکی از گروه هایی باشد که قدرت ساماندهی گروهها در این جامعه آشفته و نگران را دارد. فعالیت های مؤثر و متنوع موج سوم در نظر من بسیار ارزشمند است و معتقدم این فعالیت ها باید بسط و گسترش یابد. اما ای کاش نام این پویش به نام من گره نخورده بود و این گروه در جهت تبیین و بیان اهداف و ارزشها و هدایت جامعه به طور عام فعالیت می کرد که البته تحقق این مهم مستلزم برنامه ریزی و هدف سازی بلندمدت است. برای این کار باید با تغذیه فکری و شناسایی نیروهای خلاق در میان اعضاء، ساز و کار حضور اجتماعی در جامعه و نقش آفرینی در عرصه های مختلف برای آینده کشور فراهم آید.
سید محمد خاتمی در ادامه این دیدار در پاسخ به این پرسش حاضرین که آیا صدای جامعه و خردجمعی نخبگان به گوش شما رسیده است؟ پاسخ داد: من صدای طیف وسیعی از نخبگان را، از جمله از طریق موج سوم شنیده ام و حتی صدای جامعه و توده های مردم نیز در خلال پاره ای از فعالیت های متنوع که در متن جامعه دارم به من رسیده است. مطمئن باشید که دعوت مردم را جدی گرفته ام، چه به عنوان نامزد در انتخابات آینده ریاست جمهوری حضور یابم و چه از این کار منصرف شوم.
خاتمی در مقابل پافشاری اعضای هسته مرکزی پویش برای گرفتن خبری نو در خصوص نامزدی وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری و انتقال آن به مخاطبان سایت موج سوم و هشت هزار عضو این پویش و دهها هزار نفر که تاکنون طومارهای پویش را امضا کرده اند به این پاسخ بسنده کرد که: آنچه مسلم است این که به خاطر مصلحت نظام و ایرانیان خواستار تحول و تغییر سبک مدیریتی کنونی هستیم و در این راه هر کاری از دستمان بر بیاید انجام خواهیم داد. البته این نه بدان معنی است که شخص من بالضروره باید وارد عرصه رقابت شوم. برای انتخابات باید آگاهی جامعه را بالا ببریم و با یک جریان مستمر بتوانیم اثر گذار باشیم. نه اینکه فقط به ایجاد موج در جامعه که طبعاً معطوف به شخص خاصی و گره خورده با احساسات است اکتفا کنیم. چون اگر در آینده آن فرد بنا به دلایلی نخواهد یا نتواند در صحنه حاضر شود کار مشکل خواهد شد.
جریان اصلاحات نه تنها در ایران بلکه در دنیای اسلام می تواند اثر گذار باشد، چرا که همه ملت های مسلملن تشنه الگویی هستند که با تکیه بر دین، پیشرفت و آزادی را به ارمغان خواهد آورد. الگویی که بتواند به آنها فکر بدهد و برایشان منشاء حرکت باشد.
در ابتدای این دیدار، اعضای هسته مرکزی پویش دعوت از خاتمی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های بیست و دوگانه پویش، با طرح ادله خود برای دعوت از سید محمد خاتمی از وی خواستند هر چه زودتر و مصمم تر حضور خود را در عرصه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری اعلام کند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۸۴۰

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,