درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اقشار مختلف مردم استان مرکزی  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۲۰ آذر ۱۳۸۷
از منابع سرشار کشور می توان بهتر از این استفاده کرد

همه ما در مقابل خدا و مردم مسؤولیم؛ صحبت از عافیت طلبی کنار رفتن از صحنه نیست، آن هم در مورد کسانی که اگر ذره ای آبرو و اعتبار دارند از مردم است. کسی بر ملت منّتی ندارد. صحبت از این است که آیا این آبرو، سرمایه، تلاش و مسؤولیت پذیری می تواند به ثمر برسد یا مشکلات را افزایش خواهد داد؟
سیّد محمّد خاتمی در دیدار با اقشار مختلف مردم استان مرکزی سهم این استان را در اقتصاد، صنعت و سرمایه های کشور چشمگیر خواند و افزود: استان مرکزی به اندازه سهمی که در توسعه کشور دارد از امکانات درخوری برخوردار نیست.
در این دیدار که گروهی از مردم جیرفت نیز حضور داشتند سید محمد خاتمی با اشاره به پیشینه آزادی خواهی ملت ایران گفت: ایران در میان کشورهای اسلامی و حتی در شرق پیشتاز حرکت به سوی جامعه مدنی، استقرار نظام مردم سالار و تجربه کردن آزادی در متن جامعه بوده است. در دوران مشروطیت مردم نشان دادند که از عقب ماندگی، فقر، بی عدالتی، استبداد و استیلای قدرتهای خودکامه و تسلط بیگانگان بر منابع مادی و معنوی به تنگ آمده اند. ملتی که همواره زندگی متناسب با شأن خود را طلب کرده و خواستار عزت و حرمت در جامعه ملل بوده و اینهمه را بر پایه ارزشهای دینی و فرهنگی خود می خواسته است.
در تدوین قانون اساسی به دست نخبگان جامعه، مصلحان، عالمان بزرگ و روشنفکران دینی که یک بار در دوران مشروطیت و بار دیگر در زمان پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد خواستهای جامعه به گونه ای مطرح شد که تحقق تک تک آنها همسو با دستورات دین اسلام است. اسلام نیامده تا جامعه دچار استبداد، فقر و عقب ماندگی باشد، بلکه آمده تا همه اینها را جبران کند.
متأسفانه از دل مشروطیت استبدادی نفس گیر بیرون آمد، اما مردم باز همان شعارهایشان را در جنبش وسیع اجتماعی به رهبری امام خمینی (ره) دنبال کردند.
شعار انقلاب این بود که با حفظ ارزشهای دینی مملکت را بسازیم و پیشرفت کنیم. ولی توسعه فقط توسعه اقتصادی نیست. تفکیک توسعه اقتصادی از توسعه اجتماعی کاری نادرست است. نمی شود درجامعه ای که استبداد وجود دارد منتظر عدالت بود؛ یا در سایه فقر انتظار آزادی داشت. نمی شود دولت بزرگ و همه کاره باشد، موتور محرکه بخش خصوصی فعال نباشد و در عین حال شاهد توسعه باشیم؛ نمی شود اخلاق در جامعه بصورت هنجار در نیاید، ولی انتظار جامعه اخلاقی داشته باشیم.
در دولت اصلاحات شعار عمده ما توسعه همه جانبه و پایدار بود. ما در کنار مردم سالاری و ثروت آفرینی، شعار ایجاد رابطه مناسب و آبرومندانه با تمام دنیا را مطرح کردیم و خوشبختانه زمینه برای تحقق آنها فراهم شد. دولت اصلاحات بدون ذره ای عقب نشینی از اصول و منافع کشور، روابط ایران را با سایر کشورها به گونه ای تنظیم کرد که زمینه حضور ثروت و فناوری خارجی در ایران که راه پیشرفت و توسعه زیرساختهای کشور را هموار می کرد فراهم گردد. در سال 1382 در آستانه تدوین برنامه چهارم، در دیدار کارگزاران نظام با رهبری عرض کردم: همه زمینه ها برای یک جهش بزرگ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در جامعه فراهم شده است و این ما هستیم که در مقابل خدا و تاریخ مسؤولیم که در این موقعیت حساس درست عمل کنیم تا جامعه بتواند شاهد این جهش باشد.
خوشبختانه پس از آن، نقشه راه که همان سند چشم انداز بیست ساله باشد با تأیید رهبری تدوین و ابلاغ شد و بسیاری از تکالیف را روشن کرد. البته آن زمان سیاست های اصل 44 تدوین نشده بود و ما مشکلاتی در توسعه بخش خصوصی و به کارگیری امکانات برای پیشرفت کشور داشتیم که آن هم در دولت بعد تدوین شد. اما چگونگی اجرای آن را باید به قضاوت ملت گذاشت. با افزایش اختیارات و با رشد شگفت انگیز قیمت نفت، تمامی زمینه ها برای تحقق آن جهش در همه زمینه های علمی، پژوهشی، بست آزادی های اساسی، تولید، اشتغال و رشد اقتصادی مهیا بود.
در این شرایط و با فراهم آمدن این امکانات و زمینه ها صحبت از حسن تدبیر یا عدم حسن تدبیر پیش خواهد آمد و این سؤال مطرح خواهد شد که آیا می توان کشور را بهتر از امروز اداره کرد یا خیر؟
برنامه چهارم توسعه علمی ترین برنامه توسعه برای ایران است که با اهداف واقع بینانه و بر مبنای مدیریت دانایی محور تدوین شده است، اما متأسفانه این برنامه نه تنها مورد توجه قرار نگرفت، بلکه در عمل جای خود را به روش هایی داد که نتایج آن را امروز همه مردم شاهدند.
امروز نسبت به دوره قبل در موقعیت دشوارتری قرار گرفته ایم و اوضاع جهانی و منطقه ای نیز بسیار تغییر کرده است. اما معتقدم هنوز هم می توان و باید کشور مسیری را به مسیری هدایت کرد که شایسته مردم است.
همه ما در مقابل خدا و مردم مسؤولیم؛ صحبت از عافیت طلبی کنار رفتن از صحنه نیست، آن هم در مورد کسانی که اگر ذره ای آبرو و اعتبار دارند از مردم است. کسی بر ملت منّتی ندارد. صحبت از این است که آیا این آبرو، سرمایه، تلاش و مسؤولیت پذیری می تواند به ثمر برسد یا مشکلات را افزایش خواهد داد؟
اگر روند واقعاً به سوی تغییر باشد می توان قدمهایی برداشت. به عنوان نمونه از نظر علمی مبارزه با تورم همراه با تولید و رونق اقتصادی کار مشکلی است و جمع این دو به آسانی محقق نمی شود، اما در جلسات گوناگونی که با کارشناسان اقتصادی داشته ایم همه به اتفاق معتقداند که این کار میسر است.
ما معتقدیم از منابعی که در اختیار داریم می توان به درستی استفاده کرد و با تقویت زیرساختها و پاسخ دادن به نیازهای جامعه و گسترش رفاه و تأمین اجتماعی و حتی برنامه ریزی برای ارتقاء سطح زندگی قشرهای کم در آمد زندگی را برای مردم سهل تر کرد و امید به زندگی را در جامعه افزایش داد. حاصل اقتصاد صدقه ای بدهکار کردن افراد فقیر است.
باید با اعمال سیاست خارجی درست، با امکانات، سرمایه ها و فناوری های روز دنیا تولید و توسعه را در کشورمان رونق بخشید.
مردم شعارهای اصلی را هرگز فراموش نخواهند کرد؛ مردم سالاری شکل گیری نهادهای مدنی دفاع از آزادی خواستهای تاریخی مردم ایران است که در قانون اساسی نیز نهفته است؛ خواستهایی که روح بلند ایرانی از آن دست نخواهد کشید. اما در کنار این خواسته ها، توسعه اقتصادی همراه با تقویت بخش خصوصی به عنوان یکی از محورها و پایه های گسترش مردم سالاری در جامعه مورد نظر است. بدون داشتن سیاست های هماهنگ باشد و به کارگیری همه ظرفیت ها و امکانات کشور عملی شدن این برنامه ها میسر نیست. اگر این نزد همگان پذیرفته نباشد، با هیچ برنامه ای نمی توان کار کرد. مردم توقعاتی دارند که باید به آنها پاسخ گفت و اگر همراهی همه جانبه همه ارکان نظام نباشد این مهم میسر نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص انتخابات آینده ریاست جمهوری افزود: باید از فرد بگذریم، در این مقطع مسائل شخی نباید مطرح شود. حتماً باید به فکر خدمت به کشور و کمک به مردم باشیم. باید جستجو کرد و کسانی که دیدگاههای تحول آفرین دارند و می خواهند به ملت خدمت کنند را یافت؛ کسانی که حضورشان در عرصه موانع را کاهش خواهد داد و بهتر می توانند کار کنند وارد عرصه رقابت ها شوند تا کشور را نجات داد.
پیش از سخنان سید محمد خاتمی، تنی چند از حاضرین دیدگاه های خود را درباره مسائل روز کشور و انتخابات آینده مطرح کردند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۰۸۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,