درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  مراسم گرامیداشت یاد شهید علیرضا افشار  |  عکس از: ایسنا
 
 
  
۱۶ آذر ۱۳۸۷
حاکمان باید به خواست مردم به قدرت برسند یا از قدرت کنار روند

ورود جوانان با اشتیاق به عرصه خبر، مطبوعات و رسانه در سالهای گذشته، احساس فقر کشور در این زمینه را از میان برداشته است.
سید محمد خاتمی که در مراسم سومین سالگرد شهادت شهدای خبرنگار سانحه هوایی C130 و گرامیداشت یاد شهید علیرضا افشار حضور یافته بود، تصریح کرد: هنوز هم داغ عزیزان سانحه سقوط هواپیمای C130 در دل ما تازه است و به باورمان ننشسته که این عزیزان را از دست داده ایم؛ از جمله علیرضا افشار عزیز که نمونه صفا، آگاهی و تلاش بود. از دست دادن آن جمع عزیز در آن سانحه دلخراش، خسارت جبران ناپذیری برای عرصه خبر رسانی و فعالیت مطبوعاتی و رسانه ای کشور شد.
ورود نیروهای جوان و پرانرژی به عرصه فعالیتهای مطبوعاتی و رسانه ای در سالهای گذشته موجب از میان رفتن احساس فقر در این زمینه شده است؛ گرچه شاهد تنگناهایی هستیم که بزرگترین زیان آن هم دلخوری و احیاناً ناامیدی این سرمایه های بزرگ کشور خواهد بود.
سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شهادت حضرت امام باقر علیه السلام افزود: همه ما افتخار تعلق به مذهب تشیع را داریم. تشیع گرچه در عرصه سیاسی ظهور و بروز خاص خود را دارد، اما یک حزب و گروه و باند نیست؛ تشیع یک راه و روش است و یک برداشت صحیح از اسلام است.
برای پیروان این مکتب در کارها بر دو صفت عمده تأکید شده است: عقل و عدل .
دین نیامده تا عقل انسان را بلااستفاده کند، بلکه از آن کاملاً حمایت کرده و از انسان خواسته است تا عقل خود را به کار گیرد و ظاهر پرستی هایی که با عقل سازگاری ندارد را نپذیرد.
از سوی دیگر زندگی اجتماعی انسان باید مبتنی بر عدل و داد باشد، همانطوری که هدف خداوند از بعثت پیامبران و نزول وحی برپایی عدل و قسط به دست انسانها بوده است.
خداوند در قرآن کریم می‌گوید پیامبران را فرستادیم و کتاب‌ را نازل کردیم تا مردم به قسط قیام کنند؛ فاعل قیام در اینجا مردم هستند، یعنی پیامبران نیامدند به زور چیزی را بر مردم تحمیل کنند، بلکه آمده‌اند تا آگاهی بدهند، اراده ها را قوی کنند، ایمان ها را تعالی بخشیده و جامعه را به مرحله ای برسانند که خود مردم عدل را پیاده کنند.
متأسفانه در طول زمان پیرایه ها و آرایه های زیادی بر دین پوشانده شده و بصورتی در آمده که گویی انسان حق ندارد درباره عالم و آدم تفکر کند و عقل خود را به کار گیرد.
خداوند انسان را حاکم بر سرنوشت خویش آفریده است. پیامبران هم آمده اند تا مردم خودشان به قسط برخیزند. از جمله مهمترین جنبه های قسط، آزادی مردم است. بر همین اساس از نظر اسلام حکومتی مطلوب است که برخواسته از نظر و خواست مردم باشد.
اینکه عده ای با زور بر مردم حکومت کنند عدالت نیست، بلکه باید مردم با رأی خود مشخص کنند که قدرت در دست چه کسانی باشد و بتوانند بر آن نظارت مستمر داشته و هر موقع متولیان امور را نخواستند، بتوانند زمام امور را به کسانی دیگر واگذار کنند.
سید محمد خاتمی سپس با اشاره به موقعیت ویژه امام باقر و امام صادق علیه السلام در تبیین مبانی نظری اسلام تأکید کرد اگر بخواهیم ائمه را به درستی بشناسیم، باید شیوه، روش و منش آن بزرگواران را بشناسیم.
تشیع بیش از همه مدیون امام باقر و امام صادق است، زیرا این دو امام بیش از بقیه توانستند آراء و نظرات خود نسبت به دین را تبیین کرده و بسط دهند. دوره برزخی تحول حکومت اموی به عباسی، مجال مناسبی برای این دو بزرگوار فراهم کرد تا چارچوب اساسی دین، معارف و نظام حقوق اسلامی را از دیدگاه شیعه و اهل بیت بنیان نهاده و پایه های آن را تحکیم بخشندو از دل آن اجتهاد پویای اسلامی بوجود آمد تا پس از دوران غیبت، ظاهرپرستی و قشری‌گرایی بر جامعه مسلط نشود.
البته این دو امام بزرگوار در عرصه‌های دیگر معارف انسانی و اسلامی نیز نقش مؤثری داشتند، اما عمده فعالیت این دو بزرگوار تثبیت مکتب حقوقی عقلانی اسلامی از دیدگاه اهل بیت در مقابل دیگر مکاتب بود.
شایسته است حوزه‌های علمیه و مجامع دینی ما نقش امام باقر و امام صادق علیهماالسلام را در عرصه تثبیت نظام حقوقی و فقهی اسلام و پیگیری اجتهاد عقل گرای اسلامی و شیعی بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.
وی در پایان از درگاه خداوند متعال برای شهدای عرصه خبر آرزوی علو درجات کرد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۵۳۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,