درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با فعالان سیاسی استان لرستان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۱۱ آذر ۱۳۸۷
همه باید احساس کنند نیازمند تحول در جامعه هستیم

ما تجربه فراوانی داریم و شرایط امروز را می شناسیم؛ برنامه دادن و تحول ایجاد کردن کار سختی نیست. ولی زمینه ها مناسب نیست و خیلی سریع و شتابان نمی توان تحول ایجاد کرد. مردم بدانند هر کسی که بیاید نمی توان از او توقع داشت یک شبه تحولات محسوسی در زندگی آنها ایجاد کند.
سید محمد خاتمی در جمع اقشار مختلف مردم استان لرستان گفت: مردم این خطه مظهر صبر، ایمان، شکیبایی، تلاش و خستگی ناپذیری هستند. لرستان هم استان غزل است و هم استان حماسه. معمولاً حماسه سرایان یک سبک و سیاقی دارند و غزل سرایان منش و روش دیگری! ولی مردم استان لرستان این مشی و روش حماسی و غزلی را با هم جمع کرده اند.
متأسفانه این استان دچار محرومیت و درد مزمن است و معمولاً درمان درد مزمن کار دشواری است، گرچه باید اقدامی صورت بگیرد و جفایی که شده را جبران کرد و در این امر هم تلاش شده است. مردم لرستان نیز در عین تحمل مشکلات همواره مدافع عظمت و استقامت کشور بوده و هستند.
سید محمد خاتمی با اشاره به سخنان حضار در خصوص مشکلات مدیریتی و اقتصادی کشور گفت: آنچه در این جلسه و در ترسیم وضعیتی که امروز با آن گرفتار هستیم بیان کردید دغدغه به جایی بود که در جامعه هم گسترده شده است و امروز تقریباً همه این دغدغه ها را دارند.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با اشاره به آرمانهای انقلاب و ظرفیتهای ایران و شایستگی که ملت ایران دارند خاطر نشان کرد: انتظار این بود که جایگاه مادی و معنوی بهتری در جهان کنونی داشته باشیم؛ از فرصتها بیشتر استفاده شود و به سوی آرمانهایی که مردم به خاطر آن انقلاب کرده اند و هزینه داده اند سریعتر و کم هزینه تر حرکت کنیم. همان طور که تلاش های بزرگی بعد ازپیروزی انقلاب صورت گرفته است.
وضعیتی که امروز داریم متناسب با آن چیزی که شایستگی آن را داریم نیست.
همه باید احساس کنند نیازمند تحول در جامعه هستیم. مدیرانی که امروز سر کار هستند و تلاش هم می کنند باید به این مسأله توجه کنند که فرصت های زیادی را از دست داده ایم و آنگونه که لازم بود از امکانات استفاده نکردیم و این به نفع همه است که چنین تصمیم و تغییری در مسؤولان ایجاد شود، زیرا این امر آینده را امید بخش تر می کند.
ملت ما خواستار کشوری بوده و هست که جایگاه والاتری در دنیا داشته باشد، از امکانات بهتر، آزادی و پیشرفت برخوردار باشد و به درجه ای از اقتدار و تدبیر برسد که نه تنها تهدیدها و توطئه ها را دفع کند بلکه آنها را تبدیل به فرصت کند.
در ایران اسلام مطرح شد، برای اینکه ملت را آزاد کند و همه انسانهای این سرزمین اعم از مسلمان و غیر مسلمان درپناه اسلام و بینش روشن آن احساس حق و حرمت کند. ایرانی در دنیا مورد احترام باشد و بتوانیم زمینه های رشد مملکت را فراهم کنیم، بتوانیم فقر، فساد، فحشا و عقب ماندگی را از بین ببریم. مگر اصلاحات جز اینها را می خواسته و می خواهد؟ مگر ما جز حرکت کردن در این مسیر وظیفه و رسالتی داریم؟ اما متأسفانه ما تا رسیدن به آن اهداف فاصله زیادی پیدا کرده ایم.
بنده یک فرد کوچک از ملت بزرگ ایران هستم که هر چه دارم از محبت آنهاست. اگر آبرویی هست به خاطر اعتماد ملت است، اگر عنوانی در جهان دارم به خاطر این است که به نمایندگی از این ملت سخن گفته ام؛ بنابراین هر چه دارم از آن ملت است و همواره در خدمت ملت خواهم بود. طبعاً در هر کجا که بدانم مؤثر هستم و می توانم نقشی داشته باشم هیچ چیزی ندارم که به خاطر آن بخواهم عافیت طلبانه از صحنه کنار بکشم و البته این صرفاً به این معنا نیست که در موقعیت و مسؤولیت های رسمی قرار بگیرم.
ما به هیچ وجه از عرصه کنار نمی کشیم و در خدمت مردم خواهیم بود. در اینکه باید وضعیت کنونی تغییر کند تردیدی نداریم و خواست ملت نیز همین است. کسانی که دلشان برای انقلاب می سوزد به این مسأله واقف هستند، باید بپذیرند تغییرات باید ایجاد شود و مسیر درست تری برای حفظ ارزشهای انقلاب و عظمت ایران انتخاب و اتخاذ شود.
سید محمد خاتمی با اشاره به وضعیت خاص کشور و تهدید های پیش رو گفت: ما دغدغه فراوانی داریم که آیا نسبت به آرمان های انقلاب و آنچه در قانون اساسی آمده و مورد نظر امام (ره) و خواست ملت بوده حرکت می کنیم یا خیر؟ چه کارهایی باید بکنیم که از اهداف انقلاب دور نیفتیم و در کدام مسیر حرکت کنیم؟ و این کار آسانی نیست.
وی با اشاره به تدوین سند چشم انداز 20ساله کشور و اینکه ایران در سال 1404 باید برترین کشور منطقه باشد، گفت: آیا در جهت سند چشم انداز حرکت شده است؟ آیا با افزایش در آمد نفتی در چند سال اخیر؛ فقر در کشور کمتر و تولید زیادتر شده است؟ آیا توقعاتی که بالا برده شده و پول نقدی که داده شده باعث زدوده شدن فقر شده است؛ حرکت در مسیر درستی است؟ و اگر نیست همه باید نگران وضع آینده باشند.
سیّد محمّد خاتمی افزود: باید زمینه های ثروت آفرینی، فعالیت امن بخش خصوصی، سرمایه گزاری و تولید فراهم آید تا بتوان عدالت واقعی را برقرار کرد.
وی با اشاره به لزوم آمادگی همه برای تغییرات و ایجاد زمینه برای کسانی که می خواهند خدمت کنند گفت: اگر این نظر در بعضی ها باشد ولی در عمل این زمینه ها فراهم نباشد و یا حتی مانع ایجاد شود آیا می توان خدمت کرد؟ آمدن یا نیامدن منوط به این است که چقدر می توان کار کرد، و الا آبروی ما چه ارزشی دارد و خدای ناخواسته نباید این تلقی شود اگر فردی برای ورود به عرصه اعلام آمادگی نکرد برای عافیت طلبی است.
وی تأکید کرد: گذاشتن آبرو در صورتی است که بتوان به نتیجه رسید و به نیازهای مردم پاسخ داد. رئیس جمهوری باید بتواند برنامه ای را که ارائه می کند پیاده کند. ما تجربه فراوانی داریم و در دولت اصلاحات 2 برنامه تدوین کرده ایم. ما شرایط امروز را می شناسیم. برنامه دادن و تحول ایجاد کردن کار سختی نیست. ولی زمینه ها مناسب نیست و خیلی سریع و شتابان نمی توان تحول ایجاد کرد. مردم بدانند هر کسی که بیاید نمی توان از او توقع داشت یک شبه تحولات محسوسی در زندگی آنها ایجاد کند، ولی می توان در جهتی حرکت کرد که وضع بهتر از این باشد، به شرط آنکه تشکیلات و دستگاههایی که هستند کارشکنی نکنند.
خاتمی درباره انتخابات گفت: در انتخابات حتماً باید در جهتی حرکت کرد که نیازها، خواستهای مردم و آن چیزی که شایستگی انقلاب و ایران است تأمین شود و انتخابات درست برگزار شود. اولاً مردم در صحنه بیایند؛ ثانیاً آنچه را مردم می خواهند درست حفاظت و حراست شود و خواست آنها به نتیجه برسد.
وی تأکید کرد: کارگزاران و دست اندرکاران انتخابات باید به ملت اطمینان دهند که خواست آنها تأمین خواهد شد.
ان شاء لله خداوند خودش عنایت کند و مسائل را طوری پیش ببرد که صلاح ملت، کشور و انقلاب و مردم تحقق پیدا کند؛ چون اگر کسی واقعا قصد خدایی و خدمت به خلق خدا داشته باشد قطعاً خدا او را کمک خواهد کرد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۳۵۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ شهريور ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: نبودن نظارت و پاسخگویی، مشکلی است که باید حل کنیم
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,