درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با معلمان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۶ مهر ۱۳۸۷
هیچ معجزه ای کشور را یک شبه حتی به وضع چهار سال پیش باز نمی گرداند

اگر فقر، اختلاف طبقاتی و فساد در این مملکت کمتر شده، سمعاً و طاعتاً، این وضع باید ادامه پیدا کند؛ در غیر اینصورت حتماً باید برای تأمین نظر رهبری که مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است فکر دیگری کرد.
سیّد محمّد خاتمی در جمع اعضای مجمع فرهنگیان، کانون صنفی معلمان و سازمان معلمان ایران با اشاره به ضرورت نظارت بر انتخابات، افزود: ضرورت نظارت بر انتخابات لازمه حرمت و رأی آزادانه مردم است، به همین دلیل هم نظارت وجود دارد و این مهم را از آنجا تنها به دولت واگذار نکرده اند که ممکن است با پول و زوری که دولت دارد بر انتخابات اعمال قدرت کند.
امّا باید مراقبت شود که به گونه ای نظارت کنیم که مردم آزادانه انتقاد کنند، نه اینکه نظارت را طوری معنا کنیم که تعیین می کنیم مردم به چه کسانی رأی بدهند! این خلاف قانون اساسی است. این مسائل لااقل برای ما قابل گذشت نیست.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با اشاره به آنچه در چهار سال اخیر بر کشور رفته خاطرنشان کرد: مردم و کسانی که می خواهند در انتخابات حضور یابند مطمئن باشند با وضعیتی که در حال حاضر داریم، هیچ دولتی -هر چند کار آمد باشد- نخواهد توانست با هیچ معجزه ای یک شبه شرایط را حتی به وضع به چهار سال پیش برگرداند. مردم باید تحمل کنند. اما هر کس می آید باید طوری برنامه ریزی کند که به سوی بهتر شدن اوضاع گام برداریم.
در انتخابات پیش رو همه دستگاهها باید با هم هم صدا باشند. آنهایی که باید به تقوا دعوت کنند و واقعیات را به مردم بگویند بی تقوایی نکنند. اگر همه با هم باشند مردم هم توجیه می شوند و می توان در عرصه آمد.
رئیس جمهوری سابق ایران، با اشاره به منزلت معلم و با اشاره به گلایه بعضی از معلمان؛ اهانت به این قشر زحمتکش را ناروا خواند و گفت: مورد اهانت قرار دادن معلم به هیچ وجه روا نیست. در جامعه اسلامی هیچ کس حق ندارد حتی به دشمنی که محکوم به اعدام شده و بدترین اعمال را مرتکب شده کوچکترین اهانتی کند، چه برسد به معلمان.
ما انقلاب کردیم که نه تنها انسان های عادی، حای انسانی که محکوم به اعدام شده یا متهمی که هنوز هیچ یک از اتهاماتش اثبات نشده نیز مورد اهانت قرار نگیرند. اگر در اثر کوچکترین فشار روحی یا جسمی به افراد اقراری گرفته شود، این اقرار هیچ ارزشی ندارد.
با در نظر گرفتن این معیارها و ملاکها، آیا در مسیر انقلاب به درستی حرکت می کنیم؟
امیدوارم شاهد روزی باشیم که هیچ کس به خاطر جرم ناکرده، بخصوص انجام وظیفه اش، تحت فشار روحی یا جسمی نباشد. نقد کردن وظیفه ماست. حضرت علی (ع) می فرمایند: انتقاد نه تنها وظیفه است، بلکه منتقد باید بتواند بدون لکنت زبان حرفش را بزند. اینها از جمله مسائلی است که هر کس روی کار می آید، باید به آن اعتقاد داشته باشد و مورد توجه قرار دهد.
وی در ادامه بر وظایف معلمان تأکید کرد و افزود: یکی از وظایف شما معلمان این است که علاوه بر داده های علمی و تعلیمات دینی به دانش آموزان، زمینه رشد فکری آنها را نیز فراهم کنید، چرا که همین محصلین امروز، پایه های مردم سالاری و اداره جامعه ما را در آینده محکم خواهند کرد.
در دوره گذشته شاهد وعده های بی تحقق زیادی بودیم. اگر کسی برنامه ای دارد که قابل پیاده شدن نیست، بهتر آن است که اصلاً وارد صحنه رقابت نشود.
اینها مسائلی است که هر فرد پیش از اعلام حضور در عرصه باید از خود بپرسد: تو اگر می آیی اولا چه می خواهی؟ آیا آنچه می خواهی خواست واقعی ملت است؟ به عنوان کسی که ممکن است مورد عنایت مردم قرار گیرد، آیا بیانگر خواست واقعی مردم هستی؟
کسی که می خواهد پا به این عرصه بگذارد باید بیانگر خواست مردم باشد و بر سر آن خواستها با مردم به تفاهم برسد و عهد ببندد، این تفاهم در رأیی است که مردم به وی می دهند.
سیّد محمّد خاتمی با اشاره به دو دوره مسؤولیت خود به عنوان رئیس جمهوری ایران گفت: معتقدم در دوران مسؤولیتم خواستهایی را مطرح کردم که خوشبختانه در هر دو دوره با مردم بر سر آن به تفاهم رسیدم. اگر برنامه هایی در این دو دوره عملی نشد، احتمال دارد عیب و نقص از ما بوده یا چه بسا موانعی در کار بوده است.
برای خدمت حتما لازم نیست در قدرت حضور داشته باشیم. در جاهای دیگری هم می توان به وظایف خود عمل کرد.
وی سپس نسبت به رواج بد اخلاقی در جامعه هشدار داد و گفت: دروغ بدترین بداخلاقی است. گاهی این عمل قبیح از یک فرد عادی سر می زند و گاهی یک مقام مسؤول دروغ می گوید یا آمار نادرستی ارائه می دهد. این عمل به مراتب قبیح تر است. توهین، تحریف و هتاکی از بدترین گناه ها است، اما اگر اینها به نام اسلام و ارزشها مبنا و رویه برخی دستگاهها و تشکیلات قرار گیرد که بزرگترین وظیفه آنها ترویج اخلاق است، نشانه بیماری و مشکلاتی است که جداً باید نگران آن بود.
از شما سؤال می کنم که اگر کسانی روی کار بیایند که این گروه بد اخلاق آنان را نپسندند آیا در مقام مقابله با آنها سنگ اندازی نخواهند کرد؟
حرفهای ما روشن است. من در آینده با معلمان، دانش آموزان و جوانان حرفهای بسیاری دارم. حرفهایی در عمق وجدان مردم وجود دارد که با زبان فطرت آنها را گفته اند . هنر انقلاب اسلامی این بود که با خواست تاریخی ملت ایران همراه شد. این خواست با فطرت دینی، خواست دینی و هویت دینی مردم ایران همسو شد و انقلاب بزرگی را آفرید که از مهمترین آرمانهایش حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش بود.
روشن فکری ایجاب می کند این خواستها را روشن تر، شفاف تر و از عمق وجدان تاریخی ملت به سطح خود آگاهی بیاوریم. امروز همه مردم سالاری را می خواهند. اینگونه نیست که مردم سالاری مقابل دین باشد . مردم دینشان را می خواهند؛ ولی انقلاب با این شعار که این دین برایتان مردم سالاری به ارمغان می آورد، شکل گرفت. دین اجتماعی، دین حاکم، دینی که می خواهد در عرصه باشد، این دین را مردم می خواستند. امام (ره) به آنها دروغ نمی گفت که دین به شما استقلال، آزادی و پیشرفت می دهد. مگر اینها در قانون اساسی نیست؟
ما معتقدیم دین باید در عرصه اجتماعی جضور داشته باشد. تفاوت ما با بعضی ها این است که دین را با آزادی وپیشرفت ملت سازگار می بینیم. دینی که ما از آن صحبت می کنیم منادی عدالت است، البته عدالت ما فقط عدالت اقتصادی، آن هم از نوع اقتصاد صدقه ای نیست.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با اشاره به سخنان رهبری افزود: اتفاقا رهبری به درستی فرمودند که باید با فقر و فساد و تبعیض مبارزه کرد. هر کس می خواهد وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود (که البته اگر بنده بخواهم بیایم حرف های زیادی در عرصه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی خواهم داشت) باید این اصول را در برنامه اش قرار دهد. ادعا می شود که در این سالها شعارهای انقلاب زنده شد؟! سوال ما از آنها این است که آیا فقر کمتر شده؟ ما هم معترفیم که یک شبه نمی شود فقر را از میان برداشت، ولی آیا آثار حرکت به سمت محو فقر در حرکت حکومت مشهود است؟
هیچ کس نمی گوید فردا هر دولتی بیاید باید توقع داشت که همه مشکلات را حل کند، اما توقع داریم که در این مسیر حرکت کند. اگر فقر، اختلاف طبقاتی و فساد در این مملکت کمتر شده سمعاً و طاعتاً، این وضع باید ادامه پیدا کند؛ در غیر اینصورت حتماً باید برای تأمین نظر رهبری که مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است چاره دیگری اندیشید.
مردم علاوه بر رفع فقر و فساد و تبعیض، آزادی و امنیت نیز می خواهند. اگر در این مسیر اراده و حرکتی می بابید باید همه به دنبال آن حرکت کنیم، اما اگر اینگونه نیست باید چاره ای اندیشید.
طبعاً افراد مؤثری هستند که توان بهبود برنامه های اقتصادی و اجتماعی کشور را دارند. تکلیف ما تا حدود زیادی روشن است که به مردم چه گفته ایم و چه انجام داده ایم.
به نظر من به جز برنامه های اقتصادی جهات بسیار مهم دیگری نیز مطرح است که بالطبع هر کس روی کار بیاید از او مطالبه خواهیم کرد.
اگر بنده بخواهم در این عرصه وارد شوم باید اطمینان پیدا کنم که زمینه برای تحقق آن حداقل ها فراهم خواهم بود. البته تندروی هایی نیز صورت گرفته و بدبینی هایی را هم به همراه داشته، ولی حدود و صغور اندیشه من با دین و آزادی همواره مشخص بوده و از این پس روشن تر نیز خواهد شد.
به اعتقاد من یکی از برنامه های درست این است که اصلاح طلبی را از نگاه و عقیده خویش تبیین کنم. این کار موجب انسجام میان گروههای اصلاح طلب می شود. انشالله در آینده در هر سمتی باشم این کار را خواهم کرد.
انقلاب و ایران برای ما عزیز است. ایران سربلند و پیشرفته که مردمانش احساس امنیت کرده و با امیدواری به آینده، بتوانند در علم و فناوری پیشرفت کنند از اهداف انقلاب است.
مگر ظرف انقلاب ایران نبوده است؟ مگر انقلاب نیامده که ملت را سرافراز کند. اینها از اهداف انقلاب است. آیا اگر کسی می گوید ایران برای همه ایرانیان، ایران باید سربلند باشد، ایرانی باید در دنیا حرمت داشته باشد، این به معنای آن است که این فرد در مقابل انقلاب است؟! نخیر! اینها حرفهای انقلاب است. اگر کسانی مدعی هستند که انقلاب در برابر این ها است یا اشتباه می کنند یا معنای انقلاب را تحریف می کنند.
مردم ایران سزاوار زندگی براساس آرمانهای اصیل انقلاب و نص صریح قانون اساسی هستند. حفظ حرمت مردم، حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، بهبود اوضاع اقتصادی، اجتماعی و علمی جامعه و برقراری عدالت و تأمین آزادی های مشروع از جمله مهمترین این حقوق است.
سیّد محمّد خاتمی سپس درباره انتخابات گفت: انتخابات امر بسیار مهمی است. معنای واقعی انتخابات این است که مردم بتوانند آزادانه رأی بدهند و از آراء آنها صیانت شود. متأسفم که در مورد انتخابات همه روی افراد بحث می کنند.
من به انقلاب، اسلام و ایران عزیز علاقمندم و بر خود فرض می دانم که در عرصه بمانم، اما نه به این معنی که حتماً دوباره به قدرت بیایم. به هیچ وجه حاضر نیستم که به هر قیمتی به قدرت دست یابم.
اگر شرایطی فراهم باشد که بتوان در عین حال پایبندی به اعتقادات خود به مردم خدمت کرد و پاسخ مطالبات به حق ایشان را داد می توان وارد این عرصه شده، اما اگر اینچنین نباشد، باید به فکر کسانی بود که بیایند و وضع موجود را تا حدود زیادی عوض کنند.
باید شرایط و اوضاع احوال کشور را بسنجیم و پیش برویم.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۸۷۳

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,