درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  مصاحبه با خبرنگاران در حاشیه کنفرانس دین در دنیای جدید  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۲۲ مهر ۱۳۸۷
مسائل فرهنگی را بی جهت سیاسی نکنید!

سیّد محمّد خاتمی در حاشیه کنفرانس بین المللی دو روزه ”دین در دنیای جدید“ که به میزبانی بنیاد گفت و گوی تمدنها (ژنو) در تهران برگزار می شود، در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از برگزاری این کنفرانس به عنوان یک برنامه انتخاباتی یاد کرد ضمن انتقاد از چنین برداشتی گفت: سلسله کنفرانسهای در اسلو و تهران برگزار شده و این آخرین سمینار در این راستاست. این نشست هیچ ارتباطی با مسائل سیاسی ندارد و براساس یک برنامه ریزی درازمدت انجام می شود. اگر بخواهیم کارهای انتخاباتی انجام دهیم، نیازی به این کارها نیست؟ برای حضور در عرصه انتخاباتی و سیاسی باید کارهای دیگری انجام داد.

خبرنگار دیگری خطاب به رئیس جمهور سابق ایران گفت: این همایش بزرگترین همایشی است که با محوریت و نقش آفرینی شما در ایران برگزار می‌شود. در این باره برای ما صحبت کنید.
سید محمد خاتمی در پاسخ گفت: در صحنه های بین المللی به کرّات حضور داشته‌ام و در حال حاضر هم فعالیت هایی را دنبال می کنم. پس از این همایش سفری به خارج از کشور خواهم داشت. حضور شخصیت های سیاسی بین المللی در این سطح در ایران مورد توجه خاص رسانه ها قرار گرفته است.
شاید سفرهای خارجی قبلی من در داخل ایران انعکاس چندانی نداشته است، اما در خارج از کشور انعکاس خوبی داشته است. متأسفانه در ایران و تنها همایش مهمی مانند کنفرانس امروز ما انعکاس پیدا می کند. برگزاری این همایش ارتباطی با مسائل سیاسی ندارد و بخشی از برنامه دراز مدت تلاش ما برای پیشبرد ایده گفت و گوی تمدن ها است.

سیّد محمّد خاتمی سپس در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص مقاله‌ اکبر گنجی با موضوع مهدویت و اینکه مهدویت با اصلاح طلبی منافات دارد، گفت:
واقعا جالب است که هر کس در هر موضوعی حرفی می زند و اینکه یک روز و روزگاری ادعایی داشته است را به تفکر اصلاح طلبی منتسب می کند. زرگترین متفکر اصلاح‌طلب امام خمینی (ره) بود. علامه نایینی و آیت‌الله مطهری هم از جمله اصلاح طلبان بزرگ بودند. مراد ما از اصلاح طلبی اتفاقا بیان درست مفاهیم دینی است، از جمله مسأله انتظار و مهدویت. وقتی بنای سوء استفاده و هیاهو باشد، از همه چیز این گونه برداشت می شود.
این حرف ها همیشه زده می شود و بسیاری از افرادی که امروز درباره امام زمان (عج) حرف‌های بی‌ربط می‌زنند، قبلاً هم حرف های بی اساسی درباره افراد مختلف، از جمله خود من زده‌اند. این نسبت دادن ها، شانتاژ کردن و ارتباط دادن مسائل به هم کار نادرستی است.

سیّد محمّد خاتمی سپس در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری درباره ضرورت وفاق و وحدت ملی در موضوع انرژی هسته‌ای، گفت: مسأله روشن است. یک عزم و سیاست ملّی وجود دارد و این حق اساسی است که ما باید از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز استفاده کنیم. دنیا باید با توجه به نزدیک شدن به پایان دسترسی به انرژی های فسیلی، به سمت استفاده از انرژی هسته‌ای پیش برود و حق مسلم ماست که امروز هم چنین تکنولوژی صلح آمیز هسته ای را در اختیار داشته باشیم. این به مراتب مهمتر از اصل انرژی هسته ای است.
البته غربی ها مدعی اند که نگران بهره برداری از این انرژی برای دست یابی به سلاح اتمی هستند. ما هم نگران این مسأله ایم که سلاح اتمی در جهان گسترش یابد. اگر از سلاح هسته ای نگرانند، چرا سراغ کسانی که عضو ان.پی.تی نیستند و سلاح اتمی دارند نمی روند؟ کشورهای غربی همه معترفند که ایران سلاح اتمی ندارد. ما هم معترفیم که نمی خواهیم سلاح اتمی در اختیار داشته باشیم. پس پیداست که به دنبال فشار سیاسی بر ایران هستند.
اینکه ایران بتواند التزام عملی بدهد که به سمت سلاح اتمی نمی رود، گذشته از این که دکترین امنیتی ما چنین چیزی نیست، می تواند در مذاکره بحث شود. باید با مذاکره بدون پیش شرط مسائل را به گفت و گو گذاشت و معتقدم مسأله تنها از این طریق قابل حل است، مگر آنکه اراده سیاسی یا بهانه ای وجود داشته باشد که ایران را از این طریق تحت فشار قرار دهند. ایران می تواند با تدبیر و برنامه ریزی این مسأله را در مسیر صحیحی پیش ببرد.
وفاق ملّی در مسأله هسته‌ای وجود دارد و همه نسبت به در اختیار گرفتن انرژی هسته ای متفق اند.
سید محمد خاتمی از پاسخ دادن به سؤالات انتخاباتی در حاشیه این همایش خودداری کرد و از خبرنگاران خواست که تنها درباره این همایش از وی سؤال کنند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۷۷۷۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,