درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  سخنرانی در میزگرد الهیات پالرمو  |  عکس از: ایمان میراب زاده
 
   
  
۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۶
خاتمی در پالرمو: گفت و گو یعنی جلب توجه دیگران به رنج دیگری

تالار دانشکده الهیات پالرمو شاهد مناظره‌ای تحت عنوان معنویات، راه گفت وگو میان تمدن‌ها بود که طی‌ آن سید محمد خاتمی به سؤالات موریس بورامانس، استاد مؤسسه پاپی مطالعات عربی-اسلامی، ماریانو کروچاتا، رئیس بخش تئولوژی ‌ادیان دانشگاه پالرمو، خانم پاتریتزیا لندینارا، رئیس دانشکده علوم تربیتی دانشگاه پالرمو، جانی نوتاری، رئیس مؤسسه آروپه و تعدادی از دانشجویان حاضر در این جلسه پاسخ داد.
سید محمّد خاتمی درسخنانی در دانشگاه پالرمو گفت: گفت وگو، نه مناظره، نه میانجیگری و نه مجبور کردن دیگری به سکوت است، گفت و گو یعنی جلب توجه دیگران به رنج دیگری .
روزنامه "اونیره" در شماره روز سه‌شنبه خود در مطلبی، به‌سفر رئیس جمهوری سابق ایران به ایتالیا و حضور وی در شهر پالرمو در جزیره سیسیل اشاره کرده و می‌نویسد: رئیس جمهوری سابق ‌ایران که امروز ریاست مؤسسه بین‌المللی گفت و گوی فرهنگ‌ها و تمدن ها را عهده دار است، در ادامه سفر دوره‌ای خود به شهرهای ایتالیا روز گذشته وارد پالرمو شدو از سوی جامعه کلیسایی این شهر که به گفت و گوی میان ادیان به ویژه به روابط با ایران توجه داشته و در انتظار حضور خاتمی بوده با استقبال شایانی روبرو شده است.
دانشگاه الهیات پالرمو با همکاری انجمن آناستازیس رم و مرکز پدرو آروپه درشهر پالرمو، از دو سال پیش توافقی در راستای همکاری‌های علمی با دانشگاه اصفهان به امضاء رسانده‌اند.
به نوشته این روزنامه خاتمی درادامه به سردی روابط میان اسلام و مسیحیت خاتمه داده و جدایی میان این دو دین را از میان برداشت. وی دراین خصوص به‌مقایسه داستان یعقوب در کتاب آفرینش که براساس آن زمین و آسمان توسط نردبانی به یکدیگر متصل اند و آیه‌ای از قرآن مجید که خداوند ریسمان خود را به سوی انسان دراز کرده پرداخت و گفت: آخرین پله نردبان و سر ریسمان هر دو به زمین متصلند.
وی دراین خصوص اضافه کرد که انکار زمین یا بستن چشمان خود در مقابل ابعاد مادی زندگی انسان، یعنی تبدیل کردن انسان به یک فرشته جعلی. بنابراین کسی که پاهایش بر روی زمین تکیه نداشته‌ باشد، سرش به ‌آسمان معنوی نمی رسد بلکه در میان افکار باطل سیر می‌کند.
اونیره، ارگان جامعه اسقف های ایتالیا در ادامه این مطلب آورده: باید گفت که براساس استدلال خاتمی برای گفت وگوی حقیقی، برقراری ارتباط میان دین و عقل، پذیرش اصولی که بیانیه جهان شمول حقوق بشر بر آن استوار است، کنار گذاشتن غرور و داشتن تواضع‌ قلب اموری ضروری می نمایند.
به گزارش این روزنامه سید محمد خاتمی سپس به‌اهمیت ملاقات جمعه گذشته خود با پاپ اشاره کرده و گفته است: میان اسلام و مسیحیت سوء تفاهم‌های قدیمی وجود دارد، اما عامل اصلی آن دین نیست، بلکه علل آن اقتصادی و سیاسی است که متأسفانه این دلایل از دین استفاده منفی می‌نمایند. ما باید این سوء تفاهم‌ها را مهار کنیم. نباید گذاشت که قدرتمندان و سیاسیون از احساسات دینی به صورت زشت استفاده نمایند. شاید پاسخ من در دانشگاه گریگوریان درباره ملاقاتم با پاپ که گفتم جراحت‌ها وسیع و عمیق ‌است و نمی‌توان انتظارداشت که فقط بایک ملاقات بتوان آن را برطرف نمود، نیز زایده همین سوء تفاهم‌ها باشد. اما امیدواریم که این گامی به‌جلو برای درمان جراحت‌ها باشد. من از نتیجه ملاقاتم با عالیجناب پاپ بسیارخشنودم و امیدوارم که ‌اینگونه ملاقات‌ها بتواند ثمرات مثبتی برای تمامی جهان داشته باشد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۱۰

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,