درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  سید محمد خاتمی در دیدار با اعضای انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۶ آبان ۱۳۸۷
در موقعیت فوق العاده سختی قرار دارم!

متأسفانه اسلام، انقلاب و ارزشها امروز دست آویزی برای خوب جلوه دادن عملکردهای ضعیف و تحت فشار قرار دادن منتقدین و معترضین به این عملکردها قرار گرفته است.
سیّد محمّد خاتمی که در جمع نمایندگان انجمن های اسلامی مدرسین دانشگاه ها سخن می گفت خاطر نشان کرد: وقتی افرادی که با عشق و علاقه برای خدمت به کشور به کار علمی، آموزشی و تحقیقاتی مشغول اند و همواره از اندیشه امام و وجهه اسلامی نظام دفاع کرده اند، نسبت به کشور، انقلاب و آرمانهای امام خمینی (ره) احساس نگرانی می کنند، باید دلیل این نگرانی را جستجو کرد!
مسلماً وقتی شما با نگرانی می گویید که ایران شایسته وضعیتی به مراتب بهتر از اوضاع فعلی خود است و البته نگرانی درست و به جایی است، جنبه های شخصی، مادی و تمایل به کسب پست و مقام در آن نهفته نیست. شما انقلاب را از آن خود می دانید، به امام عشق می ورزید و خواهان نظامی محکم و استوار هستید.
مشاهده ضعف در عملکرد هر یک از ارکان نظام مایه تأسف است، چرا که برای برای استقرار و تثبیت این نظام خون ها داده شده و هزینه های زیادی پرداخت شده و همه به آن دلبسته اند.
احساس نگرانی و نارضایتی شما و دیگر طیف های فرهیخته جامعه از وضعیت موجود باید به دقت مورد توجه بزرگان قوم و دلسوزان نظام که خود بیش از دیگران برای انقلاب خون دل خورده اند قرار گیرد.
البته ممکن است بعضی از نگرانی ها با توضیح و توجیه این بزرگواران رفع شود.
استفاده ابزاری از دین و انقلاب در محیط مقدس دانشگاه و نسبت دادن بداخلاقی ها به اسلام و ارزشها خیانتی بزرگ به دانشگاه و کشور است.
مع الاسف در برخی اطلاعیه ها و بیانیه ها، بعضاً به نام نهادهایی که به عنوان پایه های انقلاب مورد احترام و علاقه همه مردم هستند به ارادتمندان و یاران امام با دروغ، تهمت و نسبتهای ناروا حمله های ناجوانمردانه صورت می گیرد.
از سوی دیگر برخی مطبوعات که خود را به غلط سخنگوی منحصر به فرد انقلاب و اسلام می دانند، به نام افشاگری با آبروی افراد بازی می کنند و به توهین و تحقیر دست می زنند و هیچ کس با آنها برخوردی نمی کند.
متأسفانه اسلام، انقلاب و ارزشها امروز دست آویزی برای خوب جلوه دادن عملکردهای ضعیف و تحت فشار قرار دادن منتقدین و معترضین به این عملکردها قرار گرفته است. کدام حکومت و دولتی می تواند ادعا کند که بی عیب و نقص عمل کرده است؟
اینگونه رفتارها مصداق بارز سوء استفاده از امکانات ملی برای خارج کردن خط امام و یاران راستین امام از صحنه است.
اگر همه بزرگان و دلسوزان کشور به این اجماع برسند که باید روال و شیوه مناسب تری برای خدمت به ایران و ایرانی هست، مطمئن باشید راه برای خدمت صادقانه، عالمانه و منصفانه برای تحول و بهبود اوضاع کشور هموار خواهد شد.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس در مورد حضور یا عدم حضور خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری گفت: من هم با همه نقایصی که دارم، برای خود دیدگاهی داشته، اولویت ها و برنامه هایی دارم. مسلماً من هم در حال تأمل نسبت به آینده هستم و در موقعیت فوق العاده سختی قرار گرفته ام.
خداوند گواه من است که هرگز ذره ای به این مسأله نیاندیشیده ام که اگر اقدامی انجام دهم، آبرویم از بین خواهد رفت یا افزون خواهد شد؟ اگر آبرویی دارم از مردم دارم و چه کسی سزاوارتر از مردم عزیز ایران که آبرو و جانم را تقدیمشان کنم. صحبت از حفظ آبرو و حیثیت نیست، مهم این است که ببینیم این اقدامات فایده ای در بر خواهد داشت یا بی نتیجه خواهد بود.
من همواره سعی می کنم واقع گرا باشم، اما به تعبیر امروزی پراگماتیست نیستم که با هر واقعیتی کنار بیایم. شکی نیست که باید در وضع موجود تحولی اساسی ایجاد کرد. مقایسه وضعیت گذشته ایران با اوضاع آشفته امروز از عهده هر شهروند عادی ساخته است و خوشبختانه مردم ایران در مقام قضاوت بسیار تیزبین و نکته سنج هستند. هیچ منتقد منصفی خواهان بی انصافی و بی اعتنایی به تلاشهای مدیریت جامعه نیست، اما باید انتقادهای سالم را مورد توجه قرار داد و راهکارهای بهتری را برای پیش برد امور برگزید.
امیدوارم آنچه در آینده پیش خواهد آمد، به خیر و صلاح انقلاب، ایران و مردم شریف باشد.

 
 
تعداد بازدید: ۳۰۴۹۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,