درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  سیّّّد محمّد خاتمی در دیدار با روحانیون  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱ آبان ۱۳۸۷
درباره حضور در انتخابات تأملات جدّی دارم

امکانات ما محدود است و راه بهره مندی از بسیاری از امکانات هم به رویمان بسته؛ می خواهم بنیاد باران در عرصه های فکری و اجتماعی و نه تنها عرصه های سیاسی و حزبی فعال شود با مبنای اندیشه اصلاح طلبی به کارهای گسترده فرهنگی، علمی، تحقیقاتی و اجتماعی بپردازد، امّا حاضر نیستم به هر طریقی به آن امکانات دستیابی پیدا کنیم.
سیّد محمّد خاتمی در دیدار با جمعی از روحانیون اظهار داشت: دغدغه دین، انقلاب و ایران دغدغه بسیار مهمی است. در هویت ما یک نوع اتصال به دین وجود دارد. روح همه ادیان الهی تسلیم در برابر خداوند و دینداری افتخار بزرگ ما است، بخصوص روحانیون که زندگی و حیثیتشان به دین وابسته است، بنابر این دغدغه دین داشتن برای ما مهم است.
تأمل در تاریخ پرشکوه ایران نقش برجسته دین را مشخص می کند. از جمله در دوره معاصر، شعارهای انقلاب ما همه دینی بود و در اندیشه حضرت امام (ره) خدا و دین سبب ساز آزادی، استقلال و پیشرفت جامعه بود.
وجه تمایز دیدگاه امام با بسیاری از علمای دینی در تأکید ایشان بر رأی و نظر مردم در روند اداره جامعه است. امّا امروز شاهدیم که عده ای عملاً رأی مردم را بی اثر می دانند و آن را امری صوری و ظاهری قلمداد می کنند. این بینش مسلماً با دیدگاه امام مغایر است و هیچ نسبتی با اندیشه های آن بزرگوار و اهداف انقلاب ندارد.
این که جریانی خود را محور انقلاب بداند و مدعی باشد هرکس در هر جایگاهی غیر از این را گفت باید دفع و طرد شود و از حضور در عرصه های گوناگون اجتماعی و سیاسی و از جمله حضور در مجلس و دولت محروم شود دیدگاهی بسیار خطر ناک است.
ظرف انقلاب اسلامی ایران است و اگر ایران ضعیف و عقب باقی بماند و ملت ایران در عرصه بین الملل از عزت و احترامی که سزاوار آن هستند برخوردار نباشند، مایه نگرانی جدی است. وظیفه انقلابی همه ما این است که ایران را آباد کنیم و برای هر ایرانی در هر کجای دنیا عزت و احترام به ارمغان آوریم. ایران باید ثروتمند باشد، در علم و فناوری سرآمد گردد. باید از موضع قدرت با بیگانه روبرو شویم، نه از موضع ضعف.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با اشاره به انتخابات آینده ریاست جمهوری تأکید کرد: با شعار نمی توان کشور را اداره کرد، آن هم شعاری که خلاف آن رفتار شود و مردم را دل زده کند. بدون شک هر کسی که وارد عرصه انتخابات می شود باید برنامه ای شفاف ارائه کند.
ارائه برنامه کار سختی نیست، برنامه های ثمربخشی به عنوان الگو وجود دارند. در سالهای گذشته چهار برنامه پنج ساله برای اداره کشور تدوین شده است. سند چشم انداز در دوران اصلاحات تهیه و به عنوان راهبرد نظام به تأیید و تصویب رهبری قرار گرفته است. امروز هم با نگاه به این برنامه ها و سنجیدن ضرورت ها و اولویت ها باید برنامه ریزی کرد و به پیش رفت. با این حساب تدوین برنامه از آسان ترین کارهایی است که می توان انجام داد.
به نظر من مهم تر از ارائه برنامه ارائه جمع بندی روشنی از جریان و تفکر اصلاح طلبی است که معتقدم از متن انقلاب، اندیشه های امام و با توجه به شرایط و نیازهای امروز جامعه ما مطرح شده و دوبار هم به رأی مردم گذاشته شده و عملاً مورد تأیید قرار گرفته است. ارائه این جمع بندی کمک خواهد کرد که همه نیروهای معتقد به این مبانی حول محور واحدی انسجام یافته به فعالیت بپردارند. البته در جریان این جمع بندی ناگزیریم حدود و مرزهای خود را در مقابل تحجر، واپس گرایی، عوامل نفوذی -که هیچ نسبتی با امام و انقلاب ندارند- و گرایش ها و اندیشه هایی که با دین و مصالح ملی در تعارض اند مشخص کنیم. اگرچه به نوبه خود این مبانی را بارها در نوشته ها و گفته هایم بیان کرده ام، اما در این مقطع تدوین و بیان روشن و مجدد آن را لازم می بینم.
سیّد محمّد خاتمی بار دیگر درباره حضور خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری گفت: تأملات جدّی درباره حضور خود در انتخابات دارم. اگرچه شخصاً کوچکترین اشتیاق و علاقه ای برای بازگشت به قدرت ندارم، امّا سرانجام آنچه وظیفه ام باشد را انجام خواهم داد. قلباً با رسیدن به منصب و قدرت به هر قیمتی مخالفم. به عنوان یک انسان هویتی دارم که به هیچ قیمتی از آن دست بر نخواهم داشت. اگر در این عرصه حضور یابم، مسلماً با همان هویت خواهم آمد و براساس همان هویت باید بتوانم به اسلام، ایران و ایرانی خدمت کنم. اگر آمدن مستلزم از دست دادن هویت باشد، اهل این گونه آمدن نیستم. اگر بتوانم خدمتی به ایران و ایرانی بکنم می آیم، ولی اگر زمینه برای کار کردن فراهم نباشد حضورم در عرصه، خدمت نیست. باید راه را برای کسانی که می توانند در این شرایط کار کنند باز گذاشت.
سیّد محمّد خاتمی در بخش پایانی سخنان خود درخصوص عملکرد بنیاد باران گفت: امکانات ما محدود است و راه بهره مندی از بسیاری از امکانات هم به رویمان بسته؛ می خواهم بنیاد باران در عرصه های فکری و اجتماعی و نه تنها عرصه های سیاسی و حزبی فعال شود با مبنای اندیشه اصلاح طلبی به کارهای گسترده فرهنگی، علمی، تحقیقاتی و اجتماعی بپردازد، امّا حاضر نیستم به هر طریقی به آن امکانات دستیابی پیدا کنیم.
در ابتدای این دیدار، حاضرین به بیان دیدگاها و نظرات خود پیرامون اوضاع کنونی کشور و انتخابات آینده ریاست جمهوری پرداختند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۸۲۷۱

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,