درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با مدیران خبرگزاری کار ایران (ایلنا)  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۷ مهر ۱۳۸۷
قصد ندارم به هر قیمتی به قدرت دست یابم

سیّد محمّد خاتمی، در دیدار با مدیرعامل و دبیران خبرگزاری کار ایران (ایلنا) تأکید کرد: آنچه بیش از نتیجه انتخابات مهم و حسّاس است، فراهم بودن زمینه‌‏های لازم برای برگزاری انتخاباتی آزاد است. راه باید روشن و هموار باشد، نه سنگلاخ، انتخابات باید معنای حقیقی داشته و هیچ کس قیمومیتی بر مردم نداشته باشد.
رئیس جمهوری سابق ایران در این دیدار گفت: نگرانی خاصی از نتیجه انتخابات ندارم. بعضا مطرح شده است که خاتمی به شرط پیروزی به میدان انتخابات وارد می‌‏شود، در حالی‌‏که با تجربه دو بار حضور در انتخابات و با توجه به امواج و بازخوردهایی که از جامعه دریافت می‌‏کنم و محبتی که به من در سطح وسیع ابراز می شود، نگرانی از این بابت ندارم، اما قصد ندارم به هر قیمتی به قدرت دست یابم.
دو پیش شرط من برای شرکت در انتخابات این است: پیش شرط اول این که بتوانم با ملت بر سر خواسته‌‏هایشان تفاهم کنم. به اعتقاد من خواست قلبی و تاریخی مردم ایران آزادی، پیشرفت و عدالت است در عین سازگاری این امور با دین و ارزشهای معنوی و فرهنگی و این همان گفتمان اصیل اصلاح طلبی است که در آینده تلاش می‌‏کنم به صورت مدون آن را به جامعه ارائه نمایم. اگر بر سر این موضوع بتوانم با جامعه به تفاهمی روشن دست یابم و این خواسته‌‏ها در میان اقشار مختلف جامعه جنبه خودآگاهی یابد به پیش شرط نخست خود دست یافته‌‏ام.
و اما پیش شرط دوم: با ساز و کارهای موجود تا چه حد امکان عملی کردن برنامه ها برای رئیس‌‏جمهوری فراهم است؟ اگر واقعاً امکان اجرای برنامه ها وجود نداشته باشد و موانعی بر سر راه قرار گیرند، ارائه بهترین و کامل ترین برنامه‌ به مردم نیز به منزله اغوا و فریب مردم است.
دولت اصلاحات با وجود تمام تلاشی که برای تصویب نهایی لوایح دوگانه اختیارات رئیس جمهوری مصروف داشت موفق به دستیابی به نتیجه مطلوب نشد. مردم هنوز هم موج تخریب علیه دولت از طریق تریبون‌‏های رسمی و رسانه ملی به یاد دارند. قطعاً اگر شرایط بر همان منوال باشد، بسیاری از برنامه‌‏ها فرصت و مجال اجرایی شدن نخواهند یافت.
جامعه ایرانی دارای تعلقات عمیق دینی است که مظاهر آن را در جای جای زندگی مردم از تولد تا مراسم ازدواج و عزاداری و ... می‌‏توان به روشنی دید. در کنار این امر، مردم ایران قریب یکصد و پنجاه سال است که به جد خواهان آزادی، استقلال، پیشرفت و عدالت هستند و از همین رو این خواسته‌‏ها به همراه تعلقات دینی، منشاء تأسیس نظامی شد که قرار بود هم تعلق دینی و هم خواسته‌‏های تاریخی ایرانیان را تأمین کند.
امروز زبان رایج و رسمی با زبان مطلوب انقلاب فاصله گرفته است. ظاهرپرستی، تمایل به خرافات، گرایش به جنبه های منفی نوعی صوفیگری و معنویت گرایی کاذب، بی اعتبار شدن لبّ دینی و در حاشیه قرار گرفتن اخلاق در جامعه ای که مدعای استقرار نظام دینی دارد موجب نگرانی است.
در برخی از اظهار نظرها و نوشته‌‏ها جنبه‌‏های منفی عرفان و تصوف و معناگرایی آمیخته با مشتی خرافات دیده می‌‏شود. این در حالی است که حقایق بلند معنوی و اخلاق مورد غفلت واقع شده است. درحالی که نه امام (ره) این را می خواست و نه رهبری و چهره های اصیل انقلاب این را می خواهند، اما متأسفانه شاهد بروز این مسائل هستیم و بدتر از همه اینکه محوریت مردم در نظام کمرنگ شده و باید نگران محو تدریجی آن بود.
روح دین تقرب به خدا، معنویت و اخلاق است. بداخلاقی‌‏های نهادی و بی‌‏اخلاقی‌‏هایی که گاه رنگ و بوی دین می‌‏گیرد، حتی در جوامعی با کمترین پایگاه‌‏ و گرایش دینی نیز به چشم نمی‌‏خورد و متأسفانه دروغ گویی گفتمان اصلی بخش‌‏هایی از جامعه شده است که از ایشان جز صداقت نباید انتظاری داشت.
یکی دیگر از جنبه‌‏های منفی جامعه امروز ما این است که این روزها شاهد ارائه برخی وعده‌‏ها و آمارهای اشتباه و غلط از مراجع رسمی هستیم و متأسفانه در مقابل هر کس که حقایق را بر زبان آورد عامل و مرعوب بیگانه معرفی می‌‏شود و افترا زدن و تخریب افراد به رویه‌‏ای معمول بدل شده است. حال آنکه روح انقلاب و توصیه‌‏های امام (ره) بر پایه دعوت به معنویت، اخلاق، رعایت حق و حقوق و آزادی‌‏های جامعه برای دستیابی به جامعه‌‏ای متدین، پیشرفته، عادلانه و آزاد بود.
ایران ظرف خاطرات مشترک تمامی ساکنان این سرزمین و تمامی ایرانیان دنیا است. موقعیت ایران در سطح بین الملل و تلاشهایی که برای بالا بردن اعتبار و حیثیت ایران و ایرانی صورت می گیرد برای ایرانیان سراسر دنیا اهمیت دارد.
انقلاب اسلامی زمینه ساز اعتلای بی‌‏سابقه نام ایران در جهان شد. وجهه مردمی انقلاب و پایداری و مقاومت در مقابل زورگویان و سلطه‌‏جویان سبب شد تا ایران به الگویی در منطقه بدل شود. ایرانیان به حق خواستار اعتلای هر روزه نام ایران هستند. تنزل جایگاه ایران در سطح بین المللی مایه نگرانی جدی است.
رئیس جمهوری سابق ایران در ادامه با انتقاد از عدم رعایت موضوع هزینه و فایده در سیاست‌‏ها و شیوه اداره کشور گفت: در تمام مسائل مادی و معنوی باید میزان هزینه‌‏ها و عواید آن را در نظر داشت. ضعیف شدن جنبه کارشناسی در سیاستگزاری‌‏ها سبب می‌‏شود که علی رغم پرداخت هزینه‌ های گزاف، فواید کافی عاید کشور نشود. متأسفانه امروز شاهدیم که این تصمیم گیریهای غلط و هزینه های بیهوده فایده معرفی می شوند.
فعالیت مجدد ایلنا را به دست اندرکاران این رسانه تبریک می گویم. ایلنا هم یکی از دستاوردهای دوران اصلاحات برای جامعه مدنی بود که در حال حاضر، ارزشی بیش از پیش یافته است. این روزها شاهد بروز بد اخلاقی‌‏ها و توهین‌‏هایی هستیم که دربرخی روزنامه‌‏ها ، سایت‌‏های خبری و حتی خبرگزاری‌‏های رسمی روی می‌‏دهد. در این میانه رسالت مسؤولان خبرگزاری کار ایران در حفظ هویت انتقادی این رسانه و انصاف در انتشار اخبار و تحلیل‌‏ها نقشی کلیدی است و امیدواریم برخی از مسؤولان حکومتی نیز به این سطح از درک برسند که تضمین امنیت جامعه مرهون فعالیت چنین رسانه‌‏هایی است.
در ابتدای این جلسه مدیرعامل خبرگزاری کار ایران، گزارشی از فعالیتهای یک ساله برای بازگشایی مجدد ایلنا ارائه کرد.
سعید فاضل نیز به بدبینی برخی مسؤولان نسبت به رسانه‌‏ها اشاره کرد و افزود: نگاه تردیدآمیز برخی مسؤولان به رسانه‌‏های منتقد سبب شده است تا فضای کار رسانه‌‏ای درکشور سنگین شده و حتی گاهی رسانه‌‏ها به خود سانسوری روی آورند.
هدف گزاری ایلنا برای پوشش اخبار ضعیف‌‏ترین اقشار جامعه، بخصوص کارگران سخت کوش، نقد سیاست هایی را می طلبد که سبب فشار مضاعف بر این اقشار می‌‏شود و در دوره جدید فعالیت ایلنا همچون دوره گذشته با فاصله گرفتن از تخریب، به سوی نقد حول محور معیشت مردم حرکت کرده و خواهیم کرد. اما مع الاسف کاهش شدید آستانه تحمل نقد، کار رسانه ای را در کشور سخت کرده است.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۳۹۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,