درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با شورای مرکزی جمعیت زنان نواندیش مسلمان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۷ آذر ۱۳۸۷
نفت، مانع شنیدن حرف مردم توسط دولت شده است

یکی از مشکلات امروز جامعه ما بحران مرجعیت به معنی عام کلمه است. از یک سو تأثیر مراجعی که ریشه در سنت دارند نسبت به گذشته کاهش یافته و از سوی دیگر متأسفانه دولت، نهادهای مدنی را رقیب خود می داند و برای تقویت آنها قدمی بر نمی دارد.
سیّد محمد خاتمی در دیدار با اعضای شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به مقطع حساس تاریخی که در آن قرار گرفته ایم گفت: معتقدم در مرحله حساسی از تاریخ به سر می بریم. لحظه تعیین کننده ای که هر انسان مسلمان باید تکلیف خود را با خویشتن و با جهان مشخص کند. حتی اینکه ما چگونه می توانیم به عنوان یک انسان مسلمان در جهان امروز -با مقتضیات خاصی که دارد- حضور مؤثری داشته باشیم هنوز به درستی روشن نشده است.
هر جامعه ای بر اساس فلسفه ای استوار می شود که روشنگر وضع زندگی در آن جامعه خواهد بود. علی رغم اشتیاقی که در دوران ما نسبت به غرب وجود داشته، امروز غرب دچار بحران های بزرگی از جمله در خانواده، معیارهای اخلاقی و خلاء معنوی است؛ در عین حال که نمی توان دست آوردهای بزرگ غرب در رشته های مختلف را انکار کرد. ما می توانیم با اقتباس از جنبه های مثبت تمدن غرب، آن را به ریشه ها، ارزشهای دینی، فرهنگی و عرفانی خودمان برگردانیم و به مجموعه ای برسیم که هم مزایای دنیای امروز را داشته باشد و هم از مضار آن بری باشد.
بر این اساس از جمله می توانیم به تعریفی از زن برسیم که در عین حفظ معیارهای اخلاقی و نقشی که می تواند در خانواده به عنوان محور این کانون داشته باشد، در عرصه اجتماع نیز حضور یافته و از حقوق برابر و عادلانه برخوردار باشد.
رسیدن به این مهم مستلزم کار و مطالعه عمیق است. با تشکیل نهادهای غیردولتی و با مطالعه و تلاش برای شناخت مسائل و ارائه راه حل و طرح بحثها در بستر جامعه هم جامعه و هم زنان ما به رشد خواهند رسید و سرانجام می توان به چگونگی حضور زنان و اثرگذاری آنها در کانون خانواده و اجتماع دست یافت.
سیّد محمّد خاتمی سپس با اشاره به تلاش خود برای ارائه مبانی اصلاحات و تبار اصلاح طلبی و با تأکید بر قرار گرفتن اصلاحات در میان دو لبه قیچی سنت پرستی و غرب پرستی افزود: با وجود توضیحاتی که در جلسات مختلف تبیین مبانی اصلاحات داده ام و البته ممکن است کافی و کامل نباشد، اما به هر حال باید به این بحث مهم پرداخت تا برای حرکتی منسجم تر به تفاهم رسید.
پشتوانه حرکت جامعه ما، خواست تاریخی و فطری ملت ماست و روشنفکر اصلاح گر کسی است که بتواند با تبیین این خواستها، آن را در جامعه به گونه ای طرح کند که زنان، مردان، دانشجویان، نخبگان و همه صنوف به صورت آگاهانه آن را درک کنند.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس در ارتباط با بحران مرجعیت در جامعه امروز ایران افزود: یکی از مشکلات جامعه ما بحران مرجعیت به معنی عام کلمه است. به راستی مرجع تأثیرگزار در جامعه امروز ما کیست؟
در گذشته تأثیر مراجع ریشه دار در سنت بیشتر از امروز بوده است. بزرگانی چون امام خمینی، آیت الله بروجردی، آیت الله میرزای شیرازی و نظایر آنان تأثیر زیادی بر جامعه داشتند و با یک فتوا جامعه را دگرگون می کردند.
از سوی دیگر دولت نهادهای مدنی را رقیب خود می داند و برای تقویت آنها گامی بر نمی دارد و همین امر ایجاد مشکل می کند. روشنفکری هم در جامعه ما -هم به لحاظ نظری و هم از نظر عملی- با مشکلات متعددی روبرو است. نقادی در ذات نهاد روشنفکری است. نقد غیر از براندازی است؛ نقد صحیح بر پایه منطق استوار است و روشنفکر واقعی باید منطقی باشد و همواره حکومت و وضع موجود اجتماع را نقد کند و در جهت اصلاح آن گام بردارد.
تا وقتی دولت -به معنی عام آن- با دسترسی به منابعی نظیر نفت از مردم بی نیاز باشد، چندان نیازی در خود نمی بیند که حرف مردم را بشنود. اگر دولت بخواهد کشور را با مالیات اداره کند، مجبور خواهد بود حرف مالیات دهنده را بشنود و چنین ارتباطی می تواند پشتوانه مردم سالاری قرار گیرد.
سید محمد خاتمی سپس در تبیین رابطه میان دولت و ملت در نظام مبتنی بر مردم سالاری افزود: یکی از اصول مهم مردم سالاری ارتباط دو سویه میان مردم و حکومت است. حکومت باید بداند از رأی و نظر مردم برآمده و در مقابل آنها مسؤول است، لذا باید در مقابل مردم جواب گو بوده و زمینه را برای استقرار عدالت، رشد جامعه، بسط نهادهای مدنی و مشارکت مردم فراهم آورد. مردم هم باید در چارچوب قانون و با تنظیم کردن توقعات خود با امکانات و مصالح کشور حرکت کنند.
ما شرایط امروز ایران را می شناسیم. اگر این احساس در همه به وجود آید که روند امور باید تغییر کند و با کسانیکه می خواهند این تغییر را انجام دهند همراهی شود می توان کار کرد. ما نمی توانیم هویت خودمان را تغییر دهیم. بازهم از نهادهای مدنی و مردم سالاری دفاع خواهیم کرد و معتقدیم افراط و تفریط در این زمینه ها و همچنین توقعات بی جا داشتن نظیر اینکه یک شبه همه مشکلات جامعه حل شود غلط است. تغییر نیازمند زمینه سازی و کار تدریجی است. امکانات و ظرفیت های فراوانی در این کشور برای پیشرفت، اقتدار، رفع فقر و مردم سالاری وجود دارد.
مطمئناً اگر تدبیر باشد می توان به خوبی از امکانات استفاده کرد و فکر می کنم داشتن برنامه و ارائه راه کار حل مسائل آسان است، منتهی مهم عملی شدن برنامه هاست.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۳۳۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,