درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اقشار مختلف مردم اصفهان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۳ مهر ۱۳۸۷
اهتمام حکومت به قانون اساسی، انتخابات را معنا می بخشد

سیّد محمّد خاتمی در دیدار با اقشار مختلف مردم اصفهان خاطرنشان کرد: ارادت من به اصفهان و اصفهانی روشن است؛ درباب عظمت اصفهان بسیار صحبت و ابراز ارادت کرده و همواره نسبت به اصفهان تعلق خاطر ویژه ای داشته ام.
وی با ذکر خاطرات دوران تحصیل خود در دانشگاه و حوزه علمیه اصفهان به تفکر نجات بخش حضرت امام اشاره کرد و افزود: از سال 1344 که به اصفهان رفتم، حضرت امام تازه تبعید شده بودند و راه امام و اندیشه آن بزرگوار نه تنها مورد خشم رژیم بود، بلکه در حوزه های علمیه نیز آن اندیشه و راه غریب بود و پیروان راستین امام در اقلیت و تحت فشار بودند. در اصفهان نماز جمعه حضرت آیت الله طاهری که شاگرد و مرید حضرت امام بودند تجمع یاران امام و مبارزینی بود که در جامعه تحرکات مخفی و نیمه مخفی داشتند. من نیز در آن دوران به یادماندنی در کنار عده ای از دوستان عزیز که جناب آقای دکتر صلواتی از شاخص ترین آنها بودند فعالیت هایی انجام می دادیم. دوستان دیگری هم بودند که فعالیت های مذهبی داشتند، اما یا با راه امام مخالف بودند یا نسبت به آن بی تفاوت بودند.
آن روز همه ما بر این باور بودیم که اسلام باید در عرصه اجتماعی حضور داشته باشد و می تواند نجات بخش جامعه از استعمار و استبداد باشد و نظام مردمی بر پایه عدل بنا کند. خوشبختانه انقلاب پیروز شد و جمهوری اسلامی تأسیس گردید.
پس از انقلاب نیز تلاشهای زیادی برای استقرار این نظام انجام شد و خوشبختانه امروز مملکت ما آهنگی برای نظم خود پیدا کرده و آن قانون اساسی است. نمی خواهم بگویم که قانون اساسی ایران نقصی ندارد، چنانکه در خود قانون اساسی برای اصلاح آن پیش بینی هایی شده است. ولی این قانون مبنای نظم مورد نظر ما است و الحق که برای استقرار نظام مردم سالار سازگار با دین کارآیی لازم را دارد.
تفکر اصیلی که ما در بسیاری از بزرگان دین می بینیم این است که مردم صاحب حق و صاحب رأی هستند و مهمتر از آن اینکه حکومت نیز حد و حدودی دارد. به این ترتیب که حکومت اوّلاً باید مبتنی بر رأی و نظر مردم باشد و ثانیاً در مقابل خواست مردم و نهادهای مردمی مسؤول باشد.
آیا به رأی و نظر مردم اعتماد داریم؟ منظور از جمهوری اسلامی چیست؟ وقتی می گوییم جمهوری اسلامی باید بدانیم که چه می خواهیم و باید چه کار بکنیم؟ آیا موظفیم به هر قیمتی شده یک سلسله شعارها را طرح کنیم و هزینه های بسیار هنگفتی را بی آنکه دستاورد خاصی داشته باشیم به کشور و جامعه تحمیل کنیم؟
همه ما باید بدانیم که حیطه مسؤولیتمان در ایران است؛ ایرانی که مردم در آن قیام کرده اند و یکپارچه به جمهوری اسلامی و قانون اساسی رأی داده اند. ما موظفیم ایران را بسازیم و این امر هیچ منافاتی با دفاع از مستضعفان و مظلومان و مخالفت با استکبار و سیاستهای استکباری ندارد.
یکی از خطراتی که امروز در جامعه احساس می شود، این است که اگر نتوانستیم در حکومتی که به نام اسلام بنا شده است نیازهای واقعی مردم و حرمت و امنیت جامعه را تأمین کرده، زمینه های پیشرفت کشور را فراهم آوریم، مطمئن باشید گرایشهایی شکل خواهد گرفت که همه دستاوردهای انقلاب و میراث خون شهدا و رزمندگان عزیز از بین خواهد رفت و جریانی به وجود خواهد آمد که به مقابله با دین برخواهند خواست.
برای مستقل بودن و رویارویی با دشمنان دفع تهدیدها ناچاریم قدرت و قوت پیدا کنیم. یک کشور فقیر، عقب افتاده و منزوی هرگز قوت و قدرت لازم برای رویارویی با این مسائل را نخواهد داشت. ایران باید آباد شود و مردم باید بتوانند عادلانه و در کمال رضایت و امنیت از امکانات موجود کشور بهره برداری کنند.
قوت و قدرت واقعی با فراهم کردن و توسعه امکانات و تسهیل شرایط استفاده مردم از آن به دست خواهد آمد. نه اینکه تنها نام مردم برای مقاصد خاص برده شود، اما حق و حرمت آنان رعایت نگردد و نیازهای واقعی مردم نادیده گرفته شود.
از جمله راههای حضور مردم در عرصه، تأمین آزادی های مردم در انتخابات است. اینکه مردم بتوانند به افراد مورد نظر خود رأی بدهند و رأی مردم در همه عرصه ها مصون بماند و افرادی که بر سر کار می آیند، واقعاً در برابر مردم و نهادهای مردمی مسؤول و پاسخگو باشند و اگر نظارتی هست فقط برای صیانت از آراء مردم باشد.
حضور در عرصه انتخابات، در صورتی که اهتمامی به قانون اساسی وجود نداشته باشد بی معنا است.
مطمئناً ایران و ارزشهای اسلامی جاودان خواهند ماند؛ متأسفانه انحرافاتی هست که زیانهایی برای کشور دارد، اما ایران و انقلاب مردمی ما قوی تر از آن است که این انحرافات بتوانند آن را از پای در آورند.
امیدوارم همه بزرگان و شخصیتها به این نتیجه برسند که راه و روشی که امروز هست، نه به نفع انقلاب است، نه به نفع اسلام و نه به نفع مردم. اگر بر سر این موضوع به اتفاق نظر دست یابیم، زمینه برای حضور و کار و خدمت فراهم است.
در این دیدار که جمعی از نخبگان و فعالان سیاسی و نمایندگان گروه های مختلف مردم اصفهان حضور داشتند چند نفر از حضار به نمایندگی از جمع به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در زمینه لزوم توجه به خواسته ها و مشکلات مردم و برنامه های آتی در عرصه انتخابات پرداختند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۰۴۸

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,