درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اقشار مختلف مردم چهارمحال و بختیاری  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۶ مهر ۱۳۸۷
آیا در سالهای اخیر فقر، فساد و تبعیض کمتر شده است؟

سیّد محمّد خاتمی در دیدار جمع کثیری از اقشار مختلف مردم استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به فطرت اصلاح طلبی در میان مردم، لزوم تبیین اصول اصلاحات را یادآور شد و تصریح کرد: یکی از تصمیم هایم این است که اصلاح طلبی را به آن صورتی که باور دارم و فکر می کنم تنها موردی است که به رأی مردم گذاشته شده تبیین کنم تا از سطح نخبگان به توده مردم کشانده شود.
ان شاء لله این مسأله بتواند سبب همبستگی و پیوند بیشتر همه نیروهای اصلاح طلب در سراسر کشور شده و اصلاح طلبان حول محور اصول مشخص و چارچوبی مدون حرکت کنند.
تردیدی نیست که وضعیت کنونی کشور، به هیچ وجه وضع خوبی نیست، ولی نباید بیش از حد سیاه نمایی شود. باید آنچه هست را بیان کرد و مردم که ولی نعمت ما هستند باید نسبت به مسائل جاری کشور آگاه تر شوند؛ گرچه گیرنده های مردم بسیار قوی است و قبل از آنکه تحلیلگران آنها را توجیه کند، فطرت مردم به قضاوت خواهد نشست، خصوصاً آنگاه که مسأله به جنبه های ملموس زندگی، از جمله مسائل اقتصادی کشانده شود.
به درستی گفته شده که یکی از رسالتهای ما مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است. این مسائل مسلماًً از مصادیق اصلاح طلبی است اما اصلاح طلبی به مراتب وسیع تر از این است.نباید تنها بر جنبه های مادی و ملموس قضایا تأکید کنیم. محدود کردن اصلاحات در این چارچوبها کار درستی نیست
آیا در چند سال اخیر فقر، فساد و تبعیض کمتر شده است؟ اگر فقر و تبعیض در این سالها واقعاً فزونی یافته که به عقیده بسیاری از کارشناسان منصف اینچنین بوده، همه مسؤولان باید پذیرای انتقادات باشند و به نحوی حر کت کنند که مسائل و مشکلات جامعه کمتر شود.
بدترین تبعیض این است که جای مردم و حاکمان عوض شود، یعنی مردم که ولی نعمت اند کنار گذاشته شوند و حاکمان که باید در خدمت مردم باشند همه کاره بشوند.
رئیس جمهوری سابق ایران سپس با اشاره به مسأله خطیر امنیت ملی کشور افزود: صیانت از حیثیت و اعتبار ایران و ایرانی در عرصه بین المللی و دفاع از آرمانهای انقلاب که متأسفانه گاهی به نفع بعضی غرایض، خواستهای گروهی، و سلیقه های خاص مصادره می شود از دغدغه های اساسی ما است. آیا سالهای اخیر مسؤولان کشور در این مسیر حرکت کرده اند؟ اگر اینچنین نشده لازم است همه ما تلاش کنیم که حکومت در این مسیر حرکت کند.
معتقدم برای انتخابات آینده باید اینقدر رشد داشته باشیم که تفاهم و اجماع کنیم و به جمع بندی برسیم. این تصور باطلی است که مشکلات فقط با آمدن یک فرد حل خواهد شد. همه ما باید بکوشیم که اصلاحات در عرصه عمومی مطرح شده و محور و مدار کار قرار گیرد تا کارها سهل تر به سرانجام برسد.
علاقمندان زیادی به انحاء مختلف از من برای حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری دعوت می کنند. اما در انتخابات مسأله شخص مطرح نیست. آنچه در درجه اول اهمیت قرار دارد این است که فضایی ایجاد شود که مردم بتوانند آزادانه انتخاب کنند. در جریان انتخابات مجلس بسیاری از شخصیتهای برجسته و نیروهای مؤمن، کار آمد و مورد علاقه و قبول اکثریت مردم قبل از اینکه اجازه ورود به عرصه رقابت را بیابند از صحنه کنار گذاشته شدند. پیش از هر چیز باید چاره ای برای این قبیل مسائل یافت تا شاهد برگزاری انتخابات آزادی باشیم که رأی حقیقی مردم در آن تعیین کننده باشد.
وی با اشاره به لوایح اختیارات رئیس جمهوری گفت: من در این رابطه تنها خواهان یک چیز بوده ام و آن پایبندی کامل همه ارکان نظام به قانون اساسی است. قانون اساسی ثمره انقلاب اسلامی و حاصل رأی آزاد مردم است و تمامی آنچه که مورد خواست و نیاز مردم بوده و برای برخورداری مردم از آزادی، اعتبار و پیشرفت مادی و معنوی لازم است در آن تصریح شده است.
مشکل امروز ما تغییر بعضی اصول و چارچوب ها نیست. مشکل اصلی به نظر من اجرا نشدن قانون اساسی است. در جمهوری اسلامی هیچ نیرویی و هیچ دستگاهی وجود ندارد که در مقابل قانون اساسی غیر مسؤول باشد. براساس نص صریح قانون اساسی هیچ رکنی از نظام جمهوری اسلامی نیست که اختیار داشته باشد و مسئولیت نداشته باشد! باید به سمت اجرای قانون اساسی برویم.
متأسفانه امروز هم قانون اساسی زیر پا گذاشته می شود. کسانیکه باید مجری یا ناظر بر اجرای صحیح قانون اساسی باشند، نسبت به آن بی تفاوت لند و بعضاً حتی در بی اعتنایی و نقض آن پیشگام اند. بسیاری از کسانی که باید حافظ قانون اساسی باشند، خلاف آن عمل می کنند.
سؤال اینجا است که رئیس جمهوری در برخورد با نقض قانون اساسی چه اختیارتی دارد؟
رئیس جمهوری مجری قانون اساسی است و بزرگترین کار وی به نمایندگی مستقیم از ملّت اجرای قانون اساسی است. رئیس جمهوری نه تنها باید خود در چارچوب قانون اساسی حرکت کند، بلکه باید ناظر بر اجرای صحیح قانون اساسی در همه اجزا و ارکان نظام باشد.
به نظر من حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری زمانی معنا پیدا می کند که بتوان نسبت به گذشته یک گام جلوتر رفت و اگر چنین نباشد باید فکر دیگری کرد. هر تصمیمی در این باره باید مبتنی بر این اصل باشد که تا چه حد می توان به ایران و ایرانی خدمت کرد و این زمانی میسر است که حرکت در چارچوب اصول و به سوی آرمانها فراهم باشد. از طرفی آمدن یا نیامدن یک فرد نباید به معنی عدم حضور وی در عرصه تلقی شود، بلکه باید کوشید تا به نحوی در صحنه حضور یافت که پیروزی نهایی از آن ملت باشد.
سیّد محمّد خاتمی در ابتدای این دیدار خطاب به حاضرین گفت: شما نماینده مردم شریف و بزرگواری هستید که از نظر صداقت، پاکی، ایمان، فداکاری و خلوص فرهنگ اصیل ایرانی – اسلامی ممتاز اند و در عین حال که محرومیت هایی به آنها تحمیل شده، امّا همواره سرافراز و سربلند زیسته و همواره برای حفظ تمامیت ایران و آرمانهای انقلاب در صحنه حاضر بوده اند.
در ابتدای این دیدار نمایندگان اقشار مختلف مردم استان چهارمحال و بختیاری به بیان دیدگاها و نظرات خود پیرامون وضعیت کنونی کشور و انتخابات آینده ریاست جمهوری پرداختند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۷۸۱

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,