درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اقشار مختلف مردم استان کرمانشاه  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۳۰ آذر ۱۳۸۷
اسلامی که مردم را قبول ندارد و برای آنها حق قائل نیست، اسلام نیست

بعد از سخنان رهبری، متأسفانه تفسیرهای عجیبی از سوی برخی افراد انجام شده است! از جمله اینکه گفته اند ایشان تکلیف را مشخص کردند که چه کسی انتخاب شود و چه کسی در صحنه بیاید! با این تفاسیر قصد دارند این طور القا کنند که یک جریان باید بماند و جریان دیگر باید کنار برود. مگر رهبری خودشان نمی توانند مطالب مورد نظرشان را بگویند.
سیّد محمّد خاتمی در دیدار با نمایندگان اقشار مختلف مردم استان کرمانشاه گفت: کرمانشاه جایگاه رفیعی در تاریخ ایران داشته و از موقعیت جغرافیای ممتازی برخوردار است و همواره مانند رنگین کمانی از تنوع و تکثر قومی و گرایشی در ایران عزیز خودنمایی کرده و در طول تاریخ مظهر همزیستی و همیاری بوده است، و زیباتر آنکه در عین تنوع مظهر وحدت ملی بوده است. کرمانشاه برای سراسر ایران نمونه است. جایی که مردم از هر قوم و طایفه ای در کنار همدیگر برای سربلندی ایران و تأمین خواستهای مشترکی که در طول تاریخ داشته ایم تلاش می کنند. گرچه کرمانشاه به آنچه در خور آن خطه بوده است نرسیده، اما امیدوارم متناسب با شأن والای این مردم شاهد تحول و پیشرفت در این استان باشیم.
کرمانشاه شهر ایمان، مقاومت و پهلوانی است.
هدف از بعثت پیامبران قیام مردم برای برپایی قسط است. در اینجا فاعل قیام مردم اند نه پیامبران. پیامبران آمده اند تا آگاهی، رشد و اعتماد به نفس بدهند و زمینه را برای قیام مردم برای قسط مهیا سازند. در تمامی ادیان الهی و بخصوص اسلام محور و مدار مردم اند و آنها هستند که باید قسط را در همه عرصه ها بخواهند و برپا دارند.
اسلام به در آمدهای مشروع احترام گذاشته است و ثروت اندوزی برای جامعه و البته تأمین عدالت و توزیع عادلانه ثروت در جامعه از اهداف اسلام است. نکته مهم دیگری که مورد توجه اسلام است ادای حق و حرمت مردم است و در کنار آن حاکمیت انسان بر سرنوشت خود همه از مصادیق عدل در اسلام به شمار می آیند.
اصل 56 قانون اساسی یکی از طلایی ترین اصلهای آن است که به صراحت حق حاکمیت مردم بر سرنوشت را حق الهی می داند. تأکید امام بر استقرار جمهوری اسلامی هم با هدف محوریت مردم در اداره امور بوده است. تأکید و پافشاری بر مردم سالاری در سالهای اخیر هم توجه به همین اصول و معیارهای اسلامی در انقلاب ما است. ما اصولگرا هستیم که می گوییم اصل مهم انقلاب اسلامی، آزادسازی مردم از قید استبداد و وابستگی و عقب افتادگی است. اسلامی که امام از آن سخن می گفت پایبند به آزادی انسان، حق و حرمت او، پیشرفت جامعه و رفع تهدیدها و مشکلات در عین حفظ تمامیت ارضی است، والّا اسلامی که مردم را قبول ندارد و برای آنها حقی قائل نیست اسلام نیست. اسلامی که ما از آن سخن می گوییم به همه انسانها با هر دین و نژادی این حق را می دهد که حاکم بر سرنوشت خویش باشند و ضامن مشارکت همه در سرنوشت کشور است. امیرالمؤمنین با آن مقام و منزلت، رضایت و رأی مردم را پاس می داشتند. اینها مسائلی است که مورد خواست ما است. در دوران مسؤولیت ما انتخابات آزاد به عنوان یگانه راه تحقق اصل حاکمیت مردم بر سرنوشت و مبنا قرار گرفتن رأی مردم مورد خواست و نظر دولت بود. انتخاباتی که مردم با اشتیاق در آن شرکت کنند و نامزد مورد نظر خود را آزادانه برگزینند و گزینش آنها مورد احترام باشد، بدون اینکه در مقابل رأی مردم کارشکنی شود. اینها اصول مورد اعتقاد ما هستند و نباید حرفهایی زده شود که با این اصول در تضاد باشند.
سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاسیری که درباره سخنان اخیر رهبری مطرح شده اضافه کرد: متأسفم که امروز شاهد بروز مسائلی هستیم که ما را نسبت به آینده نگران می کند. رهبری اخیراً مطالبی کلی و اساسی فرمودند، اما متأسفانه بعد از سخنان ایشان افرادی که تکلیفشان حفاظت و صیانت از آراء مردم و نظارت بر انتخابات است تفسیرهایی را مطرح می کنند که جای شگفتی است. از جمله اینکه گفته اند ایشان تکلیف را مشخص کردند که چه کسی انتخاب شود و چه کسی در صحنه بیاید! با این تفاسیر قصد دارند این طور القا کنند که یک جریان باید بماند و جریان دیگر باید کنار برود. مگر رهبری خودشان نمی توانند مطالب مورد نظرشان را بگویند. در همه دوره ها ایشان فرموده اند که دخالتی در انتخابات نمی کنند و از هر کسی که منتخب مردم باشد حمایت خواهند کرد. این تفسیرها همه را نگران می کند که مبادا افرادی که وظیفه صیانت از آراء مردم را دارند دچار این تصور باطل شوند که در مقام عمل به سلیقه و برداشت خود توجه کنند و خدای ناکرده بر خلاف قانونی که معین شده عمل نمایند. دست اندر کاران برگزاری انتخابات باید بی طرفانه برخورد کنند و زمینه را برای بروز و ظهور رأی مردم آماده کنند. همه ارکان نظام باید به رأی مردم تن دهند. این نگرانی که همواره وجود داشته و هنوز هم هست. در انتخابات گذشته مجلس شاهد قلع و قمع نیروهای اصلاح طلب بودیم. اما با این وجود حدود 60نفر از 105 نفری که امکان رقابت در شهرستانها داشتند به مجلس راه یافتند. اگر نامزدهای مورد نظر ما امکان رقابت در تمام 290 کرسی را می یافتند آیا امروز ترکیب مجلس همین ترکیب بود؟ اینها خلاف موازین و اصول است، نه آنچه ما به آن معتقدیم و عمل می كنیم
جنبه دیگر انتخابات خود مردم اند؛ اگر مردم در انتخابات پرشور شرکت نمایند در این صورت هر تعرضی خنثی خواهد شد. بنابراین مردم باید در عرصه بیایند. در این صورت است که هیچ تصرف، معجزه و سحری نمی تواند خواست مردم را دچار مشکل کند. امیدوارم این اطمینان در تمامی مراحل اجرا و نظارت نیز از سوی دست اندرکاران انتخابات به مردم داده شود و مردم با اطمینان از اینکه از رأی و نظرشان صیانت خواهد شد وارد صحنه شوند. نه اینکه خدای ناکرده این تلقی پیش آید که عده ای با احساس تکلیفی که می کنند و با امکاناتی که در اختیار دارند رفتارهایی بکنند که شایسته نظام جمهوری اسلامی نیست و حاضر به پاسخگویی در مقابل مردم هم نباشند.
اما اینکه چه باید کرد؛ بنده تعریف خودم را از اصلاحات همیشه گفته ام و این روزها هم به صورت مدون تری در عرصه های اقتصادی، سیاسی و بین المللی به آن پرداخته ام. اما نمی توان یک شبه انتظار تحقق همه آنها را داشت و برای این کار نیازمند بستر سازی در جامعه هستیم. در دوران دولت اصلاحات تحولاتی در این زمینه بوجود آمد، اما نهادینه شدن تفکر دموکراسی و حضور مردم نیاز به زمان و پشتکار و تلاش مستمر دارد. در زمان ما سند چشم انداز به عنوان نقشه راه تدوین و تصویب شد. اگر واقعا مملکت به سوی آن اهداف می رود باید آن راه ادامه یابد، اما اگر در آن مسیر نیست و یا در خلاف آن است باید در سیاست ها و کارها تجدید نظر کرد. به نفع مسؤولان فعلی است که اگر قصد حضور دوباره در انتخابات و کسب و جلب نظر و رأی مردم را دارند، به اشتباه بودن مسیر طی شده اعتراف کنند و برای ادامه کار برنامه هایی ارائه کنند که کشور در مسیر مشخص شده در سند چشم انداز قرار گیرد. این کار می تواند مبنای اتحاد ملی كشور باشد. چرا بعضی تا گفته می شود که كشور از مسیر ترسیم شده در سند چشم انداز خارج شده برافروخته می شوند؟
به نظر من راه کار این است که مردم به برنامه ای رأی بدهند که جامعه براساس آن در مسیر اهداف سند چشم انداز به پیش برود و فردی زمام امور را در دست بگیرد که بتوانند بدون تخریب و تخطئه و كارشكنی برنامه های منتخب مردم را به مرحله عمل درآورد. برای عملی کردن معیارهای انقلاب در جامعه، حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، برخورداری از رفاه و عدالت در جامعه و رفع تهدیدها از کشور چاره ای جز تغییر رفتارها و جهت گیریها نیست.
چرا از اینکه مردم به چه کسی رأی خواهند داد واهمه دارند؟ چرا طوری رفتار می کنند که مردم مأیوس شوند یا تصور كنند رأیشان بی اثر خواهد بود. باید زمینه پاک شدن این ذهنیت ها از جامعه فراهم آید. برای حل مشکلات چاره ای جز حضور مردم در صحنه نیست. هرچه حضور مردم در عرصه کمتر شود، امکان اینکه خواست اکثریت تأمین نشود افزایش می یابد، اما اگر سیل مردم در صحنه حضور یابند، روش هایی که منجر به انحصاری کردن امور برای یک جریان خاص در کشور می شود منتفی خواهد شد. همه ما در مقابل اسلام و سرنوشت ملّت ایران مسؤولیم.
قانون اساسی به صراحت مشخص کرده که ناظران و مجریان انتخابات باید با بی طرفی پاسدار رأی مردم باشند.
در انتخابات باید این تضمین به مردم داده شود که سلیقه های مختلف می توانند در عرصه حضور یابند و مجریان از رأی مردم صیانت خواهند کرد. مردم هم باید پای صندوق ها بیایند و مطمئن باشند که می توانند به خواست خودشان برسند، اما اگر در صحنه حاضر نشدند انتظار نداشته باشند آنچه می خواهند تحقق یابد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۷۱۵۱

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,