درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  آیین رونمایی از مصحف شریف نور  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۲۷ آذر ۱۳۸۷
هویت به تعبیر امیرالمؤمنین یگانه راه ایجاد صلح در جهان کنونی

همزمان با عید سعید غدیر خم و در حضور جمع کثیری از هنرمندان، اصحاب فرهنگ و اندیشه و شخصیتهای سیاسی کشور مصحف شریف نور که به همت والای سید محمد صادق خرازی و عباس ایروانی به زیور طبع آراسته شده است، توسط سید محمد خاتمی رونمایی شد.
سید محمد خاتمی که پس از رونمایی این قرآن نفیس برای دقایقی به ایراد سخن پرداخت، ضمن تبریک عید سعید غدیر خم به جمع حاضر در موزه ملی قرآن کریم، بر پیوند استوار نام و شخصیت امیرالمؤمنین علیه السلام با نام و هویت قرآن کریم تأکید کرده گفت: بدون شک اگر قرار بود قرآن در صورت یک انسان تجسم یابد، آن انسان امیرالمؤمنین علی علیه السلام بود.
حضرت علی علیه السلام برجسته ترین انسان تربیت شده در مکتب رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم است که در طول تاریخ همواره به عنوان الگویی برای تمام انسانها شناخته شده است.
همزمانی عید غدیر و برگزاری مراسم رونمایی از مصحف شریف نور را به فال نیک می گیرم و برای برادر عزیزم جناب آقای دکتر سیّد محمّد صادق خرازی که در تهیه و گردآوری این مصحف نفیس و ارزشمند تلاشهای فراوانی کرده اند و به عنوان سیاستمدار برجسته ای که در حوزه فرهنگ و اندیشه نقش گرانسنگی را ایفا نموده، آرزوی توفیق می نمایم. همینطور از سایر دست اندرکاران این کار بزرگ، بویژه از برادر عزیزم جناب آقای عباس ایروانی که دو صفت عالی را یکجا در شخصیت ایشان می توان دید: خیرترین و کم ادعاترین. و نیز از استاد بزرگ هنر خوشنویسی استاد احصایی و سایر دوستان و عزیزان.
وی پس از این مقدمه به جایگاه عید غدیر در اسلام و بخصوص در مکتب تشیع پرداخت و تصریح کرد: عید غدیر را اگرچه مورد توجه خاص شیعیان می دانند، اما به راستی این عید، عید انسان است. عید غدیر نماد و نشانه رویکردی از اسلام است که اگر به درستی مورد توجه قرار می گرفت، سرنوشت تاریخ را تعیین می کرد و امروز عالم و آدم وضع دیگری داشت. عید غدیر، روزی است که به انسان می آموزد چگونه زیستنی شایسته اوست.
خداوند انسان را آزاد و مختار در تعیین سرنوشت خود و صاحب خرد آفریده. اما با کمال تأسف همواره در طول تاریخ بشریت این ویژگی های ممتاز در مقاطعی مورد بی توجهی قرار گرفته است.
پیام عید غدیر خم چگونه زیستن و چگونه آزاده زیستن است.
امام علی علیه السلام الگویی ممتاز برای انسانهایی است که می خواهند انسانی زندگی کنند. امروز برخلاف گذشته دیگر شاهد برخوردهای افراطی و تفریطی که در طول تاریخ نسبت به امام علی علیه السلام وجود داشته نیستیم. جای بسی خشنودی است که امروز همه، اعم از شیعه و سنی، علی را اسوه بزرگواری و مجمع تقوا، ایمان، دلیری، مهر، محبت و عدالت می دانند.
امروز مسلمانان با الگو قراردادن امیرالمؤمنین علی علیه السلام می توانند از سوء استفاده قدرت های خودکامه و متکبر برای کسب منافع سلطه گرانه و استعماری خود پیشگیری کنند.
اگر خواهان وضعیتی بهتر برای جهان هستیم باید به جای دامن زدن به سوء تفاهمات، با نگاهی درست به واقعیت ها رفتارهای خود را اصلاح کنیم.
امروز دردها و اهداف مسلمانان جهان یکی است و این اختصاص به شیعه یا سنی ندارد.
آنچه امروز در فلسطین و بخصوص در غزه می گذرد برای همه بشریت رنج آور است. این درد مشترک ماست. جای بسی شگفتی است که قدرت های بزرگ و دولت های اسلامی یا احساس درد نمی کنند یا به واسطه تعهدات غلطی که داده اند در مقابل آن بی تفاوت هستند.
در این شرایط با الگو قرار دادن امیرالمؤمنین علیه السلام می توان این دردها را درمان کرد و با رفع این مشکلات، در مسیر فردایی بهتر حرکت نمود.
وی سپس به تشریح هویت از دیدگاه امیرالمؤمنین علی علیه السلام پرداخت و ادامه داد: هویت امروز شاه کلید مسائل جهان ماست. هیچ جامعه و فردی بدون هویت معنی پیدا نخواهد کرد. اگر فرد یا جامعه ای بدون هویت باشد یا بیمار است یا زمینه های نابودی خود را به وجود آورده است.
اما آیا هویت منشأ تنازع است؟ یا می توان هویت را عاملی برای تفاهم خواند؟
آیا تکیه بر هویت به بنیادگرایی منجر می شود؟
هویت داشتن جزئی از ذات انسان است و هویت زدایی کردن امری غلط و ناممکن است. هویت هویت امری ذاتی است که با بخشنامه و فرمان و دستورالعمل ایجاد یا محو نمی شود. اگرچه بسیاری از جنگ ها و ستیزها ریشه در مسائل سیاسی و اقتصادی دارند، اما مسائل هویتی نیز در این جنگ ها تأثیرگذار بوده و بعضا با سوء استفاده از آن جنگ ها و خصومت ها تقویت می شود و این چیزی است که نمی توان در آن تردید کرد.
از سویی همزمان با پدیده جهانی شدن شاهد افزایش هویت های قومی، ملی و مذهبی در جهان هستیم و روز به روز هویت از اهمیت بیشتری برخوردار می شود.
در این شرایط اگر هویت انعطاف پذیر نباشد و مرزهای هویتی با هم متقاطع باشند، اثبات هویت مستلزم نفی دیگری خواهد بود و هویت خود عاملی برای بروز جنگ و ستیز خواهد شد. اما اگر هویت را بتوان آن طور شناخت که با وجود مرزهای هویتی، این مرزها انعطاف پذیر باشند، آن وقت می توانیم درون مرزهای هویتی زندگی کنیم بدون این که شاهد جنگ باشیم و در این صورت جهانی پر از صلح خواهیم داشت.
فرمان امام علی علیه السلام خطاب به مالک اشتر در زمان واگذاری حکومت مصر به وی یک نصیحت نبود، بلکه دستورالعملی برای نحوه حکومت بود. امام علی علیه السلام در این فرمان به مالک می گویند آنگاه که تو حاکم می شوی، رفتار تو با مردم باید مالامال از محبت باشد و بدانی که تو برای گرفتن مال و جان مردم به قدرت نرسیده ای که چون گرگی به جان آنها بیفتی، شکنجه کنی، بدبختی ایجاد کنی و بی جهت جان آنها را بگیری. وظیفه تو به عنوان حاکم این است که قلبت را سرشار از محبت کنی، چرا که آنان یا خواهران و برادران دینی تو هستند یا همگنان تو در انسانیت به شمار می روند.
تعریف حضرت امیر از هویت بسیار دقیق و زیرکانه است. حضرت نخست دایره دین مداری را ترسیم می کند که مسلمانان اعم از شیعه و سنی در آن دایره احساس هویت می کنند و سپس دایره ای بزرگ تر که گروه اول را نیز در بر می گیرد را ترسیم می نماید و آن دایره انسانیت است.
این تعریف از هویت که در آن مرزها با یکدیگر متقاطع نیستند عامل ایجاد صلح و دوستی است و الگویی عملی برای بشر امروز برای پرهیز از هر نوع نزاع و درگیری.
در این الگو می توان در مرزهای هویت زیست و یکدیگر را دوست داشت.
پیش از سخنرانی سید محمد خاتمی، احمد مسجد جامعی، مدیر موزه ملی قرآن با گرامیداشت عید غدیرخم و خیرمقدم به حاضران با اشاره به دهمین سال برگزاری جشن عید غدیر در جمع اصحاب فرهنگ و هنر و با حضور سید محمد خاتمی، به تاریخچه برگزاری جشنهای عید غدیر اشاره کرد که همواره با خیر و برکت همراه بوده و آرزو کرد همانطور که امسال در این مجلس پرشکوه از قرآن نفیسی که قریب پانصد سال پیش نگاشته شده و پس از هشت سال تلاش در سال جاری به زیور طبع آراسته شده رونمایی شد، هر سال شاهد نمونه ای از این فعالیت ها باشیم.
وی در ادامه سخنرانی مبسوطی در باب تاریخ کتابت قرآن در اسلام و نقش ویژه ابن بواب در حوزه های گوناگون خط، نقاشی، تذهیب، شعر، کتابداری و ... اشاره کرد.
استاد محمد احصایی نیز به عنوان نماینده هنرمندان حاضر در جمع حاضر رسالت حفظ قرآن را سعادتی خواند که خداوند به بندگان خاص خود عطا کرده و افزود: همه کسانی که در این راه خدمت می کنند، از خوشنویسی که کتابت را انجام می دهد، تا بانی که پایه گذار این کار خیر است و حتی کارگری که قرآن ها را بر روی چرخی در صحافخانه جابجا می کند همگی مشمول این توفیق شده اند و فایده ای دنیوی و ثوابی اخروی برای تمام این دست اندرکاران یکسان است.
مصحف شریف نور متعلق به قرن دهم هجری است. خوشنویس این مصحف نورالدین محمد است مهمترین مشخصه این نسخه نگارش آن به خط محقق است و تزئینات این اثر از روح و شاکله کلی مکتب خراسان بزرگ برخوردار است و در ایجاد این اثر توجهی خاص نیز به مکتب هرات شده است.
ترکیب بندی رنگی مصحف بر مبنای رنگ آمیزی متعالی لاجوردی و طلایه های مختلف خام و پخته انجام شده است.
طراح مصحف شریف نور در مجموع جشنواره ای از تذهیب های ماقبل دوره صفویه را در این نسخه یکجا جمع آوری و اجرا نموده است.
برنامه ریزی برای چاپ مصحف شریف نور با تلاش و همت خادم قرآن کریم، سید محمد صادق خرازی و کوشش مؤسسه عظام از سال 2000 میلادی در کشور آلمان آغاز شده است.
مراحل اسلاید و اسکن از صفحات نسخه در آلمان صورت گرفت و مرحله تصحیح، ویرایش رایانه ای و آماده سازی توسط یک گروه مجرب در ایران انجام شده و در پایان برای اطمینان از سلامت و صحت متن، چندین بار توسط اساتید قرآن پژوه مورد نظارت و بررسی قرار گرفته است.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۱۰۳

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,