درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار با اعضای شورای هماهنگی اصلاح طلبان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۳۱ شهريور ۱۳۸۷
نه انگیزه آمدنم در انتخابات هوس قدرت است و نه نیامدنم عافیت طلبی

سیّد محمّد خاتمی در دیدار با شورای هماهنگی اصلاحات طلبان گفت: مطمئن باشید که نه انگیزه آمدنم هوس قدرت است و نه نیامدنم عافیت طلبی. بلکه به هر حال انسان باید بسنجد که تا چه حد می تواند در برابر خدا و مردم به وظیفه خود عمل کند.
باید با توجه به شرایط و احوال بررسی کرد که آیا با آمدن به صحنه انتخابات می توان در روند موجود در حکومت به نفع آرمانهای انقلاب، تأمین مصالح و مطالبات واقعی مردم و اعتلاء کشور کار کرد و تأثیر گذاشت یا نه؟
رئیس جمهوری سابق ایران با اشاره به دلایلی که موجب شده تاکنون از اعلام حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری خودداری کند افزود: دلیل آن که تاکنون برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی نکرده ام این است که بررسی کنم تا چه حد می توان با وضعیت موجود بر روند امور تأثیرگذار بود؟
طرح شعار یا یکنفر یا هیچکس خطرناک است. از دوستان می خواهم که این شعار را طرح نکنند، زیرا هم باعث دلخوری و افزایش گلایه ها خواهد شد و هم راههای مختلف را مسدود می کند.
در وضعیت فعلی يكي از اموری که بیشتر ذهن مرا مشغول کرده است تبیین اصلاحات و معیارهای آن است که امیدوارم هر چه زودتر این کار که زمینه آن فراهم شده است به اتمام رسیده و اعلام شود.
رئیس جمهورسابق کشورمان با اشاره به لزوم ساماندهی و سازماندهی در جامعه درباره ی اصلاحات که در جامعه سخن بسیاری درباره ی آن مطرح است اظهار داشت: رسالت خود می دانم در هرسمتی که باشم میزان ها و معیارها را در این زمینه مشخص کنیم تا هر کس به اصول اصلاحات به آن گونه که مورد نظر است تمایل دارد با مسئولیت شناسی کامل و آمادگی برای حضور و فعالیت به آن بپیوندد.
وی در ادامه یکی از مشکلات پیش روی اصلاحات را شرایط فعلی در جامعه و بی تفاوتی در میان نسل جوان دانست و گفت: دیگرنه دیدگاه چپ اسلامی و نه معیارهای غربی مانند گذشته انگیزه حرکت در جامعه ایجاد نمی کند بلکه بیشتر جامعه ما به سوی بی تفاوتی و بی انگیزگی حرکت می کند و نگرانی اینست که خدای نا خواسته شاهد افول گرایش دینی بخصوص در میان جوانان باشیم.
خاتمی حضور در انتخابات ریاست جمهوری را بار دیگر بدون طرح و ایده و داشتن رویکرد و جهت کلی نا کافی خواند و افزود : همه سخن ها نباید فقط برای تا روز انتخابات باشد لازم است همگی دیدگاه و نظر خود را برای تعیین اولویت ها در اداره مملکت پس از انتخابات هم اعلام کنند. متفکران و نخبگان باید نظر بدهند که آیا واقعاً آسان ترین راه اثرگذاری در جامعه این است که حاکم باشیم ؟ یا راههای دیگری هم وجود دارد؟ آیا می توانیم در حکومت نباشیم، ولی در عین حال در جامعه اثرگذار باشیم؟ چرا که به نظر من در نظام بودن و در جامعه اثرگذار بودن بالضروره به معنی حضور در عرصه حکومت نیست.
در ابتدای این دیدار اعضای شورای هماهنگی اصلاح طلبان به بیان دیدگاهها و نظرات خود پیرامون مسائل روز کشور و انتخابات سال آینده ریاست جمهوری پرداختند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۹۷۱

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,