درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با مدیران کل سیاسی و فرمانداران دولت اصلاحات  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۲۷ مهر ۱۳۸۷
همواره در میان مردم خواهم بود

سیّد محمد خاتمی در دیدار با مدیران کل سیاسی و فرمانداران دولت اصلاحات: هر چه دارم از آن مردم است و همیشه ازحقوق مردم دفاع کرده ام. افتخار من دفاع از حقوق مردم است و این را را عین دفاع از آرمان های انقلاب و اسلام می دانم.
رئیس جمهوری سابق ایران در این دیدار گفت: استانداران، فرمانداران، بخشداران و مدیران کل سیاسی به دلیل ارتباط تنگاتنگی که با مردم دارند، از نزدیک ترین یاران هر دولتی به شمار می آیند و به دلیل لمس مشکلات مردم از نزدیک کمتر دچار تخیلات و توهمات می شوند.
لذا در فعالیتهای فکری و اجتماعی با زمینه سیاسی و ارتقاء فکر سیاسی، اجتماعی نیرو های جامعه، این قشر می توانند نقش مهمی داشته باشند.

سیّد محمّد خاتمی سپس با اشاره به اوضاع و احوال جاری تصریح کرد: جمهوریت نظام و جایگاه مردم به هیچ عنوان نباید مورد خدشه قرار گیرد. ما معتقد به حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان هستیم و در نظام جمهوری اسلامی میزان رأی ملّت است. بر همین اساس همه دستگاهها در برابر مردم مسؤول هستند و هر اندازه که اختیارات فزونی یابد، مسؤولیت ها هم سنگین تر خواهد شد. و برای جلوگیری از انحراف قدرت چاره ای جز تقویت نهادهای نظارتی چون مطبوعات، احزاب، شوراها و مجلس نیست.
متأسفانه جامعه ما از دیرباز عقب ماندگی مزمنی را به ارث برده که باید به سرعت جبران شود. فقر و کاهش امید به آینده مسائلی غیرقابل تحمل اند شعارهای انقلاب و امام (ره) را از یاد نبریم. سمت و سوی شعارها و اهداف انقلاب ایجاد امید و رفع مشکلات بود. لذا ساختن ایران به گونه ای که به یک الگوی تمام عیار در جهان تیدیل شود، یک رسالت ملّی، دینی، انقلابی و وجدانی برای همه ما است. سرمایه های مادی و معنوی انقلاب نباید به صورت یکبار مصرف به کار گرفته شوند. در مواجهه با مسائل باید عالمانه و با برنامه ریزی پبش رفت و زمینه را برای رونق اقتصادی و تولید فراهم نمود تا استقلال به معنای واقعی محقق شود. در کنار آن عدالت اجتماعی به شکلی سنجیده، از جمله در قالب تأمین اجتماعی در جامعه برقرار شود. سیاست خارجی ما به گونه ای باشد که سرمایه و امکانات خارجی در راه حفظ منافع ملی به خدمت تولید و اقتصاد و پیشرفت کشور در آید.
سیّد محمد خاتمی با تأکید بر هوشیاری مردم در شناخت جریانها و تفکرات موجود تأکید کرد: جامعه باید بداند کدام جریان فکری در مسیر رشد و تعالی ایران پیش می رود و فرصت های درخشان خواهد آفرید و تهدیدها را با کمترین هزینه رفع خواهد کرد. افزایش تهدید علیه ایران با موضع گیری هایی غیرمنطقی را نباید به غلط انقلابی گری نامید. اگر توانستیم تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم و کشور را در جامعه بین الملل از حالت انزوا در آوریم، آنگاه می توانیم نام انقلابی بر خود بگذاریم و دشمن را در حالت تدافعی قرار دهیم.
در انتخابات دوره اول ریاست جمهوری شعارها و مطالبی را مطرح کردم که مورد اقبال بی نظیر مردم قرار گرفت، امّا بلافاصله عده ای مدعی شدند که رأی مردم احساساتی بوده است! در میان کارشکنی های وسیع و گسترده از سوی رسانه ملی و نهادهایی که می بایست حافظ کشور و انقلاب باشند، اما در مقابل دولت قد علم کرده و وظیفه خود می دانستند که حداقل دولت را همراهی نکنند و حداکثر کارشکنی کنند، دولت اصلاحات در میدان عمل آزموده شد و مردم باز هم در جریان انتخابات دور دوّم بر خواست خود پافشاری کردند و نشان دادند که ان ادعا از ریشه بی اساس بوده است.
امروز امّا از دید رسانه های گروهی و تریبون های اصلی که وظیفه اطلاع رسانی صحیح را دارند، اوضاع جاری مملکت گل و بلبل است! طوری وانمود می شود که انگار نه گرانی وجود دارد، نه بیکاری، نه فقر و فساد و فحشا!
رئیس جمهوری سابق ایران در بخش دیگری از سخنان خود به شرایطی که پیش تر برای حضور در انتخابات برشمرده بود اشاره کرد و افزود: مراد من از تفاهم با مردم برای حضور در عرصه انتخابات این بود که هرکس عزم حضور در این عرصه را دارد باید روشن تر و دقیق تر با مردم حرف بزند و نخست مشخص کند که برای چه می آید؟ چه می خواهد بکند؟
اینکه برنامه ای مطرح شود و با مردم بر سر آن تفاهم شود، امّا از ابتدا مشخص یاشد که در عمل امکان اجرای آن وجود ندارد، این جفای بزرگی به مردم است.
من معتقدم مهمترین وظیفه رئیس جمهوری اجرای قانون اساسی است و آمدن زمانی معنی و فایده دارد که زمینه برای انجام این وظیفه مهم فراهم باشد.
به یاد دارید که حضرت امام (ره) در دیدار با نمایندگان دوره سوم مجلس شورای اسلامی اشاره کردند که به خاطر ضرورت زمانه از بعضی از اصول قانون اساسی عدول شده است و به محض عادی شدن شرایط کشور بازگشت به این اصول واجب است. امّا آنچه امروز مایه نگرانی است تبدیل استثناءها به قاعده و بی توجهی نسبت به قواعد موجود است.
سیّد محمّد خاتمی در پایان خطاب به مردم ایران گفت: هرگز با مردم پنهان کاری نکرده و نخواهم کرد. این به این معنا نیست که آنچه در ذهنم می گذرد را بیان کنم. به زبان آوردن بعضی چیزها به صلاح کشور نیست و بر مشکلات می افزاید، اما همواره باید با مردم صادق بود.
همواره در میان مردم خواهم بود، امّا این بدین معنی نیست که به هر قیمتی به عرصه قدرت بازگردم. آنچه دارم از آن مردم است و افتخار من دفاع از آرمانهای انقلاب و حقوق مردم است.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۳۱۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,