درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  همایش یزد بستر تمدن باستانی و مظهر گفت و گو
 
   
  
۲۵ مهر ۱۳۸۷
گزارش کامل همایش یزد،بستر تمدن باستانی و مظهر گفت و گو

سیّد محمّد خاتمی در همایش بین المللی "یزد،بسترتمدن باستانی و مظهر گفت و گو" اظهار داشت: اگر کسی بخواهد ژرفا و پهنای تمدن فاخر ایرانی را بشناسد باید یزد را بشناسد
سیّد محمّد خاتمی که در میان ابراز احساسات شدید حاضرین به سالن همایشهای شرکت برق منطقه ای یزد وارد شد در آغاز سخنرانی خود با تشکر از دست اندر کاران و حاضرین در این همایش و هنرمندان، ورزشکاران، علما و بزرگانی که از راههای دور در این مراسم حضور یافته و نیز سران حاضر در کنفرانس دین در دنیای جدید که به یزد آمده بودند تشکر کرد و از عزیزانی که به خاطر کمبود جا بیرون از سالن از طریق دوربینهای مداربسته مراسم را نظاره گر بودند عذرخواهی کرد.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان یزد گفت: فلات مرکزی ایران در میان دو سلسله جبال بزرگ قرار گرفته و بخش قابل توجهی از آن را کویر تشکیل می دهد.
منطقه ای که به جای بارانِ زندگی بخش، آفتاب، اشعه سوزان خود را سخاوتمندانه نثار زمین می کند و زمین کریمانه ذره ذره این گرما را تا عمق وجود خویش پذیرا می شود. یزد در این منطقه قرار گرفته است.
امّا یزدی معجزه کرده و چنان هنرمندانه و موفق زندگی را از چنگ این طبیعت خشک و بی رحم، ولی باشکوه ربوده است تا جشن این پیروزی را با تمدنی عظیم و فرهنگی سرشار و با عظمت برپا کند. تمدنی که شاید بتوان گفت ناب ترین بخش تمدن ایرانی است.
معماری شگفت انگیز این خطه نشانه عظمت روح یزدی است و امروز بافت قدیم یزد به عنوان آثار ارزنده تاریخ جهان مورد توجه سازمانهای بین المللی است.
آب، این مایه حیات در این منطقه کمیاب است. امّا یزدی با هوش با سخت کوشی با احداث قنات، از فرسنگها دورتر آب را از اعماق زمین به سطح می‌آورد و زندگی می آفریند و خنکهای نسیم آسمان را با ساخت بادگیر آن را بر گونه برافروخته از گرما و آتش آفتاب کویر می نوازد.
طبیعت در برابر اقتدار یزدی سر تعظیم فرو می آورد. گرچه جغرافیای یزد شگفت انگیز است، امّا جغرافیای روح یزدی شگفت انگیزتر است. ایمان، هوش، آفرینندگی و ابتکار جان مایه روح یزدی است. یزدی با دلی به صافی آسمان با خدای خود راز و نیاز کرده، توحید و یگانه پرستی را در برابر خالق حکیم و مقتدر به تجربه نشسته است. مگر نه اینکه یزد دارالعباده است و زادگاه دانشمندان، عارفان، هنرمندان و شخصیتهای بزرگی که هر یک در حوزه خود شگفتی آفریده اند و بر ابهت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی افزوده اند.
سیّد محمّد خاتمی در ادامه افزود: اینک خطاب من به کسانی است که گفت و گوی تمدن ها را از اعماق جان باور داشته، آن را پاس می‌دارند و معترف اند که گفت و گو مبتنی بر شناخت است. برای گفت و گو با صاحبان فرهنگ و تمدن، پیش از هر چیز باید آنها را بشناسیم. اگر کسی بخواهد ژرفا و پهنای تمدّن فاخر ایرانی را بشناسد، ناگزیر باید یزد را به عنوان فیروزه تمدن ایرانی بشناسد
محمدجواد ظریف، نماینده سابق ایران در سازمان ملل متحد که اجرای این همایش را بر عهده داشت، خطاب به حاضرین در جلسه گفت: بزرگداشت سیّد محمّد خاتمی، نه حمایت و قدردانی از یک شخص، که تجلیل از یک ایده جهانی است. ایده‌ ای که جهان در روزگار بی عدالتی سخت به آن نیازمند است.
وی‌ یزد را از یک سو شهر ایمان و فقاهت و زادگاه بزرگانی چون آیت‌ الله آقاشیخ عبدالکریم حائری و از سوی دیگر شهر تسامح و بردباری خواند. شهری که اقلیت‌ های مذهبی قرن‌ هاست با صلح و دوستی در کنار مسلمانان زندگی آرامی دارند. یزد شهر گفت و گو است و عنوان یزد، بستر تمدن باستانی و مظهر گفت و گو به درستی برای این همایش بزرگ برگزیده شده است.
وی در ادامه شخصیت سیّد محمّد خاتمی را مظهر تمام خوبی‌ های مردم یزد دانست و تأکید کرد: خاتمی فقیهی عالم و عامل از پدری فاضل و مادری بزرگوار است که منادی مدارا، بردباری و گفت و گوی تمدن‌ ها است.
حضور میهمانان بزرگوار از شهرهای دور و نزدیک ایران و چهره های سرشناس بین المللی، رؤسای جمهوری و‌ نخست‌ وزیران سابق و رهبران مذهبی بین المللی در این نشست که در ادامه دو روز جلسه کاری فشرده در تهران به یزد آمده اند، نشانه نشان از اقبال و احترام جامعه جهانی نسبت به موضوع گفت و گوی تمدن‌ ها است. خاتمی نه‌ تنها یک چهره محبوب و دوست‌ داشتنی ملّی است، بلکه یک شخصیت برجسته بین المللی است. امروز گفت و گو به عنوان یک روش مطرح شده است.
دیالوگ به معنای کنار گذاشتن نظام مبتنی بر سلطه و خشونت و ایحاد نظامی جدید بر مبنای هم زیستی است و این به تعبیر واقعی، انقلابی‌ ترین روش برای اصلاح نظام جهانی است.
ما امروز از سراسر دنیا برای تجلیل و حمایت از ایده ای گرد هم آمده ایم که جهان در روزگار بی‌ عدالتی به شدت نیازمند آن است. تقدیر از ایده ای که خاتمی در صحنه داخلی و بین المللی برای تبیین و پیشبرد آن ایستادگی کرده است.
ظریف با اشاره به تلاشهای برگزارکنندگان این همایش بین المللی افزود: کانون همبستگی و اطلاع‌ رسانی یزدتباران در آستانه سی‌ امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از سه شخصیت ملّی (دکتر جلال مجیبیان)، استانی (شهید آیت الله صدوقی) و بین المللی (سیّد محمّد خاتمی) یزدی تبار تجلیل به عمل آورده است.
نخستین سخنران این همایش دکتر محمدرضا عارف بود.
وی یزد را نمایه ای از تمدن ایران دانست و خواستار کشف استعدادها و ظرفیتهای بی شمار معنوی و فرهنگی این خطّه شد و عالمان، اندیشمندان، هنرمندان، معماران، تجار و شهروندان یزدی را به عنوان نمایندگان این فرهنگ اصیل، اهل دوستی، مدارا و دوستدار گفت و گو خواند.
وی مردم یزد را سمبل همزیستی و پایداری در برابر سختی ها دانست و دانشوری و تدین توأم با تسامح را از خصوصیات آنها برشمرد و تلاش برای سربلندی ایران را مشخصه بارز مردم یزد دانست.
وی سپس درباره گفت و گوی تمدن ها خاطرنشان کرد: این ایده جهانی علاوه بر دستاوردهایی که در عالم اندیشه معاصر داشته، برای ایرانیان امنیت، ‌اعتبار و ظرفیتهای بی شماری در سیاست، اقتصاد و فرهنگ به ارمغان آورده که با اتکاء به آن می توانیم در فضایی از خوشنامی، در مسیر آینده ای بهتر قرار گیریم.
دکتر محمّد رضا عارف سپس در اشاره ای به پیشینه طرح این ایده گفت: ده سال قبل در پنجاه و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به پیشنهاد یکی از فرزندان صالح و اندیشمند این سرزمین گفت و گوی تمدنها به عنوان یک سند بین المللی به اتفاق آراء به تصویب رسید و بر اساس آن تمامی دولتها و نهادهای غیردولتی موظف به انجام اقدامات عملی برای ارتقاء مفهوم گفت و گو شدند و نام ایران و ایرانی با مفاهیم بلند گفت و گو و تفاهم تعالی یافت. طرح ایده گفت و گوی تمدنها از سوی این سرمایه ملّت ایران و افتخار بزرگ مردم یزد، ثمره زندگی صادقانه، سالم و سرشار از مدارای خاندان بزرگ ایشان است.
دیگر سخنران این همایش بین المللی، رومانو پرودی، نخست وزیر سابق ایتالیا بود که سخنان خود را با تقدیر از مردم یزد آغاز کرد و یزد را نمادی از تمدن کهن ایرانی دانست.
پرودی در سخنان خود رهبران سیاسی و مذهبی دنیا را به درک دغدغه‌ها و مشکلات و جهانی فراخواند و تأکید کرد: جهان در شرایط بسیار دشواری به سر می برد و امروز نیازمند صلح، درک مشترک و دوستی هستیم.
بسیار خردسندم که پس از پایان کنفرانس تهران به یزد آمدیم. من یزد را گاهواره تمدن ایرانی یافتم و خرسندم که یزد کماکان به تلاشهای خود در این زمینه ادامه می‌دهد. میراث تاریخ کهن یزد می تواند پنجره‌ای به روی گردشگران بگشاید و فرصتی برای درک متقابل میان ملتها فراهم آورد.
مطمئناً ایران در آینده ای نه چندان دور، در جوامع بین المللی به جایگاهی که شایسته آن است دست خواهد یافت و مسلماً یزد در این راستا نقش محوری ایفا خواهد کرد. یزد باید به عنوان یکی از شهرهای مهم و تاریخی ایران، نقش خود را به خوبی ایفا کند. همه ما باید برای رسیدن به این هدف، تمامی انرژی خود را به کار بندیم و نه تنها در صحنه سیاست، بلکه در تمامی عرصه‌ها و زمینه‌ها تلاش کنیم تا آینده ای درخشان را رقم بزنیم.
پیشینه تاریخی یزد نشان می دهد که مردم این خطه از دیرباز به آینده ای بهتر می اندیشیده اند. زندگی سرشار از صلح و دوستی مسلمانان با سایر ادیان در یزد این شهر را از مرکزیت جغرافیایی ایران به محوریت فرهنگی سوق داده است.
سمینار دو روزه ما در تهران (دین در دنیای معاصر) دستاورد های خوبی به ارمغان آورد که مهم ترین آن تلاش برای برقراری صلح و آشتی در عرصه جهانی بوده است. همه ما از آنچه در جهان می گذرد ناخردسندیم، در آینده نه چندان دور، دنیای ما چهره ای متفاوت خواهد یافت. دنیایی که در آن کشورهایی نظیر چین و هند به نقش آفرینی خواهند پرداخت و قاره‌های دیگری خواهند درخشید و رهبران جدیدی تصمیم ساز و اثرگذار خواهند بود.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۸۷۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,