درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با نمایندگان انجمن های اسلامی دانشگاه آزاد  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۷ مهر ۱۳۸۷
برای رفع مشکلات همه باید در عرصه حاضر باشند

دانشگاه آزاد اسلامی فراز و نشیب های فراوانی داشته و به لطف خداوند از نظر کمی و کیفی امروز در وضعیت مناسبی قرار دارد. وجود انجمن اسلامی و تشکلهای صنفی در دانشگاه آزاد، نشانه پویایی سیاسی و فکری دانشگاهیان است.
سیّد محمّد خاتمی در دیداری صمیمانه با جمعی از نمایندگان انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد سراسر کشور خاطر نشان کرد: نخستین وظیفه دانشجو علم اندوزی، تحقیق و تلاش برای حل مسأله است. دانشجو باید تفکر حل مسأله داشته باشد؛ هم مسأله را طرح کند و هم قدرت حل آن را به دست آورد.
این یک مشکل تاریخی است که در هر مقطع زمانی، جامعه برای بهبود حرکت اجتماعی و افزایش امید به زندگی تنها متوجه افراد می شود. اگر در این سالها در جامعه ما حرکتهایی هم در این رابطه انجام شده، حول محور افراد بوده است، در حالی که باید کوشید محور و مدار حرکت، خود جامعه باشد، جامعه آگاه و با اراده.
همواره یکی از دغدغه های جدی من این بوده که چرا نباید هویت تحرک بخشی و رهبری به جامعه منتقل شود؟ ما بر آنچه در صد سال گذشته بر این مرز و بوم گذشته آشناییم، بخصوص حادثه بزرگ انقلاب اسلامی که منجر به تحول اساسی در جامعه شد و نظامی را پایه ریزی کرد که در سایه آن مردم احساس هویت و شخصیت و درمان بسیاری از دردهای خود را در پناه این انقلاب و نظام یافته و بسیاری از مطالبات تاریخی خود را به دست آورند.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس درباره نقش دین در عرصه سیاسی و اجتماعی گفت: در اینکه عمق جامعه ما دینی است نباید تردید کرد. ریشه فرهنگ و هویت ما دینی است به همین دلیل نمی توان دین را کنار گذاشت. علاوه بر این دین ما پیروان خود به حضور در عرصه حیات اجتماعی فراخوانده است، لذا نمی شود در عرصه سیاسی و اجتماعی حرکتی بیگانه با دین یا در تقابل با آن انجام شود.
مشکل عقب افتادگی و استبداد دردی تاریخی است که مردم با عمق وجودشان آن را لمس کرده اند و ما معتقدیم دین برای حل این مشکلات اجتماعی راهکارهایی دارد.
هنر انقلاب اسلامی همسو کردن دو خواست و هویت تاریخی جامعه ایرانی بود. دغدغه امروز ما این است که آیا واقعاً به آرمانهای انقلاب دست یافته ایم؟
شایسته ایران است که با آن سابقه درخشان تاریخی، اکنون مانند خورشیدی در عرصه جهانی بدرخشد و ایرانیان در جامعه بین الملل احساس بزرگی، وقار و شخصیت کنند.
آنچه ما می خواهیم ایرانی سربلد و پیشرفته است،که مردم در آن احساس امنیت و حرمت کنند؛ اندیشیدن و سخن گفتن برایشان هزینه نداشته باشد و وجود آزادی و امنیت را به راستی احساس کنند. ما خواستار جامعه ای اخلاقی هستیم.
آیا آنقدر که به ظواهر توجه می شود، به باطن جامعه که همانا اخلاق است و به امنیتی که ریشه در اعتماد و رضایت مردم از حاکمان دارد توجه می شود؟ آیا ما در چنین جامعه ای بسر می بریم؟
اگر اینگونه نیست باید نگران بود و خواستار تغییر روش ها شد.
ایران و انقلاب قوی تر از آن است که با بعضی انحرافات از بین برود. باید واقع بینانه قضایا را دید. البته این وضع، وضع مناسب ایران و جامعه ایرانی نیست و باید تغییر کند. اگر کسی در این رابطه حرف می زند قصد تضعیف ندارد، چه خوب بود کسانی که مورد اعتماد مردم قرار گرفته اند، خودشان متوجه قضایا باشند و با برنامه های درست تری مسیر را طی کنند. اگر انتقادی از سر دلسوزی می شود یا حرفی به زبان می آید نباید لجاجت کرد. باید اعتماد از دست رفته مردم را مجدداً جلب نمود. بدون شک این امر برای آینده خودشان و جامعه بهتر است.
سیّد محمّد خاتمی در ادامه افزود:برای رفع مشکلات همه باید در عرصه حاضر باشند. هر گامی که در زمینه استفاده از منابع مادی و معنوی ایران به نفع آبادانی،پیشرفت و سربلندی کشور برداشته شود و قدمی به سوی پاسخگویی به نیازهای به حق مردم باشد گام مثبتی است که همه ما باید به سمت آن حرکت کنیم.
در مورد خودم نمی خواهم بگویم که من در انتخابات آتی شرکت می کنم یا خیر؛ بنده دیدگاهها و حرف هایی دارم که در این روزها کم و بیش درباره آنها صحبت کرده ام و ان شاء الله کم کم مسأله را روشن تر خواهم کرد.
قانون اساسی مبنای نظم ماست که کاملاً با مبانی دینی ما سازگار است. قانون اساسی را خبرگانی تدوین کرده اند که منتخب مردم بوده و با اصرار حضرت امام (ره) قانون تدوین شده را به رفراندوم گذاشتند و این از وجوه بارز اختلاف انقلاب ما با انقلاب های بزرگ دنیا است. در دنیای امروز جامعه با خواست و سلیقه یک فرد یا گروه اداره نمی شود، بلکه با یک قرارداد جمعی که پشتوانه اش رأی و نظارت مردم است مدیریت می شود. آنچه دنیا امروزه بر سر آن توافق دارد این است که مردم حقوقی دارند و حکومت نیز حد و حدودی دارد. گرچه ریشه این امر را در آموزشهای اسلامی و شیوه و سنت پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) هم می توان یافت.
قانون اساسی به عنوان دستاورد بزرگ انقلاب ما است. شرط اصلی من که در دوره قبلی نیز مورد استقبال قرار گرفت، این بود که در چارچوب قانون اساسی حرکت کنم. رئیس جمهوری دو وظیفه مهم دارد: اول اینکه رئیس قوه مجریه است و دوم اینکه مجری قانون اساسی است.
یکی از دردهای عمده امروز ما این است که قانون اساسی یا نقض شده یا در بسیاری از موارد به آن بی اعتنایی شده است. بنده معتقدم رئیس جمهوری باید در اجرای وظیفه خود به عنوان ناظر اجرای قانون اساسی، ضمانت اجرایی لازم را در اختیار داشته باشد. من در دوره قبل هم این مسأله را تذکر دادم که ناشی از ضوابطی بود که به طور ناقص درباره حقوق رئیس جمهوری تدوین شده بود. این مسأله ثمره تلاشهایی بود که رهبر انقلاب در دوره ریاست جمهوری خود انجام دادند. ایشان تلاش کردند حقوق رئیس جمهوری را احیا کنند که البته اگر این تلاش ها نبود و نطفه آن در آن زمان بسته نشده بود تشکیلات کنونی آنرا هم از من می گرفت. ولی معتقدم اینها کافی نیست. من معتقدم که رئیس جمهوری باید بتواند این وظیفه را به خوبی به انجام برساند؛ البته رئیس جمهوری که خود به قانون اساسی معتقد و پای بند باشد.
اگر کسی می تواند با اختیارات موجود به عنوان رئیس جمهوری در اجرای کامل قانون اساسی موفق باشد باید وارد صحنه شود، والّا صلاح نیست که بیاید. شاید کسانی باشند که در حد پایین تری بتوانند کار کنند، بسم الله؛ ما هم برای تغییر و بهبود اوضاع پشت سر آنها خواهیم بود.
پیش از سخنان سیّد محمّد خاتمی، چند تن از دانشجویان ضمن طرح دیدگاه های خود، دغدغه های جامعه دانشجویی کشور را درباره وضعیت دانشگاه ها و فعالیتهای دانشجویان و اوضاع کشور مطرح کردند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۲۵۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,