درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس یادگاری شرکت کنندگان کنفرانس تهران  |  عکس از: مهدی سیگاری
 
 
  
۲۳ مهر ۱۳۸۷
نتایج کنفرانس بین المللی دین در دنیای جدید

بیش از چهل تن از رهبران سیاسی و مذهبی و اندیشمندان برجسته جهان، با توجه به بحران های فراگیر جهانی نظیر بحران غذا، انرژی و مالی خواهان اقدام عاجل برای کاهش نگرانی ها ی موجود و درگیری ها و اختلافات میان جوامع شدند.
در این همایش دو روزه که به میزبانی سیّد محمّد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران و رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها و با حضور کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد و نخست وزیران سابق نروژ، ایتالیا، فرانسه، سودان و رؤسای جمهوری سابق سوئیس، پرتغال، ایرلند، بوسنی و سریلانکا در تهران برگزار شد، شرکت کنندگان به اتفاق بر لزوم اتکا به ارزشهای اخلاقی و همکاری رهبران دینی و مذهبی برای حل بحرانهای جهانی تأکید کردند.
شرکت کنندگان این همایش همچنین دوازده راهکار عملی را برای پیگیری و پیشبرد اهداف و برنامه های مطرح در کنفرانس پیشنهاد نمودند. از جمله این پیشنهادها تشکیل کارگروهی متشکل از رهبران سیاسی و مذهبی جهانی، برای مذاکره و ارائه راه حل های رفع درگیری ها و افزایش تفاهم میان ملل با همکاری تصمیم سازان بین المللی است. همچنین تلاش خواهد شد تا پیام گفت و گو و همزیستی بیش از پیش از طریق رسانه های بین المللی منتشر شده و از تمامی امکانات موجود برای بسط و گسترش ایده گفت و گو بهره برداری شود.
از دیگر موارد مورد تأکید در این همایش لزوم برقراری عدالت اجتماعی از طریق استقرار الگوهای توسعه انسان محور، اصلاح ترکیب شورای امنیّت ملی سازمان ملل متحد -که نمونه بارزی از بی عدالتی تلقی گردید- و نیز لزوم توجه به ریشه های تروریسم، نظیر تحقیرهای ناشی از اشغال، تبعیض، نبود عدالت و برخورد اهانت آمیز با ملّت ها بود. همچنین رواج فرهنگ گفت و گو و صلح بر مبنای احترام متقابل و پذیرش تنوع فرهنگی و مذهبی از جمله راه های مبارزه ریشه ای با تروریسم برشمرده شد.
عدالت و برابری و اصول اخلاقی مورد احترام تمامی ادیان و فرهنگ ها به عنوان کلید تعامل مبتنی بر صلح میان جوامع و ملت ها مورد توجه حضار این کنفرانس قرار گرفت.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۱۲۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,