درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۱ آبان ۱۳۸۷
در حد توان در خدمت اعتلای نام ایران و ایرانی خواهم بود

طرح نگرانی ها، دغدغه ها و خواستهای طبیعی مردم در مباحث مربوط به انتخابات نشان از پویایی جامعه دارد. این حضور و شور پیش از شروع رقابتهای انتخاباتی را باید قدر دانست و با درک درست آن، مقدمه یک انتخابات پرشور و سالم را فراهم آورد.
سیّد محمّد خاتمی که در دیدار با نخبگان و فعالان اجتماعی سیاسی بوشهر سخن می گفت تصریح کرد: استان بوشهر با مردمانی متدین و میهن پرست، از عزیزترین بخش های ایران است؛ مردمی که برای سربلندی ایران حاضر به تحمل هرگونه رنج و مشکلی بوده و هستند. نگاهی به تاریخ 150 سال گذشته ایران نشان می دهد که بوشهری همواره برای ایرانی مستقل، آزاد و آباد جنگیده است. وضعیت اقتصادی استان بوشهر فراز و نشیبهای زبادی داشته و امروز نیازمند توجه بیشتر و همت همه مسؤولین کشور است. اگرچه ایجاد منطقه عسلویه که از افتخارات ایران معاصر است، توانست این استان را به عنوان یکی از کانونهای اصلی حیات اقتصادی و تأمین امنیت آینده کشور مطرح کند، امّا انصاف این است که بهره این پیشرفت ها و دستاوردهای بزرگ بیش از همه جا به مردم عزیز بوشهر برسد، همانطور که در دوران گذشته سعی شد در این زمینه گام هایی برداشته شود.
واقعاً متأسفم که امروز در عسلویه شاهد رونق و اعتباری که برای آن سرمایه گزاری کلانی شده نیستیم. نفت و گاز برای کشور ما یک سرمایه استراتژیک است که باید در استفاده از آن به دو مسأله حیاتی توجه شود: نخست سرمایه گزاری در صنعت نفت کشور و تبدیل این طلای سیاه به سرمایه های تجدید پذیر و دوم بهره گیری از این سرمایه ملی در مسیر پیشرفت همه جانبه و حرکت به سوی کاهش اتکاء دولت به نفت از نظر اقتصادی.
صادرات نفت و گاز به خارج از کشور راهی نیست که کشور به آن تکیه کند. باید با تمام قوا در جهت تبدیل این سرمایه به ارزش افزوده و چند برابر کردن این سرمایه ملی گام برداشت.
در چند سال اخیر قیمت نفت افزایش فوق العاده ای داشته و در آمد حاصل از فروش نفت در این دوره، بیش از تمام در آمد نفتی کشور در دولت اصلاحات بوده است. انتظار همه مردم بهبود چشمگیر وضعیت تولید و رونق اقتصادی و بالطبع کاهش مشکلات اقشار مختلف جامعه بود.
نباید منکر تلاشهای دولت شد، اما همه به خوبی واقفند که افتتاح بسیاری از پروژه های بزرگی که امروز شاهد آن هستیم، نتیجه برنامه ریزی و زمینه سازی های دولت های قبلی برای سرمایه گزاری داخلی و جذب امکانات بین المللی و بهره گیری از نیروی انسانی داخلی است.
رئیس جمهوری سابق ایران در ادامه با اشاره به هزینه های زیاد کشور برای تحقق مرحله انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی تصریح کرد: دو خطر بزرگ گرایش های مدعی اسلام خواهی را تهدید می کند: نخست اینکه هر گرایشی خود را تنها راه و روش پیاده کردن اسلام بداند و حتی کار را تا جایی پیش برند که تفکر اصلی انقلاب را منحرف بدانند و خطر دیگر اینکه عرصه را بر کسانی که در تحقق و تجکیم انقلاب و جمهوری اسلامی نقش اساسی داشته اند به عناوین مختلف از صحنه خارج شوند.
نباید اجازه داد که تمامی امکانات در انحصار گروه یا قشر خاصی قرار گیرد. امام خمینی (ره) به عنوان نماینده اسلام در زمانه ما و افتخار بزرگ ایران هم با تکبه بر نقش اساسی رأی مردم در تعیین سرنوشت کشور با درایت راه را بر این خطر بزرگ بستند. اینک پاسداری از اسلام، انقلاب، خون شهدا و هزینه های کلانی که تا به امروز برای تثبیت و حفظ انقلاب و جمهوری اسلامی شده وظبفه یکایک ما است و مصداق بارز آن ایجاد زمینه برای ابراز آزادانه آراء مردم و صیانت از این سرمایه بزرگ کشور است.
رأی قاطعانه مردم به اصلاحات در دو نوبت بر این مهم صحه گذاشت که ایران سربلند و پرافتخار ایرانی است که در عین افتخار و پایبندی به معیارهای اسلامی، به اعتلاء و حرمت جامعه ایرانی، حقوق مردم و حق حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش پایبند است و در جستجوی پیشرفت علمی و اقتصادی است.
اصلاحات کماکان بر خواست تاریخی ملت ایران که حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است پافشاری کرده و خواستار دفع استبداد است. از سوی دیگر مقابله با اندیشه های انحرافی که هیچ نسبتی با انقلاب و اسلام ندارند از دیگر وظایف خطیر اصلاح طلبان است.
اصلاحات به هیچ وجه منکر آزادی افکار نیست، اما حاکمیت افکار انحرافی که فقط اطاعت مردم را می خواهند و خود را محور انقلاب دانسته و افکار سازگار با معیارهای انقلاب را دفع می کنند نیز جفایی بزرگ به ایران و ایرانی است.
رییس جمهوری سابق ایران در بخش دیگری از سخنان خود به سند چشم انداز اشاره کرد و گفت: سند چشم انداز از افتخارات جمهوری اسلامی است. براساس این سند ایران در سال 1404 باید به برترین کشور منطقه از نظر علمی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل شود. سؤال من از همه شما این است: آیا واقعاً کشور در همین مسیر حرکت می کند؟
عدالت که از شعارهای اصلی انقلاب و خواست واقعی جامعه ما است، شاه بیت دعوت پیامبران الهی است. عدالت حقیقی زمانی محقق می شود که با برنامه ریزی و مدیریت صحیح، جامعه ثروتمند شود و این ثروت به صورتی عادلانه توزیع گردد. توزیع عادلانه فقر را نباید به خطا عدالت دانست.
سیّد محمّد خاتمی سپس با اشاره به موقعیت حساس کشور تأکید کرد: اصلاحات باید به صورتی روشن و صریح تبیین شود تا اصلاح طلبان واقعی با انسجام بیشتری در کنار هم جمع شده و به فعالیت بپردازند.
اعلام نامزدی برای انتخابات پیش رو از سوی عزیزانی که خود را آماده ورود به عرصه رقابت می دانند حق مسلم آنها است. فعالیت گروهی و حزبی نیز در جای خود محترم است. اما التهابات موجود در جامعه به معنی رقابتهای انتخاباتی نیست، این شور و حال نشانه حیات جامعه است و همه باید متوجه خواستها، نگرانی ها و دغدغه های جامعه باشند.
اگر امنیت، انسجام و وحدت جامعه و بالا رفتن امید مردم به آینده اهمیت دارد که دارد، مسؤولین نظام باید زمینه ای را فراهم آورند که مردم احساس کنند با انتخاب خود می توانند دغدغه های اصلی خود را رفع و دفع کنند.
طرح این سؤال که چه کسی باید بیاید یا نیاید هنوز زود است. گرچه افراد حق دارند که آن را اعلام کنند. صرف اعلام حضور کافی نیست، افراد باید مشخص کنند که چه می خواهند؟ چه کاری می توانند انجام دهند و چه راهی باید طی شود. سپس برنامه ای که هماهنگ با خواست و دغدغه ملی است ارائه شود و مردم به برنامه ها رأی بدهند.
رئیس جمهوری سابق ایران در مورد حضور خود در عرصه رقابتهای انتخاباتی افزود: این روزها مردم به عناوین مختلف به من ابراز محبت می کنند. من کوچکتر از آن هستم که بتوانم نقشی فوق العاده در بهبود اوضاع ایران بازی کنم. من هم فردی عادی هستم که به هر دلیل مورد توجه و عنایت بخش هایی از جامعه قرار گرفته ام و ضمن احترام و افتخار به این سرمایه بزرگ، معتقدم افراد فراوانی در ایران وجود دارند که می توانند مسؤولیتهای بزرگ را عهده دار شوند و بهتر این است که راه برای حضور کسانی که در این موقعیت می توانند بهتر کار کنند باز و هموار شود.
همانطور که بارها گفته ام شخصاً برای حضور دوباره در مسؤولیت ریاست جمهوری اشتیاقی ندارم؛ گذشتن از هویت خویش یا خدای نکرده دروغ گویی برای رسیدن به قدرت راه و روش بسیار ناپسند است. معتقدم هر کس باید کاری را برعهده گیرد که بهتر می تواند آن را به سرانجام برساند.
اجازه بدهید باز هم جلو تر برویم و ببینیم اوضاع جامعه چگونه رقم خواهد خورد.
رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها با اشاره به موقعیت کنونی ایران در عرصه بین الملل گفت: این روزها در دنیا، اسلام و ایران در معرض حملات ناجوانمردانه ای قرار گرفته اند. مسائل گوناگونی بهانه به دست دیگران داده تا اسلام و ایران را مورد حمله قرار دهند و اعتبار ملت را زیر سؤال ببرند. دفاع از این مسأله، امر بسیار پراهمیتی است. من در سفرهایم به کشورهای خارجی به عنوان کسی که می تواند افکار بخش قابل توجهی از مردم ایران را نمایندگی کند و تا حدی به حرفش گوش می دهند از این فرصت استفاده می کنم.
هفته گذشته به شهر دانشگاهی و فرهنگی فرایبورگ در آلمان سفر کردم. در دیدار با دانشگاهیان و در حضور نمایندگان رسانه های گروهی آلمان و مردم این شهر در باب امتناع یا امکان گفت و گوی اسلام و غرب صحبت کردم و اینکه اسلام چیست و چه نفعی از این گفت و گو نصیب غرب می شود و در مقابل عالم اسلام از این گفت و گو چه بهره ای خواهد برد. عده زیادی برای شنیدن این سخنرانی آمده بودند و صدها نفر نیز موفق به حضور در مراسم نشدند و به لطف خدا این بحث انعکاس خوبی داشت.
ایران اگرچه زیاده خواهی های بیگانگان را بر نمی تابد، اما آنگونه که غرض ورزان ادعا می کنند، تهدیدی برای منافع مشروع دنیا به شمار نمی رود.در این شرایط که اصل اسلام مورد تهاجم قرار گرفته و دشمنان ایران را تهدیدی برای منافع خود می خوانند، هنر این است که با حفظ منافع کشور بتوانیم بر سر منافع مشترک با جهان به توافق برسیم و با زیرکی، تیزی حملات دشمنان را بکاهیم. نباید به سمتی حرکت کرد که بیگانگان حملات خود را به ایران و اسلام افزایش دهند.
من قطره کوچکی از اقیانوس موج خیز ایمان، عظمت، افتخار و بزرگی ملّت ایران هستم و مطمئن باشید سعی خواهم کرد در حد توانم در خدمت مردم باشم و برای اعتلای نام و حیثیت ایران و ایرانی و دفاع از منافع ملی و زمینه سازی برای پیشرفت همه جانبه کشور در عرصه های گوناگون اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نهایت تلاش خود را انجام خواهم داد.
همه ما باید بکوشیم در جریان انتخابات سرنوشت ساز آینده مشارکت فعال داشته باشیم و شرایط را به گونه ای رقم بزنیم که به نفع اسلام و ایران و خواست اکثریت مردم باشد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۷۵۷

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,